5023/1444/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" травня 2011 р. Справа № 5023/1444/11
вх. № 1444/11
Суддя господарського суду Ольшанченко В.І.
при секретарі судового засідання Ніколаєнко Д.Г.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
3-ї особи - не з'явився,
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області (м. Харків)
до Новоосинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Куп'янської районної ради Харківської області (Харківська обл., с. Новоосинове)
3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відділ освіти Куп'янської районної державної адміністрації (Харківська обл., м. Куп'янськ)
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну внаслідок самовільного використання води із водних об'єктів в розмірі 876,90 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 44, 110 Водного кодексу України, ст.ст. 68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Відповідач, в відзиві на позов вказує, що у нього немає відкритих рахунків, немає повноважень щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування, згідно зі статутом школи уповноваженим органом є відділ освіти Куп'янської районної державної адміністрації, фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, ремонт приміщень та їх господарське обслуговування здійснює Куп'янська райдержадміністрація в особі відділу освіти, дозвіл на спеціальне водокористування отримано відділом освіти Куп'янської райдержадміністрації 19.07.10 р., тому відповідач просить позовну заяву залишити без задоволення, так як шкода державі не була заподіяна ним.
Третя особа не надала письмове пояснення щодо підстав отримання дозволу на спеціальне водокористування за відповідача з посиланням на норми права та копію Положення.
Представники сторін та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суду не повідомили, хоча відповідач та третя особа були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, а представник позивача під розпис.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
22.06.10 р. за Вх.№01-35/364 позивач отримав лист від Куп'янської міжрайонної прокуратури №1036вих.10 від 16.06.10 р. щодо розгляду по суті постанови про порушення провадження про адміністративне правопорушення відносно директора відповідача за ст. 48 КУпАП.
Згідно даної постанови про порушення провадження про адміністративне правопорушення від 16.06.10 р. Куп'янською міжрайонною прокуратурою проведена перевірка додержання вимог водного законодавства відповідачем та встановлено, зокрема, що відповідач здійснює спеціальне водокористування з підземних горизонтів (каптаж) без дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до довідки відповідача №135 від 22.07.10 р. кількість забраної води з підземного джерела артезіанської свердловини за відсутності дозволу на спеціальне водокористування відповідачем за періоди з 23.06.09 р. по 24.08.09 р. становить 01 куб.м., з 25.08.09 р. по 29.04.10 р. - 30 куб.м., з 30.04.10 р. по 30.06.10 р. - 05 куб.м.
Таким чином, відповідачем у зазначені вище періоди здійснювався забір води з підземного джерела артезіанської свердловини за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України.
Відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 р. №37 та "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.09 р. №389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.09 р. за №767/16783, Інспекцією була розрахована шкода, яка становить 876,90 грн.
13.08.10 р. позивач надіслав відповідачу претензію №166 від 12.08.10 та розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного використання води із водних об'єктів, що підтверджується копіями чека та списків згрупованих поштових відправлень з рекомендованим повідомленням, але вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області були складені протокол про адміністративне правопорушення №001232 від 30 червня 2010 року та постанова про накладення адміністративного стягнення №04-23-143 від 30.06.2010 року, згідно яких посадовою особою відповідача було допущено самовільне водокористування, а саме забір води з підземного джерела (артсвердловини) за відсутності дозволу на спеціальне водокористування за адресою: Харківська обл., Куп'янський р-н, с. Новоосинове, вул. Шкільна, 48, за періоди з 23.06.09 р. по 24.08.09 р. - 01 куб.м., з 25.08.09 р. по 29.04.10 р. - 30 куб.м., з 30.04.10 р. по 30.06.10 р. - 05 куб.м., директора Новоосинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Куп'янської районної ради Харківської області Донцову О.В. було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 48 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн., який нею був сплачений у добровільному порядку квитанцією №3054248П від 30.06.2010 року.
Слід відзначити, що у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди. (Роз'яснення Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року).
Відповідно до ст. 1 Водного Кодексу України водокористуванням є використання води (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).
Згідно ст. 1 Водного Кодексу України вода стічна – це вода, що утворюється в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадіння атмосферних опадів.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно ч. 1 ст. 48 Водного Кодексу України спеціальне водокористування – це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Відповідно до ст. 44 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані: дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин та санітарних вимог; здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними водами; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст. 49 Водного Кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається органами охорони навколишнього природного середовища. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміти скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 110 Водного Кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод, недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно ст. 111 Водного Кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Посилання відповідача на те, що у нього немає відкритих рахунків, немає повноважень щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування, згідно зі статутом школи уповноваженим органом є відділ освіти Куп'янської районної державної адміністрації, фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, ремонт приміщень та їх господарське обслуговування здійснює Куп'янська райдержадміністрація в особі відділу освіти, дозвіл на спеціальне водокористування отримано відділом освіти Куп'янської райдержадміністрації 19.07.10 р., суд вважає безпідставними, оскільки: по-перше, здійснення спеціального водокористування можливо лише за наявності дозволу; по-друге, згідно ст. 10 Закону України "Про загальну середню освіту" відповідач є юридичною особою та п. 5 Положення "Про загальноосвітній навчальний заклад", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.10 р. №778, має рахунки в установах банку, самостійний баланс, штамп, печатку; по-третє, відсутність рахунків не звільняє від обов'язку відшкодувати завдану шкоду.
Таким чином, відповідач є самостійною юридичною особою і має самостійно відшкодовувати завдану ним шкоду.
Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди або відсутності його вини в спричиненні шкоди.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги в частині стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного використання води із водних об'єктів в сумі 876,90 грн. обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, стягуються з відповідача в доход державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 1, ч. 3 ст. 44, ч. 1 ст. 48, ст.ст. 49, 110, 111 Водного Кодексу України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Новоосинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Куп'янської районної ради Харківської області (63732 Харківська обл., Куп'янський р-н, с. Новоосинове, вул. Шкільна. Код ЄДРПОУ №25175806) на користь держави (одержувач коштів - УДК в Чугуївському районі, код ЄДРПОУ 24134478, р/р №31217259700020 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011) шкоду, заподіяну внаслідок самовільного використання води із водних об'єктів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, в сумі 876,90 грн.
Стягнути з Новоосинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Куп'янської районної ради Харківської області (63732 Харківська обл., Куп'янський р-н, с. Новоосинове, вул. Шкільна. Код ЄДРПОУ №25175806) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Новоосинівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Куп'янської районної ради Харківської області (63732 Харківська обл., Куп'янський р-н, с. Новоосинове, вул. Шкільна. Код ЄДРПОУ №25175806) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ольшанченко В.І.
Повний текст рішення підписаний 17.05.2011 р.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2011 |
Оприлюднено | 30.06.2011 |
Номер документу | 16462980 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ольшанченко В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні