ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГА НСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВ В, 3а. Тел. 55-17-32
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.11 Справа № 29/112/2011
За позовом: Товариства з о бмеженою
відповідальністю "Луганс ьке
енергетичне об'єднання", м. Л уганськ;
до відповідача: Управлін ня Служби безпеки України в
Луганській області, м. Лу ганськ;
про стягнення 671 грн. 60 коп.
Суддя Якушенко Р.Є.;
секретар судового засідан ня: Опренко М.В.;
в присутності представник ів
сторін:
від позивача: ОСОБА_2, провідни й юрисконсульт
юридичного відділу депа ртаменту правової
роботи по обслуговуванню Л уганських
міських електричних мереж Товариства,
довіреність № 42 від 01.01.2011;
від відповідача: ОСОБА_1, сп івробітник, довіреність
№ 24/7575-4 від 08.09.2010.
Відповідно до статей 44, 811 Господарського процесу ального кодексу України до п очатку розгляду справи не за явлено вимоги про фіксування судового процесу за допомог ою звукозаписувального техн ічного засобу.
Суть спору: Товариств о з обмеженою відповідальніс тю «Луганське енергетичне об 'єднання»(далі - ТОВ "ЛЕО", поз ивач у справі) звернулося до г осподарського суду Луганськ ої області з позовом про стяг нення з Управління служби бе зпеки України в Луганській о бласті (далі - УСБУ в Лугансь кій області, відповідача у сп раві) пені за прострочен ня платежу у сумі 671 грн. 60 коп. за період з трав ня 2010 року по грудень 2010 року за спожиту електричну енерг ію за період березень - лист опад 2010 року на підставі догов ору про постачання електричн ої енергії № 1238 від 02.03.2004.
Позивач посилаючись на нор ми статей 525, 526, 623, 625 Цивільного ко дексу України (далі - ЦК Укра їни) обґрунтовує позовні вим оги порушенням відповідачем умов вказаного договору по р озрахунках за спожиту електр оенергію.
У судовому засіданні предс тавник позивача позовні вимо ги підтримав у повному обсяз і.
Управління служби безпе ки України в Луганській обла сті (далі - УСБУ в Луганськ ій області) відповідач у спра ві, надав відзив на позов, в як ому проти суми заявлених вим ог заперечує та зазначив, що п озивачем пропущено строк поз овної давності встановлений статтею 258 ЦК України за вимог ами про стягнення пені за про строчку оплати спожитої елек троенергії за березень 2010 рок у в сумі 91 грн. 80 коп., та за квіте нь 2010 року в сумі 308 грн. 14 коп. Сум а пені, що може бути заявлена с кладає 272 грн. 66 коп.
Також відповідач вказав на відсутність його вини у несв оєчасній оплаті рахунків поз ивача.
При з'ясуванні фактичних об ставин справи, дослідивши на дані сторонами докази, заслу хавши присутніх у судовому з асіданні представників стор ін, суд
В С Т А Н О В И В:
02.03.2004 між сторонами у справ і був укладений договір про п остачання електричної енерг ії № 1238 (далі - договір) (а.с11-17).
03.10.2008 між сторонами за позово м укладено додаткову угоду б /н, якою внесені зміни до догов ору про постачання електричн ої енергії № 1238 від 02.03.2004 (а.с.22-25).
Відповідно до пункту 1.1 дого вору Постачальник електроен ергії (позивач) постачає елек тричну енергію Споживачу (ві дповідачеві), а Споживач опла чує Постачальнику електроен ергії її вартість та здійсню є інші платежі згідно з умова ми договору та додатками до д оговору, що є його невід'ємним и частинами.
Відповідно до пункту 7.7 дого вору розрахунки за електричн у енергію та інші платежі зді йснюються Споживачем у поряд ку, передбаченому додатком « Порядок розрахунків».
Пунктом 3 Додатку до договор у «Порядок розрахунків»(з ур ахуванням додаткової угоди в ід 03.10.2008) передбачено, що величи на коштів, яку необхідно опла тити за спожиту протягом роз рахункового періоду електро енергію визначається наступ ним чином: обсяг спожитої ( переданої) електричної енерг ії між датами зняття показів розрахункових засобів облік у множиться на тариф, який дія в на кінець розрахункового п еріоду (а.с.26).
Розрахунок за фактично сп ожиту у розрахунковому періо ді активну електроенергію …за перетікання реактив ної електроенергії… пе ні… Споживач здійснює на п ідставі наданих Постачальни ком рахунків протягом 5-ти операційних днів, починаючи з наступного дня після його ї х отримання (пункт 8 Додатк у «Порядок розрахунків»до до говору з урахуванням додатко вої угоди від 03.10.2008 - а.с.27).
У відповідності з пунктом 4. 4.1 договору (з урахуванням дод аткової угоди від 03.10.2008) у разі п орушення споживачем строку р озрахунку за активну електро енергію, строку внесення пла ти за перетікання реактивної електроенергії … споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України , діючої в період, за який спла чується пеня від розміру про строченого платежу за кожний день прострочення. На суму на рахованої пені, 3 % річних та ін фляційних нарахувань Спожив ачу надаються окремі рахунки (а.с.23).
На підтвердження виконанн я свого обов' язку щодо пост ачання електричної енергії п озивачем надані звіти відпов ідача про використану електр ичну енергію (активну - реакти вну) за березень - листопад 2010 р оку (а.с.29, 32, 35, 37, 40, 42, 45, 47, 49).
За результатами надання об умовлених договором послуг з а період з берез ня по листопад 2010 року позивач ем відповідачеві нарочним на давалися відповідні рахунки за спожиту активну електрое нергію та за перетоки реакти вної електроенергії (а.с.28, 30, 31, 33, 34, 36, 38, 39, 41, 43, 44, 46, 48).
Відповідач в порушення умо в договору своєчасно оплату не здійснював, у зв' язку з чи м, на підставі умов пункту 4.4.1 д оговору, позивачем нарахован о та заявлено до стягнення з в ідповідача пеню в сумі 671 грн. 60 коп. за порушення строків оплати спожитої еле ктроенергії. На суму нарахов аної пені відповідачу надава лися нарочним окремі рахунки (а.с.50-57).
Згідно розрахунку заявлен ої суми пені (а.с.9,10) позивачем в изначені наступні періоди пр острочення оплати спожитої е лектроенергії за який нарахо вано пеня, а саме:
- з 01.05.2010 по 17.05.2010 в сумі 91 грн.80 коп. - за березень 2010 року;
- з 15.05.2010 по 26.05.2010 в сумі 307 грн. 14 коп. - за квітень 2010 року;
- з 12.06.2010 по 29.06.2010 в сумі 93 грн. 90 коп. - за травень 2010 року;
- з 13.07.2010 по 09.09.2010 в сумі 65 грн. 76 коп. - за липень 2010 року;
- з 13.09.2010 по 10.10.2010 в сумі 83 грн. 52 коп. - за серпень 2010 року;
- з 13.10.2010 по 14.10.2010 в сумі 20 грн. 76 коп. - за вересень 2010 року;
- з 10.11.2010 по 15.11.2010 в сумі 3 грн. 43 коп. - за жовтень 2010 року;
- з 10.12.2010 по 20.12.2010 в сумі 5 грн. 28 коп. - за листопад 2010 року;
Всього сума пені складає 671 г рн. 60 коп.
Оскільки споживачем оплат у пені за порушення строків о плати спожитої електроенерг ії не було проведено після од ержання рахунків у встановле ний договором строк, позивач звернувся до господарського суду за захистом свого поруш еного права та законного інт ересу з викладеними вище поз овними вимогами.
Відповідач проти заявлени х вимог заперечує з підстав в икладених у відзиві на позов ом.
До матеріалів справи залуч ені банківські виписки надан і позивачем на підтвердження розрахунків.
Оцінивши всі обставини спр ави, суд вважає, позовні вимог и такими, що підлягають задов оленню частково з огляду на н аступне.
Правовідносини між сторон ами за позовом виникли із дог овору про постачання електр ичної енергії № 1238 від 02.03.2004, який за своєю правовою природою є різновидом договору купівлі -продажу і до нього застосову ються, як загальні положення про договір купівлі-продажу , так і положення глави 54 Циві льного кодексу України (далі - ЦК України) та параграф 1 глави 30 Господа рського кодексу України (дал і - ГК України).
Згідно частини 1 статті 173 ГК України господарським визн ається зобов' язання, що вин икає між суб' єктом господа рювання та іншим учасником (у часниками) відносин у сфері г осподарювання з підстав, пер едбачених Господарським ко дексом, в силу якого один су б' єкт (зобов' язана сторон а, у тому числі боржник) зобов ' язаний вчинити певну дію г осподарського чи управлінсь ко-господарського характеру на користь іншого суб' єкта (виконати роботу, передати м айно, сплатити гроші, надати і нформацію тощо), або утримати ся від певних дій, а інший суб' єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має пр аво вимагати від зобов' язан ої сторони виконання її обов ' язку.
Відповідно до статті 655 ЦК Ук раїни за договором купівлі-п родажу одна сторона (продаве ць) передає або зобов'язуєтьс я передати майно (товар) у влас ність другій стороні (покупц еві), а покупець приймає або зо бов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього пев ну грошову суму.
Зазначена норма Цивільног о кодексу України кореспонду ється з положеннями статті 265 Господарського кодексу Укра їни.
Статтею 526 ЦК України та 193 ГК У країни встановлено, що зобов ' язання має виконуватися на лежним чином відповідно до у мов договору.
Порушенням зобов' язання, у відповідності до статті 610 Ц К України, є його невиконання або виконання з порушенням у мов, визначених змістом зобо в' язання, тобто - неналежне виконання.
Фактичні обставини свідча ть, що позивач на виконання ум ов договору постачав відпові дачу електроенергію, претенз ій щодо постачання електроен ергії у відповідача немає.
Обсяги спожитої електроен ергії у березні - листопаді 2010 р оку позивач підтверджує відп овідними звітами відповідач а про використану електроене ргію та рахунками.
Втім, відповідач в порушенн я умов пункту 7.7 договору № 1238 ві д 02.03.2004 та пункту 3 додатку до ньо го несвоєчасно оплачував спо житу у березні - листопаді 2010 ро ку електроенергію у строк ви значений пунктом 8 Додатку до договору «Порядок розрахунк ів».
Статтею 611 ЦК України встано влено, що у разі порушення зоб ов' язання настають правові наслідки, встановлені догов ором або законом.
Позивачем, на підставі пунк ту 4.4.1 договору, нараховано та з аявлено до стягнення пеню у с умі 671 грн. 60 коп. за період прост рочення з 01.05.2010 по 20.12.2010 оплати спо житої електроенергії у берез ні - листопаді 2010 року в сумі 67 1 грн. 60 коп.
Відповідачем у відзиві на позов заявлено про застосув ання позовної давності до за явлених позивачем вимог.
Статтею 256 ЦК України встано влено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вим огою про захист свого цивіль ного права або інтересу.
Згідно статті 258 ЦК України п озовна давність в один рік за стосовується, зокрема, до ви мог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
Перебіг позовної давності , відповідно до статті 261 ЦК Укр аїни, починається від дня, кол и особа довідалася або могла довідатися про порушення св ого права або про особу, яка йо го порушила.
За зобов'язаннями з визначе ним строком виконання переб іг позовної давності починає ться зі спливом строку викон ання.
Матеріали справи свідчать , що позивачем 06.04.2010 вручено від повідачу рахунок № 1238/3/1 на суму 35680 грн. 03 коп. на оплату спожито ї у березні 2010 року електрично ї енергії з терміном його опл ати 13.04.2010 (а.с.28).
Відповідач оплатив цей рах унок 30.04.2010 в сумі 26065 грн. 14 коп. та 18.0 5.2010 в сумі 9614 грн. 89 коп.
Прострочення оплати розпо чалось з 14.04.2010, з цього часу поча вся перебіг позовної давност і за вимогами по стягненню пе ні за період прострочення оп лати електричної енергії спо житої за березень 2010 року.
Позивач звернувся до госпо дарського суду 10.06.2011 з вимогою п ро стягнення пені в сумі 91 грн . 80 коп. за період прострочення з 01.05.2010 по 17.05.2010 оплати електрично ї енергії спожитої за березе нь 2010 року - після спливу позо вної давності в один рік.
Також після спливу позовно ї давності заявлена вимога п ро стягнення пені в сумі 307 грн . 14 коп. за період прострочення з 15.05.2010 по 26.05.2010 оплати електроене ргії спожитої відповідачем з а квітень 2010 року.
Направлення позивачем рах унків на оплату пені не зміню ють початку перебігу позовно ї давності про стягнення пен і.
Відповідно до часини 4 статт і 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування, я кої заявлено стороною у спор і, є підставою для відмови у по зові.
Таким чином, у задоволенні в имог про стягнення пені в сум і 91 грн. 80 коп. за пе ріод прострочення з 01.05.2010 по 17.05.201 0 та в сумі 307 грн. 14 коп. за період прострочення з 15.05.2010 по 26.05.2010 слід відмовити.
Решта заявленої суми пені - 272 грн. 66 коп. нарахована обґрун товано, відповідно до умов до говору, з урахуванням вимог ч астини 6 статті 232 ГК України та в межах строку позовної давн ості, а тому підлягає до стягн ення з відповідача.
Судом відхиляються доводи відповідача про відсутність його вини у порушенні строкі в оплати спожитої електрично ї енергії через несвоєчасне надходження коштів з Державн ого бюджету України, оскільк и умови договору про постача ння електричної енергії № 1238 в ід 02.03.2004 не містять застережень при визначенні строків опла ти.
Крім того, відповідно до ста тті 625 ЦК України боржник не зв ільняється від відповідальн ості за неможливістю виконан ня ним грошового зобов' язан ня.
Відповідно до статей 44, 49 Гос подарського процесуального кодексу України судові витр ати позивача покладаються на відповідача пропорційно зад оволених вимог (державне мит о у сумі 41 грн. 41 коп. та 95 грн. 81 коп . витрати на інформаційно - тех нічне забезпечення судового процесу).
Керуючись статями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Г осподарського процесуально го кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити ч астково.
2. Стягнути з Управління Слу жби безпеки України в Луганс ькій області, вул. Совєтская, 79, м. Луганськ, 91016, ідентифікаці йний код 20001622, на користь Товари ства з обмеженою відповідаль ністю «Луганське енергетичн е об' єднання», кв. Гайового, б уд.35А, м. Луганськ, 91021 ідентифіка ційний код 31443937:
- на поточний рахунок № 2600218961 у ЛОД ВАТ «Райффайзен Банк Ава ль», МФО 304007, код 31443937 пеню у сумі 27 2 грн. 66 коп., витрати зі сплати д ержавного мита у сумі 41 грн. 41 к оп. та 95 грн. 81 коп. витрат на інфо рмаційно - технічне забезпеч ення судового процесу, видат и наказ позивачу після набра ння рішенням законної сили.
3. В решті позовних вимог від мовити.
Відповідно до статті 85 Госп одарського процесуального к одексу України у судовому за сіданні оголошено тільки вст упну та резолютивну частини рішення суду.
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення 10-денного стро ку з дня його підписання.
Дата підписання рішення - 12.07.2011.
Суддя Р.Є. Якушенко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2011 |
Оприлюднено | 18.07.2011 |
Номер документу | 16929940 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Якушенко Р.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні