Постанова
від 26.05.2011 по справі 3948/11/2070
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд  

61004  м. Харків  вул. Мар'їнська, 18-Б-3  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

місто  Харків  

26.05.2011р.                                                                                           справа № 2а- 3948/11/2070                                Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сліденко А.В.,

за участі

секретаря судового засідання –Підгорний М.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження в судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМ"   

до

Управління Держкомзему у м.Харкові, Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Державного комітету України із земельних ресурсів

третя особа - КП "Харківкнига"   

про

зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

          

          Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «КАМ»звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому (з урахуванням уточнень) просив зобов’язати відповідача, Управління Держкомзему у м. Харкові анулювати запис про державну реєстрацію договору №132 на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 27.08.1995р., укладеного між КП «Харківкнига»та Харківською міською радою.

          В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.

          В 2007 році між ТОВ «КАМ»та третьою особою –КП «Харківкнига»було укладено договори купівлі-продажу нежитлових будівель літ. З-1 та Д-2, за адресою м. Харків, пр. 50-річчя СРСР, 29-А. КП «Харківкнига»звернулось до Харківської міської ради з Листом від 15.09.08р. №40 про припинення  права користування земельною ділянкою орієнтованою площею 0,3483, розташованою під відчуженими на користь ТОВ «КАМ»об’єктами нерухомості. 24.06.2009р. рішенням органу місцевого самоврядування (п.20 Додатку 1 до Рішення 34 сесії 5 скликання Харківської міської ради №142/09) КП «Харківкнига»було припинено право користування частиною земельної ділянки загальною площею 0,3480га у зв’язку з добровільною відмовою. З моменту набуття права власності на об’єкти нерухомості позивач, ТОВ «КАМ»розпочав подавати до органів державної податкової служби України податкові звіти по оплаті земельного податку та сплачувати на користь бюджету відповідні суми податків. Нездійснення суб’єктами владних повноважень у спірних правовідносинах дій з анулювання запису про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки з попереднім землекористувачем за твердженням позивача, ТОВ «КАМ»порушує інтереси даного суб’єкта господарювання у сфері публічно-правових відносин, бо є перешкодою в оплаті сум земельного податку згідно з Законом України «Про плату за землю»та Податковим кодексом України.

          Відповідач, Управління Держкомзему у м. Харкові просив розглянути справу за відсутності представника даного суб’єкта владних повноважень, у вирішенні спору поклався на розсуд суду.

          Відповідач, Харківська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»Державного комітету України із земельних ресурсів з поданим позовом не погодився.

          В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що 13.01.2011р. на виконання вимог постанови КМУ від 09.09.2009р. №1021 Харківською регіональною філією здійснено передачу Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі до територіального органу Держкомзему України –Управління Держкомзему в місті Харкові. Таким чином, Харківська регіональна філія є неналежним відповідачем по справі.

          Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи 27.08.1995р. між органом місцевого самоврядування в особі виконавчого комітету Харківської міської ради і КП «Харківкнига»було укладено договір №132 на право тимчасового користування земельною ділянкою за адресою: м. Харків, пр. 50-річчя СРСР, 29-А.

          26.07.07р. між позивачем, ТОВ «КАМ»та КП «Харківкнига»було укладено Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі літ. «З-1», за адресою: м. Харків, пр. 50-річчя СРСР, 29-А.

          04.12.07р. між позивачем, ТОВ «КАМ»та КП «Харківкнига»було укладено Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі літ. «Д-2», за адресою: м. Харків, пр. 50-річчя СРСР, 29-А.

Внаслідок укладення цих договорів, позивач став власником двох нежитлових будівель за адресою: м. Харків, 50-річчя СРСР, 29-А, адже судом встановлено, що перелічені договори купівлі –продажу набрали чинності, зареєстровані в Державному реєстрі правочинів, фактичних даних, які б засвідчували втрату переліченими договорами юридичної сили матеріали справи не містять.

          Суд відзначає, що згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

          За змістом ст.13 названого Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

          Відповідно до ст.15 Закону України "Про плату за землю" власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

          Порядок та підстави набуття і реалізації права власності на землю та права користування землею, в тому числі у разі переходу права власності на будівлю і споруду, визначаються Земельним кодексом України.

Частиною 1 ст. 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

          Аналогічна за змістом норма міститься у ч.1 ст. 377 Цивільного кодексу України, відповідно до якої до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

          Проведений судом системний аналіз приписів податкового, цивільного та земельного законодавства свідчить, що у разі придбання об'єкта нерухомості до набувача переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яке він повинен оформити згідно з чинним законодавством, а тому обов'язок внесення плати за землю виникає у набувача з моменту такого оформлення.

          Таким чином, з моменту укладення та проведення державної реєстрації договорів купівлі-продажу нежитлової будівлі від 26.07.07р. та від 04.12.07р., землекористувачем земельної ділянки загальною площею 0,3480га за рахунок земель промисловості по пр. П’ятдесятиріччя СРСР, 29-А  став позивач, ТОВ «КАМ».

Відповідно до п.п. «в»ч.1 ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані  своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

          Дослідивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.86 КАС України, суд відзначає, що позивач складав і подав до ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова податкові розрахунки земельного податку та здійснював оплату самостійно узгоджених сум податкових зобов’язань по земельному податку.

          Доказів одночасної оплати земельного податку за земельну ділянку площею 0,3480 га., розташовану за адресою: м. Харків, пр. П’ятдесятиріччя СРСР, 29-А з боку КП «Харківкнига»після укладення договорів купівлі-продажу нежитлових будівель від 26.07.07р. та від 04.12.07р. матеріали справи не містять.

Згідно зі ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

          Як з’ясовано судом, КП «Харківкнига»зверталось до Харківської міської ради з Листом №40 від 15.09.08р., в якому просило припинити право користування земельною ділянкою орієнтованою площею 0,3483 га.

          Відповідно до п.20 Додатку 1 до Рішення 34 сесії 5 скликання Харківської міської ради №142/09 від 24.06.09р. КП «Харківкнига»було припинено право користування частиною земельної ділянки загальною площею 0,3480 га. за його добровільною відмовою та надано ТОВ «КАМ»в оренду строком до 01.06.2014 року земельну ділянку загальною площею 0,3480 га за рахунок земель промисловості по пр. П’ятдесятиріччя СРСР, 29-А для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель.

          Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

          Постановою КМУ від 09.09.2009р. №1021 були затверджені Порядок ведення Поземельної книги та Порядок ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.

          З приписів згаданих Порядків вбачається, що поземельна книга –документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб’єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь.

Згідно з п.6 Порядку ведення Поземельної книги передбачено, що поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку: у паперовому вигляді –територіальними органами Держкомзему; в електронному вигляді –операторами –структурними підрозділами державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»в районах, містах обласного значення, містах Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру.

За матеріалами справи, 09.12.2010р. відповідачем, Харківською регіональної філією ДП «ЦДЗК»було відмовлено позивачу, ТОВ «КАМ»у внесенні до Державного реєстру земель запису про укладення договору оренди земельної ділянки за адресою: м.Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд.29-А з мотивів відсутності факту розірвання договору з попереднім землекористувачем – КП «Харківкнига».

          Суд наголошує, що такий мотив відмови суб’єкта владних повноважень прямо суперечить положенням ст.31           Закону України «Про оренду землі», де указано, що договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, іншою особою.

          За таких обставин, суд доходить висновку, що відмова суб’єкта владних повноважень у спірних правовідносинах від виконання покладеного законом обов’язку по вчиненню дії не узгоджується з приписами ч.3 ст.2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, в частині забезпечення обґрунтованості діяння.

Оцінивши зібрані по справі документи, суд не знаходить жодних доказів для висновку про наявність у суб’єктів владних повноважень - Харківської регіональної філії ДП «ЦДЗК»та Управління Держкомзему в місті Харкові у спірних правовідносинах правових підстав для невиконання рішення органу місцевого самоврядування (п.20 Додатку 1 до Рішення 34 сесії 5 скликання Харківської міської ради №142/09 від 24.06.2009р.) шляхом анулювання запису про державну реєстрацію договору №132 на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 27.08.1995р., укладеного між КП «Харківкнига»та виконавчим комітетом Харківської міської ради, у зв’язку з припиненням дії згаданого договору.

13.01.2011р. на виконання вимог постанови КМУ від 09.09.2009р. №1021 відповідачем, Харківською регіональною філією ДП «ЦДЗК»було здійснено передачу Книг записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі до іншого суб’єкта владних повноважень територіального органу Держкомзему України –Управління Держкомзему в місті Харкові.

Таким чином, обов”язок по вчиненню дії, яка безпідставно не була проведена суб’єктом владних повноважень - Харківською регіональною філією ДП «ЦДЗК», слід покласти на суб’єкта владних повноважень, до якого у спірних правовідносинах перейшли повноваження згаданого суб’єкта права, тобто на територіальний орган Держкомзему України –Управління Держкомзему в місті Харкові.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки судовим розглядом встановлений факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, то поданий позов підлягає задоволенню.

З огляду на положення ст.155 КАС України суд не знаходить правових підстав для залишення без задоволення клопотання позивача про відкликання позовних вимог в частині вимог до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Державного комітету України із земельних ресурсів про анулювання запису про державну реєстрацію договору № 132 на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 27.08.1995р., укладеного між КП "Харківкнига" та виконавчим комітетом Харківської міської ради.

          Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,  суд, –

постановив:

          Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМ" до Управління Держкомзему у м.Харкові, Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Державного комітету України із земельних ресурсів, третя особа - КП "Харківкнига"  про  зобов'язання вчинити дії   –задовольнити.

          Зобов’язати Управління Держкомзему у місті Харкові анулювати запис про державну реєстрацію договору №132 на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 27.08.1995р., укладеного між КП «Харківкнига»та виконавчим комітетом Харківської міської ради.

          Адміністративний позов в частині вимог до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Державного комітету України із земельних ресурсів про анулювання запису про державну реєстрацію договору № 132 на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 27.08.1995р., укладеного між КП "Харківкнига" та  виконавчим комітетом Харківської міської ради - залишити без розгляду.

          Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КАМ" (місцезнаходження - Україна, Харківська область, місто Харків, Естакадний в’їзд, буд.3А; код ЄДРПОУ - 23755563) витрати по оплаті судового збору (державного мита) в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

          Постанова набирає законної сили згідно з ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст..186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу,  про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

          

          

          Суддя                                                                                                Сліденко А.В.

          

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.05.2011
Оприлюднено17.06.2011
Номер документу16086393
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —3948/11/2070

Постанова від 26.05.2011

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Сліденко А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні