5024/1001/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.06.2011 Справа № 5024/1001/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Малацковській М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"
до Селянського (фермерського) господарства "Гордієнко", м. Берислав Херсонської області
про зобов'язання укласти договір про спільне використання технологічних електричних мереж та надати кошторис
за участю представників:
позивача : Копчак В.Т. - юрисконсульт, дов. №07/1952-11 від 04.04.11 р.
відповідача: не прибув.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Позивач звернувся до суду з позовом, яким просить зобов'язати відповідача укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж з ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" та надати позивачу Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання і однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що електричних мереж через, які позивач постачає електричну енергію іншим споживачам у нього немає. Крім того стверджує, що пропозиції про укладення Договору про спільне використання технологічних електричних мереж та проектів такого Договору від позивача він не отримував.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Правила користування електричною енергією затверджені Постановою НКРЕ №28 від 31 липня 1996 р. (надалі ПКЕЕ) регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами. Дія ПКЕЕ поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Положенням п. 2 Постанови НКРЕ "Про внесення змін до Правил користування електричною енергією" від 17.10.2005 №910 встановлено, що до 28.11.2009 р. електропередавальні організації зобов'язані врегулювати відносини згідно з вимогами абзацу другого підпункту 1.10. ПКЕЕ із власниками технологічних електричних мереж, які передають електричну енергію іншим суб'єктам господарювання.
При цьому в абзаці 2 п. 1.10. ПКЕЕ зазначено, що електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.
Абзац 3 п. 1.10. ПКЕЕ передбачає, що для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.
Додатково, абзацом 3 п. 1.7. ПКЕЕ передбачено, що у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних мереж, що укладається між ними на основі типового договору, який викладено в додатку 2 до ПКЕЕ.
Договір про спільне використання технологічних мереж є домовленістю двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами, (п. 1.2. ПКЕЕ).
Позивач з супровідним листом №24/44-1225 від 20.04.2011 р. надіслав на адресу відповідача пропозицію про укладення Договору про спільне використання технологічних електричних мереж з двома проектами такого договору, що підтверджується копією поштового повідомлення (а.с. 19).
Відповідач відповіді на пропозицію позивача не надав, проекти договору не підписав, у зв'язку з чим позивач звернувся до господарського суду з даним позовом.
Згідно з вимогами пункту 1.7. ПКЕЕ основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу у разі дотримання ним вимог цих Правил в укладенні (переукладенні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача в передбачених цими Правилами випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГПК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи 20.06.2011 року відповідачем був підписаний з позивачем Договір про спільне використання технологічних електричних мереж №288 від 14.03.2011 р., що підтверджується копією вказаного договору.
За таких обставин провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання укласти договір підлягає припиненню на підставі пункту 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України за відсутності предмету спору.
Проте, відповідачем (власником мереж) не було надано додатку до договору, що є його невід'ємною частиною. А саме, не було надано Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання.
Пункт 5.4. ПКЕЕ передбачає перелік документів, які мають бути надані для укладення договору про спільне використання технологічних електричних мереж заявником (споживачем, власником технологічних електричних мереж (основним споживачем) або субспоживачем). Зокрема, даний перелік включає Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання.
Згідно з п. 6.29. ПКЕЕ електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 р. №691, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008р. за №732/15423 (далі за текстом - Методика).
Порядок та розмір плати за спільне використання технологічних електричних мереж, умови спільного використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) з електропередавальною організацією зазначаються в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж (п. 6.31. ПКЕЕ).
Положеннями п. 6.32. ПКЕЕ встановлено, що фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. При цьому, кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж попереднього (базового) періоду. До витрат на утримання технологічних електричних мереж належать лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності.
У разі використання електропередавальною організацією, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, мереж споживача (основного споживача) останній погоджує кошторис обґрунтованих витрат у відповідному територіальному представництві НКРЕ. Узгоджений же з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Водночас, відповідно до п. 1.1. Методики ця Методика встановлює методологію обрахування вартості обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, у тому числі порядок складення кошторису витрат власників мереж на утримання їх технологічних електричних мереж, порядок розрахунку об'єму технологічного обладнання електричних мереж в умовних одиницях електропередавальних організацій, на території здійснення ліцензованої діяльності яких приєднані електроустановки власників мереж, та власників мереж, порядок визначення нормативів витрат на умовну одиницю та розподілу витрат на утримання мереж між суб'єктами господарювання, які використовують мережі, на частини, що відповідають платі за спільне використання відповідного суб'єкта господарювання. При цьому Методика є обов'язковою для застосування всіма юридичними та фізичними особами, які мають договірні відносини щодо спільного використання технологічних електричних мереж.
Витрати власника мереж визначаються щодо тих електричних мереж, які використовуються власником мереж спільно з іншим користувачем та виділені на однолінійній схемі, яка є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж (п. 1.3. Методики).
Згідно з п. 1.7. Методики, власник мереж має вести окремий бухгалтерський облік витрат, пов'язаних з утриманням та експлуатацією технологічних електричних мереж спільного використання.
Для підтвердження величини обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання за розрахунковий період (календарний рік) власник мереж складає кошторис витрат (без ПДВ) на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік (п. 1.8. Методики).
Кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання та/або зміни до нього подаються до відповідного територіального представництва НКРЕ та розглядаються останнім протягом 30 календарних днів. Погоджений територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання та/або зміни до нього надаються власником мереж електропередавальній організації.
Узгоджений з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж, укладеного згідно з ПКЕЕ (п. 2.5 Методики).
Додатково, п. 3.1. Договору передбачає, що власник мереж має право на отримання від Користувача плати за спільне використання технологічних мереж, визначеної відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж.
Також сторонами погоджено Порядок розрахунку оплати обґрунтованих витрат споживача на передачу електричної енергії, який є додатком №3 до договору про спільне використання технологічних електричних мереж. В даному додатку також затверджуються умови щодо обов'язковості надання власником мереж Кошторису обґрунтованих витрат Користувачеві мереж.
Відповідачем Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання позивачу надано не було, що унеможливлює фактичне виконання сторонами договірних зобов'язань, що виникають на підставі Договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Відповідача має бути зобов'язано надати позивачу додаток до Договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а саме Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання.
Судові витрати покладаються на відповідача в повному обсязі, оскільки Договір та однолінійну схему відповідачем підписано після звернення позивачем до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, п. 1-1, ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Селянське (фермерське) господарство "Гордієнко" (вул. Гоголя, 34, м. Берислав, Херсонська область, код ЄДРПОУ 21273481) надати Публічному акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (вул. Пестеля, 5, м. Херсон, код ЄДРПОУ 05396638) Кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання до Договору про спільне використання технологічних електричних мереж №288 від 14.03.2011 року.
3. Провадження у справі щодо позовних вимог про зобов'язання укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж припинити.
4. Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Гордієнко" (вул. Гоголя, 34, м. Берислав, Херсонська область, код ЄДРПОУ 21273481) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (вул. Пестеля, 5, м. Херсон, код ЄДРПОУ 05396638, поточний рахунок 26007010068166 у ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767) - 85 грн. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.І. Александрова
Дата підписання
рішення 25.06.2011 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2011 |
Оприлюднено | 07.07.2011 |
Номер документу | 16572432 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Александрова Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні