3/264ад
ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 2
У Х В А Л А
Іменем України
03.10.2006 року Справа № 3/264ад
Луганський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Семендяєвої І.В.
суддів Бойченка К.І.
Медуниці О.Є.
секретар судового засідання: Наумов Б.Є.
за участю представників:
від позивача: повноважний представник не прибув;
від відповідача: - Кривохіжа Е.М.,
представник за довіреністю,
довіреність від 01.09.05 б/н,
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
апеляційну скаргу Луганського обласного відділення
Фонду соціального захисту інвалідів,
м. Луганськ
на постанову
господарського суду Луганської області
від 20.06.06
у справі № 3/264ад
за позовом Луганського обласного відділення
Фонду соціального захисту інвалідів,
м. Луганськ
до відповідача Приватного підприємства „Рєал”,
м. Луганськ
про стягнення 8773 грн. 17 коп.
ВСТАНОВИВ:
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ (далі за текстом –Фонд інвалідів, позивач) звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Приватного підприємства „Рєал”, м. Луганськ (далі за текстом –ПП „Рєал”, відповідач) про стягнення несплачених штрафних санкцій у розмірі 8773 грн. 17 коп. за не створення робочих місць для працевлаштування за 2004 рік інвалідів.
Постановою господарського суду Луганської області від 20.06.06 у справі № 3/264ад у задоволенні позову відмовлено. Позивачем доведено суду виникнення зобов'язання відповідача по сплаті заявлених у позові штрафних санкцій у розмірі 8773 грн. 17 коп., але у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що позов подано пізніш як через рік після подання відповідачем позивачу звітів за формою державної статистичної звітності № 10-ПІ за 2004 рік в порушення ст. 250 Господарського кодексу України.
Не погоджуючись з постановою суду, позивач звернувся до Луганського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою від 19.07.06 № 03-01/2859, у якій просить постанову господарського суду Луганської області скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог заявник вказує, що застосування судом строків, визначених у ст. 250 Господарського кодексу України, є неправомірним; що платежі до відділення Фонду за невиконання 4% нормативу вважаються адміністративно –господарською санкцією лише з першого січня 2006 року; що посилання суду на постанову Верховного суду України від 17.01.06 по справі № 13/189 є безпідставним; що строки, встановлені для звернення до суду, передбачені Господарським кодексом України, не застосовуються.
Згідно зі ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою Луганського апеляційного господарського суду від 26.07.06 у справі № 3/264ад відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача.
Відповідно до розпорядження від 07.08.06 першого заступника голови Луганського апеляційного господарського суду відповідно до ст. 28 Закону України “Про судоустрій України” для розгляду апеляційної скарги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ, від 19.07.06 № 03-01/2859 на постанову господарського суду Луганської області від 20.06.06 по справі № 3/264ад призначено судову колегію у складі: головуючий суддя –Парамонова Т.Ф., суддя –Бойченко К.І., суддя – Семендяєва І.В.
Луганський апеляційний господарський суд ухвалою від 07.08.06 закінчив підготовку справи № 3/264ад до апеляційного розгляду, призначив апеляційний розгляд даної справи у судовому засіданні на 31.08.06 та направив у порядку ст. ст. 33 - 35 Кодексу адміністративного судочинства України сторонам повістки-виклики про розгляд справи.
У зв'язку з відпусткою головуючого судді Парамонової Т.Ф. розпорядженням від 30.08.06 голови Луганського апеляційного господарського суду на підставі ст. 28 Закону України “Про судоустрій України” та ст. ст. 24, 26 Кодексу адміністративного судочинства України, головуючого суддю Парамонову Т.Ф. виключено із складу колегії по розгляду апеляційної скарги у справі № 3/264ад та призначено головуючим суддю Семендяєву І.В. та введено до складу судової колегії суддю Медуницю О.Є.
Відповідач запереченням на апеляційну скаргу вважає, що суд, приймаючи постанову про відмову у задоволенні позову, судом проведено системний аналіз діючого законодавства і з врахуванням поданих сторонами матеріалів прийняв законну постанову.
Апеляційна скарга розглядалась 31.08.06. У судовому засіданні розгляд скарги позивача був відкладений до 03.10.06 у зв'язку з задоволенням клопотання позивача про відкладення розгляду даної справи, оскільки його юрист знаходився у відпустці.
02.10.06 позивач знову подав клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги по справі № 3/264ад, яке судовою колегією відхиляється, оскільки розгляд скарги по даній справі вже відкладався у зв'язку задоволенням перше поданого відповідного клопотання позивача; крім того, позивач не зазначив у клопотанні про те, що його участь у судовому засіданні необхідна для здійснення певних дій (наприклад, подання пояснень та документів тощо).
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, в редакції від 05.07.01 № 2606 - III (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності і господарювання, встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 20 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Згідно з п. 14 Положення про робоче місце інвалідів і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 № 314, підприємства (об'єднання), установи та організації у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Отже, для відповідача –Приватного підприємства „Рєал”, м. Луганськ, у 2004 році встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 3 осіб.
Пункт 2 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами, організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.01 № 1767, передбачає, що підприємства щороку не пізніше 1 лютого подають до відділень Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою, що затверджується наказом Мінпраці України за поданням Фонду та погоджується з Держкомстатом.
Згідно з п. 3.3.3. Інструкції зі статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві України, затвердженої наказом Міністерства статистики України № 171 від 07.07.95 за погодженням з Міністерством економіки України, Міністерством праці України, Міністерством фінансів України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.08.95 за номером 287/823 (далі за текстом - Інструкція) середньооблікова чисельність працівників з початку року обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та ділення одержаної суми на кількість місяців за період з початку року, тобто відповідно на 12.
Як вбачається зі звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів форми № 10-ПІ, на підприємстві відповідача замість 3 інвалідів фактично працювало 0 інвалідів у 2004 році, що є порушенням ст. 19 вищевказаного Закону, а також те, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 82 осіб, фонд оплати праці штатних працівників –239 грн. 80 коп.
Стаття 20 Закону встановлює, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньоїрічної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом.
З урахуванням викладеного, позивач нарахував штрафні санкцій за порушення відповідачем нормативу робочих місць у 2004 році, тобто за три робочих місця, які не зайняті інвалідами, розмір штрафу склав 8773 грн. 17 коп.
Пункт 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділення Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів від 28.12.01 № 1767 передбачає, що штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходи щодо їх стягнення у судовому порядку (п. 11 вказаного Порядку ).
Зазначені штрафні санкції відповідачем взагалі не сплачені, будь –які докази їх сплати у матеріалах справи відсутні.
Щодо здійснення відповідачем необхідних заходів для працевлаштування інвалідів судова колегія Луганського апеляційного господарського суду на підставі наявних матеріалів встановила, що відповідачем не належним чином виконувались вимоги діючого законодавства стосовно даного питання.
Так, Положенням про робоче місце інвалідів і про порядок працевлаштування інвалідів передбачено, що підприємства розробляють заходи по створенню робочих місць для інвалідів, вносять їх в колективний договір, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
В матеріалах справи відсутня звітність форми № 3-ПН „Про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та необхідність працівників”, відсутні докази інформування відповідачем вище перелічених органів щодо створення (пристосування) робочих місць для інвалідів, але у матеріалах справи маються довідки позивача від 14.11.05, з яких вбачається, що відповідач у 2004 році не інформував позивача про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів та про не проведення атестації цих місць; лист Луганського міського центру зайнятості від 13.06.06 № 1/07-2603 про те, що згідно інформації, яка надійшла до центру зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою № 3-ПН, у 2004 році ПП „Рєал” вакансій для інвалідів не надавало; лист Управління праці та соціального захисту населення від 15.08.05 № 1257 про не інформування відповідачем відповідного Управління щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у спірний період.
Заходи по створенню робочих місць для інвалідів не вносились до колективного договору підприємства відповідача, що підтверджується поясненнями від 17.06.06 (а. с. 23).
З викладеного вбачається, що вищезгадані органи не направляли на підприємство відповідача інвалідів для їх працевлаштування з тих причин, що відповідач взагалі не надавав їм будь –якої інформації стосовно створення (пристосування) відповідних робочих місць.
Крім того, відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про охорону праці" підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткові заходи безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Згідно з пунктом 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів “робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. У пункті 14 цього Положення визначено, що підприємства створюють для інвалідів умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації. А в пункті 32 Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 № 83, визначено, що “медико - соціальні експертні комісії видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів Управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в м. Києві та м. Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу, управлінню міської, районної у місті ради, на території якого проживає інвалід. Копія програми надсилається також підприємству, установі, організації, яка зобов'язана надавати соціальну допомогу і здійснювати реабілітацію інваліда".
У частині першій статті 17 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” визначено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах (об'єднаннях), в установах і організаціях із звичайними умовами праці, в цехах і на дільницях, де застосовується праця інвалідів, а також займатися індивідуальною та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується на таких принципах як пріоритет життя і здоров'я працівників; повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
Статтею 5 цього Закону передбачено також, що умови трудового договору не можуть містити положень, що суперечать законам та іншим нормативно –правовим актам з охорони праці. Працівнику не може пропонуватись робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я.
З огляду на викладені приписи нормативних актів, створення підприємством для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації неможливе без наявності інваліда, пошуком якого зобов'язані займатись органи працевлаштування, визначені у частині першій статті 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Отже, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2004 році є обґрунтованими.
Разом із тим, як було вже зазначено у даній постанові, суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, відкриті в установах Національного банку за балансовим рахунком № 3510 або в установах комерційних банків за балансовим рахунком № 2510. Штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним (п. 4 Порядку № 1767).
У даному випадку зазначені санкції повинні бути сплачені не пізніше 15 квітня 2005 року, оскільки звітним періодом сплати штрафних санкцій у даній справі є 2004 рік.
Стаття 250 Господарського кодексу України, який набрав чинність з 01 січня 2004 року, передбачає, що адміністративно –господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Судова колегія Луганського апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції про неможливість задоволення позовних вимог через недотримання позивачем строків стягнення адміністративно –господарських санкцій з наступних підстав.
Звіт за формою № 10 - ПІ за 2004 рік здано відповідачем до Луганського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів 26.01.05 (згідно відмітки останнього), а з позовом вказаний Фонд звернувся до місцевого господарського суду 01.06.06, тобто у строк понад шість місяців та пізніш як через один рік з дня виявлення порушення; датою виявлення порушення слід вважати 18.04.05 (16.04.05 та 17.04.05 - вихідні дні).
Доводи заявника апеляційної скарги стосовно того, що штрафні санкції, передбачені ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.91, набули статус адміністративно –господарських тільки після внесення змін до зазначеного вище закону є помилковими.
З прийняттям Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо професійної і трудової реабілітації інвалідів” від 06.10.05 № 2960 не відбулося будь –яких змін ні в характері правовідносин між сторонами, ні в їх статусі та повноваженнях.
Як до зазначених змін в законі, так і після суб'єкт владних повноважень застосовує штрафні санкції до суб'єкта господарської діяльності, які передбачені ст. 250 Господарського кодексу України.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про неможливість задоволення позовних вимог, тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову, яка оскаржується, - без змін.
Питання щодо розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати Декретом Кабінету Міністрів України „Про державне мито”.
Таким чином, судова колегія Луганського апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд Луганської області правильно встановив обставини справи та прийняв постанову від 20.06.06 у справі № 3/264ад з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Згідно зі ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали та повідомлено представника відповідача про те, що повний текст ухвали суду апеляційної інстанції буде виготовлено протягом п'ятиденного строку з дня закінчення розгляду справи.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 254, п. 21, п. 6 Розділу VІІ „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Луганський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів
У Х В А Л И В :
1. Апеляційну скаргу від 19.07.06 № 03-01/2859 Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ на постанову господарського суду Луганської області від 20.06.06 у справі № 3/264ад залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду Луганської області від 20.06.06 у справі № 3/264ад залишити без змін.
Ухвалу Луганського апеляційного господарського суду може бути оскаржено протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.В. Семендяєва
Суддя К.І. Бойченко
Суддя О.Є. Медуниця
Суд | Луганський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2006 |
Оприлюднено | 03.09.2007 |
Номер документу | 165692 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Луганський апеляційний господарський суд
Семендяєва І.В.