ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОН СЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.06.2011 Справа № 5024/492/2011
Господарський суд Херсонс ької області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Фінаровій О.Л., розг лянувши у відкритому судовом у засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Ен ергопостачальна компанія "Хе рсонобленерго", м. Херсон
до Відкритого акціонер ного товариства "Дніпровське підприємство "ЕРА", м. Херсон
про зобов'язання внесен ня змін до договору про поста чання електричної енергії
за участю представників с торін:
позивача - ОСОБА_1. - юр исконсульт, дов. № 07/1949-11 від 04.01.11 р.
відповідача - ОСОБА_2 - головний енергетик, дов. №1/2531 від 01.04.11 р.
В судовому засіданні огол ошено вступну та резолютивну частини рішення після закін чення розгляду справи.
Строк вирішення спору прод овжено 01 червня 2011 року ухвалою суду від 18.05.2011 року.
Позивач з урахуванням заяв и про уточнення позовних вим ог просить зобов'язати відпо відача укласти в редакції по зивача Додаткову угоду до До говору про постачання електр ичної енергії №1683 від 20.11.2006 року з додатками, зокрема в додатк у №1 до Додаткової угоди клас н апруги для об'єкту "цех №1, кара нтинний острів, 1" визначити як ІІ".
Відповідач проти позовних вимог заперечує, вказуючи на те, що йому має бути визначено І клас напруги.
Розглянувши матеріали спр ави та заслухавши пояснення представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Закон України "Про еле ктроенергетику" визначає пра вові, економічні та організа ційні засади діяльності в ел ектроенергетиці і регулює ві дносини, пов'язані з виробниц твом, передачею, постачанням і використанням енергії, заб езпеченням енергетичної без пеки України, конкуренцією т а захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст. 26 Закону Ук раїни "Про електроенергетику " споживання енергії можливе лише на підставі договору з е нергопостачальником.
Пунктом 1.1. Правил користува ння електричною енергією зат верджених Постановою Націон альної комісії регулювання е лектроенергетики України №28 від 31 липня 1996р. (надалі - ПКЕЕ), пе редбачено, що ці правила регу люють взаємовідносини, які в иникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постача льниками електричної енергі ї та споживачами. При цьому, ді я цих Правил поширюється на в сіх юридичних осіб та фізичн их осіб (крім населення).
Пунктом 5.1. ПКЕЕ визначено, що договір про постачання елек тричної енергії є основним д окументом, який регулює відн осини між постачальником еле ктричної енергії за регульов аним тарифом, що здійснює сво ю діяльність на закріпленій території і споживачем та ви значає зміст правових віднос ин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енер гії без договору не допускає ться.
Пункт 5.2. передбачає, що при у кладенні договору про постач ання електричної енергії сто рони визначають його зміст н а основі типового договору.
Між сторонами укладений До говір про постачання електри чної енергії №1683 від 20.11.2006 року(д алі - Договір), відповідно до у мов якого позивач зобов'язав ся постачати відповідачу еле ктричну енергію, а відповіда ч оплачувати вартість спожит ої електроенергії.
Під час виконання умов цьог о Договору, а також вирішення всіх питань що не обумовлені цим Договором, сторони зобов 'язуються керуватися чинним законодавством України та Пр авилами користування електр ичною енергією (далі - ПКЕЕ).
ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" 07 лю того 2011 направлено на адресу В АТ "ДП "Ера" проект Додаткової угоди до Договору про постач ання електричної енергії №1683 від 20.11.2006 року, яким пропонувало сь викласти Додаток №5 до Дого вору в новій редакції.
Відповідач, Додаткової уго ди до Договору не підписав, ал е 24 лютого 2011 року відповідач, н е погоджуючись з умовами про екту Додаткової угоди позива ча щодо приєднаної потужност і по об'єкту "Промислова база", назви та адреси об'єкта №2 та п риєднаної потужності цього о б'єкту, а також щодо класу напр уги по об'єкту №2, надіслав на а дресу позивача свій проект Д одаткової угоди до договору про постачання електричної е нергії.
Під час розгляду справи сто ронами складено Протокол узг одження розбіжностей до Дода ткової угоди до Договору про постачання електричної енер гії №1683 від 20.11.2006 року, яким вони узгодили розбіжності щодо пр иєднаної потужності по об'єк ту "Промислова база", назви та адреси об'єкта №2 та приєднано ї потужності цього об'єкту.
Неврегульованими залишили сь розбіжності щодо класу на пруги по об'єкту №2.
В Протоколі розбіжностей д о Додаткової угоди до Догово ру про постачання електрично ї енергії №1683 від 20.11.2006 р., відпові дач висловлює свою незгоду з строкою 2 Додатку №1 до Додатк ової угоди (Додатку №5 до Догов ору про постачання електричн ої енергії №1683 від 20.11.2006 року).
Так, в протоколі розбіжнос тей відповідач запропонував встановити клас напруги по о б'єкту 2 - І, тоді як позивачем бу ло запропоновано змінити кла с напруги по об'єкту 2 на ІІ.
Статтею 181 ГК України встано влено, що господарський дого вір за загальним правилом ви кладається у формі єдиного д окумента, підписаного сторон ами та скріпленого печатками . Допускається укладення гос подарських договорів у спрощ ений спосіб, тобто шляхом обм іну листами, факсограмами, те леграмами, телефонограмами т ощо, а також шляхом підтвердж ення прийняття до виконання замовлень, якщо законом не вс тановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладенн я даного виду договорів.
Проект договору може бути з апропонований будь-якою з ст орін. У разі якщо проект догов ору викладено як єдиний доку мент, він надається другій ст ороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проек т договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір ві дповідно до вимог частини пе ршої цієї статті і повертає о дин примірник договору другі й стороні або надсилає відпо відь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк післ я одержання договору.
За наявності заперечень що до окремих умов договору сто рона, яка одержала проект дог овору, складає протокол розб іжностей, про що робиться зас тереження у договорі, та у два дцятиденний строк надсилає д ругій стороні два примірники протоколу розбіжностей разо м з підписаним договором.
Якщо сторона, яка одержала п ротокол розбіжностей щодо ум ов договору, заснованого на д ержавному замовленні або так ого, укладення якого є обов'яз ковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконаве ць за договором, що в установл еному порядку визнаний моноп олістом на певному ринку тов арів (робіт, послуг), яка одерж ала протокол розбіжностей, н е передасть у зазначений два дцятиденний строк до суду ро збіжності, що залишились нев регульованими, то пропозиції другої сторони вважаються п рийнятими.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК Укра їни укладення господарськог о договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований н а державному замовленні, вик онання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у ви падках, передбачених законом , або існує пряма вказівка зак ону щодо обов'язковості укла дення договору для певних ка тегорій суб'єктів господарюв ання чи органів державної вл ади або органів місцевого са моврядування.
Згідно пункту 1.14. спірні пита ння між споживачем та постач альником електричної енерг ії або електропередавальною організацією розглядаються в межах наданих законодавст вом повноважень НКРЕ, центра льним органом виконавчої вла ди, що здійснює управління в електроенергетиці, Антимоно польним комітетом України, Д ерженергонаглядом та судом.
Таким чином, вищезазначені розбіжності між сторонами є предметом судового розгляду .
Заслухавши пояснення пред ставників сторін, дослідивши матеріали та оцінивши їх у су купності, суд дійшов висновк у, що позовні вимоги підлягаю ть задоволенню з огляду на на ступне.
Позивач у Протоколі узгодж ення розбіжностей та проекті Додатку №5 Договору про пост ачання електричної енергії № 1683 від 20.11.2006 р. викладеного в реда кції Додаткової угоди, пропо нує встановити ІІ клас напру ги по об'єкту 2 відповідача. Пр и цьому відповідач посилаєть ся на те, що відповідно до п/п. 1 п. 5 Порядку визначення класів споживачів електричної енер гії диференційованих за ступ енями напруги затвердженого Постановою НКРЕ від 13.08.1998 р. №1052 (д алі - Порядок) клас споживача в изначається: за класом в точц і (точках) продажу електрично ї енергії субспоживачу у вип адку, коли відшкодування осн овному споживачу вартості об ґрунтованих витрат на утрима ння технологічних електричн их мереж, які використовують ся для передачі електричної енергії субспоживачу, здійсн юється постачальником елект ричної енергії за регульован им тарифом відповідно до дог овору між основним споживаче м та постачальником електрич ної енергії за регульованим тарифом.
Відповідач у Протоколі узг одження розбіжностей пропон ує встановити І клас напруги по об'єкту 2. При цьому відпові дач посилається на те, що між н им як субспоживачем та ВАТ "Хе рсонський суднобудівний зав од" як основним споживачем ук ладений Договір про спільне використання технологічних електричних мереж основного споживача №52 від 24.02.2006 р., а відпо відно до п/п. 1 п. 5 Порядку клас с поживача визначається: за кл асом в точці (точках) продажу е лектричної енергії основном у споживачу незалежно від ст упеня напруги на межі баланс ового розподілу електричних мереж основного споживача т а субспоживача у випадку, якщ о відшкодування основному сп оживачу вартості обґрунтова них витрат на утримання техн ологічних електричних мереж , які використовуються для пе редачі електричної енергії с убспоживачу, здійснюється су бспоживачем відповідно до до говору між основним споживач ем та субспоживачем у відпов ідності до умов Договору про спільне використання технол огічних електричних мереж о сновного споживача.
Пунктом 3 Порядку встановле но, що до 1 класу відносяться с поживачі, які:
1) отримують електричну енер гію від постачальника електр ичної енергії в точці продаж у електричної енергії із сту пенем напруги 27,5 кВ та вище;
2) приєднані до шин електрос танцій (за винятком ГЕС, які ви робляють електроенергію пер іодично), а також до шин підста нцій електричної мережі напр угою 220 кВ і вище, незалежно від ступенів напруги в точці про дажу електричної енергії еле ктропостачальною організац ією споживачу;
3) є промисловими підприємст вами із середньомісячним обс ягом споживання електричної енергії 150 млн. кВт.год. та біль ше на технологічні потреби в иробництва, незалежно від ст упенів напруги в точці прода жу електричної енергії елект ропостачальною організаціє ю споживачу.
До 2 класу відносяться спожи вачі, які отримують електрич ну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги нижче 27,5 к В, крім випадків, передбачени х підпунктом 3.1 цього Порядку.
З матеріалів справи, Додат ок №6 та №№7, 7а до Договору про п остачання електричної енерг ії №1683 від 10.11.2006 р., вбачається, що ВАТ Дніпровське підприємств о "ЕРА" є субспоживачем ВАТ "Хе рсонський суднобудівний зав од".
Для субспоживачів клас нап руги визначається відповідн о до п. 5 Порядку, а саме: 1) за клас ом в точці (точках) продажу еле ктричної енергії основному с поживачу незалежно від сту пеня напруги на межі балансо вого розподілу електричних м ереж основного споживача та субспоживача у випадку, якщо відшкодування основному споживачу вартості обґрунто ваних витрат на утримання те хнологічних електричних мер еж, які використовуються для передачі електричної енергі ї субспоживачу, здійснюєтьс я субспоживачем відповідно д о договору між основним спож ивачем та субспоживачем.
2) за класом в точці (точках) продажу електричної енергії субспоживачу у випадку, коли відшкодування основному спо живачу вартості обгрунтован их витрат на утримання техно логічних електричних мереж, які використовуються для пер едачі електричної енергії су бспоживачу, здійснюється пос тачальником електричної ене ргії за регульованим тарифом відповідно до договору між о сновним споживачем та постач альником електричної енер гії за регульованим тарифом .
В абзаці 2 п. 1.10. ПКЕЕ зазначе но, що електропередавальна о рганізація, що здійснює діял ьність з передачі електрично ї енергії місцевими (локальн ими) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої дія льності забезпечує передачу електричної енергії місцеви ми (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцен зії на передачу електричної енергії місцевими (локальним и) електричними мережами.
Абзац 3 п. 1.10. ПКЕЕ передбачає, що для забезпечення передачі електричної енергії електри чними мережами, що не належат ь електропередавальній орга нізації, між електропередава льною організацією та відпов ідним власником мереж, який н е має ліцензії на здійснення діяльності з передачі елект ричної енергії місцевими (ло кальними) електричними мереж ами, укладається договір щод о спільного використання еле ктричних мереж.
Додатково, абзацом 3 п. 1.7. ПКЕЕ передбачено, що у разі викори стання технологічних електр ичних мереж електропередава льною організацією відносин и між власником цих мереж та е лектропередавальною органі зацією, у тому числі їх взаємн а відповідальність, регулюют ься договором про спільне ви користання технологічних ме реж, що укладається між ними н а основі типового договору, я кий викладено в додатку 2 до ПК ЕЕ.
Договір про спільне викори стання технологічних мереж є домовленістю двох сторін, що є документом певної форми, як ий встановлює зміст та регул ює правовідносини між електр опередавальною організаціє ю (ліцензіатом з передачі еле ктричної енергії місцевими ( локальними) мережами та осно вним споживачем під час пере дачі (транзиту) електричної е нергії технологічними елект ричними мережами, (п. 1.2. ПКЕЕ).
Між ВАТ "ЕК "Херсонобленрго" та ВАТ "Херсонський суднобуд івний завод" був укладений До говір про спільне використан ня технологічних електрични х мереж №683/14328 від 03.11.2009 року.
У зв'язку з тим, що між основн им споживачем та ВАТ "ЕК "Херсо нобленерго" укладено Договір про спільне використання те хнологічних електричних мер еж, відшкодування основному споживачу вартості обґрунто ваних витрат на утримання те хнологічних електричних мер еж, які використовуються для передачі електричної енергі ї субспоживачу, здійснюється постачальником електричної енергії за регульованим тар ифом відповідно до договору між основним споживачем та п остачальником електричної е нергії за регульованим тариф ом. За такої умови, для визначе ння класу субспоживача засто совується пп. 2 п. 5 Порядку, а от же клас субспоживача визнача ється за класом в точці (точка х) продажу електричної енерг ії субспоживачу.
Таким чином, враховуючи вищ езазначені норми чинного зак онодавства України в галузі електроенергетики, а також ф актичні обставини справи, вн есення змін до Договору про п остачання електричної енерг ії шляхом визначення другого класу напруги для об'єктів ВА Т Дніпровське підприємство " ЕРА" є цілком правомірним та о бґрунтованим.
Така правова позиція суду т акож викладена і в пояснення х Державної інспекції з енер гетичного нагляду за режимам и споживання електричної ене ргії і теплової в Херсонські й області наданих на запит су ду (а.с. 87).
Заперечення відповідача з посиланням на те, що між ним я к субспоживачем та ВАТ "Херсо нський суднобудівний завод" як основним споживачем уклад ений Договір про спільне вик ористання технологічних еле ктричних мереж основного спо живача №52 від 24.02.2006 р., а тому клас йому визначається відповідн о до п/п. 1 п. 5 Порядку, не приймаю ться до уваги, оскільки чинни ми ПКЕЕ не передбачено уклад ання між основним споживачем та субспоживачем такого Дог овору, натомість передбачено укладання договору договір про технічне забезпечення ел ектропостачання споживача (п . 1.5. ПКЕЕ).
За таких обставин, позовні в имоги з урахуванням уточнень підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до статті 49 ГПК України відно сяться на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеною між Ві дкритим акціонерним товарис твом "Дніпровське підприємст во "ЕРА" (код ЄДРПОУ 14308233, м. Херсон , Острівське шосе, 32) та Відкрит им акціонерним товариством " Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (код ЄДРПОУ 05396638, м. Херсон, вул. Пестеля, 5) Дод аткову угоду з додатком №1 з Пр отоколом узгодження розбіжн остей до Додаткової угоди до Договору про постачання еле ктричної енергії №1683 від 20.11.2006 ро ку.
3. Пункт 4 Протоколу узгоджен ня розбіжностей до Додатково ї угоди до Договору про поста чання електричної енергії №1 683 від 20.11.2006 року визнати в редакц ії позивача, зокрема в додатк у №1 до Додаткової угоди (Додат ок №5 до Договору про постачан ня електричної енергії №1683 ві д 20.11.2006 року) клас напруги для об 'єкту "цех №1, карантинний остр ів, 1" визначити як ІІ".
4. Стягнути з Відкритого акц іонерного товариства "Дніпро вське підприємство "ЕРА" (код Є ДРПОУ 14308233, м. Херсон, Острівське шосе, 32, р/р 26007301800250 в ОФ АКБ Націона льний кредит, МФО 352628) на корист ь Відкритого акціонерного то вариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (к од ЄДРПОУ 05396638, м. Херсон, вул. Пес теля, 5, поточний рахунок 26001007597201 у АТ "Сведбанк" (публічне) у м. Киє ві, МФО 300164) - 85 грн. витрат по спла ті державного мита та 236 грн. ви трат на інформаційно-технічн е забезпечення судового проц есу.
5. Наказ видати після набран ня рішенням законної сили.
Суддя Л.І. Александрова
Дата підписання
рішення 06.06.2011 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2011 |
Оприлюднено | 20.06.2011 |
Номер документу | 16111632 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Александрова Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні