Постанова
від 01.06.2011 по справі 2а-2325/11/1070
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІ СТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2011 року 2а-2325/11/1070

Київський окружний адмі ністративний суд у складі го ловуючого - судді Лисенко В. І.

при секретарі судового за сідання Теплухіній М.І.,

за участю:

представника позивача: І вашева Є.В.,

представник відповідача: Наулко О.Ю.,

розглянувши у відкритому с удовому засіданні адміністр ативну справу

за позовом Управління Пенсійного ф онду України у місті Біла Цер ква Київської області

до публічного акціонерног о товариства «Трібо»

про стягнення заборгованос ті,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звер нулось Управління Пенсійног о фонду України у місті Біла Ц ерква Київської області (над алі - позивач) з адміністрат ивним позовом до публічного акціонерного товариства «Тр ібо» (надалі -

відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодув анню фактичних витрат на вип лату та доставку пенсій приз начених на пільгових умовах у розмірі 393 065,12 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що зг ідно з даними особового раху нку страхувальника у відпові дача утворився борг з відшко дування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, п ризначених на пільгових умов ах особам, які працювали на пі дземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важки ми умовами праці за списком № 1, за грудень 2010 року та січень 20 11 року. Посилаючись на частину другу Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Пр о загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування»т а пункт 6 Інструкції про поряд ок обчислення і сплати страх увальниками та застраховани ми особами внесків на загаль нообов'язкове державне пенсі йне страхування до Пенсійног о фонду України, затверджено ї постановою Пенсійного фонд у України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстр ованої в Міністерстві юстиці ї України 16.01.2004 за № 64/8663, позивач п росить суд стягнути суму заб оргованості з відповідача.

Територіальні органи Пенс ійного фонду України в силу з акону здійснюють функції з к онтролю за правильністю, пов нотою нарахування і своєчасн істю сплати страхувальникам и внесків на загальнообов' я зкове державне пенсійне стра хування, а також стягнення за боргованості за страховими в несками, тому позивач зверну вся до суду з позовом про стяг нення з відповідача сум вказ аної заборгованості.

У судовому засіданні предс тавник позивача позовні вимо ги підтримав у повному обсяз і, просив суд позов задовольн ити.

Відповідач проти позову за перечував. В обґрунтування з аперечень проти позову відпо відач зазначив, що докази пон есення позивачем фактичних в итрат на виплату і доставку п енсій пенсіонерам відсутні, розрахунок витрат позивачем складено за неповного з' яс ування фактичних обставини, що впливають на визначення с ум таких витрат, з порушенням вимог чинного законодавства . Тому, на думку позивача, позо в є необґрунтованим, безпідс тавним і не підлягає задовол енню.

Так, до розрахунку включено осіб, яким призначено пенсії до 1 січня 2004 року, тобто, до набр ання чинності Законом Україн и від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообо в' язкове державне пенсійне страхування». Відповідач вв ажає, що законодавчі підстав и для відшкодування фактични х витрат на виплату і доставк у пенсій на користь таких осі б відсутні.

До розрахунку також включ ено осіб, які мають статус пос траждалих внаслідок Чорноби льської катастрофи, яким зак оном надано певні пільги: вік їх виходу на пенсію знижено н а п' ять років. Витрати, пов' язані з наданням пільг особа м, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в силу закону здійснюються з а рахунок державного бюджету і не можуть покладатися на ві дповідача.

Крім того, відповідач зазна чив, що фактичні витрати на ви плату і доставку пенсій визн ачено позивачем виходячи не тільки з розміру основної пе нсії, призначеної кожному пе нсіонеру, але й з урахуванням додаткових пенсій, доплат, на дбавок та підвищень, що здійс нюються відповідно до законо давства. На думку відповідач а, суми вказаних доплат, надба вок та підвищень не підлягаю ть відшкодуванню відповідач ем, а мають відшкодовуватись за рахунок коштів Державног о бюджету України.

У судовому засіданні предс тавник відповідача просив су д відмовити в задоволенні по зову.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, щ о позов задоволенню не підля гає, з таких підстав.

Відкрите акціонерне товар иство «Трібо»є юридичною осо бою, що зареєстрована 11.12.1996 Вико навчим комітетом Білоцерків ської міської ради Київської області.

Відповідач є страхувальни ком в системі загальнообов' язкового державного пенсійн ого страхування в Україні, як платник страхових внесків н а загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування пе ребуває на обліку в Управлін ні Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської об ласті.

Позивачем на підставі розр ахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, пр изначених відповідно до пунк ту «а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосере дньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з в идобутку вугілля, сланцю, руд и та інших корисних копалин, н а будівництві шахт та рудник ів), відповідно до частини дру гої Прикінцевих положень Зак ону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про з агальнообов' язкове держав не пенсійне страхування»виз начено розмір витрат, які під лягають відшкодуванню позив ачем за грудень 2010 року, на суму 200 529,17 грн., а також за січень 2010 ро ку, на суму 192 535,95 грн. Загальний р озмір витрат, що підлягає від шкодуванню відповідачем ста новить 393065, 12 грн.

Судом встановлено, що Управ лінням Пенсійного фонду Укра їни у місті Біла Церква Київс ької області до розрахунку в итрат на виплату і доставку п енсій включено осіб, яким пен сії призначено до 1 січня 2004 рок у (тобто, до набрання чинності Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV « Про загальнообов' язкове де ржавне пенсійне страхування »); осіб, які мають статус пост раждалих внаслідок Чорнобил ьської катастрофи, вік виход у на пенсію яких знижено на п' ять років; розмір витрат пози вачем розраховано з урахуван ням основної пенсії, додатко вих пенсій, доплат, надбавок т а підвищень, що здійснюються відповідно до законодавства .

Надаючи правовому оцінку в ідносинам, що виникли між сто ронами, суд зазначає наступн е.

Згідно з частиною другою Пр икінцевих положень Закону Ук раїни від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загал ьнообов'язкове державне пенс ійне страхування»покриття в итрат на виплату і доставку п енсій, що призначені особам, я кі працювали або працюють на підземних роботах, на робота х з особливо шкідливими і осо бливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших робо тах із шкідливими і важкими у мовами праці за списком № 2 вир обництв, робіт, професій, поса д і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України , та за результатами атестаці ї робочих місць, на посадах, що дають право на призначення п енсії за віком на пільгових у мовах або за вислугу років, як і відповідно до законодавств а, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умова х або за вислугу років, до запр овадження пенсійного забезп ечення через професійні та к орпоративні фонди, здійснюєт ься в порядку, що діяв до набра ння чинності цим Законом (до 01 .01.2004).

Коло осіб, які мають право н а пенсію на пільгових умовах , визначено статтею 13 Зако ну України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пе нсійне забезпечення».

Так, згідно з підпунктом «а» частини першої статті 13 Закон у України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пен сійне забезпечення»мають пр аво на пенсію за віком, незале жно від місця останньої робо ти працівники, зайняті повни й робочий день на підземних р оботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важки ми умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій , посад і показників, затвердж уваним Кабінетом Міністрів У країни, і за результатами ате стації робочих місць: чолові ки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 ро ків, з них не менше 10 років на за значених роботах; жінки - післ я досягнення 45 років і при ста жі роботи не менше 15 років, з ни х не менше 7 років 6 місяців на з азначених роботах.

До 15.03.2000 згідно з частиною дру гою статті 13 Закону України ві д 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне заб езпечення»(в редакції Закону України від 16.05.96 № 198/96- ВР) підприємства та організа ції з коштів, призначених на о плату праці, вносять до Пенсі йного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідн о до пунктів «б»- «з»цієї стат ті до досягнення працівником пенсійного віку, передбачен ого статтею 12 цього Закону, в р озмірі 50 процентів по пенсіях , призначених у 1991 році, 60 процен тів - у 1992 році, 70 процентів - у 1993 ро ці, 80 процентів - у 1994 році, 90 проце нтів - у 1995 році і 100 процентів - з 1 996 року.

У лютому 2000 року частину друг у статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне з абезпечення»виключено згід но із Законом України від 17.02.2000 № 1461-III. Цим же Законом, внесено з міни до Закону України від 26. 06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'яз кове державне пенсійне страх ування», згідно з якими факти чні витрати на виплату і дост авку пенсій, призначених від повідно до пунктів «б»- «з»ст атті 13 Закону України «Про пен сійне забезпечення»до досяг нення працівниками пенсійно го віку, передбаченого статт ею 12 Закону України «Про пенсі йне забезпечення», віднесено до об'єкту оподаткування збо ром на обов' язкове державне пенсійне страхування.

До січня 2004 року порядок відш кодування підприємствами фа ктичних витрат Пенсійного фо нду України на виплату і дост авку пенсій, призначених від повідно до пунктів «б»- «з»ст атті 13 Закону України «Про пен сійне забезпечення»до досяг нення працівниками пенсійно го віку, передбаченого статт ею 12 Закону України «Про пенсі йне забезпечення», визначавс я пунктом 3.1 Інструкції про по рядок обчислення і сплати пі дприємствами, установами, ор ганізаціями та громадянами з бору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх на дходження до Пенсійного фонд у України, затвердженої пост ановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 за № 16-6, з ареєстрованої в Міністерств і юстиції України 29.11.2001 за № 998/6189.

Щодо осіб, які працювали на роботах з особливо шкідливим и і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та мають п раво на пенсію за віком на піл ьгових умовах відповідно до підпункту «а»частини першої статті 13 Закону України від 05.1 1.1991 № 1788-XII «Про пенсійне за безпечення», то до набрання ч инності Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язк ове державне пенсійне страху вання»(тобто, до 01.01.2004) витрати П енсійного фонду України на в иплату та доставку пільгових пенсій цим особам підприємс твами не відшкодовувались.

Аналогічна правова позиці я висловлена Вищим адміністр ативним судом України в ухва лі від 04.11.2008, що постановлена за результатами розгляду касац ійної скарги УПФУ в м. Борисла ві Львівської області на пос танову Господарського суду Л ьвівської області від 20.12.2006 та у хвалу Львівського апеляційн ого господарського суду від 27.03.2007 у справі № 2/1492-10/233 за позовом В АТ «Галлак»до УПФУ в м. Борисл аві, а також в ухвалі Вищого а дміністративного суду Украї ни від 21.05.2008 по справі К-35237/06.

Така ж оцінка положень част ини другої Прикінцевих полож ень Закону України від 09.07.2003 № 1058 -IV оприлюднена Пенсійним фонд ом України в листі від 27.06.2006 № 8215/03-20.

Це означає, що правові підст ави для відшкодування фактич них витрат на виплату і доста вку пенсій особам, які працюв али на роботах з особливо шкі дливими і особливо важкими у мовами праці за списком № 1, та отримали право на пенсію за в іком на пільгових умовах від повідно до підпункту «а»част ини першої статті 13 Закону Укр аїни від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійн е забезпечення» до 01.01.2004, відсут ні. Таким чином, суми витрат Пе нсійного фонду на виплату і д оставку пенсій вказаним особ ам до розрахунку включені бе зпідставно і відшкодуванню з а рахунок відповідача не під лягають.

Щодо осіб, які працювали на роботах з особливо шкідливим и і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та отрима ли право на пенсію з 01.01.2004, то, поч инаючи з 01.01.2004 згідно з абзацом п' ятим частини другої Прикі нцевих положень Закону Украї ни від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнооб ов'язкове державне пенсійне страхування»підприємства т а організації з коштів, призн ачених на оплату праці, внося ть до Пенсійного фонду плату , що покриває фактичні витрат и на виплату і доставку пенсі й особам, які були зайняті пов ний робочий день на підземни х роботах, на роботах з особли во шкідливими і особливо важ кими умовами праці за списко м № 1 виробництв, робіт, профес ій, посад і показників, затвер джених Кабінетом Міністрів У країни, крім тих, що були безпо середньо зайняті повний робо чий день на підземних робота х (включаючи особовий склад г ірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, ру ди та інших корисних копалин , на будівництві шахт та рудни ків за списком робіт і профес ій, затвердженим Кабінетом М іністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим З аконом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щ ороку на 10 відсотків до 100-відсо ткового розміру відшкодуван ня фактичних витрат на випла ту і доставку цих пенсій до на буття права на пенсію за віко м відповідно до цього Закону .

Таким чином, починаючи з 01.01.200 4 законом покладено на відпов ідача обов' язок відшкодову вати фактичні витрати на вип лату і доставку пенсій, що вип лачуються на користь вказани х вище осіб, з поступовим збіл ьшенням таких витрат до набу ття особою права на пенсію за віком відповідно до Закону У країни від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загаль нообов'язкове державне пенсі йне страхування».

Проте, вік, з якого особи наб увають право на пенсію, визна чається не лише Законом Укра їни від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальноо бов'язкове державне пенсійне страхування», але й іншими за конами з питань пенсійного з абезпечення, при тому, що Конс титуція України не встановлю є пріоритету одного закону п еред іншими.

Суд звертає увагу, що термін и пенсійний вік, вік виходу на пенсію, вік призначення пенс ії, право на пенсію у законода встві не визначено. Із систем ного аналізу статей 12, 14 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенс ійне забезпечення», положень статті 26 і Прикінцевих положе нь Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове дер жавне пенсійне страхування» , статті 55 Закону України від 28. 02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальн ий захист громадян, які постр аждали внаслідок Чорнобильс ької катастрофи»вбачається , що всі зазначені терміни сто суються однієї певної дати, і з настанням якої законодавст во пов' язує настання передб ачених наслідків - право осо би на отримання пенсії за вік ом. При чому, дата набуття особ ою права на отримання пенсії визначається в кожному випа дку окремо по відношенню до к ожної особи.

Відповідно до статті 55 Зако ну України від 28.02.1991 № 796-XII «Про ст атус і соціальний захист гро мадян, які постраждали внасл ідок Чорнобильської катастр офи»особам, які працювали аб о проживали на територіях ра діоактивного забруднення, пе нсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановлен ого для одержання державних пенсій в залежності від кате горії особи. Призначення та в иплата пенсій цим категоріям провадиться відповідно до З акону України «Про загальноо бов'язкове державне пенсійне страхування»і цього Закону.

Так, особи, які постійно про живали або постійно проживаю ть чи постійно працювали або постійно працюють у зоні пос иленого радіологічного конт ролю (постраждалі від Чорноб ильської катастрофи 4 катего рії) з урахуванням положень с татті 55 Закону України від 28.02.199 1 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраж дали внаслідок Чорнобильськ ої катастрофи», набувають пр аво на пенсію: чоловіки - в 55 рок ів; жінки - в 50 років.

При цьому, згідно із статтею 63 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «П ро статус і соціальний захис т громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської кат астрофи»фінансування витра т, пов'язаних з реалізацією ць ого Закону, здійснюється за р ахунок коштів державного бюд жету, коштів, які враховуютьс я при визначенні міжбюджетни х трансфертів, та інших джере л, не заборонених законодавс твом.

Це означає, що фінансування витрат Пенсійного фонду Укр аїни на виплату і доставку пе нсій, призначених на пільгов их умовах, на користь осіб, яки м пенсійний вік знижено як по страждалим внаслідок Чорноб ильської катастрофи, у зв' я зку з таким зниженням має зді йснюватись за рахунок коштів державного бюджету. Включен ня Пенсійним фондом таких ви трат до розрахунку з метою їх відшкодування за рахунок ві дповідача, є неправомірним і безпідставним.

Крім того, згідно з частиною шостою Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «П ро загальнообов'язкове держа вне пенсійне страхування»до прийняття відповідного зако ну до пенсій, передбачених ци м Законом, установлюються на дбавки та здійснюється їх пі двищення згідно із Законом У країни «Про пенсійне забезпе чення». Зазначені надбавки т а підвищення встановлюються в розмірах, що фактично випла чувалися на день набрання чи нності цим Законом з наступн ою індексацією відповідно до законодавства про індексаці ю грошових доходів населення . Виплата їх здійснюється за р ахунок коштів Державного бюд жету України.

Відповідно до пункту 6.6 Інст рукції про порядок обчисленн я і сплати страхувальниками та застрахованими особами вн есків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ня до Пенсійного фонду Украї ни, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міні стерстві юстиції України 16.01.200 4 за № 64/8663, додаткові пенсії, дод аткові витрати на виплату пі двищеного розміру пенсії від повідно до статті 8 Закону Укр аїни «Про підвищення престиж ності шахтарської праці», до плати, надбавки та підвищенн я призначені відповідно до з аконодавства України, не вкл ючаються до розміру фактични х витрат на виплату та достав ку пільгових пенсій, що підля гають відшкодуванню.

Це означає, що на страхуваль ників, законом покладено обо в' язок здійснювати відшкод ування фактичних витрат на в иплату і доставку сум основн ої пенсії. Відшкодування вит рат на виплату і доставку дод аткових пенсій, доплат, надба вок та підвищень, призначени х відповідно до законодавств а України понад розмір основ ної пенсії, не можуть поклада тися на страхувальників, тим більше, що джерелом таких вип лат закон визначив Державний бюджет України.

Таким чином, включення до ро зрахунку витрат на виплату д одаткових пенсій, доплат, над бавок та підвищень з метою їх відшкодування за рахунок ві дповідача, є неправомірним т а безпідставним.

Відповідно до статті 19 Конс титуції України органи держа вної влади та органи місцево го самоврядування, їх посадо ві особи зобов'язані діяти ли ше на підставі, в межах повнов ажень та у спосіб, що передбач ені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною третьою с татті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язков е державне пенсійне страхува ння»виключно законами про пе нсійне забезпечення визнача ються види пенсійного забезп ечення, джерела формування к оштів, що спрямовуються на пе нсійне забезпечення, умови, н орми та порядок пенсійного з абезпечення.

Як вже зазначалось судом, пі дстави для відшкодування фак тичних витрат на виплату і до ставку пенсій, призначених н а пільгових умовах, встановл ено частиною другою Прикінце вих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов 'язкове державне пенсійне ст рахування».

Відповідно до пунктів 6.4 та 6. 5 Інструкції про порядок обчи слення і сплати страхувальни ками та застрахованими особа ми внесків на загальнообов'я зкове державне пенсійне стра хування до Пенсійного фонду України, затвердженої постан овою Пенсійного фонду Україн и від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції Україн и 16.01.2004 за № 64/8663, розмір сум до відш кодування на поточний рік ви значається відділами надход ження доходів органів Пенсій ного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витра т на виплату та доставку піль гових пенсій, призначених ві дповідно до частини 2 Прикінц евих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаю ться підприємствам до 20-го січ ня поточного року та протяго м 10 днів з новопризначених (пе рерахованих) пенсій. Розраху нки складаються на підставі відомостей відділів з призна чення пенсій органів Пенсійн ого фонду України, які подают ься згідно з додатком 8 до 1 січ ня поточного року та протяго м 10 днів з дня прийняття рішен ня про призначення нової пен сії.

Проте, у частині другій Прик інцевих положень Закону Укра їни від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальноо бов'язкове державне пенсійне страхування»покриття витра т на виплату і доставку пенсі й використовується термін «п окриття витрат на виплату і д оставку», «фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам».

Це також вбачається із зміс ту пункту 6.8 вказаної Інструкц ії, згідно з яким підприємств а щомісяця до 25-го числа внося ть до Пенсійного фонду зазна чену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на вип лату та доставку пенсій, приз начених на пільгових умовах.

Це означає, що витрати Пенсі йного фонду на виплату і дост авку пенсій мають бути факти чними, тобто такими, що були ре ально понесені, адже за своїм економічним змістом відшкод ування фактичних витрат на в иплату і доставку пенсій не в ідноситься до податків чи зб орів, які сплачуються усіма с уб' єктами, в рівній мірі в за лежності від результатів еко номічної діяльності та за ст авками, встановленими законо м.

Суд також звертає увагу на т е, що витрати Пенсійного фонд у складаються з витрат на без посередню виплату пенсій та витрат на доставку цих пенсі й, і що відповідно до Закону ві дшкодуванню підлягають лише фактичні витрати.

Доставка пенсій здійснюєт ься Пенсійним фондом України через банківську систему аб о через мережу відділень Укр аїнського державного підпри ємства поштового зв' язку «У крпошта».

Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 «Про заходи щодо ви конання статті 3 Указу Презид ента України від 4 липня 1998 року № 734»операції з відкриття пот очних рахунків, зарахування і виплати пенсій та грошової допомоги з них (у тому числі з доставкою додому) здійснюют ься уповноваженими банками б езоплатно.

Тобто, у разі доставки пенсі й пенсіонерам на їх пенсійні рахунки через банківську си стему Пенсійний фонд жодних витрат не несе.

Згідно з наказом Міністерс тва транспорту та зв' язку У країни від 19.09.2007 № 828, зареєстрова ного в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1090/14357, тарифи на оплату послуг, пов'язаних з ви платою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги , застосовуються підприємств ами (операторами) поштового з в'язку, що надають ці послуги, встановлено в таких розмірах , у відсотках від суми: у місті - 0,8 %, у селі (с.м.т.) - 1,95 %.

Розрахунки фактичних витр ат на виплату та доставку пен сій, що складені позивачем зг ідно з додатком 7 до пункту 6.4 Ін струкції про порядок обчисле ння і сплати страхувальникам и та застрахованими особами внесків на загальнообов'язко ве державне пенсійне страхув ання до Пенсійного фонду Укр аїни, не містять інформації п ро витрати Пенсійного фонду на виплату пенсії (розмір осн овної пенсії та інших витрат - додаткової пенсії, доплат, н адбавок чи підвищень, призна чених відповідно до законода вства України), а також про вит рати на доставку таких пенсі й. Крім того, такі розрахунки н е можуть вважатися доказами понесення фактичних витрат.

Ці обставини мають істотне і принципове значення для ви рішення питання про відшкоду вання фактичних витрат на ви плату і доставку пенсій, приз начених на пільгових умовах, адже в силу частини другої Пр икінцевих положень Закону Ук раїни від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальн ообов'язкове державне пенсій не страхування»держава факт ично переклала фінансовий тя гар щодо виплати пенсій з Пен сійного фонду на підприємств а - страхувальників.

За таких обставин страхува льник, який не тільки сплачує страхові внески до солідарн ої системи загальнообов' яз кового пенсійного страхуван ня, але й на якого законом покл адено тягар додатково компен сувати фактичні витрати суб' єкта владних повноважень (Пе нсійного фонду) на виплату і д оставку пенсій, враховуючи т у обставину, що компенсація т аких витрат повинна здійснюв атись з різних джерел в залеж ності від виду пенсійних вип лат (за певних обставин з держ авного бюджету), повинен мати інформацію про обґрунтовані сть і розмір таких витрат.

Згідно із статтею 11 Кодексу адміністративного судочинс тва України розгляд і виріше ння справ в адміністративних судах здійснюються на засад ах змагальності сторін та св ободи в наданні ними суду сво їх доказів і доведенні перед судом їх переконливості. В си лу статті 71 Кодексу адміністр ативного судочинства Україн и кожна сторона повинна дове сти ті обставини, на яких ґрун туються її вимоги та запереч ення.

Під час судового розгляду п озивачем не доведено належни ми та достатніми доказами ро змір та склад фактичних витр ат позивача на виплату та дос тавку пенсій, а також правомі рності їх нарахування.

Відповідно до частини четв ертої статті 11 Кодексу адміні стративного судочинства Укр аїни суд вживає передбачені законом заходи, необхідні дл я з' ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо вия влення та витребування доказ ів з власної ініціативи. Прот е, це не означає, що суд зобов' язаний взяти на себе тягар до казування розміру фактичних витрат на виплату і доставку пенсій та правомірності їх ф ормування замість сторони у справі - суб' єкта владних по вноважень у відносинах з юри дичною чи фізичною особою.

За наведених обставин суд д ійшов висновку, що позов задо воленню не підлягає.

Відповідно до частини перш ої статті 94 Кодексу адміністр ативного судочинства Україн и, якщо судове рішення ухвале не на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноваже нь, суд присуджує всі здійсне ні нею документально підтвер джені судові витрати з Держа вного бюджету України (або ві дповідного місцевого бюджет у, якщо іншою стороною був орг ан місцевого самоврядування , його посадова чи службова ос оба). Доказів понесення яких-н ебудь судових витрат відпові дач суду не надав, вимог про їх відшкодування не заявляв.

Таким чином, судові витрати присудженню на користь відп овідача з Державного бюджету України не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністрати вного судочинства України, с уд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адмініс тративного позову - відмови ти.

Постанова може бути оск аржена в порядку та строки вс тановленими статтею 186 Кодекс у адміністративного судочин ства України та набирає зако нної сили в порядку встановл еному статтею 254 Кодексу адмін істративного судочинства Ук раїни.

Суддя Лисенко В.І.

Постанова у повному обсязі виготовлена 2 червня 2 011 року

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.06.2011
Оприлюднено01.07.2011
Номер документу16494795
СудочинствоАдміністративне