Рішення
від 11.07.2011 по справі 5023/4032/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІ ВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. ка нцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" липня 2011 р. Справа № 5023/4032/11

вх. № 4032/11

Суддя господарського суд у Аюпова Р.М.

при секретарі судового зас ідання Павленко А.В.

за участю представників ст орін:

позивача - ОСОБА_1 дов. в ід 29.03.11р.;

Відповідач - не з"явився.

розглянувши справу за поз овом Товариства з обмежен ою відповідальністю "Фарма Т ет", м. Харків

до Приватного підприєм ства "Медфарм", м. Харків

про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ТОВ “Фарма Тет” звернувся до господарсь кого суду Харківської област і з позовною заявою про стягн ення з відповідача - ПП “Мед фарм”суму пені за простроче ння грошового зобов' язання - 1048,27 грн., 3% річних у сумі 201,07 грн ., інфляційні втрати в сумі 660,14 г рн, всього 1909,48 грн.,, а також відн ести на відповідача свої вит рати по оплаті державного ми та та витрат на інформаційно -технічне забезпечення судов ого процесу, мотивуючи свої в имоги неналежним виконанням відповідачем своїх обов' яз ків за договором оренди нежи тлового приміщення від 24.06.2010 ро ку щодо своєчасного внесення орендної плати.

Ухвалою господарського су ду Харківської області від 26 травня 2011 року прийнято вказа ну позовну заяву до розгляду , порушено провадження у спра ві та призначено її до розгля ду у судовому засіданні на 06 ч ервня 2011 року об 11:30 год.

Ухвалою господарського су ду Харківської області від 06 ч ервня 2011 року, у зв' язку з неяв кою представника відповідач а, розгляд справи відкладено на 11 липня 2011 року об 11:00 год.

Присутній у судовому засід анні 11 липня 2011 року представни к позивача позов підтримував та наполягав на його задовол енні.

У призначене судове засіда ння 11 липня представник відпо відача не з' явився, про прич ини неявки у судове засіданн я суд не повідомив, витребува ні судом документи не надав. П ро дату, час та місце розгляду справи був повідомлені нале жним чином, про що свідчить ві дмітки про направлення ухвал и про відкладення розгляду с прави від 06 червня 2011 року, яка н аправлялась на адресу відпов ідача, та в якій повідомлялос ь про час та місце розгляду да ного судового засідання, при цьому враховані приписи пун кту 3.5.11 Інструкції з діловодст ва в господарських судах Укр аїни, затвердженої наказом В ищого господарського суду Ук раїни від 10.12.2002 р. № 75 (з подальшим и змінами). Окрім того, ухвала господарського суду Харківс ької області від 06 червня 2011 ро ку отримувалась представник ом відповідача, про що свідчи ть наявне в матеріалах справ и поштове повідомлення.

Присутній в судовому засід анні 11 липня 2011 року позивач вв ажає за можливе розглянути с праву по суті в даному судово му засіданні без участі пред ставника відповідача, поясн ив, що ними надані всі докумен ти, які необхідні для розгляд у справи по суті.

Статтею 6 Конвенції про захи ст прав і основних свобод люд ини 1950 року, ратифікованою Вер ховною Радою України ( Закон У країни від 17.07.1997 року № 475/97 - ВР ), ко жній особі гарантовано право на справедливий і відкритий розгляд при визначенні її гр омадських прав і обов'язків в продовж розумного строку нез алежним і безстороннім судом , створеним відповідно до зак ону.

Ухвалою господарського су ду Харківської області від 06.0 6.2011року сторони попереджені п ро розгляд справи за наявним и в ній матеріалами у разі нея вки представників сторін у с удове засідання та ненадання витребуваних судом документ ів. Враховуючи це, враховуючи також достатність часу, нада ного позивачеві та відповіда чеві для підготовки до судов ого засідання та підготовки витребуваних судом документ ів, приймаючи до уваги принци пи змагальності та диспозити вності господарського проце су, закріплені п.4 ч.3 ст. 129 Конст итуції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господ арським судом в межах надани х йому повноважень сторонам створені усі належні умови д ля надання доказів у справі т а є підстави для розгляду спр ави за наявними у справі мате ріалами відповідно до ст.. 75 ГП К України.

З' ясувавши всі фактичні о бставини, на яких ґрунтуютьс я позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавш и пояснення прокурора та пре дставника 3-ї особи на стороні позивача, всебічно та повно д ослідивши надані докази, суд встановив наступне.

24 червня 2010 року між позиваче м та відповідачем було уклад ено Договір оренди нежитлово го приміщення (далі - догові р), відповідно до умов якого, п озивач (орендодавець) переда в, а відповідач (орендар) прийн яв в строкове платне користу вання нежитлові приміщення ( аптеку) загальною площею 96,5 кв .м., що розташовані за адресою : м. Харків, Карла Маркса, 38, для о бладнання аптеки.

Факт передачі приміщення п ідтверджується актом прийма ння-передачі орендованого ма йна, підписаним сторонами 24 че рвня 2010 року та скріплений печ атками сторін.

Згідно з пунктом 3.1.1 договор у оренди відповідач зобов' я зався вчасно вносити оренду плату та інші платежі у відп овідності до ст.4 даного догов ору на підставі рахунків, що в иставляються орендодавцем.

Відповідно до п. 4.1. Договору, орендна плата складає 1000,00 грн . без ПДВ.

Відповідно до п. 4.2 Договору, орендна плата сплачується в національній валюті Україн и за кожний поточний календа рний місяць на поточний раху нок орендодавця до 05 числа п оточного місяця.

Додатковою угодою до догов ору оренди, сторони збільшил и орендну плату: за вересень 20 10 року - 14000, 00 грн.; за жовтень 2010 р оку - 14000, 00 грн.; з листопада 2010 ро ку - 16000,00 грн.

Пунктом 4.3 договору сторони визначили, що орендар окремо від орендної плати щомісячн о сплачує орендодавцю на під ставі виставлених рахунків в 3-денний термін з дня вистав лення рахунку , усі витрати , пов' язані з відшкодування м вартості спожитих оренда рем і погоджених з орендодав цем послуг по користуванню в одою, каналізацією, електроп остачанням, та інше.

Згідно з пунктом 11.1 договору він діє протягом 3-х років з 25.06 .2011 року.

Орендодавцем належним чин ом виконано свої зобов' язан ня по договору, що підтверджу ється наявними в матеріалах справи актами здачі-прийманн я наданих послуг, які підписа ними з двох сторін та скріпле ні печатками сторін, проте, О рендар (відповідач) порушува в умови Договору щодо своєча сного внесення позивачу плат и за оренду приміщення, що і ст ало підставою для звернення позивача з позовом до суду з вимогою про стягнення пені, і нфляційних та річних у зв' я зку з простроченням внесення орендних та комунальних пла тежів.

На момент прийняття рішенн я по справі в матеріалах спра ви відсутні будь-які докази п огашення відповідачем забор гованості в добровільному по рядку.

Надаючи правову кваліфіка цію викладеним обставинам су д виходить з наступного.

За загальним положенням ци вільного законодавства, зобо в'язання виникають з підстав , зазначених у статті 11 Цивіль ного кодексу України. За прип исами частини 2 цієї статті пі дставами виникнення цивільн их прав та обов' язку, зокрем а, є договори та інші правочин и, інші юридичні факти. Підста вою виникнення цивільних пра в та обов' язків є дії осіб, що передбачені актами цивільно го законодавства, а також дії , що не передбачені цими актам и, але за аналогією породжуют ь цивільні права та обов' яз ки.

У відповідності із ст. 173 Госп одарського кодексу України т а ст. 509 Цивільного кодексу Укр аїни, господарським визнаєть ся зобов' язання, що виникає між суб' єктом господарюван ня та іншим учасником (учасни ками) відносин у сфері господ арювання з підстав, передбач ених цим кодексом, в силу яког о один суб' єкт (зобов' язан а сторона, у тому числі боржни к) зобов' язаний вчинити пев ну дію господарського чи упр авлінсько-господарського ха рактеру на користь іншого су б' єкта (виконати роботу, пер едати майно, сплатити гроші, н адати інформацію тощо), або ут римуватися від певних дій, а і нший суб' єкт (управлена сто рона, у тому числі кредитор) ма є право вимагати від зобов' язаної сторони виконати її о бов' язку.

Господарські зобов' язання можуть виникати, зокр ема, з господарського догово ру та інших угод, передбачени х законом, а також з угод, не пе редбачених законом, але таки х, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу Укра їни).

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господ арського кодексу України, го сподарські договори укладаю ться за правилами, встановле ними Цивільним кодексом з ур ахуванням особливостей, пере дбачених цим кодексом.

Згідно ст. 629 Цивільного коде ксу України, договір є обов' язковим для виконання сторон ами.

Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, односторон ня відмова від зобов'язання а бо одностороння зміна його у мов не допускається, якщо інш е не встановлено договором а бо законом.

Частиною 1 статті 16 Цивільно го кодексу України, частиною 2 статті 20 Господарського суд у України, одним із способів з ахисту права є примусове вик онання обов' язку в натурі (п рисудження до виконання обов ' язку в натурі).

Відповідно до ст. 598 Цивільно го кодексу України, зобов'яза ння припиняється частково аб о у повному обсязі на підстав ах, встановлених договором а бо законом та припинення зоб ов' язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених зак оном або договором, а згідно с татті 599 Цивільного кодексу Ук раїни, зобов' язання припиня ється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з ч.1 ст. 612 Цивільного к одексу України, боржник вваж ається таким, що прострочив, я кщо він не приступив до викон ання зобов'язання або не вико нав його у строк, встановлени й договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 193 Господ арського кодексу України, до виконання господарських дог оворів застосовуються відпо відні положення Цивільного к одексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно частини 1 статті 283 Гос подарського кодексу України за договором оренди одна сто рона (орендодавець) передає д ругій стороні (орендареві) за плату на певний строк у корис тування майно для здійснення господарської діяльності.

Частиною 6 вказаної норми пе редбачено, що до відносин оре нди застосовуються відповід ні положення Цивільного коде ксу України з урахуванням ос обливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 284 Гос подарського кодексу Україн и орендна плата є істотною ум овою договору оренди.

Пунктом 1 статті 286 Господарс ького кодексу України встано влено, що орендна плата - це ф іксований платіж, який оренд ар сплачує орендодавцю незал ежно від наслідків своєї гос подарської діяльності. Відпо відно до пункту 1 статті 762 Циві льного кодексу України за ко ристування майном з наймача справляється плата, розмір я кої встановлюється договоро м найму.

Обов'язок своєчасно і в повн ому обсязі сплачувати орендн у плату встановлені частиною 3 статті 285 Господарського код ексу України.

Як зазначає позивач у позов ній заяві та підтверджується наданими до матеріалами спр ави банківськими виписками, відповідач прострочував вне сення орендної плати у встан овлений п. 4.2 договору оренди с трок.

Отже, враховуючи вищевикла дене, відповідач визнається судом таким, що прострочив ви конання зобов' язання з опла ти орендної плати за договор ом оренди, який був укладений між сторонами по справі 24 чер вня 2010 року.

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивіль ного кодексу України, якщо у з обов'язанні встановлений стр ок (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у це й строк (термін).

Відповідно до ч. 1 статті 548 Ци вільного кодексу України, ви конання зобов' язання (основ ного зобов' язання) забезпеч ується, якщо це встановлено з аконом або договором.

Згідно зі ст.ст. 610, 611 Цивільно го кодексу України, порушенн ям зобов' язання є його неви конання або виконання з пору шенням умов, визначених зміс том зобов' язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов' язання, настають пра вові наслідки, встановлені д оговором або законом, зокрем а сплата неустойки.

Відповідно до ст. 546 Цивільно го кодексу України виконання зобов' язання може забезпеч уватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притрим анням, завдатком. Договором а бо законом можуть бути встан овлені інші види забезпеченн я виконання зобов' язання.

Згідно ч. 2 ст. 193 Господарсько го кодексу України кожна сто рона повинна вжити усіх захо дів, необхідних для належног о виконання нею зобов' язанн я, враховуючи інтереси друго ї сторони та забезпечення за гальногосподарського інтер есу. Порушення зобов`язань є п ідставою для застосування го сподарських санкцій, передба чених цим Кодексом, іншими за конами або договорами.

Частиною першою статті 216 Го сподарського кодексу Україн и передбачено, що учасники го сподарських відносин несуть господарсько-правову відпов ідальність за правопорушенн я у сфері господарювання шля хом застосування до правопор ушників господарських санкц ій на підставах і в порядку, пе редбачених цим Кодексом, інш ими Законами та договором.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 217 Госп одарського кодексу України г осподарськими санкціями виз наються заходи впливу на пра вопорушника у сфері господар ювання, в результаті застосу вання яких для нього настают ь несприятливі економічні та /або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуют ься такі види господарських санкцій: відшкодування збитк ів; штрафні санкції; оператив но-господарські санкції.

Згідно ч. 1 ст. 218 Господарсько го кодексу України підставо ю господарсько-правової відп овідальності учасника госпо дарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері г осподарювання.

Відповідно до ст. ст. 230, 231 Госп одарського кодексу України, штрафними санкціями визнают ься господарські санкції у в игляді грошової суми (неусто йка, штраф, пеня), яку учасник г осподарських відносин зобов ' язаний сплатити у разі пор ушення ним правил здійснення господарської діяльності, н евиконання або неналежного в иконання господарського зоб ов' язання. Законом щодо окр емих видів зобов' язань може бути визначений розмір штра фних санкцій, зміна якого за п огодженням сторін не допуска ється.

Відповідно до ст. 549 Цивільно го кодексу України, неустойк ою (штрафом, пенею) є грошова с ума або інше майно, які боржни к повинен передати кредиторо ві у разі порушення боржнико м зобов' язання. Штрафом є не устойка, що обчислюється у ві дсотках від суми невиконаног о або неналежно виконаного з обов' язання. Пенею є неусто йка, що обчислюється у відсот ках від суми несвоєчасно вик онаного грошового зобов' яз ання за кожен день простроче ння виконання.

Частиною 6 статті 232 Господар ського кодексу України встан овлено, що нарахування штраф них санкцій за прострочення виконання зобов' язання, якщ о інше не встановлено законо м або договором, припиняєтьс я через шість місяців від дня , коли зобов' язання мало бут и виконано.

Пунктом 7.3 договору сторони передбачили, що у випадку нес воєчасної сплати орендодавц ю плати за оренду, або інших п латежів, згідно п. 4.1, 4.3 даного до говору орендар сплачує пеню в розмірі 0,5 % від розміру несп лаченої орендної плати за ко жен день порушення строку.

У відповідності до ст. 3 Зако ну України “Про відповідальн ість за несвоєчасне виконанн я грошових зобов' язань розм ір пені, передбачений статте ю 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого плат ежу та не може перевищувати п одвійної облікової ставки На ціонального банку України, щ о діяла у період, за який сплач ується пеня.

В частині 2 статті 343 Господар ського кодексу України прямо зазначається, що пеня за прос трочку платежу встановлюєть ся за згодою сторін господар ських договорів, але її розмі р не може перевищувати подві йної облікової ставки Націон ального банку України.

За прострочення внесення п латежів по договору оренди в ід 24 червня 2010 року позивач нар ахував відповідачу пеню у ро змірі подвійної облікової ст авки Національного банку Укр аїни, яка станом на 11.04.2011 року ск лала 1048,27 грн.

Приймаючи до уваги, що відпо відач не виконав передбачені договором зобов' язання по сплаті грошових коштів у стр ок, встановлений договором, п еня у сумі 1048,27 грн. підлягає ст ягненню на користь позивача.

Згідно ч. 2 ст. 193 Господарсько го кодексу України кожна сто рона повинна вжити усіх захо дів, необхідних для належног о виконання нею зобов' язанн я, враховуючи інтереси друго ї сторони та забезпечення за гальногосподарського інтер есу. Порушення зобов`язань є п ідставою для застосування го сподарських санкцій, передба чених цим Кодексом, іншими за конами або договорами.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивіл ьного кодексу України боржни к, який прострочив виконання грошового зобов' язання, на вимогу кредитора зобов`язан ий сплатити суму боргу з урах уванням встановленого індек су інфляції за весь час прост рочення, а також три проценти річних від простроченої сум и, якщо інший розмір проценті в не встановлений договором або законом.

Позивачем за прострочення відповідачем зобов'язання п о договорами оренди нарахова но 3% річних в розмірі 201,07 грн., та інфляційні у розмірі 660,14 грн., р озрахунок яких перевірено су дом з урахуванням вимог діюч ого законодавства та підляг ають стягненню з відповідач а.

Вирішуючи питання розподі лу судових витрат суд керуєт ься ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні д оговорів та з інших підстав д ержавне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті з а проведення судової експерт изи, послуги перекладача, адв оката, витрати на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу та інші витрат и, пов'язані з розглядом справ и, покладаються: при задоволе нні позову - на відповідача; пр и відмові в позові - на позивач а; при частковому задоволенн і позову - на обидві сторони пр опорційно розміру задоволен их позовних вимог. Таким чино м, судові витрати у даній спра ві покладаються на відповіда ча.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 55, 124, 12 9 Конституції України, стаття ми 1, 4, 12, 32, 33, 43, 44, 49, 75 статтями 82-85 Госпо дарського процесуального ко дексу України, статтями 11,15,16 509, 52 6, 530, 546,548, 551, 629, 610, 611, 612, 625 Цивільного коде ксу України, статтями 188, 193, 198, 232, 283, 284, 285, 286, 343, Господарського кодекс у України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити п овністю.

Стягнути з Приватного підп риємства “Медфарм”(61064, м. Харк ів, вул. Полтавський шлях, 153, ко д ЄДРПОУ 22687664, поточний рахунок № 26007036086700 в АКІБ “Укрсиббанк”, м. Х арків, МФО 351005) на користь Товар иства з обмеженою відповідал ьністю “Фарма Тет”(61052, м. Харкі в, вулиця Карла Маркса, будино к 38, код ЄДРПОУ 30656415, поточний рах унок № 26000000009496 в ПАТ “Індекс-банк ”, МФО 300614) 1048,27 грн. пені , 201,07 грн. - 3% річних , інфляційні в сумі 660,14 г рн., 102,00 грн. витрат зі сплати дер жавного мита та 236,00 грн. витрат зі сплати інформаційно-техн ічного забезпечення судовог о процесу .

Видати наказ після на брання рішенням законної сил и.

Суддя Аюпова Р.М.

Рішення оформлено згідно з вимогами ст. 84 ГПК України

та повний текст рішення скл адено та підписано 18 липня 2011 р оку

справа № 5023/4032/11

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення11.07.2011
Оприлюднено25.07.2011
Номер документу17153099
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/4032/11

Ухвала від 06.06.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аюпова Р.М.

Ухвала від 26.05.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аюпова Р.М.

Рішення від 11.07.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аюпова Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні