35/1-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.05.08р.
Справа № 35/1-08
За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області,
м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Новомосковське рибоводне сільськогосподарське підприємство",
с. Вільне Новомосковського району Дніпропетровської області
про стягнення 20 190, 00 грн
Суддя Широбокова Л.П.
Представники:
від прокурора - Лукіна Н.А., помічник прокурора, посв. №83 від 11.06.2003 р.
від позивача - Дубова Ю.Ю., юрисконсульт,дов. №23 від 11.02.2008р.
Птіцин В.В., начальник відділу, дов. № 28 від 23.04.2008 р.
від відповідача - Каніщев В.П.,представник, дов. №22 від 25.12.2007 р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор в інтересах держави в особі Позивача - Державної екологічної інспекції - просить стягнути з Відповідача шкоду, завдану навколишньому природному середовищу внаслідок знесення 24 дерев до ступеня припинення росту - 20 190,00 грн, посилаючись на акт перевірки від 06.12.2007р., розрахунок завданих збитків та ст. ст. 20, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Прокурор та представник Позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити та пояснили, що шкода до цього часу не відшкодована.
Відповідач в своїх поясненням вказує, що дійсно не мав належних документів для знесення зелених насаджень, посилаючись не незнання порядку знесення зелених насаджень. Разом з тим, наголошує, що в акті перевірки невірно зазначена кількість знесених дерев та дерева переважно були сухостійні. В додаткових поясненнях представник відповідача зазначив, що в зв'язку з тим, що був знищений весь урожай рибо- продукції, відповідач не має грошових коштів для відшкодування шкоди та просить дозволити йому висадити нові дерева в необхідній кількості.
За згодою представників сторін та прокурора в судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та прокурора, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ :
Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області було здійснено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства України, про що складено акт від 06 грудня.2007р.
Перевіркою було встановлено факт знесення зелених насаджень до ступеня припинення росту по вул. З. Білої в м. Новомосковськ в районі будинку №158 в кількості 24 одиниці породи акація, тополя та дерев плодово-ягідних порід.
Діаметри пнів дерев становили 22 см, 37 см, 28 см, 28 см, 36 см, 27 см, 76 см, 18 см, 73 см, 77 см, 16 см, 14 см, 90 см, 12 см, 40 см, 104 см, 32 см, 19 см, 27 см, 18 см, 16 см, 12 см, 55 см, 35 см. Дерева знаходилися в доброму та задовільному санітарному стані, пнів з гнилою серцевиною не встановлено.
Знесення зелених насаджень здійснено Відкритим акціонерним товариством "Новомосковське рибоводне сільськогосподарське підприємство".
За даним фактом порушено кримінальну справу проти службових осіб ВАТ "Новомосковське рибоводне сільськогосподарське підприємство", що підтверджується Постановою від 27.02.2008р.
Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Стаття 50 Конституції України гарантує кожному право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Стаття 27 Закону України «Про рослинний світ»передбачає, що підприємства, установи, організації та громадян, діяльність яких пов'язана з розміщенням, проектуванням, реконструкцією, забудовою населених пунктів, підприємств, споруд та інших об'єктів, а також введенням їх в експлуатацію, повинні передбачати і здійснювати заходи щодо збереження умов місцезростання об'єктів рослинного світу.
Відповідно до п. 4.6. Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству №70 від 29.07.1994р. знесення та пересадка дерев, чагарників, газонів, квітників може здійснюватись лише у разі наявності спеціального дозволу (ордера). Ордер видається на підставі обстеження зелених насаджень, погодженого з місцевими органами Мінприроди України, і рішення місцевого органу державної виконавчої влади.
Всупереч цим вимогам, відповідач самовільно зніс зелені насадження в кількості 24 одиниць без відповідного обстеження та ордеру на їх знесення.
Заперечення відповідача, що ним було знесено менше дерев та інших діаметрів, не знайшли свого підтвердження при повторному обстеженні місця події, яке було здійснено на вимогу суду, про що сторонами складено акт від 13 травня 2008р.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ, зокрема, при протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Стаття 1166 Цивільного кодексу України покладає обов'язок щодо відшкодування матеріальної шкоди в повному обсязі на особу, яка її завдала. Такий же обов'язок покладає на винну особу ст. 66 Конституції України та ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 08.04.1999р. «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів»(з подальшими змінами та доповненнями) встановлено, що розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, обчислюється за таксами, що затверджені цією постановою, працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, його органів на місцях та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Згідно розрахунку Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області, який здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 08.04.1999р., розмір заподіяної шкоди становить 20 190,00 грн, яку і повинен відшкодувати відповідач.
Заперечення відповідача в частині, що ці дерева були сухостійними не підтверджено належними доказами (атами обстеження, тощо) та судом відхиляються.
Пояснення відповідача про те, що ним буде відшкодовано шкоду шляхом висадження нових дерев, не звільняють його від обов'язку відшкодувати завдану шкоду, оскільки висадження нових дерев не являється відшкодуванням завданої шкоди в натурі.
З огляду на викладене, з врахуванням всіх обставин справи, суд доходить висновку, що вимоги прокурора обґрунтовані, доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі пдлягають віднесенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44,49, 82-86, 116,117 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 13, 50, 66 Конституції України, ст. 1166 Цивільного Кодексу України, ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Новомосковське рибоводне сільськогосподарське підприємство" –51200, с. Вільне Новомосковського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 00693374 (р/р невідомі) на користь Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області –49009, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, код ЄДРПОУ 24425744 із зарахуванням в доход місцевого бюджету м. Новомосковська –шкоду в сумі 20 190,00 грн (двадцять тисяч сто дев'яносто грн).
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Новомосковське рибоводне сільськогосподарське підприємство" –51200, с. Вільне Новомосковського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 00693374 (р/р невідомі) в доход державного бюджету державне мито –201,90 грн (двісті одну грн 90 коп) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу –118,00 грн (сто вісімнадцять грн).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя
Л.П. Широбокова
Рішення підписано 23 травня 2008 р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2008 |
Оприлюднено | 04.06.2008 |
Номер документу | 1675292 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Широбокова Л.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні