Рішення
від 17.05.2011 по справі 1698-2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИ М

Автономна Республіка К рим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Нев ського/Річна, 29/11, к. 207

РІШЕННЯ

Іменем України

17.05.2011 Справа №5002-2/1698-2011

за позовом Акціонерного б анку «Діамант» Кримська Дире кція АБ «Діамантбанк» в м.Сім ферополь (95000, м.Сімферополь, ву л..Долгоруківська/вул..Жуковс ького/о.Невського,1/16)

до Приватного підприємств а «МП Адоніс» (95026, м.Сімферопол ь, пров. Елеваторний, 10А)

про витребування майна з чу жого незаконного володіння.

Суддя Толпиго В.І.

П Р Е Д С Т А В Н И К И:

Від позивача : ОСОБА_1 - пр едставник, довіреність у спр аві.

Від відповідача : не з' явив ся.

Суть спору:

Позивач звернувся до Госп одарського суду АР Крим із по зовом до відповідача про вит ребування транспортного зас обу: МАЗ 950600-020 реєстраційний ном ер АК 8117 XX загальною вартістю 114 900,00 грн. з незаконного володінн я ПП «МП Адоніс» та передачу й ого Акціонерному банку «Діам ант».

Позовні вимоги мотивовані тим, що між Акціонерним банко м «Діамант» та ПП «МП «Адоніс » було укладено Договір фіна нсового лізингу транспортни х засобів № 04 від 22.3.2007р, відповід но до умов якого, позивач набу в у власність транспортні за соби і передав їх у користува ння лізингоодержувачу за вст ановлену плату на умовах фін ансового лізингу. Проте. Відп овідач у порушення умов дого вору лізингові платежі здійс нював не належним чином, у зв' язку з чим, позивач направив в ідповідачу лист про відмову від договору лізингу з вимог ою повернути предмет лізингу , але вказаний лист був залише ний відповідачем без задовол ення, що і стало підставою дл я звернення із позовною заяв ою до суду.

Представник відповідача у судове засідання не з' явив ся, витребувані судом докуме нти, у тому числі відзив на поз овну заяву, не надав, про день та час слухання справи був по відомлений належним чином: р екомендованою кореспонденц ією, що підтверджується реєс тром відправки рекомендован ої кореспонденції та повідом ленням про вручення рекоменд ованої кореспонденції.

Відповідно до абз.3,4,6 п. 3.6 Роз' яснення Вищого арбітражного суду України “Про деякі пита ння практики застосування го сподарського процесуальног о кодексу України” №02-5/289 від 18.09.1 997р. особи, які беруть участь у с праві, вважаються повідомлен ими про час і місце її розгляд у судом, якщо ухвалу про поруш ення провадження у справі на діслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві . У випадку нез' явлення в зас ідання господарського суду п редставників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщ о неявка таких представників не перешкоджає вирішенню сп ору. У разі не виявлення його в ідповідача за викликом госпо дарського суду, суд має право відкласти розгляд справи (ст аття 77 ГПК), вжити заходів, пере дбачених пунктом 5 статті 83 ГП К або статтею 90 ГПК, чи прийнят и рішення за відсутності цьо го представника.

Спір розглядається за наяв ними у справі матеріалами, ві дповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали спр ави, дослідивши представлені докази, заслухавши поясненн я представника позивача, суд встановив:

Статтею 55 Конституції Украї ни встановлено, що держава за безпечує рівний захист прав всіх суб'єктів права власнос ті.

Згідно ст. 124 Конституції Укр аїни, юрисдикція судів розпо всюджується на всі правовідн осини, що виникають в державі . Судові рішення ухвалюютьс я судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Суд вважає необхідним дотр имуватися принципів судочин ства, що встановлені ст. 129 Конс титуції України, нормами яко ї вказано, що основними засід ками судочинства є зокрема, з магальність сторін та свобод а в наданні ними суду своїх до казів і у доведенні перед суд ом їх переконливості. Тобто с уд вважає потрібним застосув ати принцип змагальності сто рін та свободи в наданні ними суду своїх доказів.

Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 11 ЦК Ук раїни підставами виникненн я цивільних прав та обов'яз ків є договори та інші правоч ини.

Частина 1 ст. 14 ЦК України пер едбачає, що цивільні обов'язк и виконуються у межах, вста новлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 174 Господар ського кодексу України, зобо в'язання виникає з угод, що не суперечать закону, а також вн аслідок вчинення господарсь ких дій на користь другої сто рони.

Відповідно до частини 1 стат ті 173 Господарського кодексу У країни господарським визнає ться зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарюванн я та іншим учасником (учасник ами) відносин у сфері господа рювання з підстав, передбаче них цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана стор она, у тому числі боржник) зобо в'язаний вчинити певну дію го сподарського чи управлінськ о-господарського характеру н а користь іншого суб'єкта (вик онати роботу, передати майно , сплатити гроші, надати інфор мацію тощо), або утриматися ві д певних дій, а інший суб'єкт (у правнена сторона, у тому числ і кредитор) має право вимагат и від зобов'язаної сторони ви конання її обов'язку. При цьом у, майново-господарськими, зг ідно з частиною 1 статті 175 ГК Ук раїни, визнаються цивільно-п равові зобов'язання, що виник ають між учасниками господар ських відносин при здійсненн і господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторо на повинна вчинити певну гос подарську дію на користь дру гої сторони або утриматися в ід певної дії, а управнена сто рона має право вимагати від з обов'язаної сторони виконанн я її обов'язку. Майнові зобов'я зання, які виникають між учас никами господарських віднос ин, регулюються Цивільним ко дексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 ст. 193 Господарського кодексу Укра їни суб'єкти господарювання та інші учасники господарс ьких відносин повинні викон увати господарські зобов'яз ання належним чином відповід но до закону, інших правових актів, договору, а за відсутн ості конкретних вимог щод о виконання зобов'язання - в ідповідно до вимог, що у певни х умовах звичайно ставляться .

Стаття 509 Цивільного кодекс у України визначає поняття з обов'язання та підстави його виникнення. Зобов'язанням є правовідношення, в якому о дна сторона (боржник) зобов' язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) п евну дію (передати майно, вик онати роботу, надати послуг у, сплатити гроші тощо) або у триматися від певної дії, а к редитор має право вимагати в ід боржника виконання його о бов'язку. Зобов'язання виника ють з підстав, встановлених с таттею 11цього Кодексу.

Відповідно до ст. 526 ЦК Украї ни зобов'язання має виконува тися належним чином відповід но до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаї в ділового обороту або інш их вимог, що звичайно ставля ться.

Статтею 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконанн я, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання припиняється виконанням, виконаним належ ним чином (ст. 599 ЦК України).

Статтею 610 ЦК України невико нання або неналежне виконанн я зобов'язання визнається по рушенням зобов'язання.

Відповідно до ст..629 ЦК Україн и договір є обов' язковим дл я виконання сторонами.

Відповідно до ст..525 Цивільно го кодексу України односторо ння відмова від зобов'язанн я або одностороння зміна йо го умов не допускається, як що інше не встановлено дог овором або законом.

Не допускаються односторо ння відмова від виконання зо бов'язань, крім випадків, пере дбачених законом, а також від мова від виконання або відст рочка виконання з мотиву, що з обов'язання другої сторони з а іншим договором не було вик онано належним чином (частин а 7 статті 193 Господарського ко дексу України).

Згідно ч.1 ст. 2 Закону України «Про фінансовий лізинг» від носини, що виникають у зв'язку з договором фінансового ліз ингу, регулюються положенням и Цивільного кодексу України про лізинг, найм (оренду), купі влю - продаж, поставку з урахув анням особливостей, що встан овлюються цим законом.

За договором лізингу одна сторона (лізингодавець) пере дає або зобов'язується перед ати другій стороні (лізингоо держувачеві) у користування майно, що належить лізингода вцю на праві власності і було набуте ним без попередньої д омовленості із лізингоодерж увачем (прямий лізинг), або ма йно, спеціально придбане ліз ингодавцем у продавця (пост ачальника) відповідно до встановлених лізингоодер жувачем специфікацій та ум ов (непрямий лізинг), на певни й строк і за встановлену плат у (лізингові платежі). До догов ору лізингу застосовуються з агальні положення про найм (оренду) з урахуванням особ ливостей, встановлених цим параграфом та законом. (ст..806 ЦК України).

Відповідно до ч.1ст.16 Закону У країни «Про фінансовий лізин г» сплата лізингових плате жів здійснюється в порядку , встановленому договором.

Між Акціонерним банком «Ді амант», як лізингодавцем, та П П «МП «Адоніс», як лізингооде ржувачем, було укладено Дого вір фінансового лізингу тра нспортних засобів № 04 від 22.3.2007р , відповідно до умов якого, ліз ингодавець зобов'язався набу ти у власність транспортні з асоби, а саме: МАЗ 642205-220, 2007 року ви пуску, у кількості 2 одиниці, з агальною вартістю 560 200,00 грн.; МА З 950600-020, 2007 року випуску, у кількос ті 2 одиниці, загальною вартіс тю 229 800,00 грн.; МАЗ 642208-232,2007 року випус ку, у кількості 2 одиниці, зага льною вартістю 620 200,00 грн. - надал і - «предмет лізингу», і переда ти їх у користування лізинго одержувачу на строк не менше 1 року за встановлену плату на умовах фінансового лізингу (п.п. 1.1., 1.2. Договору лізингу).

Відповідно до умов п. 1.4 догов ору лізингу предмет лізинг н адається у користування ліз ингоодержувачу виключно на у мовах сплати останнім на кор исть лізингодавця лізингови х платежів у розмірі та поряд ку,встановлених розділом 2 До говору лізингу.

Умовами пп. 2.2.2. договору лізи нгу передбачено, що лізингов і платежі сплачуються лізинг оодержувачем щомісячно, в те рмін до 10-го числа місяця, наст упного за місяцем, в якому ст оронами підписано акт прийом у-передачі, в розмірі та поряд ку, визначених графіком спла ти Лізингових платежів, що на ведений у додатку №1 до догово ру лізингу (надалі - «Графік»).

Відповідно до ч.3 пп.4.1.1 та п.8.2, 8.4 договору № 04 від 22.3.2007р лізингод авець має право відмовитися від цього договору та (або) вим агати його розірвання і пове рнення предмету лізингу у пе редбачених цим договором або законом випадках, а саме: якщо лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж частково або у повному обсязі та прост рочення сплати становить біл ьше 30 днів. Відмова від цього д оговору є вчиненою з моменту отримання із сторін повідом лення від іншої сторони про м отивовану відмову від цього договору.

Пунктом 7.1 договору сторони передбачили, що строк, на який лізингоодержувачу надаєтьс я право користування предмет ом лізингу : з дати підписання сторонами відповідного акту прийому - передачі до 21.10.2010р, а ле в будь - якому випадку не м енше 1 року з моменту підписан ня сторонами відповідного ак ту прийому - передачі.

Позивач належним чином та у повному обсязі виконав зобо в'язання за договором лізинг у та передав предмет лізингу відповідачу, що підтверджує ться актом прийому-передачі предмета лізингу, який знахо диться у матеріалах справи.

Проте, відповідач порушив у мови Договору лізингу, а саме , не сплатив у повному об' ємі лізингові платежі, що підляг али до сплати згідно Графіку з січня 2009 року.

Наймодавець має право відм овитися від договору найму і вимагати повернення речі, як що наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі в ідмови наймодавця від догово ру найму договір є розірвани м з моменту одержання наймач ем повідомлення наймодавця п ро відмову від договору (ст..782 Ц К України).

Враховуючи те, що відповіда ч прострочив сплату лізингов их платежів більше 30 днів, поз ивач у порядку, передбаченом у п.8.2 договору, листом №2748/094-02 від 09.06.2010р. відмовився від договору лізингу в односторонньому п орядку та вимагав повернути предмети лізингу протягом 3 к алендарних днів з моменту от римання даного листа, шляхом передачі предмета лізингу у повноваженому представнику Банку. Лист про відмову від до говору лізингу був вручений відповідачу особисто під роз пис 15.06.2010р.

Проте, відповідач предмет л ізингу у повному об' ємі, у то му числі МАЗ 950600-020 реєстраційни й номер АК 8117 XX загальною варті стю 114 900,00 грн, Позивачу не повер нув.

Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів пр ава власності. Власник має пр аво витребувати своє майно в ід особи, яка незаконно, без ві дповідної правової підстави заволоділа ним (ч.1 ст.386, ст..387 ЦК України).

У разі припинення договору найму наймач зобов'язаний не гайно повернути наймодавцев і річ у стані, в якому вона бул а одержана, з урахуванням нор мального зносу, або у стані, як ий було обумовлено в договор і (ч.1 ст.785 ЦК України).

Відповідно до ст.. 32 Господар ського процесуального кодек су України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на п ідставі яких господарський суд у визначеному законо м порядку встановлює наявні сть чи відсутність обстави н, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають зна чення для правильного виріше ння господарського спору.

Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК Ук раїни, кожна сторона повинна довести ті обставини, на я кі вона посилається як на під ставу своїх вимог і заперече нь. Докази подаються сторон ами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до з аконодавства повинні бути п ідтверджені певними засоба ми доказування, не можуть підтверджуватись іншими зас обами доказування.

Господарський суд оціню є докази за своїм внутріш нім переконанням, що ґрунтує ться на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судо вому процесі всіх обставин с прави в їх сукупності, керуюч ись законом (ч.1 ст.42 ГПК України ).

Таким чином, виходячи зі змі сту ст.. 32-34 Господарського проц есуального кодексу України, відповідачем під час розгляд у даної справи не був доведен ий суду факт належного викон ання зобов' язань та не нада но належних доказів повернен ня позивачу предмету лізингу .

Вказане вище свідчить про т е, що відповідач допустив одн осторонню відмову від викона ння своїх зобов'язань, тоді як , законодавством, зокрема, ст.. 525 ЦК України не допускається одностороння відмова від ви конання зобов'язань.

Отже, позовні вимоги щодо ви требування транспортного за собу: МАЗ 950600-020 реєстраційний но мер АК 8117 XX загальною вартістю 114 900,00 грн. з незаконного володін ня ПП «МП Адоніс» та передачі його Акціонерного банку «Ді амант» обґрунтовані, підтвер джуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК Украї ни витрати по оплаті держмит а, витрати по інформаційно-те хнічному забезпеченню судов ого процесу відносяться на в ідповідача.

В засіданні суду оголошені вступна та резолютивна част ини рішення.

Рішення оформлене та підпи сане 20.5.2011р.

З урахуванням викладеного , керуючись ст.ст. 49,75,82,84,85 ГПК Укр аїни, суд

В И Р И Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Витребувати транспо ртний засіб: МАЗ 950600-020 реєстраці йний номер АК 8117 XX загальною ва ртістю 114 900,00 грн. з незаконного володіння ПП «МП Адоніс» (95026, м .Сімферополь, пров. Елеваторн ий, 10А, ЄДРПОУ 23894543) та передати й ого Акціонерному банку «Діам ант» Кримській Дирекції АБ « Діамантбанк» в м.Сімферополь (95000, м.Сімферополь, вул..Долгору ківська/ вул..Жуковського/о.Не вського, 1/16).

3. Стягнути з Приватно го підприємства «МП Адоніс» (95026, м.Сімферополь, пров. Елеват орний, 10А, ЄДРПОУ 23894543) на користь Акціонерного банку «Діамант » Кримська Дирекція АБ «Діам антбанк» в м.Сімферополь (95000, м .Сімферополь, вул..Долгоруків ська/ вул..Жуковського/о.Невсь кого, 1/16) 1 149,00грн держаного мита, 236,00грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення су дового процесу.

4. Наказ видати після на брання рішенням законної сил и.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Кр им Тол пиго В.І.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення17.05.2011
Оприлюднено17.06.2011
Номер документу16097700
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1698-2011

Рішення від 17.05.2011

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Толпиго В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні