30/96-08-1737
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" травня 2008 р.Справа № 30/96-08-1737
За позовом: Відкрите акціонерне товариство „Одесбудматеріали”
До відповідача: Компанія „Полюс-Р” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю
Про визнання права власності
Суддя РОГА Н.В.
Представники:
Від позивача: Носенко І.І.- довіреність №9\01 від 17.01.2008р.
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Відкрите акціонерне товариство (далі-ВАТ) „Одесбудматеріали”, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Компанії „Полюс-Р” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Компанія „Полюс-Р”) про визнання права власності на будови і приміщення загальною площею 133 кв.м, зазначені у технічному паспорті під літ.”А” загальною площею 39,7 кв.м, літ.”Г” загальною площею 48,1 кв.м, літ.”Д” загальною площею 36,8 кв.м, літ.”З” загальною площею 8,4 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, пл. Михайлівська, 11.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на своїх вимогах.
Відповідач проти позову не заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву та просив суд слухати справу за відсутністю його представника.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
28.12.1995р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області був виданий Наказ №2534 „О создании открытого акционерного общества «Одесстройматериалы», яким наказано створити ВАТ „Одесбудматеріали” шляхом перетворення головного підприємства ВО „Одесбудматеріали” у ВАТ. У той же день було затверджено Акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу головного підприємства ВО „Одесбудматеріали”.
Згідно Статуту ВАТ „Одесбудматеріали” в редакції 1996р. ВАТ створено шляхом реорганізації державного підприємства Головного підприємства „Одесбудматеріали” у ВАТ та є його правонаступником. Майно ВАТ складається з основих та інших засобів, а також ціностей, вартість яких відображається на балансі ВАТ.
Відповідно до листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області від 05.02.1998р. №1\457 до статутного фонду ВАТ „Одесбудматеріали” було передано 44 обєкти нерухомого майна, у тому числі будівля центрального складу, розташована за адресою: м.Одеса, пл..Полярників (зараз пл..Михайлівська) , 11.
27 вересня 2007р. між ВАТ „Одесбудматеріали” (орендодавець) та Компанією „Полюс-Р” (Орендар) був укладений Договір оренди, згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у тимчасове платне користування будови та приміщення під літ.”А”, „Г”, „Д”, „З” згідно технічного плану, загальною площею 133 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, пл..Михайлівська, 11. Строк дії договору –11 місяців від дати підписання акта приймання-передачі орендованих споруд та приміщень. 28 вересня 2007р. сторонами за Договором був підписаний акт приймання-передачі об'єкту оренди.
За умовами п.6.1. Договору Орендар зобов'язався без письмової згоди Орендодавця не здійснювати капітальний ремонт, перебудову, добудову, перепланування орендованих будов та приміщень. Але, 14.04.2008р. на адресу Орендодавця надійшов лист Компанії „Полюс-Р” у якому Орендар зазначив, що при проведенні технічного огляду об'єкту оренди ним були виявлені значні недоліки орендованого майна, які не дозволяють Орендарю нормально експлуатувати орендоване майно за прямим призначенням. Поточний ремонт не зможе усунути ці недоліки, у зв'язку з чим Орендар вимушений провести капітальний ремонт об'єкту оренди . Крім того, Орендар сповістив про те, що характер поліпшень та вартість цих поліпшень дозволить йому прирівняти ці ремонтні роботи до робіт по створенню нової речі, у зв'язку з чим у Орендаря, на підставі ч.4 ст.778 Цивільного кодексу України, виникне право бути співвласником з Орендодавцем стосовно об'єкту оренди у частині, рівної вартості ремонтних робіт.
Такі дії Орендаря позивач розцінює як порушення його прав та інтересів як власника об'єкту оренди, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права та вимагає визнання права власності ВАТ „Одесбудматеріали” на будови і приміщення загальною площею 133 кв.м, зазначені у технічному паспорті під літ.”А” загальною площею 39,7 кв.м, літ.”Г” загальною площею 48,1 кв.м, літ.”Д” загальною площею 36,8 кв.м, літ.”З” загальною площею 8,4 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, пл.. Михайлівська, 11.
В обґрунтування позову позивач посилається на ст.ст.16, 316, 317, 320, 321, 392 Цивільного кодексу України.
Відповідач проти позову не заперечує.
Розглянув матеріали справи суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог за таких підстав:
Згідно ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін , спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 ЦК України).
Частина 1. ст. 193 Господарського кодексу України, вказує на те, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Крім того, згідно ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 Цивільного кодексу України).
Як вбачається з тексту Договору оренди від 27.09.2007р. Орендар прийняв на себе зобов'язання щодо здійснення капітального ремонту, перебудови, добудови, перепланування орендованих будов та приміщень лише за наявності згоди на те Орендодавця. Але, листом від 14.04.2008р. зазначив, що при проведенні технічного огляду об'єкту оренди ним були виявлені значні недоліки орендованого майна, які не дозволяють Орендарю нормально експлуатувати орендоване майно за прямим призначенням. Поточний ремонт не зможе усунути ці недоліки, у зв'язку з чим Орендар вимушений провести капітальний ремонт об'єкту оренди . Крім того, Орендар сповістив про те, що характер поліпшень та вартість цих поліпшень дозволить йому прирівняти ці ремонтні роботи до робіт по створенню нової речі, у зв'язку з чим у Орендаря , на підставі ч.4 ст.778 Цивільного кодексу України, виникне право бути співвласником з Орендодавцем стосовно об'єкту оренди у частині, рівної вартості ремонтних робіт. Отже, своїми діями Орендар фактично порушив як умови Договору оренди , так і право власності Орендодавця шляхом його невизнання та порушення.
Відповідно до ст. 177 Цивільного кодексу України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші, цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Згідно ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст.. 16 цього ж кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту є визнання права.
Згідно ст. 41 Конституції України та ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні, але як свідчать матеріали справи відповідач в супереч названим нормам закону створив реальні умови, які обмежують права позивача у здійсненні ним своїх прав на майно.
Згідно зі ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Зміст права власності визначений ст. 317 цього ж Кодексу , згідно з якою власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Згідно зі ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд і має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав (ст. 319 ЦК України).
Відповідно до ст..328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно , якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як вбачається з матеріалів справи позивач правомірно набув право власності на об'єкти нерухомості- будови і приміщення загальною площею 133 кв.м, зазначені у технічному паспорті під літ.”А” загальною площею 39,7 кв.м, літ.”Г” загальною площею 48,1 кв.м, літ.”Д” загальною площею 36,8 кв.м, літ.”З” загальною площею 8,4 кв.м, розташовані за адресою: м.Одеса, пл..Михайлівська, 11. Факт наявності у позивача права власності на зазначений об'єкт підтверджується також рішенням господарського суду Одеської області від 04.07.2007р. у справі 330\160-07-4798, залишеним без змін постановою Вищого господарського суду України від 17.01.2008р. у даній справі.
За таких обставин, суд вважає за можливе задовольнити вимогу позивача щодо визнання за ним права власності на будови і приміщення загальною площею 133 кв.м, зазначені у технічному паспорті під літ.”А” загальною площею 39,7 кв.м, літ.”Г” загальною площею 48,1 кв.м, літ.”Д” загальною площею 36,8 кв.м, літ.”З” загальною площею 8,4 кв.м, розташовані за адресою: м.Одеса, пл..Михайлівська, 11.
Судові витрати по сплаті держмита та витрат на забезпечення судового процесу покласти на відповідача згідно зі ст.ст.44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, –
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Відкритого акціонерного товариства „Одесбудматеріали” - задовольнити.
2. Визнати за Відкритим акціонерним товариством „Одесбудматеріали” (м. Одеса, вул.Шкодова гора, 3 , код ЄДРПОУ 00293686 ) право власності на будови і приміщення загальною площею 133 кв.м, зазначені у технічному паспорті під літ.”А” загальною площею 39,7 кв.м, літ.”Г” загальною площею 48,1 кв.м, літ.”Д” загальною площею 36,8 кв.м, літ.”З” загальною площею 8,4 кв.м, розташовані за адресою: м. Одеса, пл..Михайлівська, 11.
3. Стягнути з Компанії „Полюс-Р” у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (м. Одеса, вул. М.Арнаутська, 1, кв.15, код ЄДРПОУ 32394645) на користь Відкритого акціонерного товариства „Одесбудматеріали” (м. Одеса, вул. Шкодова гора, 3 , код ЄДРПОУ 00293686 ) витрати по сплаті держмита у сумі 85 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 07 травня 2008р.
Суддя Рога Н. В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2008 |
Оприлюднено | 07.06.2008 |
Номер документу | 1686640 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні