ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2011 р.
Справа № 2-а-2685/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області до Приватного підприємства "Південний шлях" про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів та припинення юридичної особи приватного підприємства "Південний шлях",
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Нова Каховка Херсонської області (далі-позивач, ДПІ) звернулася до адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства "Південний шлях" (далі-відповідач, ПП) про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів з моменту перереєстрації на громадянина ОСОБА_1 та припинення юридичної особи приватного підприємства "Південний шлях".
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до статуту власником, засновником та керівником ПП "Південний шлях " є ОСОБА_2.
25.05.2010 року державним реєстратором до ЄДР за № 1 501 105 0012 000284 внесено запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи. Даною реєстраційною дією внесено дані про зміну керівника ПП "Південний шлях".
09.06.2010 року державним реєстратором до ЄДР за № 1 501 107 0013 000284 внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах. Відповідно до вказаних змін, директором приватного підприємства є ОСОБА_1.
Даною реєстраційною дією внесено дані про зміну засновника ПП "Південний Шлях". Перереєстрація юридичної особи на гр. ОСОБА_1 відбулася з порушеннями норм діючого законодавства.
Відповідач до суду не з"явився, письмових заперечень на позов не надав, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений. До суду повернувся конверт з довідкою Укрпошти, про те, що приватне підприємство "Південний шлях" з адреси: м. Нова Каховка, вул. Горького, 5 вибуло.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні і в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач як суб'єкт підприємницької діяльності зареєстрований виконавчим комітетом Новокаховської міської Ради Херсонської області 15.05.2002 року, ідентифікаційний код юридичної особи 31966438, місцезнаходження юридичної особи - 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Горького буд. 5
Відповідно до статуту, власником, засновником та керівником ПП "Південний шлях" є ОСОБА_2.
25.05.2010 року державним реєстратором до ЄДР за № 1 501 105 0012 000284 внесено запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи даною реєстраційною дією внесено дані про зміну керівника приватного підприємства "Південний шлях ".
09.06.2010 року державним реєстратором до ЄДР за № 1 501 107 0013 000284 внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах. Даною реєстраційною дією внесено дані про зміну засновника приватного підприємства "Південний шлях".
Відповідач за юридичною адресою не знаходиться, що підтверджується записом у ЄДР від 06.09.2010 року про відсутність приватного підприємства "Південний шлях" за місцезнаходженням.
З пояснень ОСОБА_1, які містяться в матеріалах справи, який є засновником та керівником приватного підприємства "Південний шлях " слідує, що у травні 2010 року його друг Акім, познайомив його з громадянином на ім'я Олег, який запропонував йому роботу, для чого необхідно взяти паспорт та з'їздити до приватного нотаріуса для підписання документів, Олег запропонував бути керівником ПП "Південнний шлях", для чого потрібно було підписати необхідні документи.
Ніякого відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства він не мав і не має, жодних документів як директор ПП "Південний шлях" не підписував, право підпису нікому не надавав.
Встановлений факт свідчить про те, що засновником та керівником юридичної особи у реєстраційні документи внесено завідомо недостовірні відомості.
Нормами Господарського та Цивільного кодексів України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено ряд вимог, необхідних для легітимної реєстрації (перереєстрації) юридичної особи та загальні правила здійснення нею господарської діяльності. При цьому важливою умовою набуття юридичною особою цивільної право-та-дієздатності та здійснення господарської діяльності є правомірність проведення державної реєстрації (перереєстрації) такої юридичної особи.
Аналізуючи фактичні обставини проведення перереєстрації приватного підприємства "Південний шлях " та вимоги діючого законодавства щодо ознак суб'єктів господарювання, їх створення, державної реєстрації та перереєстрації, суд дійшов висновку, що перереєстрація приватного підприємства "Південний шлях" на ОСОБА_1 відбулася з порушеннями норм діючого законодавства.
Згідно ст. 55 Господарського кодексу України (далі ГК) суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. До переліку суб'єктів господарювання входять господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Пунктом 4 статті 91 Цивільного Кодексу України наводиться порядок набуття та припинення правоздатності (цивільної) юридичної особи, а саме, - цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення. Набуття юридичною особою цивільної правоздатності є необхідним первинним кроком для набуття нею ж цивільної дієздатності, яка фактично є засобами реалізації певних прав та обов'язків, до яких, крім іншого належить право юридичної особи на укладання правочинів, не заборонених законом.
Згідно ч.1 ст.202 Цивільного кодексу України правочином визнається дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами, тому такі/її правочии створює обоє 'язки лише для особи, яка його вчинила.
Чинним законодавством передбачено низька вимог, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
У відповідності до положень частин 1 та 5 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Згідно ст.4 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства є Цивільний кодекс України, а основу цивільного законодавства становить Конституція України.
Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
В даному випадку, жодних доказів того, що ОСОБА_1 реалізовував себе як керівник підприємства не існує. Отже, відсутній зв'язок між укладенням правочину та виникненням прав та обов'язків у особи за цим правочином, що є порушенням вищезазначеної вимоги щодо чинності правочину.
Згідно з положенням ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст.203 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 216 Цивільного кодексу України, недійсний правочин не створює правових наслідків, окрім тих, які свідчать про його недійсність.
Вказані обставини підтверджують відомості, надані гр. ОСОБА_1 про те, що він до діяльності товариства не має ніякого відношення та у нього відсутні всі необхідні для здійснення такої діяльності документи та печатка.
З огляду на викладені порушення, які відбулися при перереєстрації приватного підприємства "Південний шлях" на гр. ОСОБА_1, суд дійшов висновку, що така перереєстрація відбулася поза межами правового поля, що в свою чергу свідчить про не набуття належним чином цивільної право-та дієздатності приватного підприємства "Південний шлях" з моменту його реєстрації на ОСОБА_1
Статтею 49 ГК України підприємці зобов'язані не порушувати права та законні інтереси держави. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.
За змістом ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади адміністративно-господарські санкції.
Статтею 247 ГК передбачено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної ресстрації цього суб'єкта. В даному випадку господарська діяльність здійснювалась без відома та участі особи, яка юридично є засновником та учасником підприємства, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо. Таким чином особи, які фактично проводять псевдодіяльність за допомогою зареєстрованого на підставних осіб підприємства, намагаються ухилитися від відповідальності у разі виявлення факту "відмивання" доходів, отриманих нелегальним шляхом або ухилення від сплати податків.
Згідно з пункту 20.1.12 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатись до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця про визнання недійсними установчих(засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Частиною 2 статті 4 Закону № 755-IV передбачений порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який включає, зокрема, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону № 755-IV визначено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи- підприємця підлягають обов"язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (стаття 16 Закону № 755-IV).
На підставі викладеного, у зв"язку з порушенням вимог законодавства при реєстрації змін до установчих та реєстраційних документів, відсутністю приватного підприємства "Південний шлях" за місцезнаходженням, що не дає змоги позивачу здійснювати у відношенні до такого суб’єкта господарювання належний податковий контроль, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати недійсними установчі та реєстраційні документи приватного підприємства "Південний шлях" (код ЄДРПОУ 31966438) з моменту перереєстрації на громадянина ОСОБА_1 та припинити юридичну особу - Приватне підприємство "Південний шлях"(код ЄДРПОУ 31966438).
Копію постанови направити державному реєстратору Виконавчого комітету Новокаховської міської ради.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 5.1.1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2011 |
Оприлюднено | 29.06.2011 |
Номер документу | 16478347 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Ковбій О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні