ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАК АРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29.06.2011 Справа № 5008/648/2011
позивач: Громадя нка ОСОБА_1 м.Хуст
відповідач: Товариств а з обмеженою відповідальніс тю „Салон
Романтика” м.Хуст
Суть позову: визнання п рава власності на частку у ст атутному капіталі товариств а та зобов' язання вчинити п евні дії.
Суддя О.С.Йосипчук
за участю представникі в сторін:
позивача: ОСОБА_2 - представник
відповідача: Дубчак Н.С. - представник
Розглянувши матер іали справи за позовом
Громадянки ОСОБА_1 м.Х уст до товариства з обмежено ю відповідальністю „Салон Ро мантика” м.Хуст про визнання права власності на частку у с татутному капіталі та зобов' язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з позовною заяво ю, позивач просить визнати за нею право власності на частк у у статутному фонді ТОВ „Сал он Романтика” у розмірі 61,5 від сотка статутного фонду товар иства. Дана вимога ґрунтуєть ся на факті придбання позива чем окремих часток у інших уч асників ТОВ „Салон Романтика ”, що у сукупності з її вкладом становить 61,5 відсотка статут ного капіталу.
Далі, оскільки відповідач в установлений законодавство м строк не здійснив відповід ні зміни до установчих докум ентів ТОВ „Салон Романтика” , які пов' язані із виходом уч асників, що відступили свої ч астки, із товариства, позивач , з посиланням на ст.7 Закону Ук раїни „Про господарські това риства” просить суд зобов' я зати ТОВ „Салон Романтика” в нести в установленому порядк у зміни до статуту товариств а у зв' язку із виходом із тов ариства учасників: ОСОБА_4 , ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБ А_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, О СОБА_10 та відступлення ними своїх часток ОСОБА_1 та по дати необхідні документи для державної реєстрації зазнач ених змін до статуту ТОВ „Сал он Романтика”
Судовим розглядом справи встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є учасником Товарис тва з обмеженою відповідальн істю „Салон Романтика”. Вказ ане підтверджується Статуто м ТОВ „Салон Романтика” в ред акції від 28.03.2006р. і не оспорюєть ся відповідачем.
Як вбачається із матеріалі в справи, інші діючі учасники відповідача на підставі под аних до відповідача заяв: О СОБА_9 - заява від 18.06.2008 р., ОСОБ А_10 - заява від 14.06.2008 р., ОСОБА_11 - заява від 01.02.2006 р., ОСОБА_4 - заява від 30.12.2005 р., ОСОБА_5 - зая ва від 30.12.2005 р., ОСОБА_8 - заява від 30.12.2005 р., ОСОБА_6 - заява від 14.01.2006 р. заявили товариству про свій вихід із складу учасник ів ТОВ „Салон Романтика”. Згі дно з цими ж заявами, вибуваюч и учасники свої частки у стат уті товариства відступили по зивачу у справі.
Нотаріально засвідчені ко пії вищевказаних заяв про ви хід зі складу товариства та п ередачу своєї частки у стату тному капіталі ТОВ „Салон Ро мантика” позивачці учасники товариства ОСОБА_9, ОСОБ А_10, ОСОБА_11, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_6 надіслали відповідачу. Вказ ане підтверджується наявним в матеріалах справи фіскаль ним чеком від 03.03.2010 р. та описом в кладення з штемпелем організ ації поштового зв' язку від 03.03.2010 року.
Відповідач проти позову за перечує з підстав, викладени х у відзиві на позовну заяву. З окрема стверджує про те, що уч асники товариства, які уступ или свою частку у статутному капіталі, не повідомляли тов ариство про свій вихід, а тому вважаються такими, що не вийш ли із товариства. Далі, запере чуючи проти вимоги зобов' яз ати товариство внести зміни до установчих документів ТОВ „Салон Романтика”, відповід ач посилається на те, що дана в имога суперечить ст.159 ЦК Укра їни, з якої слідує, що суди не в праві приймати рішення з пит ань, віднесених до компетенц ії загальних зборів товарист ва у тому числі і про внесення змін до установчих документ ів.
Позиція відповідача спрос товується наявним у матеріал ах справи фіскальним чеком в ід 03.03.2010р. та описом вкладення, п оданими у доказ надіслання н отаріально засвідчених копі й заяв про вихід зі складу тов ариства та передачу своєї ча стки у статутному капіталі Т ОВ „Салон Романтика” позивач ці учасники товариства ОСО БА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_8 , ОСОБА_6 відповідачу. Окр ім того, відповідні заяви бул и предметом розгляду на збор ах учасників товариства, що в ідбулися 12.04.2010 року.
Окрім того, відповідач запе речує проти законності відст уплення учасниками товарист ва своїх часток у товаристві позивача, посилаючись при ць ому на відсутність згоди інш их учасників товариства та н а відсутність договору відст уплення часток у письмовій ф ормі.
Повний текст рішення склад ено та підписано 06.07.2011р.
Заслухавши пояснення представників сторін, проан алізувавши подані по справі доказові матеріали, щодо спі рного питання,
Суд задовольняє позов, вихо дячи з наступного:
У відповідності до ст . 167 ГК України корпоративні пр ава - це права особи, частка я кої визначається у статутном у фонді (майні) господарської організації, що включають пр авочинності на участь цієї о соби в управлінні господарсь ким товариством, отримання у становленої частки прибутку у вигляді дивідендів та акти вів у разі ліквідації останн ьої відповідно до закону, а та кож інші правочинності, пере дбачені законом та статутним и документами.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 116 ЦК У країни учасники господарськ ого товариства мають право у порядку, встановленому уста новчими документами товарис тва та законом, здійснити від чуження часток у статутному капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують учас ть у товаристві, у порядку, вст ановленому законом.
Згідно зі ст.147 ЦК України уча сник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим способом ві дступити свою частку у стату тному капіталі одному або кі льком учасникам цього товари ства. Цією ж статтею визначен а можливість відчуження част ки (її частини) учасника треті й особі.
Порядок переходу (відступл ення) частки учасника у стату тному капіталі товариства т а внесення змін до установчи х документів товариства у зв 'язку з виходом засновника зі складу товариства повинні з дійснюватись з виконанням ви мог, встановлених ст.ст. 145, 147, 148 Ц К України, ст.ст. 53, 58, 59, 60 Закону У країни "Про господарські то вариства" (в редакції, що діяла на момент відступлення част ок) а ст. 29 Закону України "Про д ержавну реєстрацію юридични х осіб та фізичних осіб - підпр иємців".
Зі змісту ст. 1 ЦК України вит ікає, що особисті немайнові т а майнові відносини, заснова ні на юридичній рівності, віл ьному волевиявленні, майнові й самостійності їх учасників , регулюється цивільним зако нодавством.
Таким чином, перехід права в ласності на майно та майнові права оформлюється документ ом згідно з вимогами глави 24 Ц К України. При цьому, згідно із статтями глав 24, 54, 55 ЦК України, це може бути договір купівлі -продажу, міни, дарування або з аява учасника про уступку св оєї частки статутного фонду на користь іншої особи.
Вирішуючи спір по суті заяв лених позивачем вимог, суд зв ажує і на приписи ст. 208 ЦК Украї ни, яка вказує на те, що в письм овій формі належить вчиняти: правочини між юридичними ос обами; правочини між фізично ю та юридичною особами, крім в ипадків, передбачених частин ою першою ст. 206 ЦК України; прав очини фізичних осіб між собо ю на суму, що перевищує у двадц ять і більше разів розмір нео податковуваного мінімуму д оходів громадян, крім право чинів, передбачених частиною першою статті 206 цього Кодекс у; інші правочини, щодо яких за коном встановлена письмова ф орма.
Як випливає з положень ст.148 Ц К України, ст.10 Закону України «Про господарські товариств а», учасник товариства з обме женою відповідальністю впра ві у будь-який час вийти з това риства незалежно від згоди і нших учасників та самого тов ариства.
Згідно з п. 28 Постанови Плену му Верховного суду України „ Про практику розгляду судами корпоративних спорів” № 13 від 24.10.2008 р. вихід зі складу учасник ів товариства не пов'язуєтьс я ні з рішенням зборів учасни ків, ні з внесенням змін до уст ановчих документів товарист ва. У зв'язку з цим моментом ви ходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вих ід відповідній посадовій осо бі товариства або вручення з аяви цим особам органами зв'я зку. Положення установчих до кументів, які обмежують чи за бороняють право на вихід уча сника з товариства, є незакон ними.
Крім того, в силу ч. 1. ст. 53 Зако ну України „Про господарські товариства” та ч. 1. ст. 147 ЦК Укра їни учасник товариства з обм еженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її ча стину) у статутному капіталі одному або кільком учасника м цього товариства.
Отже, чинне законодавство, я ке регулює корпоративні прав овідносини, в цілому не обмеж ує право учасника товариства відступити свою частку у ста тутному капіталі одному чи к ільком учасникам цього товар иства необхідністю отриманн я згоди інших учасників това риства на передачу частки.
Відповідно до ч.3.ст.29 Закону України «Про державну реєстр ацію юридичних осіб і фізичн их осіб підприємців»(в редак ції, чинній на момент існуван ня спірних правовідносин) у р азі внесення змін до установ чих документів, які пов'язані із зміною складу засновникі в (учасників) юридичної особи , крім документів, які передба чені частиною першою цієї ст атті, додатково подається аб о копія рішення про вихід юри дичної особи із складу засно вників (учасників), завірена в установленому порядку, або н отаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вих ід зі складу засновників (уча сників), або нотаріально засв ідчена копія документа про п ерехід чи передання частки у часника у статутному капітал і товариства, або нотаріальн о посвідчений договір про та кий перехід чи передання, або рішення уповноваженого орга ну юридичної особи про приму сове виключення засновника ( учасника) зі складу засновни ків (учасників) юридичної осо би, якщо це передбачено закон ом або установчими документа ми юридичної особи.
Таким чином, норми чинного з аконодавства України надают ь можливість учаснику реаліз увати своє право на вихід із т овариства та передачу своєї частки іншому учаснику, офор мивши та подавши товариству відповідний документ, який ф іксує його волевиявлення, пр и цьому не містять обмежень щ одо виду чи форми такого доку менту.
Відповідно до ч.1. ст.202 ЦК Укра їни правочином є дія особи, сп рямована на набуття, зміну аб о припинення цивільних прав та обов'язків. За змістом ч.2 ст .205 ЦК України, сторони мають пр аво обирати форму правочину, якщо інше не встановлено зак оном.
Таким чином, нотаріально по свідчені заяви учасників про вихід із товариства та про пе редачу частки в статутному к апіталі позивачці свідчать п ро вчинення ними відповідног о правочину, спрямованого на припинення їх корпоративних прав і передачу таких корпор ативних прав позивачці.
Згідно зі ст. 334 ЦК України пр аво власності у набувача май на за договором виникає з мом енту передання майна, якщо ін ше не встановлено договором або законом. При цьому, до пере дання майна прирівнюється вр учення коносамента або іншог о товарно-розпорядчого докум ента на майно.
Із абз. 3 п. 31 постанови Плен уму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13 "Про практику розгля ду судами корпоративних спор ів" слідує, що особа, яка при дбала частку в статутному ка піталі, зокрема, товариства з обмеженою відповідальністю , здійснює права і виконує обо в'язки учасника товариства з моменту набуття права власн ості на частку в статутному к апіталі.
Як вбачається із матеріалі в справи, позивач, відповідно до ч. 4. ст. 61 Закону України „Пр о господарські товариства”, звернувся до ТОВ „Салон Рома нтика” із заявою від 09.02.2010 року про скликання загальних збор ів учасників товариства з об меженою відповідальністю „С алон Романтика” з включенням до порядку денного, зокрема, п итання про зміни в складі уча сників товариства та про вне сення змін до установчих док ументів товариства. У відпов ідь на таке звернення відпов ідач надіслав позивачу повід омлення про те, що 12 квітня 2010 ро ку о 14 год. 00 хв. за к.ч. відбудуть ся загальні збори учасників товариства з порядком денним : звіт виконавчого органу тов ариства (директора) про фінан сово-господарську діяльніст ь товариства за 2008-2009 рр.; внесен ня змін до установчих докуме нтів .
Далі, 09.03.2010 року позивач зверт ається до відповідача із зая вою, у якій просить розглянут и на Загальних зборах учасни ків ТОВ „Салон Романтика”, що відбудуться 12 квітня 2010 року, з окрема, питання про зміни у ск ладі учасників ТОВ „Салон Ро мантика” (розгляд заяв про ви хід зі складу учасників ТОВ „ Салон Романтика” ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА _11, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОС ОБА_10).
Таку вимогу позивача слід в изнати правомірною, оскільки відповідно до ч. 5. ст. 61 Закон у України „Про господарські товариства” будь-хто з уча сників товариства вправі вим агати розгляду питання на за гальних зборах учасників за умови, що воно було ним постав лено не пізніш як за 25 днів до п очатку зборів. Таке право пер едбачено також і Статутом пі дприємства-відповідача, пп. 7.2 .16 п. 7.2. якого передбачено, право кожного із засновників вима гати розгляду будь-якого пит ання Зборами учасників.
Згідно з поданим позивачем протоколом зборів учасників товариства за № 1, оригінал як ого оглянуто у засіданні суд у, 12 квітня 2010 року відбулися зб ори учасників відповідача, н а яких було розглянуто заяви ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБ А_6, ОСОБА_11, ОСОБА_8, О СОБА_9, ОСОБА_10 про вихід і з складу товариства і про пер едачу їх часток позивачці та прийнято рішення про виведе ння вказаних осіб із складу у часників товариства, а у зв' язку із відступленням їх час ток позивачу - рішення про в изначення частки частку пози вача в розмірі 61,50% статутного к апіталу товариства.
Означене рішення формальн о не містить недоліків та не о скаржено у встановленому зак оном порядку, а тому підлягає оцінці як доказ у сукупності з іншими матералами справи. Ч инним цивільним законодавст вом презюмується легітимніс ть рішень зборів учасників т овариства, які не оспорені та не визнані недійсними в судо вому порядку (ч.5 ст.98 ЦК Укра їни). Наведене підтверджу ється також абзацом 2 п.10 пос танови Пленуму Верховного Су ду України від 24.10.2008 №13 "Про практ ику розгляду судами корпорат ивних спорів", згідно яког о рішення загальних зборів т а інших органів управління г осподарського товариства, що за своєю правовою природою є актами, дійсні, якщо у судовом у порядку не буде встановлен о інше.
Відповідно до ч. 2. ст. 82 Господ арського кодексу України уст ановчі документи господарсь кого товариства повинні міст ити відомості про вид товари ства, предмет і цілі його діял ьності, склад засновників та учасників, склад і компетенц ію органів товариства та пор ядок прийняття ними рішень, в ключаючи перелік питань, з як их необхідна одностайність а бо кваліфікована більшість г олосів, інші відомості, перед бачені статтею 57 цього Кодекс у.
Отже, у зв' язку із виходом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА _6, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОС ОБА_9, ОСОБА_10 із складу уч асників товариства та переда чею ними своїх часток позива чці, відповідні зміни у склад і учасників товариства повин ні бути відображені у статут і відповідача.
Відповідно до абз 2 п.16 пос танови Пленуму Верховного Су ду України від 24.10.2008 р. № 13 "Про пр актику розгляду судами корпо ративних спорів" на підста ві частини другої статті 7 Зак ону про господарські товарис тва підвідомчими судам є так ож справи про зобов'язання вн ести зміни до установчих док ументів товариства у випадку виходу учасника з товариств а, відчуження частки (її части ни) в статутному (складеному) к апіталі товариства, вступом правонаступника (спадкоємця ) учасника до господарського товариства тощо за позовами таких осіб.
Вищевказана правова позиц ія Верховного Суду України с простовує відповідні запере чення відповідача щодо втруч ання до виключної компетенці ї зборів учасників товариств а. При цьому необхідно наголо сити, що в даному випадку суд н е вирішує безпосередньо пита ння про внесення змін до уста новчих документів товариств а, а зобов' язує відповідача в особі його уповноважених о рганів внести такі зміни з ме тою захисту порушених прав п озивача як учасника товарист ва.
Статтею 7 Закону України «Пр о господарські товариства»в становлено, що зміни, які стал ися в установчих документах товариства і які вносяться д о Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних о сіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тим и ж правилами, що встановлені для державної реєстрації то вариства. Товариство зобов'я зане у п'ятиденний строк пові домити орган, що провів реєст рацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для в несення необхідних змін до д ержавного реєстру.
Згідно ч. 3. ст. 4 Закону Україн и „Про державну реєстрацію ю ридичних осіб та фізичних ос іб-підприємців” зміни до уст ановчих документів юридично ї особи підлягають обов'язко вій державній реєстрації шля хом внесення відповідних змі н до записів Єдиного державн ого реєстру в порядку, встано вленому цим Законом.
Судом встановлено, що відпо відач вказаних приписів зако нодавства не дотримав, відпо відні зміни до установчих до кументів не вніс та не подав ї х для проведення державної р еєстрації. При цьому суд прий має до уваги, що відповідач як господарське товариство у д аному випадку є самостійним суб' єктом корпоративних пр авовідносин, а спір виник між позивачем як учасником това риства та відповідачем - сами м товариством, яке не виконал о своїх обов' язків, які пере дбачені законом, чим порушує права та охоронювані законо м інтереси позивача.
Отже, оскільки учасники тов ариства ОСОБА_9, ОСОБА_10 , ОСОБА_12, ОСОБА_4, ОСОБ А_5, ОСОБА_8, ОСОБА_6 у вс тановленому законом порядку подали до відповідача заяви про вихід зі складу учасникі в та про відступлення своєї ч астки позивачці, а також врах овуючи, що загальними зборам и учасників відповідача було ухвалено рішення вивести вк азаних осіб із складу учасни ків відповідача та визначено частку позивачки у статутно му фонді відповідача у розмі рі 61,5 %, то суд приходить до висн овку, що позивачці на праві вл асності належить частка у ст атутному фонді ТОВ „Салон Ро мантика” у розмірі 61,5 %.
Відповідач покладений на н ього Законом обов' язок щодо внесення змін до установчих документів товариства та по відомлення державного реєст ратора про зміни в установчи х документах не виконав, чим порушив вимоги ст. 82 Господарс ького кодексу України, ст.ст. 8 8, 143 ЦК України, ст. 7 Закону Украї ни „Про господарські товарис тва”, ч. 3. ст. 4. та ч. 2. ст. 17 Закону У країни „Про державну реєстра цію юридичних осіб та фізичн их осіб-підприємців”. Такі ді ї господарського товариства свідчать про невизнання ним корпоративних прав позивачк и, які вона набула у зв' язку з переходом до неї часток у ста тутному капіталі учасників, які у встановленому порядку вийшли з товариства, в той час як статею 41 Конституції Украї ни встановлено гарантії захи сту права власності, яке є неп орушним. Статтею 392 Цивільн ого кодексу України встан овлено, що власник майна може пред'явити позов про визнанн я його права власності, якщо ц е право оспорюється або не ви знається іншою особою, а тако ж у разі втрати ним документа , який засвідчує його право вл асності. За змістом ч.1.ст.190 ЦК У країни майном як особливим о б'єктом вважаються окрема рі ч, сукупність речей, а також ма йнові права та обов'язки.
Відповідно до ст.16 ЦК Україн и, ст. 20 ГК України визнання пра ва є належним, передбаченим з аконом способом захисту пору шених прав.
Отже, на підставі викладено го, вимоги позивача про визна ння права на частку у статутн ому капіталі відповідача в р озмірі 61,5 %, а також про зобов' язання відповідача внести у встановленому порядку зміни до статуту товариства та под ати необхідні документи для державної реєстрації таки зм ін у зв' язку із виходом із ск ладу учасників товариства ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 , ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОС ОБА_9, ОСОБА_10 та відступл енням ними своїх часток пози вачці є обгрунтованими та пі длягають задоволенню у повно му обсязі.
Керуючись ст.ст. 33 ,34,49, 82-85, 87 ГПК України,
СУД В ИРІШИВ:
1.Позов задовольнити у повному обсязі
2. Визнати за громадянкою О СОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифі каційний номер: НОМЕР_1) пр аво власності на частку у ста тутному капіталі товариства з обмеженою відповідальніст ю „Салон Романтика” (90400, м. Хуст , вул. Карпатської Січі, 41, код в ЄДРПОУ: 19109165) в розмірі 61,5 %.
3. Зобов' язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Салон Романтика” (90400, м. Хуст, в ул. Карпатської Січі, 41, код в ЄД РПОУ: 19109165) здійснити заходи щод о внесення в встановленому п орядку зміни до статуту това риства, пов' язані звиходом із складу учасників товарист ва ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОС ОБА_6, ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та відс тупленням ними своїх часток ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іденти фікаційний номер: НОМЕР_1) .
4. Зобов' язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Салон Романтика” (90400, м. Хуст, в ул. Карпатської Січі, 41, код в ЄД РПОУ: 19109165) подати необхідні док ументи для державної реєстра ції змін до статуту товарист ва у зв' язку із виходом із ск ладу учасників товариства ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 , ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОС ОБА_9, ОСОБА_10 та відступл енням ними своїх часток ОСО БА_1 (АДРЕСА_1, ідентифіка ційний номер: НОМЕР_1).
5. Стягнути з Товариства з об меженою відповідальністю „С алон Романтика” (90400, м. Хуст, вул . Карпатської Січі, 41, код в ЄДРП ОУ: 19109165) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) суму 85,00 грн. в итрат на держмито та суму 236 гр н. витрат на інформаційно-тех нічне забезпечення судового процесу.
Суддя О.С.Йосипчук
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2011 |
Оприлюднено | 18.07.2011 |
Номер документу | 16939297 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Йосипчук О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні