6/43/5022-615/2011
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" липня 2011 р.Справа № 6/43/5022-615/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
Розглянув справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Терномед" (вул. Микулинецька, 11, м.Тернопіль, 46000)
до відповідача Гаражного кооперативу "Іскра" (вул. Гайова, 33, м.Тернопіль,46000)
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель ( вул. Грушевського, 8, м.Тернопіль ).
про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, знесення самочинних забудов та стягнення 2369 грн. заподіяної шкоди.
За участю представників сторін:
Позивача: Розумний Ю.Х., Нечай О.М.,
Відповідача: не з'явився
Третьої особи: Кащишин О.О.,
Суть справи:
Відкрите акціонерне товариство "Терномед" звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до Гаражного кооперативу "Іскра" про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, знесення самочинних забудов та стягнення 2369 грн. заподіяної шкоди.
Ухвалою від 28 квітня 2011 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель.
Судове засідання, призначене вперше на 19 травня 2011 року неодноразово відкладалось, востаннє на 04 липня 2011 року.
За заявою позивача, в порядку ст. 69 ГПК України, термін розгляду справи продовжувався.
Представник відповідача, участь якого не визнавалась обов'язковою, в судове засідання жодного разу не з'явився, відзив на позов не представив.
Направлені на його адресу ухвали про порушення провадження у справі та відкладення розгляду справи, повернулась з відміткою пошти про неможливість вручення у зв'язку з відсутністю адресата. Однак, як вбачається з поданого позову та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, ГК "Іскра" про зміну свого місцезнаходження органи державної реєстрації не повідомляв, а від - так зазначені ухвали слід вважати врученими, відповідно до вимог ст.64 ГПК України.
При даних обставинах, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за правилами, встановленими ст.75 ГПК України, за наявними у ній документами.
В засіданні учасникам процесу роз'яснювались належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи, суд встановив наступне:
- у відповідності до Акта на право постійного користування земельною ділянкою І-ТР №000600 від 30 жовтня 1996 року, користувачем земельної ділянки по вул. Гайовій, 33 в м. Тернополі було ДПОВО "Тернопільбджолопром" (нині –ВАТ "Терномед").
21 лютого 2011 року інспектором управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему в Тернопільській області, проведено обстеження земельної ділянки по вул. Гайовій, 33, у м. Тернополі, про що складено Акт №00017 про обстеження земельної ділянки та Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства б/н.
За змістом актів від 21 лютого 2011року, Гаражний кооператив "Іскра" самовільно зайняв 0,0419га земельної ділянки, належної на праві користування ВАТ "Терномед".
Згідно листа Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області №01-15/2525 від 07.12.10р., силами ГК "Іскра", в тому числі на вказаній земельній ділянці без відповідної погодженої та затвердженої документації, вже споруджено 7 та розпочато будівництво 4 гаражів.
Приписом управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему в Тернопільській області від 21 лютого 2011 року, голову гаражного кооперативу зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства та повідомити про виконання припису до 23 березня 2011 року.
За порушення, передбачене ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (самовільне зайняття земельної ділянки) постановою №000017 від 28 лютого 2011 року до голови правління ГК "Іскра" застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Згідно з поясненнями представника Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель, постанова про накладення адміністративного стягнення неоспорена і не скасована, від-так є чинною.
За вихідним № 56 від 23 листопада 2010 року ВАТ "Тернопмед" надіслав на адресу ГК "Іскра" письмове попередження, з проханням звільнити незаконно зайняту ділянку.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, вимоги позивача та припис управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему в Тернопільській області від 21 лютого 2011 року, відповідач залишив без задоволення.
Самовільне зайняття ГК "Іскра" належної ВАТ "Терномед" земельної ділянки, стало причиною звернення останнього до суду з позовом про відновлення його порушеного права.
Окрім того, позивач також просив стягнути на його користь 2369 грн. шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. Шкода обрахована Управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель за Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року.
Після початку розгляду судом справи по суті, а саме 02 червня 2011 року позивач звернувся з клопотання, за змістом якого шкода завдана товариству становить 19843 грн., а також змінив підстави і предмет позову.
Зокрема, суму збитків, він вважав упущеною вигодою через припинення дії договорів оренди приміщень, що знаходяться по вул. Гайовій, 33 у м. Тернополі.
Враховуючи одночасну зміну позивачем предмета і підстав позову після початку розгляду справи по суті, клопотання заявника від 02 червня 2011 року залишається без розгляду, а відповідні матеріали приєднуються до справи (п.1.4 рішення зборів суддів ВГСУ №4 від 04 серпня 2010 року).
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст.ст.4-3,33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Поданими документами та усними поясненнями, підтверджено обґрунтованість вимог позивача.
Так, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють дані правовідносини та Цивільним кодексом України.
За змістом ч.1 ст. 181 ЦК України, земельні ділянки належать до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. (ст. 182 ЦК України, ст. 125 ЗК України).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - це будь - які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Частиною 2 ст. 152 ЗК України, визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Такий захист здійснюється, зокрема шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, а також відшкодування заподіяних збитків.
Згідно із п. 1 ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду (п.3 ст.212 ЗК України).
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є вказані документи в їх сукупності, оскільки саме такі документи можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав (пункт 4.2.3 Рекомендації президії Вищого господарського суду України № 04-06/15 від 02.02.2010р.).
Обрахована Управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель, у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, шкода завдана ВАТ "Терномед" становить 2369 грн.
Як зазначалось вище, факт самовільного зайняття ГК "Іскра" земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні ВАТ "Терномед" підтверджений матеріалами перевірки та притягненням посадової особи відповідача за це порушення до адміністративної відповідальності.
З огляду на це, враховуючи приписи перелічених норм, вимоги ВАТ "Терномед" про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, знесення самочинних забудов та стягнення 2369 грн. заподіяної шкоди є обґрунтованими та не запереченими відповідачем, а тому підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.ст.44,49 ГПК України, судові витрати по справі відшкодовуються за рахунок відповідача.
Такими витратами заявника, згідно з поясненнями його представника в судовому засіданні 04 липня 2011 року є держмито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 4-3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Гаражному кооперативу "Іскра" (вул. Гайова, 33, м.Тернопіль, код 24625673) звільнити земельну ділянку площею 0,0419 га., що перебуває у постійному користуванні Відкритого акціонерного товариства "Терномед" (вул. Микулинецька, 11, м.Тернопіль, код 00704356) і розташована по вул. Гайова, 33 в м.Тернопіль, шляхом знесення збудованих на ній будівель.
Видати наказ.
2. Стягнути з Гаражного кооперативу "Іскра" (вул. Гайова, 33, м.Тернопіль, код 24625673) на користь Відкритого акціонерного товариства "Терномед" (вул. Микулинецька, 11, м.Тернопіль, код 00704356) 2369 грн. заподіяної шкоди, 187 грн. державного мита, 236 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 11 липня 2011р., через місцевий господарський суд.
Суддя І.П. Шумський
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2011 |
Оприлюднено | 03.08.2011 |
Номер документу | 17301859 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні