Рішення
від 24.04.2008 по справі 48/55
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

48/55

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №  48/55

24.04.08

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

№ 48/55                                                                                                    24.04.2008р.

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ТВН»ЛТД

ДоНенікова Валерія Сергійовича

Провиключення із складу учасника товариства

 Суддя Сулім В.В.

                                                                                          

Представники:

Від позивача:           не з'явився

Від відповідача:           не з'явився

Судове засідання 27.02.08р. відкладалось відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України до 18.03.08р. У судовому засіданні 18.03.08р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву для виготовлення повного тексту рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про виключення Ненікова Валерія Сергійовича із складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВН»ЛТД.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що відповідач, будучи учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВН»ЛТД (далі –Товариство), що має 50% статутного фонду Товариства, не виконує взяті на себе зобов'язання шляхом систематичного нез'явлення на загальні збори учасників товариства чим порушує права позивача щодо перешкоджання реалізації позивачем свого права на управління товариством через відсутність кворуму на загальних зборах учасників. Крім того, позивач зазначив, що відповідачем 01.04.1994р. було подано заяву про вихід зі складку учасників Товариства, однак  в супереч  вимогам законодавства остання не була нотаріально посвідченою.

14.02.08р. ухвалою Господарського суду міста Києва порушено провадження по справі № 48/55 та призначено її до розгляду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.02.08р. Позивача було зобов'язано опублікувати в всеукраїнському засобі масової інформації, інформацію про розгляд даної  справи. Вказане оголошення було Позивачем розміщено у газеті «Урядовий кур'єр»від 12 березня 2008 року № 46 (3706).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився вимоги ухвали суду не  виконав.

Перед початком розгляду справи по суті представника позивача було ознайомлено з їхніми правами та обов'язками у відповідності із ст. 22 ГПК України.

Представнику позивача у судовому засіданні роз'яснено вимоги ст.81-1 ГПК України.

Судом у відповідності з вимогами ст.81-1 ГПК України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

19.02.1993р. Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією було зареєстроване Товариство з обмеженою відповідальністю „ТВН” ЛТД (далі –Товариство), реєстраційний номер 10741200000013200.

Відповідно  до п. 7 Статуту Товариства установчого договору учасника  товариства  є громадянин  Тупчий  Олексій  Романович та Неніков Валерій  Сергійович, яким належить по 50% статутного фонду Товариства

Пунктом 4.1. Установчого договору Товариства передбачено, що учасники Товариства зобов'язані внести в Статутний фонд Товариства в розмірі, порядку і спосіб, передбачений даним Договором і Статутом Товариства; притримуватись Статуту і Установчого договору Товариства; виконувати прийняті на себе зобов'язання по відношенню до Товариства та надавати Товариству допомогу у виконанні  його діяльності.

Позивач у позовній заяві посилається на те, що відповідач будучи учасником Товариства (Позивача), не виконує  взяті на себе зобов'язання , порушує  права позивача, перешкоджає  діяльності  товариства, не являється  на загальні збори  учасників товариства, чим позбавляє можливості проведення загальних зборів учасників товариства та прийняття  останнім рішень як   Вищим органом управління Товариством.

Позивач надав суду листи, якими Відповідача повідомляли про проведення позачергових загальних зборів учасників Товариства, а саме:

- лист-повідомлення про скликання позачергових  зборів ТОВ „ТВН” ЛТД б/н від 10.05.07р., яким Відповідача повідомили про проведення зборів учасників Товариства 11.06.07р. о 10 годині. В листі також містився порядок денний: 1. Визначення загальних  напрямів економічного та соціального розвитку Товариства; 2. Вирішення питання вступу Товариства в господарські асоціації; 3. Вирішення  питання про удосконалення структури Товариства; 4. вирішення  питання про включення  нових  фізичних осіб до складу учасників Товариства; 5. Вирішення  питання про  внесення  змін  до  установчих документів. До листа додані докази направлення Відповідачу листа-повідомлення від 10.05.07р. та повернення  даного листа  за закінченням  терміну зберігання.

- лист-повідомлення про скликання позачергових  зборів ТОВ „ТВН” ЛТД б/н від 11.06.2007р., яким Відповідача повідомили про те, що 12.07.07р. о 10 годині відбудуться збори учасників Товариства. В листі також містився порядок денний: 1. Визначення загальних  напрямів економічного та соціального розвитку Товариства; 2. Вирішення питання вступу Товариства в господарські асоціації; 3. Вирішення  питання про удосконалення структури Товариства; 4. вирішення  питання про включення  нових  фізичних осіб до складу учасників Товариства; 5. Вирішення  питання про  внесення  змін  до  установчих документів. До листа додані докази направлення Відповідачу листа-повідомлення від 11.06.07р.

В зв'язку  з неприбуттям відповідача на збори учасників  Товариства 11.06.07р та 12.07.07р. загальні збори учасників не відбулися.

На момент створення Товариства обов'язки учасника господарського товариства визначалися ст. 11 Закону України „Про господарські товариства” (далі – Закон) а саме: а) додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства; б) виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами; в) не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства; г) нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами.

Права учасника Товариства визначаються ст. 10 Закону, а саме: а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; в) вийти в установленому порядку з товариства; г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом. Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

В обґрунтування своїх вимог Позивач зазначає, що Відповідач не приймає участі в управлінні Товариством, тобто не виконує своїх обов'язків. Разом з тим, законодавство України відносить управління товариством до права учасника, а тому твердження Позивача про те, що неприйняття Відповідачем участі в управлінні є невиконанням обов'язку учасника суперечить чинному законодавству України, а отже не може бути прийняте судом до уваги.

Позивач також  посилається на заяву відповідача від 11.03.1994р. про вихід із учасників  Товариства.

Відповідно  до ст. 148 Цивільного кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Відповідно до ст. 88 ГК України учасник господарського товариства має право у визначеному установчими документами порядку вийти зі складу товариства.

Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що учаснику гарантовано право на вихід з товариства.

Відповідно до ч. 4 ст. 83 ГК України зміни, які сталися в установчих документах господарського товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації. Господарське товариство зобов'язане у 5-денний термін повідомити орган, що здійснив реєстрацію, про зміни в установчих документах товариства. Крім того ст. 210 ЦК України зазначає що правочин який підлягає державній реєстрації є вчиненим з моменту його державної реєстрації у відповідних органах встановленими законом.

Суд погоджується з висновком позивача, що відповідно до ст. 208 ЦК України правочин між фізичною та юридичною особою належить вчиняти у письмовій формі. Тобто учаснику для того щоб скористатись своїм правом на вихід зі складу товариства потрібно у письмовій формі подати відповідну заяву. У випадку коли учасник користується своїм правом на вихід зі складу товариства з обмеженою відповідальністю - це призводить до відповідних змін до установчих документів товариства. Відповідно до ч. З ст. 29 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані зі зміною складу засновників юридичної особи, крім документів, які передбачені ч. 1 цієї статті, додатково подається нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників, або нотаріально посвідчена копія документа про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений документ про передання прав засновника іншій особі, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника зі складу засновників юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Згідно із ст. 145 Цивільного кодексу України до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу; 3) створення та відкликання виконавчого органу товариства; 4) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів; 5) затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства; 6) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; 7) виключення учасника із товариства; 8) прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу. Статутом товариства і законом до виключної компетенції загальних зборів може бути також віднесене вирішення інших питань.

Згідно  п. 5.14 розділу VI Статуту Товариства питання про  виключення учасника зі складу учасників Товариства  належить до  компетенції Зборів учасників Товариства.

Таким чином, відповідно до чинного законодавства України право приймати рішення про виключення учасника із товариства за наявності підстав, встановлених у ст. 64 Закону України «Про господарські товариства», належить виключно загальним зборам учасників товариства з обмеженою відповідальністю, а суд не вправі приймати рішення про виключення учасника з товариства у зв'язку із його невиконанням статутних обов'язків, оскільки це тягне за собою припинення корпоративних прав учасника.

Відповідно до ст. 10 Закону, ст. 116 Цивільного кодексу України, ст. 88 Господарського кодексу України учасник має право брати участь в управлінні справами товариства, в тому числі й Позивач, як носій корпоративних прав.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Прийняття судом рішення про виключення Відповідача із Товариства потягне за собою порушення його корпоративних прав, внаслідок порушення приписів ст. 64 Закону.

Статтею 13 Цивільного кодексу України встановлені межі здійснення цивільних прав. Зокрема, відповідно до ч. 2 статті, при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, а також не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах (ч. 3 ст. 13 ЦК України). Ці обмеження стосуються й порушень корпоративних прав учасників товариства у зв'язку з перешкоджанням проведення загальних зборів товариства.

У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом (ч. 6 ст. 13 Цивільного кодексу України). Статтею 16 Цивільного кодексу України серед способів захисту цивільних прав та інтересів зазначено припинення дії, яка порушує право. За таких обставин Позивач має звернутися із вимогою про припинення зловживання правом шляхом зобов'язання учасника –Відповідача, взяти участь у загальних зборах Товариства буде відповідати конституційним принципам непорушності права власності.

Відповідно позивач має обрити спосіб захисту права серед  передбачений  законом який би враховував встановлені законом межі здійснення суб'єктивного права, специфіку права та характер його порушення, не порушував принципу непорушності права власності  та враховував  факт волевиявлення учасника щодо виходу його з Товариства.

Всебічно та об'єктивно дослідивши надані сторонами докази, заслухавши пояснення, суд дійшов до обґрунтованого висновку, що позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України господарський суд міста Києва,  -

В И Р І Ш И В:

У задоволені позову відмовити повністю.

Рішення набуває законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя                                                                                                     В.В.Сулім                    

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.04.2008
Оприлюднено27.05.2008
Номер документу1632775
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —48/55

Ухвала від 17.06.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Кот O.B.

Рішення від 25.02.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сулім В.В.

Рішення від 24.04.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сулім В.В.

Постанова від 20.06.2006

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Розваляєва Т.С.

Рішення від 24.07.2007

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 01.11.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Львов Б.Ю.

Ухвала від 19.09.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Дерепа В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні