ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" червня 2011 р. Справа № 5016/1126/2011(17/58)
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Кондратова О.В.,
з участю представників сторін:
від позивача, ОСОБА_1, довіреність № 76/211/14/22 від 10.01.11 р.
від відповідача, не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5016/1126/2011(17/58) за позовом Миколаївської міської ради, 54027, м.Миколаїв, вул. Адміральська,20
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс», 54042, м.Миколаїв, вул. Скороходова, 130-а
про внесення змін до договору оренди землі.,-
ВСТАНОВИВ:
Миколаївська міська рада звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс»про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс», який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 24.05.05 за № 3196, виклавши пункт 4.2. розділу 4 договору оренди землі у наступній редакції: "Річна орендна плата за земельну ділянку (2478 кв.м.) встановлюється у розмірі 3% (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки".
В ході розгляду справи від відповідача в судовому засіданні 10.05.2011р. надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі, посилаючись при цьому на те, що договір оренди земельної ділянки не передбачає умов зміни розміру орендної плати у зв'язку із зміною законодавства. Не містять приписів щодо обов'язковості зміни або перегляду узгодженої у відповідних договорах орендної плати і положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі". Крім того, враховуючи відсутність у Законі України від 03.06.2008 №309-УІ вимог щодо приведення умов раніше укладених договорів оренди землі (в частині розміру орендної плати) у відповідність з цим Законом, в силу вимог ст. 58 Конституції України, відповідач вважає , що норма ч. ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України від 03.06.2008 № 309-УІ) не має зворотної дії і до спірних орендних правовідносин не застосовується, оскільки стосується договорів оренди землі, укладених після набрання ним чинності. Отже, в обґрунтування наданих відповідачем заперечень, останній посилається на те, що а ні умовами укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки, ані приписами діючого законодавства не передбачено таких підстав для зміни розміру орендної плати за землю, на яких наполягає позивач.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 10.05.11 р. до 14.06.11 р.
Позивач заявлені позовні вимоги в судовому засіданні 14.06.2011р. підтримав в повному обсязі.
Відповідач не направив свого представника у судове засідання, не повідомив про причини його неявки у засідання. Проте неявка представника відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, а направляти свого представника у судове засідання чи заперечувати проти позову є правом сторони, а не обов’язком.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову, при цьому суд виходив з такого:
Рішенням Миколаївської міської ради (надалі-позивач) № 32/19 від 01.04.2005 р. товариству з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс»передано в оренду строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 2478 кв.м для обслуговування магазину та складів за адресою: м.Миколаїв, вул. Скороходова,130-а.
На підставі зазначеного рішення між Миколаївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс», був укладений договір оренди землі, який зареєстровано у Миколаївській регіональній філії ДП “Центр Державного земельного кадастру” 24.05.2005 р. за № 040500100333 та у Миколаївській міській раді 24.05.2005 р. за № 3196 (далі –Договір).
Розділом 4 Договору сторонами врегульовано розмір орендної плати, термін і порядок внесення та умови щодо її зміни.
Відповідно до п. 4.2. Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,2 % від її нормативної грошової оцінки. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється у зв’язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства й інших нормативних актів. Відповідно до п. 4.3 Договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюватиметься без внесення змін та доповнень до договору.
Законом України від 03.06.08 № 309-VI було внесено зміни до ст. 21 Закону України “Про оренду землі”та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встано-влюється Законом України “Про плату за землю”. Згідно з прикінцевими положен-нями Закону України № 309-VI від 03.06.08 “Про внесення змін до деяких законодав-чих актів України”зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування, тобто з 04.06.2008 року.
Рішенням Миколаївської міської ради від 04.09.09 № 36/64 було затверджено порядок визначення розміру орендної плати за землю та доручено управлінню земельних ресурсів у разі, якщо по діючих договорах оренди землі розмір орендної плати менше трикратного розміру земельного податку, забезпечити перегляд умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. При перегляді умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку.
З 01 січня 2011 року розмір орендної плати, встановлений Договором, не відповідає вимогам ст. 21 Закону України “Про оренду землі”.
З метою приведення Договору у відповідність до положень ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, ст. 288 Податкового кодексу України 03.03.11 на адресу товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс»було направлено пропозиції щодо зміни договору та проект договору про зміни до договору оренди землі, яким було передбачено збільшення розміру орендної плати до трикратного розміру земельного податку.
Повідомленням про вручення поштового відправлення товариством з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс»отримано 10.03.2011 р. пропозиції міської ради та проект договору (а.с. 16-17), але пропозицію залишено без відповіді та задоволення.
Виходячи з вищенаведеного, позивач просить внести зміни внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс», зареєстровано у Миколаївській регіональній філії ДП “Центр Державного земельного кадастру”24.05.2005 р. за № 040500100333 та у Миколаївській міській раді 24.05.2005 р. за № 3196, а саме.
Пункт 4.2. розділу 4 договору оренди землі викласти у наступній редакції: "Річна орендна плата за земельну ділянку (2478 кв.м.) встановлюється у розмірі 3% (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки".
В силу ст.181 ГК України, проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін.
Відповідно до ч.3 ст.184 ГК України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів здійснюється з додержанням умов, передбачених ст.179 ГК України, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст.181 ГК України та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Відповідно до частини 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінились настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Миколаївська міська рада у позовній заяві зазначає, що у зв`язку з тим, що Законом України № 309-VI від 03.06.08 були внесені зміни до ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встано-влюється Законом України “Про плату за землю”. Згідно з прикінцевими положен-нями Закону України № 309-VI від 03.06.08 “Про внесення змін до деяких законодав-чих актів України”зазначений Закон набрав чинності 04.06.2008 року.
Рішенням Миколаївської міської ради № 36/64 був затверджений порядок визначення розміру орендної плати за землю. На підставі котрого були переглянуті діючі договори оренди землі у яких розмір орендної плати за землю менше трикратного розміру земельного податку, та збільшено розмір орендної оплати до трикратного розміру земельного податку.
Відповідно до пункту 4.6. Договору, сторони передбачили, що умови договору про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін, шляхом внесення змін у вигляді договору про зміни, що буде невід’ємною частиною цього договору.
Позивач, виконав приписи статті 188 Господарського кодексу України: 03.03.11 року звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору від 24.05.05 року, щодо розміру орендної оплати (встановлена річна орендна плата за земельну ділянку у розмірі 3% від її нормативно грошової оцінки).
Проте, відповідач на вказану пропозицію відповіді не дав, тобто, сторони з цього питання згоди не досягли.
Відповідно до ст.ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
З 1 січня 2011 року питання плати за землю регулюється розділом XIII Податкового кодексу України.
Відповідно до п.5, п.п. 5.1 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; - для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку. Статтею 9 Податкового кодексу України орендна плата віднесена до загальнодержавних податків і зборів
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, згідно ст. 652 ЦК України. Така ж позиція висловлена в Постанові Верховного Суду України від 27 грудня 2010 р. № 27/15-10 (ч. 1 ст.111-28 ГПК України).
Відповідно до частини 4 статті 652 Цивільного кодексу України зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс», який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 24.05.05 за № 3196.
Вважати укладеним п. 4.2 розділу 4 договору оренди землі від 24.05.2005 р. між сторонами в наступній редакції:
“Річна орендна плата за земельну ділянку (2478кв.м.) встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки”.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблі-Сервіс», (54042, м.Миколаїв, вул. Скороходова, 130-а; код ЄДРПОУ 23629232) на користь Миколаївської міської ради (54027, м.Миколаїв, вул. Адміральська, 20, код ЄДРПОУ 26565573) 85,00 грн. (вісімдесять п‘ять дві грн. 00 коп.) держмита та 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційне –технічне забезпечення судового процесу.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після роз-гляду справи апеляційним господарським судом.
Оформлене відповідно до статті 84 цього Кодексу, рішення підписано 15.06.2011 року.
Суддя С.М.Коваль
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2011 |
Оприлюднено | 20.06.2011 |
Номер документу | 16202011 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні