Рішення
від 21.04.2008 по справі 7/220-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

7/220-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

21.04.2008                                                                Справа №  7/220-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Задорожної Н.О. при секретарі Шевченко М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу              

за позовом Управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м.Херсона,м.Херсон

до Відкритого акціонерного товариства "Проектно-конструкторський технологічний інститут "Аметист", м.Херсон  

про стягнення 25 189грн. 58коп.  

за участю

представників сторін:

від позивача: Жалдак Н.М., головний спеціаліст-юрисконсульт, дов. №1606/07 від 10.04.2008р.

від відповідача:Ревера І.К., представник, дов. від 15.03.2007р.

Позивач (управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м.Херсона, м.Херсон, код ЄДР 21294856) звернувся з позовом, у якому просить суд відшкодувати за рахунок відповідача (ВАТ ПКТУ "Аметист" м.Херсон, код ЄДР 14311689) 25189грн. 58коп. фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, що складають різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про науково-технічну діяльність", та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період 2007р., січень-лютий 2008р.

Відповідач позов не визнає, посилається на те, що Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює перелік зборів, виплата яких ПФУ здійснюється безпосередньо підприємством. До даного переліку не віднесені виплати, які складають різницю в пенсіях наукових працівників, отже, компенсація такої різниці для підприємства не є обов'язковою.

Підприємство не має фінансової можливості для проведення таких витрат, оскільки його діяльність є збитковою.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

Відповідно до статті 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії за їх вибором призначається будь-яка з цих пенсій.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (в редакції Закону України №1316-1V від 20.11.2003р.) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсія          науковому        (науково-педагогічному)        працівнику призначається при

досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.

Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів Ш-ІУ рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.

Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, в силу ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність (в редакції Закону України №1316-Р/ від 20.11.2003р.) фінансується:

-          для наукових    (науково-педагогічних)   працівників  державних бюджетних  наукових установ,   організацій   та   вищих    навчальних закладів   ІІІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

-          для наукових (науково-педагогічних)   працівників   недержавних наукових    установ, організацій   та   вищих  навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів  акредитації  -  за рахунок коштів цих   установ, організацій та закладів.

Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частини третьої цієї статті за умови звернення за призначенням пенсії відповідно до цього Закону та звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.

Згідно з п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" ( 1977-12 ). Встановити, що з дня набрання чинності    цим   Законом (з 01.01.2004 р.),   при   призначенні пенсій відповідно до зазначених в абзацах першому і другому цього пункту законодавчих актів, заробітна плата для обчислення пенсії враховується в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1826 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій науковим ( науково-педагогічним ) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково -технічну діяльність", та сум пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. З 2004 року Постановою від 24.03.2004 року № 372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним ) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів 111—1У рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Згідно п. 8 Порядку ( № 1826 ) та п.5 Порядку ( № 372 ), розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначаються в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсії згідно із Законом України "Про наукову і науково- технічну діяльність", про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.

Також відповідно до п.п. 7.5 п. 7 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління ПФУ 19.10.2001 року № 16-6 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.11.2001 року за №998\6189. З 2004 року ст.6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ", яка затверджена Постановою правління ПФУ 19.12.2003 року № 21-1 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, передбачено відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, крім того (п.6.10 цієї Інструкції) передбачено, що у разі призначення пенсії на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у п.6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцем знаходження цього підприємства ( в даному випадку ВАТ ПКТІ "Аметист"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунок органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд визнав позов обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з врахуванням наступного.

З фактичних обставин справи встановлено, що за заявами Ротова В.С., Луппо Б.Г., Баранець Б.І., Климакова Ю.П., Остістової Л.М., Колишкіна В.С., які обіймали посади наукових працівників, на підставі розпоряджень територіального управління ПФУ здійснено перерахунок пенсії як науковим працівникам.

Перерахунок проведено на підставі виданих ПКТІ "Аметист" пільгових довідок та інших необхідних документів, наданих в матеріали справи. (а.с.33-47).

ВАТ "Проектно-конструкторський технологічний інститут "Аметист" створено на базі майна державного науково-виробничого підприємства "Аметист" згідно з наказом РВ ФДМ України у Херсонській області від 27.12.1995р. №1144.

Відповідно до частини 5 ст.18 Закону України від 04.03.1992р. №2163-ХІІ "Про приватизацію державного майна" при перетворенні державного підприємства в акціонерне товариство, створене акціонерне товариство є правонаступником підприємства, що приватизується.

На підставі направлених у строки, визначені Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ, затвердженої постановою Правління ПФУ від 19.12.003р. №21-1 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за №64/8663) повідомлень про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом №1977, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2007р. (перерахунок) та січень-лютий 2008р. вищеназваним фізичним особам, відповідач зобов'язаний відшкодувати позивачу 25189грн. 58коп. різниці між пенсіями.

З відповідача стягується до Державного бюджету 251грн. 89коп. державного мита та 118грн. вартості послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу (судові витрати).

Керуючись ст.ст.44, 49, 82- 85  Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Проектно-конструкторський технологічний інститут "Аметист", код 14311689, м.Херсон, вул.Червонофлотська, 17 (р.рахунок №26004131 в ХОД РБ "Аваль" МФО 352093) на користь:

- управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Херсона, м.Херсон, вул.Кременчуцька, 69, код 21294856 на р.рахунок 256033011202 в ОПЕРВ ХОУ Ощадбанку МФО 352457  заборгованість в сумі 25189грн. 58коп.;

- в доход держбюджету 251грн. 89коп. держмита, отримувач УДК у м.Херсоні, код ЄДРПОУ 24104230, р/р  31119095700002, Банк ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010, КБК 22090200, символ звітності банку 095; стягувач ДПІ у м.Херсоні;

- 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, отримувач платежу УДК у м. Херсоні, р/р 31212259700002, Банк ГУ ДКУ в Херсонській області, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230, призначення платежу: код 22090200, символ звітності банку 259.

Накази видати з дня набрання рішенням законної сили.

         Суддя                                                                                      Н.О. Задорожна

           Дата підписання рішення

           відповідно до вимог ст. 84 ГПК України        

          08.05.2008р.             

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення21.04.2008
Оприлюднено27.05.2008
Номер документу1635800
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/220-08

Ухвала від 01.12.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Рижков М.Б.

Ухвала від 18.12.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Рижков М.Б.

Рішення від 25.09.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лепеха Г.А.

Постанова від 08.09.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Рижков М.Б.

Ухвала від 26.08.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Рижков М.Б.

Рішення від 21.04.2008

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Задорожна Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні