Рішення
від 20.05.2008 по справі п-19/44
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П-19/44

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

20 травня 2008 р.   Справа № П-19/44   

Господарський суд Івано - Франківської області у складі судді Максимів Т.В.

при секретарі судового засідання Гринюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом  Прокурора Городенківського району Івано - Франківської області в інтересах держави в особі Острівецької сільської ради народних депутатів,  вул. Л.Українки,2, с.Острівець, Городенківський район, Івано-Франківська область,78150

до відповідача  Фермерського господарства "Зоря Рогинська"  вул. Слави, 20 с. Рогиня, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78150

про розірвання договору оренди від 05.05.06. та стягнення заборгованості по орендній платі за  

землю в сумі 2634, 46 грн.

за участю представників сторін:                                                  

від позивача:  Юрчишин М.І.- представник, (паспорт серія  СС - №089404 від 15.04.08. )

від відповідача:  Катрич В.Д. -представник, (військовий квиток  СС № 914972  від  30. 09.00. )

учасник судового засідання:  Коновалова О.В.- прокурор загального відділу, (посвідчення  №  26 від  06.05.06.)

Представникам сторін роз"яснено права та обов"язки, передбачені ст.20, 22 ГПК України.

Клопотань про здійснення технічної фіксації суду не подавалося.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Городенківського району  Івано - Франківської області звернувся в суд в інтересах держави в особі Острівецької сільської ради народних депутатів до  Фермерського господарства "Зоря Рогинська" про розірвання договору оренди від 05.05.06.та стягнення заборгованості по орендній платі за землю в сумі 2634, 46 грн.                                                         Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтвердив.                                            Представник відповідача заперечив позовні вимоги з підстав, викладених у відзиві на позов.          

Розглянувши документи і матеріали, подані учасниками процесу та зібрані судом, заслу хавши пояснення представників сторін, всебічно і повно  з"ясувавши всі обставини, на яких грунтуються  їх вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

             Відповідно до приписів, які встановлено статтею 13 Конституції України, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.

           Згідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об”єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень  шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.

            Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права  власності  та права  користування  земельними  ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням  органів  виконавчої  влади  або органів   місцевого   самоврядування   в   межах  їх  повноважень, визначених цим Кодексом.

          В силу ст.  124 Земельного кодексу України передача в оренду  земельних  ділянок,  що  перебувають  у державній  або  комунальній  власності,  здійснюється  на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу  місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

           Відповідно до рішення сесії Острівецької сільської ради народних депутатів від 12.04.06. №15-1/2006, землі фермерського фонду в розмірі 10 га. в урочищі Облоги надано в оренду Фермерському господарству "Зоря Рогинська".

            На підставі вищевказаного рішення, 05.05.06 між позивачем та відповідачем  укладено договір оренди земельної ділянки загальною пощею 10 га. ріллі, яка знаходиться в урочищі Облоги село Острівець Городенківського району. Згідно грошової оцінки  вищевказаної ділянки землі, ціна одного гектару ріллі із врахуванням індексу інфляції станом на 20.03.06. становить 13172,34 грн.

            Представник відповідача не визнає позовні вимоги, а також стверджує що вищевказаний договір між позивачем та Фермерським господарством "Зоря Рогинська" фактично не укладався.

       Також посилається на те, що  половина  земельної  ділянки, яку надано  в оренду фермерському господарству відповідно до рішення Острівецької сільської ради від 12.04.06. №15/2006 знаходилась в занедбаному стані,  в результаті чого господарство потерпіло збитки. Однак доказів щодо підтвердження даного факту відповідач суду не представив.

          Судом встановлено, що під час укладення договору оренди земельної ділянки від 05.05.07 року сторонами дотримано вимоги норм Закону України “Про оренду землі”, зокрема ст. 14, 15, 16, 20. Спірний договір укладено в письмовій формі, посвідчено нотаріально та зареєстровано у Острівецькій сільській раді, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 05.05.06. за №5. Сторонами досягнуто згоди з усіх істотних умов, які необхідні для даного виду договорів.

         Факт передачі в оренду  вищевказаної земельної ділянки підтверджується відповідним актом передачі земель фермерського фонду від 05.05.06., належним чином підписаного і засвідченого печатками сторін, та не заперечується сторонами в судовому засіданні,  тому суд вважає  заперечення  представника відповідача безпідставними.

          Відповідно до п. 2.2 укладеного сторонами договору оренди землі, договір укладено  строком на п"ять років.

          Пунктом 2.3. зазначеного договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки земельних ділянок, що становить за 10 га. ріллі - 1317,23 грн.                                                                                                                                  Відповідно до ст. 35 Закону України “Про оренду землі”, спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

          Відносини найму ( оренди) врегульовані главою 58 Цивільного кодексу України, зокрема  ч. 2 ст. 759 Цивільного кодексу України встановлено, що законом можуть бути передбачені особливості  укладення  та виконання договору найму (оренди).

          Частиною  2 ст. 792 Цивільного кодексу України та ч. 6 ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини    щодо   найму   (оренди)   земельної   ділянки регулюються законом.

          Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за  згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.  Договір  може  бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у  разі  істотного  порушення  договору другою  стороною  та в інших випадках,  встановлених договором або законом.      Істотним є таке порушення стороною договору,  коли  внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.  У разі  односторонньої  відмови  від  договору  у  повному обсязі  або  частково,  якщо  право  на  таку  відмову встановлено договором  або  законом,  договір  є  відповідно  розірваним   або зміненим.

          Згідно ст. 31 Закону України “Про оренду землі”, на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

           Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України “Про оренду землі” на вимогу однієї із сторін договір  оренди  землі  може  бути достроково   розірваний   за  рішенням  суду  в  разі  невиконання сторонами обов'язків,  передбачених статтями 24 і 25 цього  Закону та  умовами  договору,  в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди,  яке істотно перешкоджає  передбаченому  договором використанню земельної ділянки,  а також на підставах,  визначених Земельним кодексом України  та іншими законами України.

Відповідно  до розділу 4 договору оренди землі від 05.05.06. підставою розірвання договору є: взаємна згода сторін; вимога однієї із сторін у випадку невиконання іншою стороною обов"язків, передбачених договором.                                                                                          В результаті невиконання відповідачем  умов укладеного між сторонами договору, а саме несплати орендної плати за землю, Острівецькою сільською радою народних депутатів 14.01.08. прийнято рішення про розірвання договору оренди земель фермерського фонду від 05.05.06.

          Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення  права  користування земельною ділянкою є:  а) добровільна  відмова  від  права  користування   земельною ділянкою; б) вилучення  земельної ділянки у випадках,  передбачених цим Кодексом;  в) припинення    діяльності    державних    чи    комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання  земельної ділянки способами,  які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання   земельної   ділянки    не    за    цільовим призначенням; д)систематична  несплата  земельного  податку  або  орендної плати.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов  договору  та  вимог  Цивільного Кодексу.

Проте, як вбачається з пояснень представника позивача та матеріалів справи, відповідач не виконав свої зобов"язання відповідно укладеного договору. На час розгляду справи заборгованість відповідача за оренду земельної ділянки становить 2634,46 грн., що підтверджується відповідною довідкою, виданою виконавчим комітетом Острівецької сільської ради народних депутатів  19.02.08. №29.

У  відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається  як на підставу своїх вимог і заперечень.          

За таких обставин, враховуючи доводи позивача, відсутність доказів сплати орендної плати, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення вимоги позивача в частині стягнення  заборгованості по сплаті коштів за оренду земельної ділянки в сумі  2634,46 грн.                                                                                                                                                       Зважаючи на вищевикладене, взявши до уваги пояснення позивача, факт невиконання відповідачем умов договору, наявність заборгованості по орендній платі, що підтверджується матеріалами справи і свідчить про порушення умов договору,  відсутність доказів у спростування доводів позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимоги позивача в частині розірвання договору оренди  від 05.05.06.          

            Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покласти на відповідача.

           На підставі викладеного, у відповідності до ст.13, 124, 142-145 Конституції України,  ст.ст. 526,651,792 Цивільного кодексу України, ст 116,124,141 Земельного кодексу України,ст.ст. 31, 32, 35 Закону України “Про оренду землі”, керуючись ст.ст.  49,  82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

          позов задоволити.

          Договір оренди землі від 05.05.06., укладений між Острівецькою сільською радою та Фермерським господарством "Зоря Рогинська" - розірвати .          

          Стягнути з Фермерського господарства "Зоря Рогинська", (вул. Слави,20, с. Рогиня, Городенківського району Івано - Франківської області, код 33732943) на користь Острівецької сільської ради народних депутатів, (вул. Л.Українки,2, с.Острівець, Городенківський район, Івано-Франківська область, код 04355711) –2634,46 грн. заборгованості по сплаті коштів за оренду земельної ділянки.  

          Стягнути з Фермерського господарства "Зоря Рогинська", (вул. Слави,20, с. Рогиня, Городенківського району Івано - Франківської області, код 33732943) в доход Державного бюджету ( код 22090200,  символ звітності 092) - 102 грн. державного мита.

           Накази видати  після набрання рішенням законної сили.

          Стягнути з Фермерського господарства "Зоря Рогинська", (вул. Слави,20, с. Рогиня, Городенківського району Івано - Франківської області, код 33732943) в доход Державного бюджету  ( код платежу 22050000, код ЄДРПОУ отримувача 20568100) - 118 грн. витрат на  інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

закН  Наказ видати  після набрання рішенням законної сили та направити для виконання у Відділ ДВС  в Городенківському районі ( вул. Богуна,13, м. Городенка, Івано - Франківська область, 78100).          

           Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

 

Суддя                                                            Максимів Тетяна Володимирівна

                                                            рішення підписане 22.05.08

Виготовлено в АС "Діловодство суду"


Вінтоняк Оксана Іванівна  

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення20.05.2008
Оприлюднено04.06.2008
Номер документу1675337
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —п-19/44

Рішення від 20.05.2008

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні