Роздольненський районний суд автономної республіки крим
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
Реєстрація
Справа № 2-30/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.07.2011року с. Роздольне
Роздольненський районний суд Автономної ОСОБА_1 Крим у складі:
головуючого судді – Абеляшева О.В.,
при секретарі – Оголь О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, треті особи Роздольненський районний відділ земельних ресурсів, КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія», ОСОБА_8 про встановлення тотожності земельних ділянок, встановлення місця знаходження земельної ділянки, визнання незаконної та скасування реєстрації права власності на домоволодіння, визнання права власності на земельну ділянку, спонукання вчинити певні дії, скасування рішень сільської Ради, усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, ОСОБА_9 до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, про визнання права власності на будинок, за позовом ОСОБА_8 до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, ОСОБА_9, Роздольненський районний відділ земельних ресурсів про визнання права власності на земельну ділянку, скасування рішення Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, про спонукання видати державний акт на земельну ділянку, спонукання привласнити номер земельної ділянці,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2, ОСОБА_3, звернулися до суду з позовом до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, треті особи Роздольненський районний відділ земельних ресурсів, КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» про встановлення тотожності земельних ділянок, встановлення місця знаходження земельної ділянки, визнання незаконної та скасування реєстрації права власності на домоволодіння, визнання права власності на земельну ділянку, спонукання вчинити певні дії, скасування рішень сільської Ради, усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою, відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Свої вимоги мотивували тим, що мати позивача –ОСОБА_10, була власницею будинку, який розташовано за адресою: вул. Руденко, б. № 20, с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим. Вказаний будинок на підставі договору купівлі продажу вона продала позивачу ОСОБА_3 Крім того, вона була власницею земельної ділянки на якої був розташований зазначений будинок на підставі рішення сільської ради та державного акту. Однак, на підставі рішення сільської ради та рішення суду зазначений будинок, було передано відповідачу - ОСОБА_4, також йому було передано у власність земельну ділянку на якої розташовано будинок, однак, адреса розташування земельної ділянки та будинку вказана, як вул. ОСОБА_11, б. № 20, с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим. Позивач ОСОБА_3, вважає, що протиправними діями відповідача - Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, які виразилися в передачі його будинку відповідачу –ОСОБА_4, було заподіяно моральну шкоду у розмірі 250 000 грн., - вартість будинку та 150 000 грн., моральної шкоди. Після смерті матері, позивач - ОСОБА_2, звернувся до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим для переоформлення на свою користь земельної ділянки, однак, йому було відмовлено.
У судовому засіданні –позивачі позов підтримали, наполягали на його задоволенні.
Відповідач ОСОБА_4 позов визнав частково, погодився з вимогами позивачів щодо вимог стосовно земельної ділянки та будинку.
Відповідачі - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 у судове засідання не з’явилися, належним чином повідомлені про час та дату розгляду справи, причини не явки суду не повідомили.
Представник відповідача - Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, проти позову заперечував.
Представник третьої особи –Роздольненського районного відділу земельних ресурсів, просив вирішити спір на розсуд суду. У судове засідання де було ухвалено судове рішення, не з’явився, належним чином повідомлений, про причини не яки суду не повідомив.
Представник третьої особи - КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» у судове засідання не з’явився, належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи.
ОСОБА_9 звернувся до суду з позовом до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, про визнання права власності на будинок. Свої вимоги мотивував тим, що її матері ОСОБА_12 належав будинок, що розташований за адресою: вул. Руденко, б. № 17, с. Стерегуще, Роздольненського району АР Крим. Він фактично прийняв спадщину після смерті матері та просить визнати за ним право власності на будинок у порядку спадкування.
У судовому засіданні представник позивача та позивач позов підтримали, наполягали на його задоволенні.
Представник відповідача - Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, проти позову заперечував.
Справи за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, та ОСОБА_9, ухвалою суду були об’єднані в одне провадження.
Третя особа - ОСОБА_8 у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, ОСОБА_4, треті особи Роздольненський районний відділ земельних ресурсів, КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія», ОСОБА_8 про встановлення тотожності земельних ділянок, встановлення місця знаходження земельної ділянки, визнання незаконної та скасування реєстрації права власності на домоволодіння, визнання права власності на земельну ділянку, спонукання вчинити певні дії, скасування рішень сільської Ради, усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заявив самостійні вимоги до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, ОСОБА_9, Роздольненського районного відділу земельних ресурсів про визнання права власності на земельну ділянку, скасування рішення Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, про спонукання видати державний акт на земельну ділянку, спонукання привласнити номер земельної ділянці. Свої вимоги мотивував тим, що йому надано земельну ділянку, яка розташована за адресою: вул. Руденко, б. № 20, с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим площею 0,06 га., однак, відповідач –ОСОБА_9, надає документи до сільської ради якими рішення по передачі йому земельної ділянки скасовано, сільська рада не визнає його право власності та не привласнює адресу земельної ділянці.
Представник відповідача та відповідач - ОСОБА_9, проти позову заперечували, пояснили, що правових підстав для визнання права власності за позивачем, видачі йому державного акту на земельну ділянку, привласнення номеру не має, оскільки це виключна компетенція сільської Ради.
Представник відповідача - Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, проти позову заперечував.
Представник відповідача – Роздольненського районного відділу земельних ресурсів, у судове засідання де було ухвалено судове рішення, не з’явився, належним чином повідомлений, про причини не яки суду не повідомив.
Заслухавши учасників судового засідання, їх представників, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, підлягає частковому задоволенню, у задоволенні позову ОСОБА_9, слід відмовити, у заявлених вимогах ОСОБА_8 слід відмовити на наступних правових підставах.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3, судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 30.09.1996 року, ОСОБА_10 продала, а ОСОБА_3 (рос.мов. ОСОБА_13) придбав будинок № 20 по вул. Руденко у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим за 156 000 000 карбованців, угода посвідчена нотаріально, за ОСОБА_3 у органах БТІ зареєстровано право власності на вказаний будинок. (Оригінал вказаної угоди був оглянутий судом у судовому засіданні).
Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку ІІІ –КМ № 076073 від 26 вересня 1996 року ОСОБА_10 на праві власності належала земельна ділянка площею 0,12 га., для обслуговування житлового будинку та господарських споруд, яка розташована за адресою: будинок № 20 с. с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим. На підставі рішення виконкому Славнівської сільської Ради від 25 липня 1996 року № 29.
Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_10 померла 24.12.2005 року.
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом, свідоцтво видано ОСОБА_2 на земельну ділянку, площею 0,12 га., кадастровий номер 01239 86600 04 001 0081, що розташована за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим.
Згідно копій звернень, ОСОБА_2, неодноразово звертався до Славнівської сільської Ради з вимогою дати дозвіл на виготовлення технічної документації для переоформлення вищенаведеного державного акту на право власності на земельну ділянку на підставі свідоцтва про спадщину, однак, отримав відмову, оскільки за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим мешкає ОСОБА_9
Згідно листа від 09 вересня 2010 р., № 3010/01-13 КРП «РБТІ м. Євпаторія», домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, зареєстровано за ОСОБА_9; домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, зареєстровано за ОСОБА_3; домоволодіння за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, зареєстровано за ОСОБА_4 За ОСОБА_12 та ОСОБА_14 зареєстрованого права власності в Роздольненськом районі не значиться.
Згідно рішення Роздольненського районного суду АР Крим від 14 серпня 2007 року за ОСОБА_4 визнано право власності на будинок за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим.
Вказане рішення скасовано ухвалою Роздольненського районного суду АР Крим від 12 травня 2008 року, питання передано на розгляд до суду.
Ухвалою Роздольненського районного суду АР Крим від 07 липня 2008 року, справу об’єднано в одне провадження зі справою за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, звернулися до суду з позовом до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, треті особи Роздольненський районний відділ земельних ресурсів, КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» про встановлення тотожності земельних ділянок, встановлення місця знаходження земельної ділянки, визнання незаконної та скасування реєстрації права власності на домоволодіння, визнання права власності на земельну ділянку, спонукання вчинити певні дії, скасування рішень сільської Ради, усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Рішенням Роздольненського районного суду АР Крим від 14 травня 2009 року у позові ОСОБА_4, відмовлено.
Відповідно до ухвали Верховного Суду України від 12 травня 2010 р., рішення суду у цієї частині залишено без змін.
Згідно рішення Роздольненського районного суду АР Крим від 19 червня 2001 р., за ОСОБА_9, визнано право власності на домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим.
Вказане рішення скасовано ухвалою Роздольненського районного суду АР Крим від 04 грудня 2008 року, питання передано на розгляд до суду.
Ухвалою Роздольненського районного суду АР Крим від 16 березня 2009 року, справу об’єднано в одне провадження зі справою за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, звернулися до суду з позовом до Славнівської сільської ради Роздольненського району АР Крим, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, треті особи Роздольненський районний відділ земельних ресурсів, КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» про встановлення тотожності земельних ділянок, встановлення місця знаходження земельної ділянки, визнання незаконної та скасування реєстрації права власності на домоволодіння, визнання права власності на земельну ділянку, спонукання вчинити певні дії, скасування рішень сільської Ради, усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Згідно чисельних довідок Славнівської сільської Ради, перенумерація адресів у с. Стерегуще не проводилась, однак, в матеріалах справи є довідка відповідно до якої у 1989 році, було проведено перенумерацію будинку за № 12 привласнено № 20.
Згідно з виписки з земельно-кадастрової книги, яка підписана головою Славнівської сільської Ради та земплепорядником ради від 29.02.2008 року № 117, земельна ділянка площею 0,12 га., яка розташована за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, знаходиться у користуванні ОСОБА_9
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія КМ № 120858 ОСОБА_15 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,1589 га., кадастровий номер 01:239:86600:04:001:0028, яка розташована за адресою: вул. Руденко, б. № 17 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, на підставі рішення Славнівської сільської ради від 24.12.2003 р., 18 сесії 24 скликання.
Відповідно до рішення Славнівської сільської Ради 36-я сесія 4 –го скликання від 11 лютого 2005 року, домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, прийнято на кошторис сільської ради.
Відповідно до рішення Славнівської сільської Ради 16-я сесія 5 –го скликання від 19 жовтня 2007 року, ОСОБА_4 надано дозвіл на складання технічної документації по землевпорядкуванню та становленню меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування домоволодіння, що розташовано за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим.
Відповідно до рішення Славнівської сільської Ради 18-я сесія 5 –го скликання від 14 грудня 2007 року, ОСОБА_4 у власність передано земельну ділянку, що розташовано за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 631102 ОСОБА_4 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,1179 га., кадастровий номер 0123986600:04:001:0046, яка розташована за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, на підставі рішення Славнівської сільської ради від 14.12.2007 р., 18 сесії 5 скликання.
Згідно рішення № 29 виконкому Славнівської сільської ради від 25.07.1996 р., ОСОБА_10 у приватну власність за адресою: с. Стерегуще, вул. Руденко, б. № 20, передано земельну ділянку площею 0,12 га. (У судовому засіданні було оглянуто оригінал зазначеного рішення).
Згідно рішення № 29 виконкому Славнівської сільської ради від 25.07.1996 р., ОСОБА_10 у приватну власність за адресою: с. Стерегуще, вул. А.Кіма, б. № 20, передано земельну ділянку площею 0,16 га. (У судовому засіданні було оглянуто оригінал зазначеного рішення).
Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизі № 31-0886 від 14 грудня 2010 р., земельна ділянка, що знаходиться у користуванні ОСОБА_2, (ОСОБА_3Г.) площею 0,1179 га., за місцем свого перебування знаходиться за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим між магазином РАЙСО (вул. ОСОБА_11, б. № 19), Б/В «Перлина»(вул. ОСОБА_11, б. № 20а), будівлі на земельній ділянці демонтовані, крім уборної лит. «У».
Земельна ділянка, що перебуває у власності ОСОБА_4, площею 0,1179 га., за місцем свого перебування знаходиться за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим між магазином РАЙСО (вул. ОСОБА_11, б. № 19), Б/В «Перлина»(вул. ОСОБА_11, б. № 20а), будівлі на земельній ділянці демонтовані, крім уборної лит. «У».
Земельна ділянка, що перебуває у користуванні ОСОБА_9, площею 0,1734 га., за місцем свого перебування знаходиться за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим між землями Славнівської сільської Ради, землями ОСОБА_16, (вул. Руденко, б. № 18).
Земельна ділянка, що перебуває у власності ОСОБА_5, знаходиться за адресою: вул. Руденко, б. № 17 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим між земельною ділянкою ОСОБА_17 (вул. Руденко, б. № 15), ОСОБА_18, (вул. Руденко, б. № 19).
На місцевості земельні ділянки мають наступні адреси: земельна ділянка ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, вул. А. Кіма, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим, земельна ділянка ОСОБА_8, ОСОБА_9, вул. Руденко, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим, земельна ділянка ОСОБА_5, вул. Руденко, б. № 17 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим.
С технічної точки зору є накладання координат земельних ділянок, площею 0,12 га, що належала на підставі державного акту ОСОБА_10, та площею 0,1179 га., що на підставі державного акту належить ОСОБА_4
Згідно додатку до судової будівельно-технічної експертизі № 31-0886 від 14 грудня 2010 р., № 5/1 та № 6/1 координати на місцевості земельних ділянок фактично співпадають.
Згідно додатку до судової будівельно-технічної експертизі № 31-0886 від 14 грудня 2010 р., № 10/1 є накладання земельних ділянок ОСОБА_10, та ОСОБА_4
Відповідно до вимог ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Виходячи з норм ч. 1 ст. 374 ЦК України, ст. 80 Земельного кодексу України суб’єктами права власності на землю, є зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об’єкти комунальної власності ( ч.ч. 1,2 статті 83 ЗК України).
У пунктах «а», «б», «в», «г»і «к»статті 12 ЗК України передбачено, що до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на її території належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад міст; організація землеустрою; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
При цьому, як випливає зі змісту зазначеної статті, міська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Крім того, земельні відносини поділяються на публічні та приватні. Відповідно і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).
Згідно з ч. 2 ст. 2 ЦК України учасниками цивільних відноси є: держава Україна, ОСОБА_1 Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб’єкти публічного права.
Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов’язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Таким чином, при прийнятті рішення про надання у власність земельних ділянок сільська рада діяла як суб’єкт цивільних правовідносин, як власник землі, а тому зазначено справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 16.04.2004 р., «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», яка відповідно до ст. 7 ЦК України є правовим звичаєм за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також
громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема,
щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства Виходячи з положень статей 8, 124 Конституції статей 26, 30, 87-90, 97, 100, 102, 118, 123, 128, 143-146, 149, 151, 153-158, 161, 210, 212 Земельного кодексу України глав 27, 33, 34 Цивільного кодексу України, статті 15 Цивільного процесуального кодексу України статті 12 Господарського процесуального кодексу України судам (підсудні) справи за заявами, зокрема: з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, і визнання недійсними державних актів про право власності та право постійного користування земельними ділянками.
Відповідно до ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності
для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної ОСОБА_1 Крим. Рада міністрів Автономної ОСОБА_1 Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом ст. 125 Земельного кодексу України.
Згідно ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, зокрема посвідчується: свідоцтвом про право на спадщину.
Згідно ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Таким чином, оскільки судом було встановлено, що земельна ділянка, яка була передана у власність ОСОБА_4, на підставі рішень сільської ради є тотожною земельною ділянкою, що перебувала у власності ОСОБА_10, на підставі держаного акту і право на яку належить позивачу ОСОБА_2, на підставі свідоцтва на спадщину, рішення сільської ради щодо передачі земельної ділянки ОСОБА_4, слід скасувати.
Що стосується вимог ОСОБА_3, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до ст. 335 ЦК України, (що набрав чинність 01.01.2004 року), набуття права безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Таким чином, рішення Славнівської сільської Ради 36-я сесія 4 –го скликання від 11 лютого 2005 року, яким домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, прийнято на кошторис сільської ради, прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Крім того, внаслідок прийняття протиправного рішення сільською радою, було зруйновано будинок, що на праві власності належить ОСОБА_3
Згідно ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з частиною 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 393 ЦК України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної ОСОБА_1 Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної ОСОБА_1 Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 1173 ЦК України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу
влади Автономної ОСОБА_1 Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною ОСОБА_1 Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Таким чином суд вважає, що відповідач –Славнівська сільська рада повинна відшкодувати позивачу ОСОБА_3, матеріальну шкоду у вигляді вартості будинку, яка відповідно до договору купівлі –продажу складає 156 000 000 карбованців, що відповідно до п. 3 Указу Президента України від 25 серпня 1996 року № 762/96, складає 100 000 карбованців на 1 грн., а саме 1560 грн., оскільки в порушення вимог ст. 60 ЦПК України, позивач ОСОБА_3, не надав доказів вартості будинку у заявленій у позові сумі 250 000 грн.
Відповідно до ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ст. 23 ЦК України, п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»(зі змінами та доповненнями), під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
При визначенні розміру моральної шкоди, суд виходить із засад розумності, виваженості та справедливості, враховує характер та обсяг страждань, які зазнав позивач ОСОБА_3, внаслідок втрати будинку, відповідач –Славнівська сільська рада повинна відшкодувати заподіяну моральну шкоду у розмірі 10 000 гривень, зазначена сума, на думку суду, буде достатньою компенсацією за перенесені позивачем страждання.
Що стосується вимог позивача ОСОБА_2, про визнання за ним права власності на земельну ділянку, то виключно місцевим органам власті належить право розпорядження земельними ділянками, що перебувають у комунальній власності, а крім того, Земельним кодексом України чітко визначено процедуру отримання земельних ділянок у власність.
Що стосується вимог, про встановлення тотожності земельних ділянок, то відповідно до ст. 15 ЦК України, ст. 152 ЗК України, зазначений спосіб захисту прав діючим законодавством не передбачено.
Що стосується вимог про скасування державної реєстрації на право власності на домоволодіння за ОСОБА_4, слід зазначити, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють органи БТІ, а відповідно до позовної заяви, воно зазначено, як третя особа, а тому у цих вимогах слід також відмовити.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_9, про визнання за ним у порядку спадкування права власності на домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 17 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим, то як вказано раніше, право власності на земельну ділянку та споруди, що на ній розташовані зареєстровано за ОСОБА_5
Земельна ділянка, що знаходиться у користуванні ОСОБА_9, перебуває за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим.
Крім того, відповідно до листа КРП «РБТІ м.Євпаторія», як вказувалось раніше, ніякого майна за батьками ОСОБА_9, - ОСОБА_12 та ОСОБА_14 зареєстрованого права власності в Роздольненськом районі не значиться.
Відповідно до довідки Славнівської сільської Ради № 97 від 26.01.2001 р., відповідно до господарських книг за 1952-1995 р.р., за ОСОБА_14 ОСОБА_12 на праві приватної власності числився житловий будинок, однак, за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим.
Також слід зазначити, що відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1269 ЦК України, Подання заяви про прийняття спадщини спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до глави 7 Закону України «Про нотаріат»свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Питання про право на спадщину може бути вирішено в нотаріальній конторі шляхом одержання позивачем свідоцтва про право на спадщину.
І лише у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до п.23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування»за наявності умов для одержання сторонами в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги сторін про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Таким чином, правові підстави для визнання права власності за ОСОБА_9, домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 17 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим у порядку спадкування, відсутні.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_8, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до рішення № 55 Славнівської сільської ради 12 сесії 21 скликання від 12 лютого 1993 року сільська рада дала згоду ОСОБА_8, на надання з земель с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим земельну ділянку під будівництво індивідуального житлового будинку 700 кв., метрів.
Згідно рішення № 64 Славнівської сільської ради 14 сесії 21 скликання від 28 грудня 1993 року сільська рада надала у постійне користування ОСОБА_19, земельну ділянку площею 0,06 га., за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим.
Згідно рішення Славнівської сільської ради 57 сесії 4 скликання від 25 січня 2006 року сільська рада скасувала рішення № 55 12- сесії 21 скликання від 12.02.1993 року у частині відчуження земельної ділянки площею 0,06 га., на користь ОСОБА_8, вибувала у нього земельну ділянку площею 0,06 га., за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим.
Згідно наданої у судове засідання виписки з земельно-кадастрової книги, земельна ділянка площею 0,06 га., за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим, значиться за ОСОБА_8
Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизі № 31-0886 від 14 грудня 2010 р., земельна ділянка, що знаходиться у користуванні ОСОБА_8, площею 0,0638 га., за місцем свого перебування знаходиться за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим та повністю накладається на земельну ділянку ОСОБА_9
Як вже визначалося вище, відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни набувають право власності на земельну ділянку із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування.
Стаття 118 ЗК України встановлює, що громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, подають заяву до відповідної сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Сільська рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Після розробки проекту відведення земельної ділянки організацією, яка має відповідний дозвіл на виконання цих видів робіт, та погодження його з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини, проект відведення земельної ділянки подається на розгляд сільської ради, яка розглядає його та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
Право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документу, що посвідчує це право, та його державної реєстрації (ст. 125 ЗК України). Таким документом на підставі ч. 1 ст. 126 ЗК України є державний акт на право власності на земельну ділянку.
Згідно з наявними у справі доказами, ОСОБА_8, державні акти на право власності чи користування на спірну земельну ділянку не отримував, а тому він позбавлений права вимагати скасування рішень ради щодо зазначеної земельної ділянки, оскільки ні є ні її власником ні її користувачем.
Що стосується визнання за ним права власності на земельну ділянку, та спонукання видати державний акт, то як зазначено вище, виключно місцевим органам власті належить право розпорядження земельними ділянками, що перебувають у комунальній власності, а крім того, Земельним кодексом України чітко визначено процедуру отримання земельних ділянок у власність.
Що стосується вимог ОСОБА_8, про привласнення земельної ділянки, що розташована за адресою: вул. Руденко, б. № 20 у с. с. Стерегуще Роздольненського району АР Крим, номеру 18-а, суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до ст. 15 ЦК України, ст. 152 ЗК України, зазначений спосіб захисту прав діючим законодавством не передбачено.
Крім того, згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно до компетенції сільських рад відносяться питання адміністративно-територіального устрою, містобудівних програм, генеральних планів забудови та т.і.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_8, слід відмовити.
Судові витрати підлягають стягненню відповідно до ст. 88 ЦПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 130, 212, 214, 215, 217, 218, 223, 209, 210, 224 –228 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Славнівської сільської Ради 36-я сесія 4 –го скликання від 11 лютого 2005 року, щодо прийняття на кошторис сільської ради. домоволодіння за адресою: вул. Руденко, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим, визнати незаконним та скасувати.
Рішення Славнівської сільської Ради 16-я сесія 5 –го скликання від 19 жовтня 2007 року, щодо надано дозвіл на складання технічної документації по землевпорядкуванню та становленню меж земельної ділянки для будівництва та обслуговування домоволодіння, що розташовано за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим Кривошея ОСОБА_20, визнати незаконним та скасувати.
Рішення Славнівської сільської Ради 18-я сесія 5 –го скликання від 14 грудня 2007 року, щодо передання у власність земельну ділянку, що розташовано за адресою: вул. ОСОБА_11, б. № 20 в с. Стерегуще Роздольненському району АР Крим Кривошея ОСОБА_20, визнати незаконним та скасувати.
Стягнути з Славнівської сільської Ради Роздольненського району АР Крим на користь ОСОБА_3 1560 грн., у відшкодування заподіяної матеріальної шкоди.
Стягнути з Славнівської сільської Ради Роздольненського району АР Крим на користь ОСОБА_3 10 000 грн., у відшкодування заподіяної моральної шкоди.
Стягнути з Славнівської сільської Ради Роздольненського району АР Крим на корить ОСОБА_3 судовий збір у сумі 69,50 грн., 30 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Стягнути з Славнівської сільської Ради Роздольненського району АР Крим на корить держави 90 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
У решті позовних вимог ОСОБА_3, ОСОБА_2, відмовити.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_9, відмовити.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_8, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду АР Крим шляхом подання до Роздольненського районного суду АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя -
Суд | Роздольненський районний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2011 |
Оприлюднено | 20.07.2011 |
Номер документу | 16981503 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні