Рішення
від 18.06.2008 по справі 27/138-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

27/138-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

10.06.08р.

Справа № 27/138-08

За позовом  Товариства з обмеженою відповідальністю «Акрополь», с. Піщанка, Новомосковського району Дніпропетровської області

до Новомосковської районної державної адміністрації, м. Новомосковськ Дніпропетровської області

Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області

про визнання чинними державних актів на право постійного користування землею, визнання права на постійне користування земельною ділянкою та визнання договору оренди недійсним

Суддя  Татарчук В.О.

Секретар Дякун А.І.

Представники сторін:

від позивача –Шемякін Л.Т., довір. від 22.04.08р.

від відповідача 1 –не з'явився

від відповідача 2 - не з'явився

Суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Акрополь»звернулося з позовом до Новомосковської районної державної адміністрації про визнання:

-          дійсним державного акту Б № 096793 на право безстрокового постійного користування ТОВ «Акрополь»земельною ділянкою загальною площею 167га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за №350;

-          дійсним державного акту Б №009143 на право безстрокового постійного користування ТОВ «Акрополь»земельною ділянкою загальною площею 121,9га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за №242;

-          права постійного користування ТОВ «Акрополь»земельними ділянками за державним актом Б №096793 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 167га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 350 та за державним актом Б №009143 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 121,9га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 242.

В ході вирішення спору позивач збільшив вимоги, вказавши на необхідність визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 20.12.2001р., реєстраційний №1526.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що:

-          в 1991 році ТОВ «Акрополь»одержало державні акти Б №096793 і Б №009143 на право безстрокового постійного користування земельними ділянками загальною площею 167га і 121,9га відповідно;

-          в зв'язку з набуттям у 2002 році чинності новим Земельним кодексом України на вимогу п.6 Перехідних положень, 20.12.2001 року між Піщанською сільською радою та ТОВ «Акрополь»укладений договір оренди земельної ділянки;

-          рішенням Конституційного суду України від 22.09.2005 року положення п.6 Перехідних положень Земельного кодексу України визнані неконституційними;

-          в порушення наведеного рішення суду відповідачем було відмовлено ТОВ «Акрополь»в заяві про зміну юридичного титулу землі з договірної в постійне користування;

-          спірний договір був укладеній позивачем в наслідок помилки і підлягає визнанню недійсним на підставі ст.56 Цивільного кодексу України.

Відповідач –1 визнав позовні вимоги.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 22.05.2008р. було залучено до участі у справі як відповідача –2 Піщанську сільську раду Новомосковського району Дніпропетровської області.

Відповідач –2 відзив на позов не надав.

Відповідачі не забезпечили явку представників в судове засідання. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідачів, так як останні були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання.  

В судовому засіданні 10.06.2008р. за згодою представника позивача були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, господарський суд, -

встановив:

У 1991 році ТОВ «Акрополь»набуло право безстрокового постійного користування землею загальною площею 288,9га з метою сільськогосподарського використання, що підтверджується державними актами:

-          Б №096793 на земельну ділянку загальною площею 167га, зареєстрований в книзі записів державних актів на право користування землею за № 350;

-          Б №009793 на земельну ділянку загальною площею 121,9га, зареєстрований в книзі записів державних актів на право користування землею за № 242.

20.12.2001 року між Піщанською сільською радою (орендодавець) та ТОВ «Акрополь»(орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 273,6га, що розташована на території Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області терміном на 49 років.

Суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача в частині:

-          визнання права постійного користування ТОВ «Акрополь»земельними ділянками за Державним актом Б № 096793 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 167га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 350 та Державним актом Б № 009143 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 121,9га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 242;

-          визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 20.12.2001р., реєстраційний №1526.

Вказане рішення суду зумовлене наступним.

Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого  інтересу,  який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Як зазначалось вище, у 1991 році ТОВ «Акрополь»набуло право постійного безстрокового користування земельними  ділянками площею 167га і 121,9га згідно з державними актами № 350 та № 242 відповідно.

Пунктом 6 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції на час укладення договору оренди) було встановлено вимогу, згідно з якою, громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2005 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

На підставі наведеної норми, протоколом зборів засновників ТОВ «Акрополь»від 07.12.2001р. прийнято рішення щодо клопотання перед Піщанською сільською радою про переведення землі товариства площею 273,6га з них ріллі –219,9га, пасовищ –43,5га, господарських доріг –2,9га, лісосмуг –2,8га, чагарників –2,8га з постійного користування на оренду строком на 49 років.

20.12.2001 року між Піщанською сільською радою (орендодавець) та ТОВ «Акрополь»(орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 273,6га, що розташована на території Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області терміном на 49 років.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення пункту 6 розділу Х «Перехідні положення»Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення.

У вказаному рішенні зазначено, що пункт 6 Перехідних положень Кодексу зобов'язує громадян та юридичних осіб переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на земельні ділянки. При переоформленні права постійного користування у довгострокову оренду її строк визначається «відповідно до закону», що є неконкретним у зв'язку з невизначеністю цього закону, як і закону, який встановив би порядок переоформлення.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою»від 2 квітня 2002 року N 449 раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Відповідно до статті 116 Кодексу, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (частина перша); набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга). Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації (частина перша статті 125 Кодексу).

Суб'єктивне право постійного користування земельною ділянкою суттєво відрізняється від суб'єктивного права власності на землю та суб'єктивного права оренди. Хоча власники землі та орендарі поряд із повноваженнями щодо володіння та користування наділяються і повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками (орендарі - в частині передачі земель у суборенду за згодою власника), а постійні користувачі такої можливості позбавлені, у їх праві на землю є ряд особливостей і переваг:

- право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством;

- права та обов'язки постійних землекористувачів визначені чинним земельним законодавством і не підлягають договірному регулюванню (не можуть бути звужені);

- постійні землекористувачі, як і землевласники, сплачують земельний податок, розмір якого визначається відповідно до чинного законодавства, на відміну від договірного характеру орендної плати;

- земельні ділянки у постійне користування передаються у порядку відведення безоплатно з наступним посвідченням цього права шляхом видачі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою; оплаті має підлягати лише виготовлення технічної документації на земельну ділянку, що здійснюється на договірних засадах із уповноваженою землевпорядною організацією.

На підставі наведеного Конституційний Суд України дійшов висновку, що пункт 6 Перехідних положень Кодексу через відсутність встановленого порядку переоформлення права власності або оренди та унеможливлення безоплатного проведення робіт із землеустрою і виготовлення технічних матеріалів та документів для переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право власності або оренди в строки, визначені Кодексом, суперечить положенням частини четвертої статті 13, частини другої статті 14, частини третьої статті 22, частини першої статті 24, частин першої, другої, четвертої статті 41 Конституції України.

Як зазначалось вище, підставою для укладення між Піщанською сільською радою та ТОВ «Акрополь»договору оренди земельної ділянки від 20.12.2001 року були положення пункту 6 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України.

Враховуючи визнання вказаного пункту неконституційним, суд вважає обґрунтованим твердження позивача про укладення спірного договору внаслідок помилки.

Частиною 1 статті 56 Цивільного кодексу УРСР (чинний на час укладення договору) встановлена, що угода, укладена внаслідок помилки, що має істотне значення, може бути визнана недійсною за позовом сторони, яка діяла під впливом помилки.

Відповідно до ч.1 ст.229 Цивільного кодексу України, якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.

Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов'язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з п.11 постанови пленуму Верховного Суду України від 28.04.1978р. №3 «Про судову практику у справах про визнання угод недійсними»угода може бути визнана судом недійсною, як укладена внаслідок помилки, що має істотне значення, тільки за позовом сторони, що діяла під впливом помилки. Під помилкою у даному випадку слід розуміти таке неправильне сприйняття стороною суб'єкта, предмета, чи інших істотних умов угоди, що вплинуло на її волевиявлення, за відсутністю якого за обставинами справи можна вважати, що угода не була б укладена.

Наведене дозволяє погодитись з твердженням позивача про те, що за відсутності положень пункту 6 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, спірний договір оренди з боку товариства не був би укладений.

Недійсність договору оренди земельної ділянки від 20.12.2001 року свідчить про те, що є чинними державні акти Б № 096793 і Б № 009143, а позивач має право постійного користування відповідними земельними ділянками.

При прийнятті рішення суд враховує, що пунктом 12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Викладені обставини свідчать про необхідність задоволення позову в частині:

-          визнання права постійного користування ТОВ «Акрополь»земельними ділянками за Державним актом Б № 096793 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 167га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 350 та Державним актом Б № 009143 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 121,9га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 242;

-          визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 20.12.2001р., реєстраційний №1526.

В той же час, суд припиняє провадження в частині визнання дійсним:

-          Державного акту Б № 096793 наданого ТОВ «Акрополь»на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 167га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 350;

-          Державного акту Б № 009143 наданого ТОВ «Акрополь»на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 121,9га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 242.

Частиною 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України визначений перелік спорів, що є підвідомчі господарським судам і розгляд справ у спорах про визнання дійсними актів не віднесено до компетенції господарського суду.

Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, п. 1 ст. 80, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України,  суд, -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю «Акрополь», (Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Піщанка, код ЄДРПОУ 13461010) право постійного користування земельними ділянками за Державним актом Б № 096793 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 167га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 350 та Державним актом Б № 009143 на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 121,9га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 242.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 20.12.2001р., укладений між Піщанською сільською радою Новомосковського району Дніпропетровської області та товариством з обмеженою відповідальністю «Акрополь», зареєстрованим в реєстрі за №1526.

Припинити провадження у справі в частині позовних вимог про визнання дійсними:

- Державного акту Б № 096793 наданого ТОВ «Акрополь»на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 167га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 350;

- Державного акту Б № 009143 наданого ТОВ «Акрополь»на право безстрокового постійного користування земельною ділянкою загальною площею 121,9га, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 242.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

     Суддя                                                                                                          В.О. Татарчук

     Дата підписання рішення, оформленого у відповідності до ст.84 ГПК України –17.06.2008р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.06.2008
Оприлюднено21.06.2008
Номер документу1731249
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —27/138-08

Ухвала від 10.12.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Ухвала від 06.12.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Рішення від 22.10.2008

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мамалуй О.О.

Рішення від 18.06.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

Ухвала від 22.05.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

Ухвала від 07.04.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні