ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2011 р. Справа № 54516/09/9104
Колегія суддів Льві вського апеляційного адміні стративного суду в складі:
головуючого судді - Носа С.П.,
суддів - Шавеля Р.М., Ліщин ського А.М.,
розглянувши в порядку пись мового провадження апеляцій ну скаргу управління Пенсійн ого фонду України в м. Нововол инську Волинської області на постанову Нововолинського м іського суду Волинської обла сті від 30 червня 2009 року в справ і за позовом ОСОБА_1 до упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в м. Нововолинську Волин ської області про поновлення пропущеного строку на зверн ення до суду, визнання дій про типравними, та зобов»язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И Л А:
13 січня 2009 року, Волинсь ким окружним адміністративн им судом зареєстровано позов ну заяву ОСОБА_1 до управл іння Пенсійного фонду Україн и в місті Нововолинську Воли нської області про визнання протиправною відмови щодо пе рерахунку пенсії та зобов»яз ання здійснення перерахунку та виплати щомісячної допла ти до пенсії як «дитині війни », -
Позовні вимоги ОСОБА_1 о бґрунтовано тим, що враховую чи положення ст.1 Закону Украї ни «Про соціальний захист ді тей війни» вона є дитиною вій ни, а тому у відповідності до с т.6 даного Закону їй повинна ви плачуватись щомісячна соціа льна допомога в розмірі 30 % мін імальної пенсії за віком. Одн ак така допомога їй не виплач увалась в повному обсязі за п еріод за 2006-2008 роки. Також позива чка просить зобов»язати відп овідача нараховувати їй таку допомогу надалі. На даний час така виплата теж не проводит ься.
Законами України «Про Держ авний бюджет України на 2006 рік », «Про Державний бюджет Укра їни на 2007 рік» та «Про Державни й бюджет України на 2008 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни бул о обмежено.
Однак, Рішеннями Конституц ійного Суду України № 6-рп/2007 ві д 09 липня 2007 року та №10-рп/2008 від 22 т равня 2008 року визнано неконст итуційними положення статей Закону України «Про Державн ий бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про Державн ий бюджет України на 2008 рік», як ими зупинено дію ст. 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни», а тому невипла та передбаченого згаданою ст аттею підвищення до пенсії « дітям війни» є такою, що супер ечить Конституції України та Законам України.
Ухвалою Волинського окруж ного адміністративного суду від 14 січня 2009 року зазначену п озовну заяву, відповідно до п . 2 розділу II «Прикінцеві та пер ехідні положення» Закону Укр аїни № 808-VI від 25 грудня 2008 року «П ро внесення змін до статті 18 К одексу адміністративного су дочинства України щодо предм етної підсудності адміністр ативних справ місцевим загал ьним судам як адміністративн им судам», передано на розгля д Нововолинського міського с уду Волинської області.
Постановою Нововолинськог о міського суду Волинської о бласті від 30 червня 2009 року поз ов задоволено частково. Пост ановлено визнати незаконною бездіяльність управління Пе нсійного фонду України в м. Но воволинську Волинської обла сті у вигляді невиплати пенс ії ОСОБА_1 у розмірах, що пе редбачені ст.6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни». Зобов' язано управ ління Пенсійного фонду Украї ни в м. Нововолинську Волинсь кої області провести нарахув ання з 09 липня 2007 року по 31 грудн я 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року ОСОБА_1 підв ищення пенсії у розмірі 30 відс отків мінімальної пенсії за віком на підставі положень с т.6 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни». В за доволенні решти позовних вим ог відмовлено.
Зазначену постанову мотив овано тим, що статтею 6 Закону України «Про соціальний захи ст дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щом ісячне довічне грошове утрим ання чи державна соціальна д опомога, що виплачується зам ість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віко м.
Законами України «Про Держ авний бюджет України на 2006 рік », «Про Державний бюджет Укра їни на 2007 рік» та «Про Державни й бюджет України на 2008 рік» дії ст.6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни бул о обмежено.
Однак, Рішеннями Конституц ійного Суду України № 6-рп/2007 ві д 09 липня 2007 року та №10-рп/2008 від 22 т равня 2008 року визнано неконст итуційними положення статей Закону України «Про Державн ий бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про Державн ий бюджет України на 2008 рік», як ими зупинено дію ст. 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни».
Рішення Конституційного С уду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року та №10-рп/2008 від 22 травня 2008 р оку мають преюдиціальне знач ення для судів загальної юри сдикції при розгляді ними по зовів у зв' язку з правовідн осинами, які виникли внаслід ок дії положень статей Закон у України «Про державний бюд жет України на 2007 рік» та Закон у України «Про державний бюд жет України на 2008 рік», що визна ні неконституційними.
Чинним законодавством Укр аїни не було визначено поряд ку нарахування та виплати у 200 6 році щомісячної державної с оціальної допомоги відповід но до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війн и», а Конституційний Суд Укра їни не приймав рішень щодо не конституційності Закону Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2006 рік» від 20.12.2005 року п овністю чи в його окремих час тинах, а тому відсутні правов і підстави для задоволення п озовних вимог щодо проведенн я нарахування державної соці альної допомоги як дитині ві йни за 2006 рік.
Оскільки, ОСОБА_1, ІНФО РМАЦІЯ_1, відноситься до соц іальної групи «діти війни», т о з огляду на викладене слід з обов' язати відповідача, упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в м. Нововолинську Волин ської області, нарахувати не доплачене, як «дитині війни» підвищення до пенсії в розмі рі 30 відсотків мінімальної пе нсії за віком з 09 липня 2007 року п о 31 грудня 2007 року та з 22 травня 200 8 року по 31 грудня 2008 року, а в зад оволенні решти позовних вимо г відмовити.
Не погоджуючись з прийнято ю постановою, відповідачем - управлінням Пенсійного фонд у України в м. Нововолинську В олинської області, подано ап еляційну скаргу до Львівсько го апеляційного адміністрат ивного суду, в якій висловлен о прохання скасувати оскаржу вану постанову в частині зад оволення позовних вимог та п рийняти нову, якою в задоволе нні позовних вимог відмовити .
Апеляційну скаргу мотивов ано тим, що судом першої інста нції при прийнятті оскаржува ної постанови допущено поруш ення норм матеріального та п роцесуального права. Зокрема зазначено, що до видаткової ч астини Закону України «Про д ержавний бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про Д ержавний бюджет України на 2008 рік» не було внесено змін, а т ому кошти на виплату передба чених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни» підвищень були відсутні. Крім того вказано, що законод авством України не врегульов ане питання щодо розміру мін імальної пенсії за віком, оск ільки відповідно до ч. 3 ст. 28 За кону України «Про загальнооб ов' язкове державне пенсійн е страхування» визначення мі німального розміру пенсії за віком наведене в цій статті з астосовується виключно до ро змірів пенсій, призначених з а цим Законом.
Особи, які беруть участь у с праві, в судове засідання не з ' явились, про дату, час і місц е апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, відпов ідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, в важає можливим проведення ро згляду справи за їхньої відс утності в порядку письмового провадження за наявними у сп раві матеріалами та на основ і наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповіда ча, проаналізувавши матеріал и справи та доводи апеляційн ої скарги, колегія суддів вва жає, що апеляційну скаргу слі д задовольнити частково, пос танову суду першої інстанції скасувати, а позов задоволит и частково з наступних підст ав.
Частково задовольняючи по зовні вимоги позивача, суд пе ршої інстанції виходив з тог о, що він має право на підвищен ня до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно д о вимог ст. 6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни». Рішеннями Конституцій ного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року та №10-рп/2008 від 22 тра вня 2008 року визнано такими, що н е відповідають Конституції У країни і є неконституційними положення статей Закону Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2007 рік» та Закону Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2008 рік», якими зупине но дію ст. 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни».
Частиною 2 ст. 152 Конституції України передбачено, що зако ни, інші правові акти або їх ок ремі положення, що визнані не конституційними, втрачають ч инність з дня ухвалення Конс титуційним Судом України ріш ення про їх неконституційніс ть, тому ненарахування та нев иплата відповідачем підвище ння до пенсії на 30 % мінімально ї пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» з 09.07.2007 року та з 22.05.2008 року є безпі дставною.
Що стосується позовних вим ог позивача в частині стягне ння підвищення до пенсії за п еріод 2006 року, то колегія судді в вважає за необхідне зазнач ити, що згідно п. 17 ст. 77 Закону Ук раїни «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було зупине но дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни», однак Законом Украї ни «Про внесення змін до Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2006 рік» від 19 сі чня 2006 року до Закону України « Про Державний бюджет України на 2006 рік» внесено зміни, згідн о з якими виключено п. 17 ст. 77 цьо го Закону, а новою редакцією с т. 110 Закону встановлено, що піл ьги дітям війни, запроваджую ться у 2006 році поетапно, за резу льтатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку в становленому Кабінетом Міні стрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради У країни з питань бюджету. Тобт о ці підвищення повинні були здійснити у випадку вищезаз начених умов. Оскільки такі у мови не настали, то в задоволе нні позовних вимог, щодо випл ати за 2006 рік підвищення до пен сії у розмірі 30 % мінімальної п енсії за віком слід відмовит и.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.11 Кодек су адміністративного судочи нства України суд розглядає адміністративні справи не ін акше як за позовною заявою, по даною відповідно до цього Ко дексу, і не може виходити за ме жі позовних вимог.
Позивач, обґрунтовуючи сво ї позовні вимоги, просить зді йснювати виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотк ів мінімальної пенсії за вік ом за період за 2006-2008 роки з врах уванням надбавки як дитині в ійни та нарахування надбавки надалі.
Положення статті 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни», що дають право п озивачам на підвищення до пе нсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, на 01 січня 2009 ро ку та по даний час є чинними, а тому відповідно й обов'язков ими до застосування протягом певного часу, на певній терит орії, щодо певного кола фізич них і юридичних осіб.
З огляду на викладене, колег ія суддів вважає, що позов під лягає до часткового задоволе ння, а саме в частині виплати п ідвищення до пенсії за періо д з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 груд ня 2008 року та з 01 січня 2009 року у р озмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 З акону України «Про соціальни й захист дітей війни», з враху ванням ст. 28 Закону України «П ро загальнообов' язкове дер жавне пенсійне страхування» та виплачених сум, та в частин і подальшої виплати пенсії у розмірі, передбаченому ст.6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільк и правових підстав для такої невиплати не має.
Водночас, на думку колегії с уддів, безпідставним є тверд ження апелянта, що поняття мі німального розміру пенсії за віком, яке визначене в ст. 28 Зак ону України «Про загальнообо в' язкове державне пенсійне страхування» застосовуєтьс я лише до пенсій передбачени х цим Законом, оскільки наявн ість такої норми за відсутно сті іншого мінімального розм іру пенсії за віком не є підст авою для відмови в реалізаці ї позивачем конституційної г арантії та права на отриманн я підвищення розміру пенсії, виходячи з розміру мінімаль ної пенсії за віком, як це вста новлено ст. 6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни».
Колегія суддів також вважа є за необхідне наголосити, що відсутність бюджетного фіна нсування на виплату передбач еного Законом України «Про с оціальний захист дітей війни » підвищення до пенсії, не мож е бути причиною невиконання відповідним суб' єктом влад них повноважень покладених н а нього зобов' язань, оскіль ки реалізація особою права, щ о пов' язане з отриманням бю джетних коштів, яке базуєтьс я на спеціальних та чинних на час виникнення спірних прав овідносин нормативно-правов их актах національного закон одавства, не може бути постав лена у залежність від бюджет них асигнувань (рішення Євро пейського суду з прав людини у справі «Кечко проти Україн и»).
Беручи до уваги, що правові положення, які передбачають виплату підвищення до пенсії особам, на яких поширюється д ія Закону України «Про соціа льний захист дітей війни» є ч инними, а позивач належить до вказаної групи осіб і має пра во на її отримання, органи дер жавної влади не можуть свідо мо зменшувати розмір такої д опомоги.
Водночас колегія суддів у в ідповідності до п.1 ч.2 ст.162 Коде ксу адміністративного судоч инства вважає за необхідне в изнати дії управління Пенсій ного фонду України в м. Новово линську Волинської області щ одо ненарахування та невипла ти в повному обсязі підвищен ня до пенсії у розмірі 30 % мінім альної пенсії за віком, перед баченого ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», з врахуванням ст. 28 Зак ону України «Про загальнообо в' язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум - протиправними.
Враховуючи вищенаведене, к олегія суддів приходить до в исновку, що судом першої інст анції порушено норми матеріа льного та процесуального пра ва, що призвело до неправильн ого вирішення справи, виснов ки суду першої інстанції не в ідповідають обставинам спра ви.
Керуючись ст. ст. 158-163, 195, 197, п. 3 ч. 1 с т. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС Укр аїни, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу управлі ння Пенсійного фонду України в м. Нововолинську Волинсько ї області задоволити частков о.
Постанову Нововолинського міського суду Волинської об ласті від 30 червня 2009 року в спр аві №2а-1388/09/0312 - скасувати та при йняти нову постанову, якою по зовні вимоги ОСОБА_1 задов олити частково.
Визнати дії управління Пен сійного фонду України в м. Нов оволинську Волинської облас ті щодо не нарахування та нев иплати в повному обсязі за пе ріод з 09 липня 2007 року по 31 грудн я 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 гр удня 2008 року та з 01 січня 2009 року н а користь ОСОБА_1 підвищен ня до пенсії у розмірі 30 % мінім альної пенсії за віком, перед баченого ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», з врахуванням ст. 28 Зак ону України «Про загальнообо в' язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум - протиправними.
Зобов' язати управління П енсійного фонду України в м. Н ововолинську Волинської обл асті нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пен сії у розмірі 30 % мінімальної п енсії за віком, передбачене с т. 6 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни», за п еріод з 09 липня 2007 року по 31 груд ня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 г рудня 2008 року та з 01 січня 2009 року з врахуванням ст. 28 Закону Укр аїни «Про загальнообов' язк ове державне пенсійне страху вання» та виплачених сум.
В задоволенні решти позовн их вимог - відмовити.
Постанова набирає законно ї сили через п'ять днів після н аправлення її копій особам, я кі беруть участь у справі.
Постанова може бути оскарж ена в касаційному порядку, шл яхом подання касаційної скар ги до суду касаційної інстан ції, протягом двадцяти днів з дня набрання постановою зак онної сили.
Головуючий суддя: С.П. Нос
Судді: Р.М. Шавель
А.М.Ліщинський
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2011 |
Оприлюднено | 16.06.2011 |
Номер документу | 16123510 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Нос С.П.
Адміністративне
Ровеньківський міський суд Луганської області
Ібадова Наталія Павлівна
Адміністративне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Артемова Лілія Германівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні