ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИ М
Автономна Республіка К рим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Нев ського/Річна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
14.06.2011 Справа №5002-7/1818-2011
За позовом Товариства з об меженою відповідальністю «К римський акумуляторний заво д «Укрпромінвест» (97060, Красног вардійський район, с. Октябрс ьке, провулок Водопроводний, 9, ідентифікаційний код 30389387)
До відповідача Товариства з обмеженою відповідальніст ю «Мєо-Дізайн» (95022, м. Сімферопо ль, проспект Победи, буд. 211В; 95000, м . Сімферополь, вул. Пушкіна, 44, і дентифікаційний код 37286202)
Про стягнення 6405,16 грн.
Суддя ГС АР Крим І. І. Дворни й
представники:
Від позивача - ОСОБА_1., предст., дов. від 05.07.2010 р.
Від відповідача - не з' яви вся
Суть спору Товариство з об меженою відповідальністю «К римський акумуляторний заво д «Укрпромінвест» звернулос я до Господарського суду АР К рим з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відп овідальністю «Мєо-Дізайн» 6405, 16 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги , позивач посилається на те, що на підставі отриманого від в ідповідача рахунку №СФ-0000012 від 28.01.2011 р. Товариством з обмежено ю відповідальністю «Кримськ ий акумуляторний завод «Укрп ромінвест» була здійснена пе редоплата на суму 6288,72 грн. за по ставку меблів, однак відпові дачем свої обов' язки з пост авки виконані не були, сума пе редоплати повернута не була, у зв' язку з чим позивач прос ить стягнути її в примусовом у порядку разом із 3% річних в с умі 28,94 грн. та 88,04 грн. інфляційни х втрат.
Відповідач у судове засіда ння двічі не з' явився, письм овий відзив на позов не надав , про причини неявки суд не пов ідомив, про час та місце слуха ння справи був проінформован ий належним чином рекомендов аною кореспонденцією.
Розгляд справи відкладавс я у порядку статті 77 Господарс ького процесуального кодекс у України.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характериз ують взаємовідносини сторін , суд не вбачає підстав для від кладення розгляду справи. Пр и цьому суд вважає за можливе розглянути справу за наявни ми в ній матеріалами у порядк у статті 75 Господарського про цесуального кодексу України .
Розглянувши матеріал и справи, дослідивши предста влені докази, заслухавши поя снення представника позивач а, суд
ВСТАНОВИВ :
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі виставле ного Товариством з обмеженою відповідальністю «Мєо-Дізай н» рахунку-фактури №СФ-0000012 від 28.01.2011 р. Товариством з обмежено ю відповідальністю «Кримськ ий акумуляторний завод «Укрп ромінвест» платіжним доруче нням №4977 від 28.01.2011 р. була здійсне на передоплата за поставку м еблів в розмірі 6288,72 грн.
В рахунку-фактурі №СФ-0000012 від 28.01.2011 р. зазначено, що строк пост авки товару становить 20 банкі вських днів з моменту стовід соткової передоплати.
Враховуючи, що в обумовлени й строк товар поставлений не був, позивачем в претензіях № 381 від 17.03.2011 р. та від 15.04.2011 р. була вик ладена вимога про повернення суми здійсненої передоплати в сумі 6288,72 грн.
Залишення претензій без за доволення стало підставою дл я звернення Товариства з обм еженою відповідальністю «Кр имський акумуляторний завод «Укрпромінвест» до суду з по зовом про стягнення заборгов аності в примусовому порядку .
Відповідно до статті 509 Циві льного кодексу України зобов 'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) з обов'язана вчинити на корист ь другої сторони (кредитора) п евну дію (передати майно, вико нати роботу, надати послугу, с платити гроші тощо) або утрим атися від певної дії, а кредит ор має право вимагати від бор жника виконання його обов'яз ку. Зобов'язання виникають з п ідстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 11 ЦК Україн и передбачено, що підставами виникнення цивільних прав т а обов'язків, зокрема, є догово ри та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України д оговором є домовленість двох або більше сторін, спрямован а на встановлення, зміну або п рипинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є укладеним, якщо ст орони в належній формі досяг ли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необ хідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щод о яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч. 1 ст. 638 ЦК України).
Відповідно до частини 1 стат ті 639 ЦК України договір може б ути укладений у будь-якій фор мі, якщо вимоги щодо форми дог овору не встановлені законом .
Згідно з частиною 1 статті 174 Господарського кодексу Укра їни господарські зобов'язанн я можуть виникати, у тому числ і, з господарського договору та інших угод, передбачених з аконом, а також з угод, не пере дбачених законом, але таких, я кі йому не суперечать.
Стаття 180 ГК України визнача є, що зміст господарського до говору становлять умови дого вору, визначені угодою його с торін, спрямованою на встано влення, зміну або припинення господарських зобов'язань, я к погоджені сторонами, так і т і, що приймаються ними як обов 'язкові умови договору відпо відно до законодавства. Госп одарський договір вважаєтьс я укладеним, якщо між сторона ми у передбачених законом по рядку та формі досягнуто зго ди щодо усіх його істотних ум ов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхід ні для договорів даного виду , а також умови, щодо яких на ви могу однієї із сторін повинн а бути досягнута згода. При ук ладенні господарського дого вору сторони зобов'язані у бу дь-якому разі погодити предм ет, ціну та строк дії договору .
Частиною 1 статті 181 ГК Україн и передбачено, що господарсь кий договір за загальним пра вилом викладається у формі є диного документа, підписаног о сторонами та скріпленого п ечатками. Допускається уклад ення господарських договорі в у спрощений спосіб, тобто шл яхом обміну листами, факсогр амами, телеграмами, телефоно грамами тощо, а також шляхом п ідтвердження прийняття до ви конання замовлень, якщо зако ном не встановлено спеціальн і вимоги до форми та порядку у кладення даного виду договор ів.
На підставі наведених норм суд дійшов висновку, що між ст оронами у справі фактично бу в укладений господарський до говір щодо поставки товару, о скільки сторонами був визнач ений предмет договору, ціна т а строк поставки - 20 банківсь ких днів з моменту передопла ти.
Враховуючи те, що в рахунку- фактурі №СФ-0000012 від 28.01.2011 р. строк поставки був визначений у ба нківських, а не календарних, д нях, суд погоджується з тверд женням позивача про те, що кін цевий строк поставки припада є на 25.02.2011 р.
Відповідно до ст. 526 ЦК Україн и зобов'язання має виконуват ися належним чином відповідн о до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів ц ивільного законодавства, а з а відсутності таких умов та в имог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інши х вимог, що звичайно ставлят ься. Аналогічне положення ст осовно господарських зобов' язань міститься в ч. 1 ст.193 Госп одарського кодексу України, якою визначено, що суб' єкти господарювання та інші учас ники господарських відносин повинні виконувати господар ські зобов' язання належним чином відповідно до закону, і нших правових актів, договор у, а за відсутності конкретни х вимог щодо виконання зобов ' язання - відповідно до ви мог, що у певних умовах звичай но ставляться.
Відповідач не надав суду до казів поставки ним товару в о бумовлений строк, тобто до 25.02.2 011 р., у той час як відповідно до приписів статей 33, 34 Господарс ького процесуального кодекс у України кожна сторона пови нна довести суду ті обставин и, на які вона посилається як н а підставу своїх вимог та зап еречень, способом, передбаче ним чинним законодавством Ук раїни для доведення фактів т акого роду.
Згідно з частиною 2 статті 712 Цивільного кодексу України д о договору поставки застосов уються загальні положення пр о купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, зако ном або не випливає з характе ру відносин сторін.
Частиною 2 статті 693 ЦК Україн и передбачено, що якщо продав ець, який одержав суму попере дньої оплати товару, не перед ав товар у встановлений стро к, покупець має право вимагат и передання оплаченого товар у або повернення суми попере дньої оплати.
Отже, пред' явлення позива чем до Товариства з обмежено ю відповідальністю «Мєо-Діза йн» претензії про повернення суми здійсненої передоплати засновано на нормах чинного законодавства України, яка, н езалежно від цього, відповід ачем задоволена не була.
З урахуванням цього, прийма ючи до уваги те, що відповідач всупереч положенням статей 33, 34 ГПК України, не надав суду д оказів повернення передопла ти, суд вважає обґрунтованим и та такими, що підлягають зад оволенню, вимоги Товариства з обмеженою відповідальніст ю «Кримський акумуляторний з авод «Укрпромінвест» про стя гнення з Товариства з обмеже ною відповідальністю «Мєо-Ді зайн» 6288,72 грн. заборгованості в примусовому порядку.
Крім того, позивач просить с тягнути з відповідача 3% річни х в сумі 28,94 грн. та 88,04 грн. інфляц ійних втрат.
Відповідно до частини 2 стат ті 625 Цивільного кодексу Украї ни боржник, який прострочив в иконання грошового зобов'яза ння, на вимогу кредитора зобо в'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три пр оценти річних від простроче ної суми, якщо інший розмір
процентів не встановлени й договором або законом.
Виходячи із положень зазна ченої норми, наслідки простр очення боржником грошового з обов' язання у вигляді інфля ційного нарахування на суму боргу та 3% річних виступають с пособом захисту майнового пр ава та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальни х втрат кредитора від знецін ення грошових коштів внаслід ок інфляційних процесів та о триманні компенсації (плати) від боржника за користуванн я утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти н араховуються незалежно від в ини боржника та незалежно ві д сплати ним неустойки (пені) з а порушення виконання зобов' язання та входять до складу г рошового зобов' язання.
Така позиція щодо правової природи інфляційних нарахув ань на суму боргу та 3% річних в икладена, зокрема, в постанов і Верховного суду України ві д 15.11.2010 р. у справі №4/720.
Перевіривши наданий позив ачем розрахунок 3% річних та ін фляційних втрат, суд погоджу ється з його правомірністю, у зв' язку з чим позов в цій час тині також є обґрунтованим.
За таких обставин, позов під лягає задоволенню в повному обсязі.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забез печення судового процесу під лягають стягненню з відповід ача відповідно до вимог ст. 49 Г осподарського процесуально го кодексу України.
З урахуванням викладеного , керуючись ст.ст. 82-84 Господарс ького процесуального кодекс у України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариств а з обмеженою відповідальніс тю «Мєо-Дізайн» (95022, м. Сімфероп оль, проспект Победи, буд. 211В; 9500 0, м. Сімферополь, вул. Пушкіна, 4 4, ідентифікаційний код 37286202) на користь Товариства з обмежен ою відповідальністю «Кримсь кий акумуляторний завод «Укр промінвест» (97060, Красногварді йський район, с. Октябрське, пр овулок Водопроводний, 9, ідент ифікаційний код 30389387) 6288,72 грн. заб оргованості, 3% річних в сумі 28,9 4 грн., 88,04 грн. інфляційних втрат , 102,00 грн. державного мита та 236,00 г рн. витрат на інформаційно-те хнічне забезпечення судовог о процесу.
3. Видати наказ після на брання судовим рішенням зако нної сили.
Суддя Господарсько го суду
Автономної Республіки Кр им Дво рний І.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2011 |
Оприлюднено | 22.06.2011 |
Номер документу | 16283990 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Дворний І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні