32/52пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28.05.08 р. Справа № 32/52пн
Господарський суд Донецької області у складі судді О.М. Сковородіної при секретарі судового засідання: Бахмет А.В.
за участю представників сторін
прокурор: Кілійчук Т.В. - посвідчення
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
у справі за позовом: Прокурора м. Слов'янська в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради м. Слов'янськ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Томаді” м. Слов'янськ
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Позивач, Прокурор м. Слов'янська в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради м. Слов'янськ, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Томаді” м. Слов'янськ про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що в ході перевірки дотримання норм земельного законодавства України, був виявлений факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки для розміщення автостоянки загальною площею 0,1га, що розташована по вул. Комяхова у м. Слов'янську, біля житлового будинку №22а. Також, в ході перевірки було виявлено, що у ТОВ „Томаді” відсутні правоустановчі документи на спірну ділянку.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач у судові засідання не з'явився, про час і місце слухання був належним чином повідомлений, позов не оспорив, відзив на позовну заяву не надав, не пояснив причини нез'явлення та не надав витребувані судом документи, необхідні для вирішення спору.
Ухвалами від 10.04.08р. та 16.04.08р. було зобов'язано Головне управління статистки Донецької області надати відомості щодо наявності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України відповідача.
На виконання вимог ухвал господарським судом були отримані витяги, з яких вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю „Томаді” значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, але адреса відповідача, зазначена у витязі, не співпадає з адресою, зазначеною прокурором у позовній заяві.
Судом було зобов'язано позивача надіслати на адресу відповідача, зазначену у витязі з ЄДРПОУ, копію позовної заяви. Також, судом було надіслано відповідачу ухвалу з вимогою вчинити певні дії, в якій явку представника останнього було визначено обов'язковою. Але, вимоги суду ТОВ „Томаді” виконані не були.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, неповідомлення відповідачем поважних причин нез'явлення у судове засідання, справа розглядається по наявним в ній матеріалам відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, суд встановив.
31.10.07р. Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (далі по тексту – акт) Товариством з обмеженою відповідальністю „Томаді” м. Слов'янськ, з якого вбачається, що останній без правоустановчих документів самовільно використовує земельну ділянку загальною площею 0,1га, що розташована по вул. Комяхова у м. Слов'янську, біля житлового будинку №22а, під розміщення автостоянки, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами проведеної перевірки відповідача було зобов'язано строком до 03.12.07р. усунути виявлені порушення земельного законодавства, про що свідчить припис Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області № 011656 від 31.10.07р.
03.12.2007р. Слов'янським міжрайонним відділом Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області було здійснено повторну перевірку відповідача з питання дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю „Томаді” не виконав вимоги припису № 011656 від 31.10.07р. та по теперішній час самовільно займає земельну ділянку загальною площею 0,1га, що розташована по вул. Комяхова у м. Слов'янську, біля житлового будинку №22а.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Cтаттею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини –це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
За приписами ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок” наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.2003р № 963-ІV.
За приписами цієї норми закону, самовільне зайняття земельних ділянок –це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Виходячи з матеріалів справи, відповідач не оформив право власності або право користування на спірну земельну ділянку площею 0,1 га та не зареєстрував його у встановленому законом порядку, чим порушив приписи Земельного кодексу України.
Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.
Відповідно до ч. 3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. ст.ст. 22, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Прокурора м. Слов'янська в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради м. Слов'янськ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Томаді” м. Слов'янськ про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Томаді” (84109, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свердлова, 57/62; ЄДРПОУ 24328413) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,1га, що розташована по вул. Комяхова у м. Слов'янську, біля житлового будинку №22а, та привести вказану земельну ділянку в придатний до використання стан.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Томаді” (84109, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свердлова, 57/62; ЄДРПОУ 24328413) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85,00грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Томаді” (84109, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Свердлова, 57/62; ЄДРПОУ 24328413) на користь Державного бюджету (ЄДРПОУ 34686537, отримувач Державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район, п/р 31216259700004 у ГУ ДКУ Донецької області, код банку 834016) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00грн.
Рішення набирає законної сили 09.06.08р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2008 |
Оприлюднено | 21.06.2008 |
Номер документу | 1730505 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні