Рішення
від 13.07.2011 по справі 5015/2511/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВС ЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківськ а, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.07.11 С права№ 5015/2511/11

За позовом: публічного акціонерног о товариства "Сведбанк" (надал і - Банк), м. Київ,

до відповідача : товариства з обмеженою в ідповідальністю "Компанія "Г алпродукт" (надалі - Товарис тво), м. Львів,

про: стягнення 389 845,38 грн.

Суддя Т. Рим

За участю представників:

позивача: ОСОБА_1 - дов. №278 від 27.04.2011 року,

відповідача : не з' явився.

На розгляд господарсь кого суду Львівської області подано позов публічного акц іонерного товариства "Сведба нк" до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Галпродукт" про стягнення 389 84 5,38 грн. Ухвалою від 12.05.2011 р. провад ження у справі порушено, позо вну заяву прийнято до розгля ду, розгляд справи призначен о на 25.05.2011 р. Рух справи відображ ено в попередніх ухвалах суд у.

Позовні вимоги обґрунтов уються наступним. Між позива чем та відповідачем укладено кредитний договір №123-Д/К від 15 .07.2008 р. Внаслідок невиконання у мов цього договору у відпові дача виникла заборгованість перед позивачем в сумі 398 845,38 гр н., а саме: 298 500,00 грн. - простроче на заборгованість за кредито м, 47 684,94 грн. - прострочена забо ргованість за відсотками, 43 660, 44 грн. - пеня за порушення стр оків повернення кредиту.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, яким заперечи в проти стягнення пені з огля ду на пропуск позовної давно сті до цих вимог. Проти інших п озовних вимог не заперечив, п равом на ознайомлення з мате ріалами справи не скориставс я, хоч двічі заявляв клопотан ня про ознайомлення з матері алами справи. Ухвалою від 29.06.2011 року судом задоволено чергов е клопотання відповідача, пр одовжено строк розгляду спра ви, розгляд справи відкладен о на 13.07.2011 року.

В судове засідання 13.07.2011 року представник відповідача не з' явився, хоч був належним ч ином повідомлений про час та місце розгляду справи, причи н неприбуття не повідомив, з м атеріалами справи не ознайом ився, проти позову у встановл еному порядку не заперечив.

Суд, керуючись статтею 75 Гос подарського процесуального кодексу України, вважає за мо жливе розглянути справу за в ідсутності пояснень (запереч ень) відповідача щодо заявле них позовних вимог та предст авника відповідача у судовом у засіданні, за наявними у спр аві матеріалами, яких достат ньо для встановлення обстави н і вирішення спору по суті.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши мат еріали справи, суд установив таке.

Між Банком та Товариством укладено кредитний договір №123-Д/К від 15.07.2008 р. (надалі - Креди тний договір). За умовами цьог о договору банк (позивач у спр аві) має право надати позичал ьнику грошові кошти у вигляд і кредиту у розмірі, на строки та на умовах, передбачених у ц ьому договорі, а позичальник (відповідач у справі) зобов' язується повернути кредит, с платити проценти за користув ання ним та виконати свої зоб ов' язання у повному обсязі у строки, передбачені догово ром. Розмір кредиту становит ь 40 000,00 доларів США. Строк корис тування кредитом: з 15.07.2008 р. до 14.07. 2009 р. включно. Плата за користув ання кредитом у вигляді проц ентів (надалі - процентна ст авка) становить 13,5% річних.

Зазначена сума кредиту - 40 000,00 доларів США (еквівалент у г ривнях 193 604,00), була виплачена ві дповідачу, про що свідчать ви писки з рахунку відповідача за 16.07.2008 р., долучені до матеріал ів справи.

Як убачається з поданого ро зрахунку позовних вимог та н е спростовано відповідачем, заборгованість перед позива чем за зобов' язанням з Кред итного договору становить 298 500,00 грн. заборгованості за кред итом та 47 684,94 грн. заборгованост і за відсотками.

Доказів погашення заборго ваності відповідачем не пред ставлено, проти позову у повн ому обсязі не заперечив.

При винесенні рішення суд виходив з такого.

Відповідно до частини 1, п ункту 1 частини 2 статті 11 Цивіл ьного кодексу України цивіль ні права та обов'язки виникаю ть із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодав ства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цив ільні права та обов'язки. Підс тавами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Згідно з частинами 1, 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовіднош ення, в якому одна сторона (бор жник) зобов'язана вчинити на к ористь другої сторони (креди тора) певну дію (передати майн о, виконати роботу, надати пос лугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а к редитор має право вимагати в ід боржника виконання його о бов'язку; зобов'язання виника ють з підстав, встановлених с таттею 11 цього Кодексу.

Між Банком та Товариством виникли правові відносини н а підставі укладеного Кредит ного договору.

Частиною 1 статті 1054 Цивільно го кодексу України передбаче но, що за кредитним договором банк або інша фінансова уста нова (кредитодавець) зобов'яз ується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у роз мірі та на умовах, встановлен их договором, а позичальник з обов'язується повернути кред ит та сплатити проценти.

Згідно з частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов'язаний пов ернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій с умі або речі, визначені родов ими ознаками, у такій самій кі лькості, такого самого роду т а такої самої якості, що були п ередані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встанов лені договором.

Пунктом 4.1 Кредитного догов ору визначено, що повернення кредиту здійснюється до 14.07.2009 р . включно. Проценти, нарахован і за останній період користу вання кредитом, сплачуються одночасно з погашенням креди ту у відповідності з пунктам и 1.2, 1.3 цього договору

Відповідно до статті 526 Цив ільного кодексу України зобо в'язання має виконуватися на лежним чином відповідно до у мов договору та вимог цього К одексу, інших актів цивільно го законодавства, а за відсут ності таких умов та вимог - від повідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зв ичайно ставляться. Аналогічн е положення передбачено част иною 1 пункту 1 статті 193 Господа рського кодексу України: суб ' єкти господарювання та інш і учасники господарських від носин повинні виконувати гос подарські зобов' язання нал ежним чином відповідно до за кону, інших правових актів, до говору, а за відсутності конк ретних вимог щодо виконання зобов' язання - відповідно до вимог, що у певних умовах з вичайно ставляться.

Відповідно до статті 611 Цив ільного кодексу України пору шенням зобов'язання є його не виконання або виконання з по рушенням умов, визначених зм істом зобов'язання (неналежн е виконання). Таким чином, як у бачається з поданого позивач ем розрахунку позовних вимог та не спростовано Товариств ом, останнє погашення кредит у та відсотків відбулося 27.01.2010 р оку. З цього часу Товариство у порушення умов Кредитного д оговору не сплачував ні сум к редиту, ні процентів за корис тування ним. У повному обсязі Товариство не повернуло кре диту та не сплатило відсоткі в, що є порушенням умов пункту 4.1 Кредитного договору.

Таким чином вимоги позивач а про сплату 298 500,00 грн. заборгов аності за кредитом та 47 684,94 грн. заборгованості за відсоткам и є правомірними та відповід ають умовам Кредитного догов ору.

Відповідно до пункту 6.1 Кре дитного договору у випадку н е надходження на рахунок Бан ку суми кредиту та процентів за користування ним в строки , визначені у пунктах 1.3, 3.3, 4.1, 7.5, 7.6, 8. 1 та 8.2 цього договору, Товарист во незалежно від наявності й ого вини у невиконанні чи нен алежному виконанні зобов' я зання за цим договором, сплач ує Банку пеню у розмірі подві йної процентної ставки за ко ристування кредитом, зазначе но у пункті 1.4 (13,5% річних), що діє н а момент прострочення відпов ідного платежу від суми відп овідного непогашеного плате жу за кожний день прострочен ня. При цьому кількість днів р оку приймається рівною 360 дням . Пеня сплачується у націонал ьній валюті України, за курсо м Національного банку Україн и на день сплати.

Проте суд погоджується із запереченнями відповідача в цій частині з огляду на таке. Як встановлено судом, пункто м 4.1 Кредитного договору визна чено, що повернення кредиту з дійснюється до 14.07.2009 р. включно.

Згідно з вимогами статті 610, ч астини 1 статті 612 Цивільного к одексу України порушенням зо бов'язання є його невиконанн я або виконання з порушенням умов, визначених змістом зоб ов'язання (неналежне виконан ня). Боржник вважається таким , що прострочив, якщо він не пр иступив до виконання зобов'я зання або не виконав його у ст рок, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини 1 стат ті 251, статті 253, статті 256 Цивільн ого кодексу України строком є певний період у часі, зі спли вом якого пов'язана дія чи под ія, яка має юридичне значення . Перебіг строку починається з наступного дня після відпо відної календарної дати або настання події, з якою пов'яза но його початок. Позовна давн ість - це строк, у межах якого особа може звернутися до суд у з вимогою про захист свого ц ивільного права або інтересу .

Частинами 1 та 5 статті 261 Циві льного кодексу України встан овлено, що перебіг позовної д авності починається від дня, коли особа довідалася або мо гла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. За зобов'язанн ями з визначеним строком вик онання перебіг позовної давн ості починається зі спливом строку виконання.

Відповідно до пункту 1 части ни 2 статті 258 Цивільного кодек су України позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустой ки (штрафу, пені). Враховуючи т у обставину, що останнім днем нарахування Банком пені є 14.01.2 010 року, а позов заявлено 10.05.2011 ро ку, позивачем пропущено позо вну давність за вимогами про стягнення пені.

Частинами 3 та 4 статті 267 Циві льного кодексу України перед бачено, що позовна давність з астосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробл еною до винесення ним рішенн я. Сплив позовної давності, пр о застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

За таких обставин суд відмо вляє у задоволенні вимоги пр о стягнення пені.

Відповідно до статей 33, 38 Гос подарського процесуального кодексу України кожна сторо на повинна довести ті обстав ини, на які вона посилається я к на підставу своїх вимог і за перечень. Докази подаються с торонами та іншими учасникам и судового процесу. Сторона а бо прокурор у разі неможливо сті самостійно надати докази вправі подати клопотання пр о витребування господарськи м судом доказів. У разі задово лення клопотання суд своєю у хвалою витребовує необхідні докази.

Зазначені вище норми проце суального закону спрямовані на реалізацію статті 43 Господ арського процесуального код ексу України. Згідно з положе ннями цієї статті судочинств о у господарських судах здій снюється на засадах змагальн ості. Сторони та інші особи, як і беруть участь у справі, обґр унтовують свої вимоги і запе речення поданими суду доказа ми. Господарський суд створю є сторонам та іншим особам, як і беруть участь у справі, необ хідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування за конодавства.

За таких обставин суд дійш ов висновку про те, що відпові дачами не спростовано доводі в позовної заяви у повному об сязі, не надано суду доказів п ро наявність інших обставин, що мають суттєве значення дл я вирішення спору, а тому позо в необхідно задоволити частк ово.

Відповідно до частини 1 стат ті 49 Господарського процесуа льного кодексу України держа вне мито покладається у спор ах, що виникають при виконанн і договорів та з інших підста в, - на сторони пропорційно роз міру задоволених вимог. При ч астковому задоволенні позов у витрати на інформаційно-те хнічне забезпечення судовог о процесу покладаються на об идві сторони пропорційно роз міру задоволених позовних ви мог. У зв' язку з частковим за доволенням позову суд поклад ає судові витрати на обидві с торони пропорційно розміру з адоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, керу ючись статтею 193 Господарсько го кодексу України, статтями 11, 251, 253, 256, 258, 261, 267, 610, 611, 612, 1049, 1050, 1054 Цивільног о кодексу України, статтями 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесу ального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задоволит и частково.

2. Стягнути з товариств а з обмеженою відповідальніс тю "Компанія "Галпродукт" (а дреса: вулиця Лінкольна, буди нок 37, квартира 38, Шевченківськ ий район, місто Львів, Львівсь ка область, 79059; ідентифікаційн ий код 23969100) на користь публі чного акціонерного товарист ва "Сведбанк" (юридична адре са: вулиця Симона Петлюри, буд инок 30, Шевченківський район, місто Київ, 01032; поштова адреса: вулиця Івана Фрака, будинок 9, місто Львів, 79005; ідентифікацій ний код 19356840) 298 500,00 грн. заборго ваності за кредитом, 47 684,94 грн. з аборгованості за відсотками , 3 461,85 грн. відшкодування витрат на оплату державного мита, 204,85 грн. відшкодування витрат на інформаційно-технічне забез печення судового процесу.

3. В задоволенні решти п озовних вимог відмовити.

4. Наказ видати відпові дно до статті 116 Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни.

Повний текст рішення складено та підписано 15.07.2011 рок у.

Суддя

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення13.07.2011
Оприлюднено26.07.2011
Номер документу17150397
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/2511/11

Ухвала від 04.08.2011

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кравчук Н.М.

Рішення від 13.07.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 29.06.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 15.06.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні