5010/829/2011-6/30
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2011 р. Справа № 5010/829/2011-6/30
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Грица Ю. І. , при секретарі судового засідання Строїч П. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до відповідача: ТзОВ "Біо-Топ-Аграр" вул.Заводська,2, с.Клубівці, Тисменицький район, Івано-Франківська область,77443
про стягнення заборгованості у сумі 106 163 грн. 13 коп., з яких основний борг - 83 619 грн. 36 коп., пеня - 5819 грн. 90 коп., штраф - 16 723 грн. 87 коп.
Представники сторін не з"явилися.
ВСТАНОВИВ:
заявлено позов про стягнення заборгованості за проданий товар в сумі 106 163 грн. 13 коп., з яких основний борг - 83 619 грн. 36 коп., пеня - 5819 грн. 90 коп., штраф - 16 723 грн. 87 коп.
Позовні вимоги мотивовано тим, що між сторонами укладено контракт купівлі-продажу №MAS_ВіоТор_29 04 10 від 29.04.10 щодо постачання насіння на виконання умов якого позивач передав у власність відповідача обумовлений договором товар на суму 83619грн.36коп., а відповідач прийняв його згідно накладної. За умовами договору покупець до 31.11.10 повинен був сплатити грошові кошти за отримане насіння, однак на день звернення з позовом до суду кошти за отриманий товар не сплачені. На підставі п.12.3 договору та вимог закону на суму боргу продавцем нараховано штрафні санкції у вигляді пені та штрафу.
Представники сторін жодного разу в судове засідання не з"явилися. Від представника позивача 18.05.11 поступила заява про розгляд справи без участі повноважного представника позивача. Від відповідача відзив на позовну заяву не надходив. Останній був належним чином повідомлений про розгляд справи ухвалами суду від 21.04.11, 11.05.11 та 24.05.11.
Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.02 №75 ( з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа ( рішення, ухвали) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, тощо.
Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції з підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Як зазначалося вище, судом направлено ухвали суду надіслано відповідачу за вказаною в позовній заяві адресою.
За таких обставин, у відповідності до ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, без участі повноважного представника відповідача, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права .
Дослідивши матеріали справи та зібрані в них докази, надавши їм правову оцінку, беручи до уваги вимоги чинного законодавства, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи 29.04.10 між сторонами укладено контракт купівлі-продажу №MAS_ВіоТор_29 04 10 від 29.04.10 щодо постачання насіння та додаток до нього №1 що є невід"ємною частиною договору. Згідно вказаного договору продавець поставив покупцю товар(насіння) в кількості та вартістю визначеною в видатковій накладній №РН-3 від 02.11.10.
В силу дії ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні містити обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Як вбачається з поданої в матеріали справи видаткової накладної, якою підтверджено передачу товару, вказаний документ первинного обліку здійснення господарської операції між ТзОВ "Маїсадур Семанс Україна" та ТзОВ "Біо-Топ-Аграр" на яку посилається позивач, як на факт підтвердження поставки товару, відповідає встановленим Законом вимогам, містить всі необхідні реквізити та скріплена печатками сторін.
Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
В силу дії ст.629 цього ж кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч.1,7 ст. 193 Господарського кодексу України, суб"єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов"язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов"язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
В силу дії ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.530 цього ж Кодексу, якщо у зобов"язанні встановлений строк ( термін) його виконання , то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін).
Згідно умов договору та додатку до договору сторони дійшли згоди щодо строку оплати поставленого товару - до 31.11.10.
Як випливає з обставин справи та не спростовано відповідачем, останній в порушення договірних зобов"язань не провів оплату за отриманий товар.
В силу дії ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема у вигляді сплати неустойки.
Статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов"язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов"язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 12.3 договору визначено, якщо покупець вчасно не сплатив за отриманий товар , то покупець зобов"язаний виплатити на користь продавця пеню у розмірі 0,1% але не більше подвійної облікової ставки НБУ, а також, якщо затримка платежу становить понад 30 календарних днів, покупець сплачує, покупець сплачує штраф у розмірі 20% від вартості не сплаченого в строк товару.
Згідно поданого розрахунку відповідачу нараховано штраф в сумі 16723грн.87коп. та пеню в сумі 5819грн.90коп.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на подані в матеріали справи докази та неспростованість відповідачем доводів позивача з приводу заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані і підлягають задоволенню.
Судові витрати понесені позивачем, відповідно до ст.49 ГПК України, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 509, 526, 530, 549, 611, 655 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст. 33, 49, 75, ст. 82, 83-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з ТзОВ "Біо-Топ-Аграр", вул.Заводська,2, с.Клубівці, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77443 ( код ЄДРПОУ 36083812) на користь ТзОВ "Маїсадур Семанс Україна", вул.Луганська,50, с.Могилів, Царичанський район, Дніпропетровська область,51040 ( код ЄДРПОУ 35570547) кошти в сумі 106 163 грн. 13 коп., з яких основний борг - 83 619 грн. 36 коп., пеня - 5819 грн. 90 коп., штраф - 16 723 грн. 87 коп., 1061грн.64коп. витрат по сплаті державного мита та 236грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Грица Ю. І.
Повне рішення складено 10.06.11
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2011 |
Оприлюднено | 17.06.2011 |
Номер документу | 16108482 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Грица Ю. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні