ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 51/115 18.05.11
За позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмежен ою відповідальністю «Правок онсалтінг Інтернешнл»
про встановлення факту виходу зі складу учасників т овариства, зобов' язання при вести у відповідність статут ні документи, проведення дер жавної реєстрації змін
Суддя Пригунова А.Б.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2
від відповідача: не з' явил ись
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Го сподарського суду міста Києв а з вимогами про встановленн я факту виходу зі складу учас ників товариства, зобов' яза ння привести у відповідність статутні документи, зобов' язання державну реєстрацію з мін. Позовні вимоги обґрунто вані бездіяльністю відповід ача щодо внесення змін до уст ановчих документів у зв' язк у з виходом позивача із склад у Товариства з обмеженою від повідальністю «Правоконсал тінг Інтернешнл».
Ухвалою Господарського с уду міста Києва від 07.04.2011 р. пору шено провадження у даній спр аві, призначено її до розгляд у у судовому засіданні на 27.04.2011 р. за участю представників ст орін, яких зобов' язано нада ти суду певні документи.
Розгляд справи відкладав ся через нез' явлення у судо ве засідання повноважного пр едставника відповідача, нена лежне виконання сторонами ви мог суду.
Ухвалою Господарського су ду міста Києва від 27.04.2011 р. на під ставі ч. 3 ст. 69 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни строк розгляду справи про довжено.
18.05.2011 р. у судовому засіданні п редставник позивача подав кл опотання про уточнення позов них вимог, у якому просить при йняти рішення, яким вважати ОСОБА_1 таким, що вийшов зі с кладу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Правоконсалтінг Інтернешн л»з 11.10.2010 р.; зобов' язати відпо відача привести у відповідні сть статутні документи Товар иства з обмеженою відповідал ьністю «Правоконсалтінг Інт ернешнл»у зв' язку з виходом позивача зі складу учасникі в відповідача; зобов' язати відповідача провести держав ну реєстрацію змін у зв' язк у з виходом позивача зі склад у учасників Товариства з обм еженою відповідальністю «Пр авоконсалтінг Інтернешнл».
Відповідач відзиву на поз ов не надав, явку уповноважен ого представника в судові за сідання не забезпечив, про ча с та місце судового розгляду був повідомлений належним ч ином.
Відповідно до ст. 75 Господар ського процесуального кодек су України, якщо відзив на поз овну заяву і витребувані гос подарським судом документи н е подано, справу може бути роз глянуто за наявними в ній мат еріалами.
Приймаючи до уваги, що відпо відач був належним чином пов ідомлений про дату та час суд ового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для ро згляду справи по суті, суд вва жає, що неявка у судове засіда ння представника відповідач а не є перешкодою для прийнят тя рішення у даній справі.
Відповідно до ст. 82 Господар ського процесуального кодек су України рішення у даній сп раві прийнято у нарадчій кім наті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
У судовому засіданні 18.05.2011 р. в ідповідно до ст. 85 Господарськ ого процесуального кодексу У країни судом проголошено вст упну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставника позивача, Господар ський суд міста Києва, ?
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 80 Цивіл ьного кодексу України юридич ною особою є організація, ств орена і зареєстрована у вста новленому законом порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 83 Цивільного к одексу України юридичні осо би можуть створюватися у фо рмі товариств, установ та в ін ших формах, встановлених зак оном.
Товариство з обмеженою від повідальністю належить до го сподарських товариств (ч. 1 ст. 113 Цивільного кодексу України , ч. 1 ст. 80 Господарського кодек су України).
Відповідно до ст. 1 Закону Ук раїни «Про господарські това риства»господарськими това риствами є підприємства, уст анови, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхо м об'єднання їх майна та підпр иємницької діяльності з мето ю одержання прибутку.
Положенням ч. 2 ст. 83 Цивільно го кодексу України визначено , що товариством є організаці я, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають пр аво участі у цьому товариств і.
Згідно з ч. 1 ст. 140 Цивільного к одексу України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кілько ма особами товариство, стату тний капітал якого поділений на частки, розмір яких встано влюється статутом.
Положеннями ч. 1 ст. 89 Цивільн ого кодексу України визначен о, що юридична особа підлягає державній реєстрації у поря дку, встановленому законом. Д ані державної реєстрації вкл ючаються до єдиного державно го реєстру, відкритого для за гального ознайомлення.
27.03.2007 р. державним реєстратор ом Печерської районної у міс ті Києві державної адміністр ації зареєстровано Товарист во з обмеженою відповідальні стю «Правоконсалтінг Інтерн ешнл».
Позивач згідно з 1.6 Статуту в ідповідача, затвердженого За гальними зборами учасників Т овариства з обмеженою відпов ідальністю «Правоконсалтін г Інтернешнл»та зареєстрова ного 27.03.2008 р., є учасником останн ього з часткою у статутному ф онді у розмірі 20%.
25.01.2010 позивачем складено заяв у до Загальних зборів учасни ків Товариства з обмеженою в ідповідальністю «Правоконс алтінг Інтернешнл», в якій по відомлялось про його вихід з і складу учасників (засновни ків) відповідача. Вказана зая ва нотаріально посвідчена, с правжність підпису позивача на вказаній заяві засвідчен о нотаріусом Київського місь кого нотаріального округу ОСОБА_3 25.01.2010 року та зареєстр овано в реєстрі за № 49. Копія д аної заяви міститься в матер іалах справи.
10.09.2010 р. позивач надіслав на ю ридичну адресу відповідача з аяву про вихід з товариства, щ о підтверджується фіскальни м чеком та описом вкладення у цінний лист.
Проте, відповідачем не було вжито дій щодо скликання поз ачергових загальних зборів з метою внесення змін до устан овчих документів товариства та їх державної реєстрації у зв' язку зі зміною складу уч асників товариства, що місти лася в установчих документах .
Позивач вказує, що відпові дачем порушено його права на вихід зі складу учасників то вариства, що стало причиною с пору та просить суд прийняти рішення, яким вважати його та ким, що вийшов зі складу учасн иків Товариства з обмеженою відповідальністю «Правокон салтінг Інтернешнл»; зобов' язати відповідача привести у відповідність статутні доку менти Товариства з обмежено ю відповідальністю «Правоко нсалтінг Інтернешнл»у зв' я зку з виходом позивача зі скл аду учасників відповідача; з обов' язати відповідача про вести державну реєстрацію зм ін у зв' язку з виходом позив ача зі складу учасників Това риства з обмеженою відповіда льністю «Правоконсалтінг Ін тернешнл».
Оцінюючи подані сторонам и докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуєтьс я на всебічному, повному і об' єктивному розгляді в судовом у засіданні всіх обставин сп рави в їх сукупності, та врахо вуючи, що кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог і заперечен ь, суд вважає, що позовні вимог и позивача підлягають частко вому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 100 Циві льного кодексу України право участі у товаристві є особис тим немайновим правом і не мо же окремо передаватися іншій особі. Учасники товариства м ають право вийти з товариств а, якщо установчими документ ами не встановлений обов'язо к учасника письмово попереди ти про свій вихід з товариств а у визначений строк, який не м оже перевищувати одного року .
Згідно зі ст. 148 Цивільного ко дексу України учасник товари ства з обмеженою відповідаль ністю має право вийти з товар иства, повідомивши товариств о про свій вихід не пізніше ні ж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
В силу п. 4 ч. 1 ст. 88 Господарськ ого кодексу України учасники господарського товариства м ають право вийти в передбаче ному установчими документам и порядку зі складу товарист ва. Аналогічні положення міс тяться в ст. 10 Закону України « Про господарські товариства ».
Так, пп. 8 п. 5.1 та п. 10.1 Статуту від повідача передбачено, що уча сник має право вийти з товари ства в установленому порядку , письмово повідомивши товар иство про свій вихід не пізні ше ніж за один місяць до виход у.
Таким чином, право на вихід є безумовним правом учасника товариства з обмеженою відп овідальністю, а відтак, учасн ик має право у будь-який час ви йти з товариства з обмеженою відповідальністю незалежно від згоди інших учасників чи самого товариства з обмежен ою відповідальністю
Підставою для виходу з това риства з обмеженою відповіда льністю є заява учасника, под ана відповідній посадовій ос обі товариства або за наявно сті доказів вручення заяви ц им особам органами зв'язку.
Відповідно до Постанови Пл енум Верховного суду України «Про практику розгляду суда ми корпоративних спорів»від 24 жовтня 2008 року № 13 учасник тов ариства з обмеженою відповід альністю вправі у будь-який ч ас вийти з товариства незале жно від згоди інших учасникі в та самого товариства. Вихід зі складу учасників товарис тва не пов'язується ні з рішен ням зборів учасників, ні з вне сенням змін до установчих до кументів товариства. У зв'язк у з цим моментом виходу учасн ика з товариства є дата подач і ним заяви про вихід відпові дній посадовій особі товарис тва або вручення заяви цим ос обам органами зв'язку. Положе ння установчих документів, я кі обмежують чи забороняють право на вихід учасника з тов ариства, є незаконними.
З положень Статуту відпові дача вбачається, що позивач м ає право вийти зі складу учас ників Товариства з обмеженою відповідальністю «Правокон салтінг Інтернешнл», повідо мивши відповідача про свій в ихід не пізніше ніж за один мі сяць до виходу. Після закінче ння місячного терміну з дня п овідомлення учасником товар иства про свій вихід, незалеж но від проведення чи не прове дення товариством загальних зборів учасників з цього при воду та прийняття будь-яких р ішень, учасник, який подав зая ву про вихід вважається таки м, що вийшов зі складу учасник ів товариства.
Як встановлено судом, 10.09.2010 р. п озивач звернувся з заявою до відповідача, в якій повідоми в про свій вихід зі складу уча сників (засновників) відпові дача.
Отже, з 10.09.2010 р. позивач є таким , що вийшов зі складу учасникі в відповідача. З цього дня кор поративні права позивача як учасника Товариства з обмеже ною відповідальністю «Право консалтінг Інтернешнл»прип инились.
Відповідно до ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Г ПК України підприємства, уст анови, організації, інші юрид ичні особи (у тому числі інозе мні), громадяни, які здійснюют ь підприємницьку діяльність без створення юридичної осо би і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підп риємницької діяльності, мают ь право звертатися до господ арського суду згідно з встан овленою підвідомчістю госпо дарських справ за захистом с воїх порушених або оспорюван их прав і охоронюваних закон ом інтересів.
Таким чином, особа має право звертатись до суду за захист ом саме порушених або оспорю ваних своїх прав і охоронюва них законом інтересів. Поруш ення своїх прав та необхідні сть їх захисту, особи, що зверт аються до суду, повинні довес ти належними та допустимими доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК Укра їни кожна особа має право на з ахист свого цивільного права у разі його порушення, невизн ання або оспорювання.
Статтею 16 ЦК України закріп лено перелік способів захист у цивільних прав та інтересі в, згідно з яким кожна особа ма є право звернутися до суду за захистом свого особистого н емайнового або майнового пра ва та інтересу.
Дана норма кореспондуєтьс я з положеннями ст. 20 ГК Україн и, якою визначено способи зах исту прав і законних інтерес ів суб'єктів господарювання та споживачів.
Вищезазначеними нормами н е передбачено таких способів захисту прав, як вважати учас ника товариства таким, що вий шов зі складу учасників това риства з дати, визначеної поз ивачем.
Слід зазначити про те, що пр едметом позову може бути мат еріально-правова чи немайнов а вимога позивача до відпові дача, відносно якої суд повин ен прийняти рішення.
Захист майнового або немай нового права чи законного ін тересу відбувається шляхом п рийняття судом рішення про п римусове виконання відповід ачем певних дій або зобов' я зання утриматися від їх вчин ення.
Встановлення факту переда чі виходу учасника зі складу учасників товариства має юр идичне значення, а такий може встановлюватись господарсь кими судами лише при існуван ні та розгляді між сторонами спору про право цивільне, йог о встановлення є елементом о цінки фактичних обставин спр ави та обґрунтованості вимог .
По суті така вимога спрямов ана на встановлення факту, а н е на поновлення порушеного п рава або захист охоронюваног о законом інтересу, тому позо вні вимоги позивача про прий няття рішення, яким вважати ОСОБА_1 таким, що вийшов зі с кладу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Правоконсалтінг Інтернешн л»з 11.10.2010 р., не ґрунтуються на но рмах чинного законодавства У країни, та, відповідно, задово ленню не підлягають.
Суд може захистити цивільн е право або інтерес іншим спо собом, що встановлений догов ором або законом.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК Україн и господарським судам підвід омчі справи у спорах, що виник ають з корпоративних відноси н у спорах між господарським товариством та його учасник ом (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який ви був, а також між учасниками (за сновниками, акціонерами) гос подарських товариств, що пов 'язані із створенням, діяльні стю, управлінням та припинен ням діяльності цього товарис тва, крім трудових спорів.
Як вбачається зі змісту ст. 20 ГК України така визначає спо сіб захисту порушеного права та інтересу суб' єкта госпо дарювання як присудження до виконання обов'язку в натурі . Аналогічні положення містя ться і в ст. 16 ЦК України.
Відповідно до ч. 2 п. 16 постано ви пленуму Верховного Суду У країни від 24.10.2008 р. № 13 «Про практ ику розгляду судами корпорат ивних спорів»на підставі час тини другої статті 7 Закону «П ро господарські товариства» підвідомчими судам є також с прави про зобов'язання внест и зміни до установчих докуме нтів товариства у випадку ви ходу учасника з товариства.
Відповідно до ст. ст. 41, 59 Зак ону України «Про господарськ і товариства»до компетенції загальних зборів належить в несення змін до статуту това риства.
Як зазначив Верховний суд У країни у постанові Пленум Ве рховного суду України «Про п рактику розгляду судами корп оративних спорів»від 24 жовтн я 2008 року № 13, суди не вправі внос ити зміни до статуту товарис тва у зв' язку з тим, що це нал ежить до виключної компетенц ії загальних зборів товарист ва.
Таким чином, приведення у ві дповідність статутних докум ентів відповідача у зв' язку з виходом відповідача зі скл аду учасників товариства пер едбачає відповідні зміни до статуту товариства, які пови нні бути затверджені на зага льних зборах учасників товар иства, що є реалізацією своїх корпоративних прав учасникі в товариства та не можуть бут и способами захисту таких пр ав у суді, оскільки суди не впр аві вносити зміни до установ чих документів товариства - в ирішення цього питання не на лежить до компетенції суду і означало б втручання у внутр ішню діяльність товариства, тому заявлені позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно зі ст. 7 Закону Украї ни «Про господарські товарис тва»зміни, які сталися в уста новчих документах товариств а і які вносяться до державно го реєстру, підлягають держа вній реєстрації за тими ж пра вилами, що встановлені для де ржавної реєстрації товарист ва. Частина 2 статті 7 цього ж За кону визначає, що товариство зобов'язане у п'ятиденний стр ок повідомити орган, що прові в реєстрацію, про зміни, які ст алися в установчих документа х, для внесення необхідних зм ін до державного реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєст рацію юридичних осіб та фізи чних осіб-підприємців»держа вна реєстрація юридичних осі б та фізичних осіб-підприємц ів - це засвідчення факту ство рення або припинення юридичн ої особи, засвідчення факту н абуття або позбавлення стату су підприємця фізичною особо ю, а також вчинення інших реєс траційних дій, які передбаче ні цим Законом, шляхом внесен ня відповідних записів до Єд иного державного реєстру.
Згідно із ч. 3 ст. 29 Закону Укра їни «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних о сіб-підприємців»нотаріальн о засвідчена копія заяви фіз ичної особи про вихід зі скла ду засновників (учасників), по ряд із іншими документами, по дання яких вимагається, є під ставою для державної реєстра ції змін до установчих докум ентів юридичної особи, які по в'язані із зміною складу засн овників (учасників) цієї юрид ичної особи. При цьому, держав на реєстрація змін до устано вчих документів, в т. ч. і зв'язк у із зміною складу засновник ів (учасників), здійснюється п ротягом трьох робочих днів з моменту подання документів.
Оскільки відповідач не ви конав своїх зобов'язань щодо проведення реєстрації змін до установчих документів, що відбулися в зв'язку з виходом одного з учасників, то дані Є ДРПОУ містять відомості про те, що позивач є учасником тов ариства, чим порушується без умовне право учасника товари ства на вихід зі складу учасн иків.
За таких обставин, бездіяль ність відповідача в частині здійснення державної реєстр ації змін до установчих доку ментів, пов'язаних із зміною с кладу учасників відповідача , порушує права позивача.
Отже, вимоги позивача про зо бов' язання відповідача про вести державну реєстрацію зм ін до установчих документів, пов'язаних із зміною складу у часників відповідача є обґру нтованими, підтверджуються м атеріалами справи та підляга ють задоволенню.
Згідно з положеннями статт і 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійсню ється на засадах змагальност і. Сторони та інші особи, які б еруть участь у справі, обґрун товують свої вимоги і запере чення поданими суду доказами .
Статтею 32 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и визначено, що доказами у спр аві є будь-які фактичні дані, н а підставі яких господарськи й суд у визначеному законом п орядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на я ких ґрунтуються вимоги чи за перечення сторін, а також інш і обставини, які мають значен ня для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті ст. 33 Го сподарського процесуальног о кодексу України, кожна стор она повинна довести ті обста вини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і з аперечень.
Державне мито, судові витра ти на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су відповідно до ст. 49 Господа рського процесуального коде ксу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Госп одарського процесуального к одексу України, Господарськи й суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги ОС ОБА_1 задовольнити частково .
2. Зобов' язати Товариство з обмеженою відповідальніст ю «Правоконсалтінг Інтернеш нл»(01010, м. Київ, вул. Московська , 8, літ. Б, код 34979519) провести держа вну реєстрацію змін у зв' яз ку з виходом ОСОБА_1 (ідент ифікаційний код НОМЕР_1) з і складу учасників Товариств а з обмеженою відповідальніс тю «Правоконсалтінг Інтерне шнл»(код 34979519).
3. Стягнути Товариства з обм еженою відповідальністю «Пр авоконсалтінг Інтернешнл»(01 010, м. Київ, вул. Московська, 8, літ . Б, код 34979519) з будь-якого рахунку , виявленого державним викон авцем під час виконання судо вого рішення, на користь ОС ОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифік аційний код НОМЕР_1) 85 (вісі мдесят п' ять) грн. 00 коп. держа вного мита та 78 (сімдесят вісі м) грн. 67 коп. витрат на інформац ійно-технічне забезпечення с удового процесу.
4. Видати наказ після набра ння рішенням законної сили.
5. В іншій частині у задоволе нні позовних вимог відмовити .
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апе ляційну скаргу не було подан о. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не с касовано, набирає законної с или після розгляду справи ап еляційним господарським суд ом.
Суддя Пригунова А.Б.
Дата підписання рішен ня: 10.06.2011 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2011 |
Оприлюднено | 25.07.2011 |
Номер документу | 17147214 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Пригунова А.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні