ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.05.11р. Справа № 5005/5235/2011
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Єв роцемент-Україна" (м. Балаклія ,
до Товариства з обмежен ою відповідальністю "Тімер" (м . Кривий Ріг, Дніпропетровськ ої області)
про стягнення заборгов аності за договором № 32/01-09 на по ставку цемента від 30.01.2009р. у заг альному розмірі 5 256 104,91 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Від позивача: ОСО БА_1. - юрисконсульт (дов. № 06/11 в ід 01.01.11р.)
від відповідача: не з'яв ився
СУТЬ СПОРУ:
Відкрите акціонерне т овариство "Євроцемент-Україн а" (далі-позивач) звернулося до господарського суду із позо вом до Товариства з обмежено ю відповідальністю "Тімер" (да лі-відповідач) про стягнення заборгованості за договором № 32/01-09 на поставку цементу від 3 0.01.2009р. у загальному розмірі 5 256 104, 91 грн.
Сума позову складається з н аступних сум: 4 380 087,43 грн. - основн ий борг та 876 017,48 грн. - штраф.
Позивач обґрунтовує свої в имоги невиконанням відповід ачем зобов'язань за договоро м № 32/01-09 на поставку цементу від 30.01.2009р., в частині повного та сво єчасного розрахунку за поста влений товар - цемент.
Відповідач позовні вимоги не спростував, відзив на позо в суду не направив, представн ик відповідача в судове засі дання не з'явився, про причини неявки суд не сповістив, в той час, як відповідач був належн им чином повідомлений про ча с і місце судового засідання , що підтверджується направл енням ухвал суду на юридичну адресу відповідача, яка підт верджена витягом з Єдиного д ержавного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підпри ємців станом на 04.04.2011р.
Про час та місце судового за сідання відповідача повідом лено належним чином з огляду також на наступне.
Згідно з Інформаційним лис том Вищого господарського су ду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про де які питання застосування нор м Господарського процесуаль ного кодексу України, поруше ні у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" від повідно до пункту 3.5.11 Інструкц ії з діловодства в господарс ьких судах України, затвердж еною наказом Вищого господар ського суду України від 10.12.2002р. № 75 (з подальшими змінами), перш ий, належним чином підписани й, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, по станови) залишається у справ і; на звороті у лівому нижньом у куті цього примірника прос тавляється відповідний штам п суду з відміткою про відпра вку документа, що містить: вих ідний реєстраційний номер, з агальну кількість відправле них примірників документа, д ату відправки, підпис праців ника, яким вона здійснена.
Дана відмітка, за умови, що ї ї оформлено відповідно до на ведених вимог названої Інстр укції, є підтвердженням нале жного надсилання копій проце суального документа сторона м та іншим учасникам судовог о процесу.
Водночас до повноважень го сподарських судів не віднесе но з'ясування фактичного міс цезнаходження юридичних осі б або місця проживання фізич них осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих ч и інших процесуальних дій. То му відповідні процесуальні д окументи надсилаються госпо дарським судом згідно з пошт овими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, примірни ки повідомлення про вручення рекомендованої кореспонден ції, повернуті органами зв' язку з позначками "адресат ви був", "адресат відсутній", зокр ема, "за зазначеною адресою не проживає" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними д оказами виконання господарс ьким судом обов' язку щодо п овідомлення учасників проце су про вчинення судом певних процесуальних дій.
Про це Вищим господарським судом України зазначалося і в інформаційних листах від 02. 06.2006р. № 01-8/1228 "Про деякі питання пр актики застосування норм Гос подарського процесуального кодексу України, порушені у д оповідних записках про робот у господарських судів у 2005 роц і" (пункт 4), від 14.08.2007р. № 01-8/675 "Про дея кі питання практики застосув ання норм Господарського про цесуального кодексу України , порушені у доповідних запис ках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 ро ку" (пункт 15), від 18.03.2008р. № 01-8/164 "Про де які питання практики застосу вання норм Господарського пр оцесуального кодексу Україн и, порушені у доповідних запи сках про роботу господарськи х судів у 2007 році" (пункт 23).
Крім того, особи, які беруть участь у розгляді, вважаютьс я повідомленими про час і міс це її розгляду судом, якщо ухв алу про порушення провадженн я у справі надіслано за пошто вою адресою, зазначеною в поз овній заяві (див. Роз' ясненн я Президії ВАСУ від 18.09.1997р. № 02-5/289 "П ро деякі питання практики за стосування Господарського п роцесуального кодексу Украї ни").
За таких обставин, господар ський суд вважає, що відповід ач не скористався своїм прав ом на участь представника у с удовому засіданні.
Статтею 22 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и передбачено, що сторони зоб ов'язані добросовісно корист уватися належними їм процес уальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і ох оронюваних законом інтересі в другої сторони, вживати зах одів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Справа розглядається за на явними в ній матеріалами від повідно до ст. 75 Господарськог о процесуального кодексу Ук раїни.
Дослідивши матеріали спра ви, оцінивши докази в їх сукуп ності, вислухавши пояснення представника позивача, госпо дарський суд,
ВСТАНОВИВ:
23.04.2009р. рішенням загальних зборів акціонерів Відкрите акціонерне товариство "Бальц ем" перейменовано у Відкрите акціонерне товариство "Євро цемент-Україна".
30.01.2009р. між Відкритим акціоне рним товариством "Бальцем", як продавцем, та відповідачем, я к покупцем, було укладено дог овір № 32/01-09 на поставку цемента (далі-договір), відповідно до п. 1.1. якого продавець зобов'яза вся передати у власність пок упця цемент (далі-товар) у кіль кості та строки, передбачені договором, а покупець зобов'я зався прийняти та оплатити т овар на умовах та в порядку, ви значених договором. Найменув ання, кількість та асортимен т товару, що поставляється, за значається у додатках (специ фікаціях) до договору, які є не від'ємною його частиною. Дого вір вступив в силу з моменту й ого підписання уповноважени ми представниками сторін ті діє до 31.12.2009р., але у будь-якому ви падку до повного виконання с торонами своїх зобов'язань (п .п. 1.1., 1.2., 8.1. договору).
Відповідно до п. 2.3.1. договору , покупець зобов'язаний щоміс ячно надавати продавця заявк у на поставку товару не пізні ше 10 числа місяця, який переду є місяцю поставки. Заявка пов инна в обов'язковому порядку містити наступні дані: найме нування, адресу та код вантаж оотримувача, найменування та код станції призначення ван тажоотримувача, марку цемент у, об'єм товару, кількість та т ип вагонів, графік поставки.
На виконання умов договору , позивачем у період з 19.02.2009р. по 2 3.08.2009р. була здійснена поставка товару на загальну суму 5 060 087,43 г рн. (з урахуванням транспортн их витрат).
Згідно п. 5.3. договору, з ураху ванням змін, внесених додатк овою угодою № 1 від 16.02.2009р., оплата товару та видатків, пов'язани х з його перевезенням, здійсн юється покупцем на умовах ві дстрочки платежу протягом 7 д нів з моменту поставки товар у (максимальна сума товару, що поставляється на умовах від строчки платежу не може пере вищувати 300 000 грн.). Оплатою визн ається надходження грошових коштів на банківський рахун ок продавця. У випадку заявле ння покупцем до відвантаженн я товару на суму, більшу, ніж з азначена у частині першій да ного пункту, покупець зобов'я заний протягом 15 днів надати п родавцю документально підтв ерджену гарантію виконання з обов'язань по оплаті заявлен ої кількості товару (за узгод женням з продавцем). При невик онанні покупцем зазначеної у мови, продавець має право не з дійснювати відвантаження за явленого товару без застосув ання до останнього будь-яких штрафних санкцій.
Крім того, п. 5.4. договору стор онами узгоджено, що вартість фактично поставленого товар у та розміри витрат, пов'язани х з його транспортуванням (п.5. 3.) зазначається у рахунках-фак турах, у товарних видаткових та податкових накладних. У ви падку перевищення вартості п артії поставленого товару на д здійсненою покупцем передо платою, покупець зобов'язани й здійснити доплату продавцю протягом 5 банківських днів з моменту отримання повідомле ння продавця. Якщо вартість п артії товару менша за оплаче ну покупцем у відповідності до п.5.3., переплата покупця зара ховується в оплату за наступ ний період.
Вищевказане зобов'язання б уло відповідачем порушено, п оставлений товар відповідач оплатив лише частково, а саме : в сумі 680 000,00 грн., внаслідок чого у нього утворилась заборгов аність перед позивачем в сум і 4 380 087,43 грн.
Згідно п. 6.15. договору, з ураху ванням змін, внесених додатк овою угодою № 1 від 16.02.2009р., у випа дку прострочки оплати товару більш ніж на 15 днів покупець з обов'язаний сплатити, понад р озмір пені, штраф у розмірі 20% в ід суми неоплаченого або не у повному обсязі оплаченого т овару. Виплата штрафу повинн а бути здійснена в порядку, пе редбаченому п. 6.9. договору.
Виплата штрафу, обумовлена п.п. 6.5.-6.8. договору повинна бути здійснена протягом 10 банківс ьких днів з моменту заявленн я письмової вимоги продавця.
15.09.2010р. на адресу відповідача направлено претензію № 110/ЕЦУ -1609/10 про сплату штрафу. Вказана претензія була залишена від повідачем без відповіді та з адоволення.
З огляду на положення п. 5.3. до говору, з урахуванням змін, вн есених додатковою угодою № 1 в ід 16.02.2009р., строк оплати поставл еного товару є таким, що наста в.
Доказів виконання зобов'яз ання по оплаті отриманого то вару у сумі 4 380 087,43 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, доводи позивача, навед ені в обґрунтування позову, н е спростував.
При викладених обставинах вимоги позивача щодо стягне ння суми основного боргу у ро змірі 4 380 087,43 грн. слід визнати об ґрунтованими і такими, що під лягають задоволенню. Крім то го, стягненню підлягають так ож штраф на підставі п. 6.15. дого вору.
Приймаючи рішення господа рський суд виходив із наступ ного.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарсь ким визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом госп одарювання та іншим учаснико м (учасниками) відносин у сфер і господарювання з підстав, п ередбачених цим Кодексом, в с илу якого один суб'єкт (зобов'я зана сторона, у тому числі бор жник) зобов'язаний вчинити пе вну дію господарського чи уп равлінсько-господарського х арактеру на користь іншого с уб'єкта (виконати роботу, пере дати майно, сплатити гроші, на дати інформацію тощо), або утр иматися від певних дій, а інши й суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має прав о вимагати від зобов'язаної с торони виконання її обов'язк у.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарсько го кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасн ики господарських відносин п овинні виконувати господарс ькі зобов'язання належним чи ном відповідно до закону, інш их правових актів, договору, а за відсутності конкретних в имог щодо виконання зобов'яз ання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ста вляться. До виконання господ арських договорів застосову ються відповідні положення Ц ивільного кодексу України з урахуванням особливостей, пе редбачених цим Кодексом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господар ського договору (ст. 174 Господа рського кодексу України).
Відповідно із п. 1 ст. 509 Цивіль ного кодексу України, зобов'я занням є правовідношення, в я кому одна сторона (боржник) зо бов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) пе вну дію (сплатити гроші), а кре дитор має право вимагати від боржника виконання його обо в'язку.
Відповідно до п. 1 ст. 265 Господ арського кодексу України, за договором поставки одна сто рона - постачальник зобов'язу ється передати (поставити) у з умовлені строки (строк) другі й стороні - покупцеві товар (то вари), а покупець зобов'язуєть ся прийняти вказаний товар (т овари) і сплатити за нього пев ну грошову суму.
У відповідності до п. 2 ст. 712 Ци вільного кодексу України, до договору поставки застосову ються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не в становлено договором, законо м або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язанн я має виконуватися належним чином відповідно до умов дог овору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного зако нодавства, а за відсутності т аких умов та вимог - відповідн о до звичаїв ділового оборот у або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння ві дмова від зобов'язання або од ностороння зміна його умов н е допускається, якщо інше не в становлено договором або зак оном.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивіль ного кодексу України, якщо у з обов'язанні встановлений стр ок (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у це й строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання яког о визначений вказівкою на по дію, яка неминуче має настати , підлягає виконанню з настан ням цієї події.
Згідно п. 2 ст. 218 Господарсько го кодексу України учасник г осподарських відносин відпо відає за невиконання або нен алежне виконання господарсь кого зобов'язання.
У відповідності до ст. 610 Циві льного кодексу України, пору шенням зобов'язання є його не виконання або виконання з по рушенням умов, визначених зм істом зобов'язання (неналежн е виконання).
Боржник вважається таким, щ о прострочив, якщо він не прис тупив до виконання зобов'яза ння або не виконав його у стро к, встановлений договором аб о законом (ст. 612 Цивільного код ексу України).
Згідно ст. 599 Цивільного коде ксу України зобов'язання при пиняється виконанням, прове деним належним чином.
Згідно ст. 692 Цивільного коде ксу України у разі простроче ння сплати за товар продавец ь має право вимагати сплати т овару.
Викладене є підставою для з адоволення позову в частині стягнення заборгованості за поставлений товар у розмірі 4 380 087,43 грн.
За ст.ст. 611, 549, 551 ЦК України, у ра зi порушення зобов'язання нас тають правовi наслiдки, встано вленi договором або законом, з окрема - сплата неустойки. Неустойкою (штрафом, пенею ) є грошова сума або iнше майно , якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення б оржником зобов'язання. Штраф ом є неустойка, що обчислюєть ся у відсотках від суми невик онаного або неналежно викона ного зобов'язання. Пенею є неу стойка, що обчислюється у вiдс отках вiд суми несвоєчасно ви конаного грошового зобов'яза ння за кожен день прострочен ня виконання. Предметом неус тойки може бути грошова сума , рухоме i нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошо ва сума, її розмiр встановлюєт ься договором або актом цивiл ьного законодавства.
Згідно п. 6.15. договору, з ураху ванням змін, внесених додатк овою угодою № 1 від 16.02.2009р., у випа дку прострочки оплати товару більш ніж на 15 днів покупець з обов'язаний сплатити, понад р озмір пені, штраф у розмірі 20% в ід суми неоплаченого або не у повному обсязі оплаченого т овару. Виплата штрафу повинн а бути здійснена в порядку, пе редбаченому п. 6.9. договору.
Виплата штрафу, обумовлена п.п. 6.5.-6.8. договору повинна бути здійснена протягом 10 банківс ьких днів з моменту заявленн я письмової вимоги продавця.
15.09.2010р. на адресу відповідача направлено претензію № 110/ЕЦУ -1609/10 про сплату штрафу. Вказана претензія була залишена від повідачем без відповіді та з адоволення.
При викладених обставинах вимогу позивача щодо стягне ння штрафу у розмірі 876 017,48 грн. с лід визнати обґрунтованою і такою, що підлягає задоволен ню.
Викладене є підставою для з адоволення позову. Судові ви трати по справі слід покласт и на відповідача.
Керуючись ст.ст. 509, 525, 526, 530, 549, 551, 599, 610 , 611, 625, 692 Цивільного кодексу Укра їни, ст.ст. 173, 193, 218, 232, 265 Господарськ ого кодексу України, ст.ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуаль ного кодексу України, господ арський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в по вному обсязі.
Стягнути з Товариства з обм еженою відповідальністю "Тім ер" (50086, Дніпропетровська облас ть, м. Кривий Ріг, вул. Л. Бородич а, 15/12; код ЄДРПОУ 34684566) на користь Т овариства з обмеженою відпов ідальністю "Євроцемент-Украї на" (64200, Харківська область, м. Ба лаклія, проммайданчик ВАТ "Єв роцемент-Україна"; код ЄДРПОУ 00293060) - 4 380 087 грн. 43 коп. основного бор гу, 876 017 грн. 48 коп. штрафу, 25 500 грн. 00 к оп. витрат по сплаті державно го мита, 236 грн. 00 коп. витрат на і нформаційно-технічне забезп ечення судового процесу.
Видати наказ після набранн я судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає закон ної сили після закінчення де сятиденного строку з дня йог о підписання і може бути оска рженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеля ційного господарського суду .
Суддя І.Ю. Дубінін
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2011 |
Оприлюднено | 17.06.2011 |
Номер документу | 16102982 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Дубінін Ігор Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні