Рішення
від 18.07.2011 по справі 5020-938/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

18 липня 2011 року справа № 5020-938/2011

За позовом Фізичної ос оби-підприємця ОСОБА_1 (02002, АДРЕСА_1, ідентифікаці йний номер НОМЕР_1)

до Приватного підприємст ва “Гєліос-Еліт” (99011, м. Сева стополь, вул. Леніна, будинок 5 5, ідентифікаційний код 35687594)

про стягнення 3774,11 грн.

Суддя О.С. Погребня к

За участю представників :

позивача: не з' явився;

відповідача: не з' явив ся;

Суть спору:

Фізична особа-підприєм ець ОСОБА_1 звернувся до г осподарського суду міста Сев астополя з позовом до Приват ного підприємства “Гєліос-Ел іт” про стягнення 3774,11 грн. забо ргованості за поставлений то вар.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач поставив на ко ристь відповідача на підстав і видаткових накладних товар на суму 2635,00 грн., збоку позивача мала місце вимога оплатити п оставлений товар, який факти чно не оплачено.

Ухвалою від 15.06.2011 позовну зая ву прийнято до провадження, с праву призначено до розгляду у судовому засіданні.

Позивач явку представника у судове засідання 17.07.2011 не заб езпечив, про час та місце розг ляду справи повідомлений нал ежним чином та своєчасно, про причини неявки не сповістив .

Стаття 22 Господарського про цесуального кодексу України зобов' язує сторони добросо вісно користуватись належни ми їм процесуальними правами . Оскільки явка в судове засід ання представників сторін - це право, а не обов' язок, спра ва може розглядатись без їх у часті, якщо нез' явлення цих представників не перешкоджа є вирішенню спору.

Статтею 77 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и передбачено, що господарсь кий суд відкладає в межах стр оків, встановлених статтею 69 ц ього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спі р не може бути вирішено в дано му судовому засіданні.

Отже, відкладення розгляду справи є правом та прерогати вою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представ ників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідн ому судовому засіданні.

Відповідач явку представн ика у судове також засідання не забезпечив, причину неявк и не повідомив.

Суд звертає увагу на той фак т, що згідно з витягом з Єдиног о державного реєстру юридичн их осіб та фізичних осіб-підп риємців, місцезнаходженням П риватного підприємства “Гєл іос-Еліт” є: 99011, м.Севастополь, в ул. Гоголя, 55 (а.с.21, 27-28).

Поштова кореспонденція Пр иватному підприємству “Гєлі ос-Еліт”, яка направлялась су дом на адресу: 99011, м.Севастопол ь, вул. Леніна, 55 поверталась на адресу суду з відміткою пошт и про неможливість вручення у зв' язку з тим, що «адресат в ибув»(а.с.24-26).

В пункті 4 Інформаційного ли ста Вищого господарського су ду України від 02.06.2006 № 01-8/1228 «Про де які питання практики застосу вання норм Господарського пр оцесуального кодексу Україн и, порушені у доповідних запи сках про роботу господарськи х судів у 2005 році»зазначено, що до повноважень господарськи х судів не віднесено установ лення фактичного місцезнахо дження юридичних осіб або мі сця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших п роцесуальних дій. Тому примі рники повідомлень про вручен ня рекомендованої кореспонд енції, повернуті органами зв 'язку з позначками "адресат ви був", "адресат відсутній" і т.п., з урахуванням конкретних обс тавин справи можуть вважатис я належними доказами виконан ня господарським судом обов' язку щодо повідомлення учасн иків судового процесу про вч инення цим судом певних проц есуальних дій.

На підставі викладеного, су д вважає належним сповіщення відповідача про час та місце розгляду даної справи.

Оскільки матеріали справи достатньо характеризують сп ірні правовідносини, підстав и для відкладення розгляду с прави відсутні. Тому, суд визн ав за можливе розглянути спр аву у відсутність представни ків сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши нада ні докази, заслухавши по яснення представника відпов ідача, суд -

встановив:

Із змісту позовної заяв и вбачаються посилання Фізич ної особи-підприємця ОСОБА _1 на те, що він на підставі ви даткових накладних від 18.07.2008 № 1 8/04-С на суму 541,00 грн., від 15.08.2008 № 15/01-С н а суму 673,00 грн., від 01.09.2008 № 01/03-С на су му 803,00 грн, від 01.09.2008 № 01/04-С на суму 140, 00 грн. та від 19.09.2008 № 19/05-С на суму 478,00 г рн. поставив на користь Прива тного підприємства “Гєліос-Е літ” товар на загальну суму 263 5,00 грн. (а.с.10-14).

21.04.2011, в порядку частини 2 статт і 530 Цивільного кодексу Україн и, позивач надіслав відповід ачеві претензію з вимогою по гасити суму заборгованості з урахуванням 3 % річних та інде ксу інфляції (а.с.17).

Як стверджує позивач, відпо відачем поставлений товар оп лачений не був, що і стало прич иною звернення до суду з вимо гами про стягнення з відпові дача суми боргу.

Суд, вивчивши матеріали сп рави, приходить до висновку п ро відсутність підстав для з адоволення позовних вимог ви ходячи з наступного.

Відповідно до частини пер шої статті 11 Цивільного кодек су України (далі ? Кодекс), циві льні права та обов'язки виник ають із дій осіб, що передбаче ні актами цивільного законод авства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, а ле за аналогією породжують ц ивільні права та обов'язки.

Згідно з пунктом 1 частини д ругої цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обов' язків, зокрема, є догов ори та інші правочини.

За змістом статей 202, 204 Кодекс у правочином є дія особи, спря мована на набуття, зміну або п рипинення цивільних прав та обов' язків. Правочин є прав омірним, якщо його недійсніс ть прямо не встановлена зако ном або якщо він не визнаний с удом недійсним.

Відповідно до частин першо ї та другої статті 205 Кодексу п равочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторон и мають право обирати форму п равочину, якщо інше не встано влено законом. Правочин, для я кого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, в важається вчиненим, якщо пов едінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідни х правових наслідків.

Відповідно до статті 207 Циві льного кодексу України, прав очин вважається таким, що вчи нений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в од ному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими об мінялися сторони. Правочин в важається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля с торін виражена за допомогою телетайпного, електронного а бо іншого технічного засобу зв'язку.

Як визначено частиною 1 статті 181 Господарського к одексу України господарс ький договір за загальним пр авилом викладається у формі єдиного документа, підписано го сторонами та скріпленого печатками. Допускається укла дення господарських договор ів у спрощений спосіб, тобто ш ляхом обміну листами, факсог рамами, телеграмами, телефон ограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо за коном не встановлено спеціал ьні вимоги до форми та порядк у укладення даного виду дого ворів.

Згідно з частиною 2 статті 638 Цивільного кодексу України, договір укладається шляхом п ропозиції однієї сторони укл асти договір (оферти) і прийня ття пропозиції (акцепту) друг ою стороною.

В даному випадку доказів ук ладення письмово оформленог о договору між сторонами у сп раві суду не надано, мають міс це посилання позивача про по ставку товару на підставі ви даткових накладних. В підтве рдження факту передачі товар у позивач посилається на ная вні в матеріалах справи вида ткові накладні (а.с.10-14).

В той же час, суд, за наслідка ми дослідження представлени х позивачем накладних, прихо дить до висновку про неможли вість їх прийняття в якості д оказу поставки товару з огдя ду на наступне.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону України "Про бухгалт ерський облік та фінансову з вітність в Україні", відпо відальність за достовірніст ь даних, відображених в перви нних документах несуть особи , які склали та підписали ці д окументи.

Статтею 1 цього Закону пер едбачено, що первинний докум ент - це документ, який місти ть відомості про господарськ у операцію та підтверджує її здійснення.

У відповідності до част ин 1, 2 статті 9 Закону Україн и "Про бухгалтерський облік т а фінансову звітність в Укра їні", пункту 2.4 Положення пр о документальне забезпеченн я записів у бухгалтерському обліку, затвердженого нак азом Міністерства фінансів У країни № 88 від 24.05.1995, підставо ю для бухгалтерського обліку господарських операцій є пе рвинні документи, які фіксую ть факти здійснення господар ських операцій. Первинні док ументи повинні бути складені під час здійснення господар ської операції, а якщо це немо жливо - безпосередньо після ї ї закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення да них на підставі первинних до кументів можуть складатися з ведені облікові документи.

Первинні та зведені обліко ві документи можуть бути скл адені на паперових або машин них носіях і повинні мати так і обов'язкові реквізити:

назву документа (форми);

дату і місце складання;

назву підприємства, від іме ні якого складено документ;

зміст та обсяг господарськ ої операції, одиницю виміру г осподарської операції;

посади осіб, відповідальни х за здійснення господарсько ї операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифі кувати особу, яка брала участ ь у здійсненні господарської операції.

Судом встановлено, що пред ставлені позивачем видатков і накладні вимогам первинн ого документа, який підтверд жує здійснення господарсько ї операції, не відповідають, о скільки не дозволяють достов ірно встановити посади осіб, відповідальних за прийомку товару збоку Приватного пі дприємства “Гєліос-Еліт”.

Наявні у справі накладні в г рафі «прийняв» містять підпи с невідомої особи без розшиф рування її прізвища. Печатки відповідача відсутні.

Накладна № 19/05-С від 19.09.2008 містит ь печатку, однак суду не предс тавлено доказів, які дозволя ють ідентифікувати печатку я к таку, що належить саме відпо відачеві (на печатці відсутн ій ідентифікаційний номер юр идичної особи).

Довіреностей, які б дозволя ли встановити фізичну особу, уповноважену на отримання т овару, суду також не надано.

Таким чином, суд вважає, що н аявні у справі накладні не є п ервинними документами; вони не фіксують факт здійснення господарської операції та не фіксують факт встановлення договірних відносин між стор онами у даній справі.

На підставі викладеного, ке руючись статтями 49, 82-85 Господа рського процесуального коде ксу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову від мовити.

Суддя підпис О.С. Погребняк

Рішення оформлено і п ідписано

в порядку статті 84 Господар ського

процесуального кодексу Ук раїни 20.07.2011

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення18.07.2011
Оприлюднено25.07.2011
Номер документу17081239
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-938/2011

Рішення від 18.07.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Погребняк Олексій Станіславович

Ухвала від 05.07.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Погребняк Олексій Станіславович

Ухвала від 15.06.2011

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Погребняк Олексій Станіславович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні