ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.07.11 Справа № 13/5009/3316/11
Суддя Серкіз В.Г.
За позовом: Концерну “ Міські теплові мережі” в осо бі Філії Концерну “Міські те плові мережі" Орджонікідзев ського району м. Запоріжжя
до відповідача: Приватн ого підприємства “Добробут-К ТІС”, м. Запоріжжя
про стягнення 7 424 грн. 31 к оп.
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 , дов. № 18/27 від 04.01.2011 р.
Від відповідача: не з'яви вся
Розглядається позовна за ява Концерну “Міські теплові мережі“ в особі Філії Концер ну “Міські теплові мережі“ О рджонікідзевського району, м. Запоріжжя про стягнення з П риватного підприємства “Доб робут-КТІС”, м. Запоріжжя 6 801 гр н. 31 коп. основного боргу за вик ористану теплову енергію, 247 г рн. 70 коп. пені, 110 грн. 97 коп. 3 % річн их, 264 грн. 33 коп. втрат від інфляц ії.
20.07.2011 р. до початку розгляду с прави представник позивача з аявив клопотання щодо відмов и від здійснення технічної ф іксації судового процесу.
Позивач підтримав позовн і вимоги викладені у позові.
Відповідач проти позову не заперечив, відзив та витребу вані докази суду не надіслав , його представник у судове за сідання 20.07.2011р. не з' явився, пр о дату, час та місце судового з асідання був повідомлений на лежним чином, але проігнорув ав виклик до суду. Клопотання про розгляд справи без його у часті не надходило.
Згідно ст. 22 ГПК України, ст орони зобов' язані добросов існо користуватися належним и їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до п рав і охоронюваних законом і нтересів другої сторони, вжи вати заходів до всебічного, п овного та об' єктивного дос лідження всіх обставин справ и.
У відповідності із с т. 33 ГПК України, обов' язок до казування і подання доказів покладається на сторони. Кож на сторона повинна довести т і обставини, на які вона посил ається як на підставу своїх в имог і заперечень.
Згідно роз' ясн ень Вищого Господарського Су ду України, які викладені в ін формаційному листі від 15.03.2010 ро ку № 01-08/140 “Про деякі питання за побігання зловживанню проце суальними правами у господар ському судочинстві” - неявк а в судові засідання учасник ів судового процесу (сторін), н енадання витребуваних судом документів та доказів, необх ідних для повного розгляду с прави - подібна практика, сп рямована на свідоме невиправ дане затягування судового пр оцесу, порушує права інших уч асників судового процесу та суперечить вимогам статті 6 К онвенції про захист прав люд ини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Украї на, стосовно права кожного на розгляд його справи судом уп родовж розумного строку.
Неподання або несво єчасне подання стороною у сп раві, іншим учасником судово го процесу доказів з неповаж них причин, спрямоване на зат ягування судового процесу, м оже розцінюватися господарс ьким судом як зловживання пр оцесуальними правами.
Згідно п. 26.4.7-1 Роз' яснення президії Вищого господарськ ого суду України № 04-5/609 від 31.05.2002 р . “Про внесення змін і доповне нь і про визнання таким, що втр атило чинність, деяких роз' яснень президії Вищого арбіт ражного суду України”, особи , які беруть участь у справі, в важаються повідомленими про час і місце її розгляду судом , якщо ухвалу про порушення пр овадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначе ною у позовній заяві.
Згідно до п. 3.6 роз'яснень пр езидії ВГСУ від 18.09.1997 р. № 02-5/289 “Про деякі питання практики заст осування Господарського про цесуального кодексу України ” (з наступними змінами та доп овненнями) особи, які беруть у часть у справі, вважаються п овідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвал у про порушення провадження у справі надіслано за поштов ою адресою, зазначеною у позо вній заяві. У випадку нез'явле ння в засідання господарсько го суду представників обох с торін або однієї з них справа може бути розглянута без їх у часті, якщо неявка таких пред ставників не перешкоджає вир ішенню спору. До повноважень господарських судів не відн есено установлення фактично го місця знаходження юридичн их осіб - учасників судового процесу.
Неявка відповідача в суд ове засідання не звільняє ві дповідача від виконання вимо г суду, викладених в ухвалах с уду і направлення суду витре буваних матеріалів.
Згідно ст. 75 ГПК У країни, якщо відзив на позовн у заяву і витребувані господ арським судом документи не п одано, справу може бути розгл януто за наявними в ній матер іалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті. Відп овідач свої зобов' язання не виконав, не скористався прав ом на захист своїх інтересів .
Визнавши, що спір може бут и розглянутий за наявними ма теріалами у справі, без участ і представника відповідача, суд
В С Т А Н О В И В:
01.06.2008 року між Концерном «М ТМ»в особі Філії Концерну «М іські теплові мережі»Орджон ікідзевського району (енерго постачальна організація) та ПП “Добробут-КТІС” (споживач ) був укладений договір № 202564 пр о купівлю-продаж теплової ен ергії в гарячій воді.
Договір купівлі-продажу - це угода, за якою одна сторон а (продавець) передає або зобо в' язується передати майно ( товар) у власність другій сто роні (покупцеві), а покупець пр иймає або зобов' язується пр ийняти майно (товар) і сплатит и за нього певну грошову суму .
Правове регулювання догов ору купівлі-продажу майна вс тановлюється главою 54 ЦК Укра їни та іншими нормативними а ктами.
Договір купівлі-продажу є о платним, двостороннім і конс енсуальним. Сторонами (суб' єктами) договору купівлі-про дажу є продавець і покупець.
Суттєвими умовами договор у купівлі-продажу є предмет і ціна.
Відповідно до п. 1.1 теплопост ачальна організація бере на себе зобов'язання відпустити теплову енергію в гарячій во ді споживачу, а споживач зобо в'язується прийняти та оплат ити її вартість за діючими та рифами (цінами) в терміни та по рядку, встановленими умовами договору та додатками до дог овору, що є його невід' ємним и частинами.
Відповідно до п. 6.2 договору , розрахунковим періодом є ка лендарний місяць.
Згідно п. 6.3 договору підст авою для розрахунків спожива ча з теплопостачальною орган ізацією є рахунок та акт прий мання-передачі.
Відповідно до п. 6.4 договору с поживач зобов' язаний до 20 чи сла місяця, наступного за роз рахунковим, перерахувати на розрахунковий рахунок тепло постачальної організації су му заборгованості за спожиту теплову енергію.
Згідно п. 6.7.1 договору отр иманий акт приймання - переда чі теплової енергії споживач повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу теплопостачальної організації на протязі п'яти днів з дати отримання. Датою о тримання акту вважається: пр и отриманні нарочним - дата вр учення представнику спожива ча; при направленні рекоменд ованим листом - дата, зазначен а у відбитку поштового штемп еля на документі, що зроблени й поштовим відділенням та пі дтверджує відправлення, з ур ахуванням поштового пробігу документа (по місту-3 дні, по об ласті - 5- днів, по Україні - 7 днів ).
Згідно п. 6.7.2 договору, у разі н еотримання акту приймання - п ередачі, або обґрунтованих з аперечень в його підписанні, у термін, встановлений п. 6.7.1 до говору, акт підписується теп лопостачальною організаціє ю з позначенням про відмову у підписанні його Споживачем, та оформлений таким чином ак т вважається погодженим і є п ідставою для проведення оста точних розрахунків за зазнач ений в ньому розрахунковий п еріод.
В разі наявності заперече нь щодо даних, зазначених в ак ті, споживач зобов' язаний н адати теплопостачальній орг анізації нормативно обґрунт овані письмові заперечення д о даного акту з додаванням ві дповідних документів та пого дити з теплопостачальною орг анізацією всі розбіжності у встановлений цим пунктом дог овору строк. При отриманні за перечень в підписанні акту т а доказів в обґрунтування за перечень до нього, теплопост ачальна організація розгляд ає їх та надає відповідь про п рийняття або відмову у прийн ятті заперечень.
Відповідно до п. 3.2.6 договору споживач зобов' язаний вико нувати умови та порядок опла ти спожитої теплової енергі ї в обсягах і в терміни, передб ачені умовами договору № 202564.
Відповідно до п.п. 2 п. а ст. 28 За кону України «Про місцеве са моврядування в Україні»до ві дання виконавчих органів сіл ьських, селищних, міських рад належить встановлення в пор ядку і в межах, визначених зак онодавством, тарифів щодо оп лати побутових, комунальних, транспортних та інших послу г, які надаються підприємств ами та організаціями комунал ьної власності відповідної т ериторіальної громади; погод ження в установленому порядк у цих питань з підприємствам и, установами та організація ми, які не належать до комунал ьної власності.
Концерном «Міські теплов і мережі»в особі філії Конце рну “МТМ” Орджонікідзевсько го району були виконані всі у мови договору.
За період з лютого 2010 р. по чер вень 2010 р., з вересня 2010 р. по груде нь 2010 р., з січня 2011 р. по березень 2011 р. позивач поставив теплову енергію на загальну суму 6 801 гр н. 31 коп., а саме: 2010 р.: лютий - 703 гр н. 80 коп., березень - 771 грн. 55 коп., квітень - 435 грн. 54 коп., травень - 225 грн. 95 коп., червень - 320 грн. 08 коп., вересень - 287 грн. 90 коп., ж овтень - 598 грн. 32 коп., листопад - 673 грн. 66 коп., грудень - 769 грн. 49 коп.; 2011 р.: січень - 899 грн. 93 коп., л ютий - 851 грн. 20 коп., березень - 820 грн. 81 коп.
Відповідач лише частково з дійснив оплату у розмірі 556 гр н. 92 коп.
Позивач на адресу відпові дача направляв претензію № 05/1 78-юр від 14.02.2011 року з вимогою терм іново погасити дебіторську з аборгованість.
Претензія залишилися від повідачем без відповіді та з адоволення.
Відповідач догові рних зобов'язань належним чи ном не виконав, оплату за вико ристану теплову енергію у вс тановлений договором строк т а у повному обсязі не здійсни в, чим порушив умови договору .
Отже, у зв' язку з неналеж ним виконанням відповідачем умов договору, сума боргу за в икористану теплову енергію с клала 6 801 грн. 31 коп.
Статтями 11 та 509 Цивільного к одексу України визначено, що однією із підстав виникненн я цивільних прав і обов'язків (зобов'язань), які мають викон уватись належним чином і в ус тановлений строк, є договір.
Відповідно до ст. 193 Господа рського кодексу України та с т. 526 Цивільного кодексу Украї ни суб'єкти господарювання т а інші учасники господарськи х відносин повинні виконуват и господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів , договору, а за відсутності ко нкретних вимог щодо виконанн я зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звич айно ставляться. Односторонн я відмова від зобов' язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо ін ше не встановлено договором або законом.
До виконання господ арських договорів застосову ються відповідні положення Ц ивільного кодексу України з урахуванням особливостей, пе редбачених Господарським Ко дексом України.
Кожна сторона повинна вжи ти усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інт ереси другої сторони та забе зпечення загальногосподарс ького інтересу. Відповідно д о ст. 530 ЦК України, якщо у зобо в'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то в оно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до положень ст. 6 29 ЦК України договір є обов' я зковим для виконання сторона ми.
Ст. 218 ГК України встановлен о, що підставою господарсько -правової відповідальності у часника господарських відно син є вчинене ним правопоруш ення у сфері господарювання. Учасник господарських відно син відповідає за невиконанн я або неналежне виконання го сподарського зобов' язання , якщо не доведе, що ним вжито у сіх залежних від нього заход ів для недопущення господарс ького правопорушення.
Правовідносини сторін вре гульовано договором поставк и.
Відповідно до ст. 712 ЦК Україн и, за договором поставки прод авець (постачальник), який зд ійснює підприємницьку діял ьність, зобов'язується пере дати у встановлений строк (строки) товар у власність п окупця для використання йог о у підприємницькій діяльнос ті або в інших цілях, не пов'яз аних з особистим, сімейним, д омашнім або іншим подібним в икористанням, а покупець зоб ов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грош ову суму.
До договору поставк и застосовуються загальні по ложення про купівлю-продаж, я кщо інше не встановлено дого вором, законом або не виплива є з характеру відносин сторі н.
Законом можуть бути передбачені особливості ре гулювання укладення та викон ання договорів поставки, у то му числі договору поставки т овару для державних потреб.
Відповідач не надав суду д оказів належного виконання з обов' язання і сплати суми б оргу.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 247 грн. 70 коп. пені.
Відповідно до ст. 549 Цивільно го кодексу України, неустойк ою (штрафом, пенею) є грошова с ума або інше майно, які боржни к повинен передати кредиторо ві у разі порушення боржнико м зобов' язання. Пенею є неус тойка, що обчислюється у відс отках від суми несвоєчасно в иконаного грошового зобов' язання за кожен день простро чення виконання.
Як визначено ст. 230 Господар ського кодексу України, учас ник господарських відносин з обов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойку, штраф, пен ю) у разі порушення ним правил здійснення господарської ді яльності, невиконання або не належного виконання господа рського зобов'язання.
Відповідно до ст. 546 ЦК Україн и виконання зобов'язань може забезпечуватися згідно з за коном або договором неустойк ою (штрафом, пенею).
Відповідно до ст. 549 Цивільно го кодексу України, неустойк ою (штрафом, пенею) є грошова с ума або інше майно, які боржни к повинен передати кредиторо ві у разі порушення боржнико м зобов' язання. Пенею є неус тойка, що обчислюється у відс отках від суми несвоєчасно в иконаного грошового зобов' язання за кожен день простро чення виконання.
Відповідно до ст. ст. 610, 611 ЦК Ук раїни у разі порушення зобов ' язання настають правові на слідки, встановлені договоро м або законом, зокрема, сплата неустойки. Згідно з ст. 549 цьог о Кодексу неустойкою (штрафо м, пенею) є грошова сума або ін ше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов' язання.
Відповідно до вимог Закону України “Про відповідальніс ть за несвоєчасне виконання грошових зобов' язань” плат ники грошових коштів сплачую ть на користь одержувачів ци х коштів за прострочку плате жу пеню в розмірі, що встановл юється за згодою сторін. Розм ір пені обчислюється від сум и простроченого платежу та н е може перевищувати подвійно ї облікової ставки Національ ного банку України, що діяла у період, за який сплачується п еня.
Згідно із ст. ст. 1, 3 Закону Укр аїни “Про відповідальність з а несвоєчасне виконання грош ових зобов' язань” розмір п ені не може перевищувати по двійної облікової ставки На ціонального банку України, щ о діяла у період, за який сплач ується пеня. Отже пеня розрах овується, виходячи з розміру подвійної облікової ставки НБУ та за строк, що не перевищу є 6 місяців.
Згідно п. 7.2.8 договору в разі н есплати або несвоєчасної опл ати споживачем за теплову ен ергію відповідно до терміну, встановленого у п. 6.3 договору , з наступного дня після закін чення терміну сплати спожива чу нараховується пеня у розм ірі 0,5 % від суми простроченого платежу (але не більше суми об умовленої чинним законодавс твом) за кожен день простроче ння по день фактичної оплати .
Відповідно до договору пен я у розмірі 247 грн. 70 коп. заявлен а обґрунтовано та підлягає з адоволенню.
Крім того, позивач просит ь суд стягнути з відповідача 264 грн. 33 коп. втрат від інфляції та 110 грн. 97 коп. 3 % річних.
У відповідності до положен ь чинного законодавства захи ст цивільних прав здійснюєть ся, зокрема, шляхом стягнення з особи, яка порушила право, з авданих збитків, а у випадках передбачених законодавство м або договором, неустойки (шт рафу, пені), а також інших засо бів передбачених законодавс твом.
До інших засобів захисту ци вільних прав, у відповідност і до ст. 625 ЦК України, відносять ся інфляційні збитки та 3 % річ них.
Згідно ст. 625 Цив ільного кодексу України борж ник, який прострочив виконан ня грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язан ий сплатити суму боргу з урах уванням індексу інфляції за весь час прострочення, а тако ж три проценти річних від про строченої суми, якщо інший ро змір процентів не встановлен ий договором або законом.
Розглянувши розрахунок втрат від інфляції та 3 % річни х, господарський суд дійшов в исновку, що він є обґрунтован им, вимоги позивача в цій част ині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 610 ЦК Украї ни порушенням зобов'язання є його невиконання або викона ння з порушенням умов, визн ачених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Господарський суд зазнача є, що відповідно до ст. 614 Цивіль ного кодексу України особа є невинуватою, якщо вона довед е, що вжила всіх залежних від н еї заходів щодо належного ви конання зобов'язання. Відсут ність своєї вини доводить о соба, яка порушила зобов'язан ня.
Відповідачем не надано жо дного доказу, в підтвердженн я відсутності вини та доказі в вжиття всіх залежних від не ї заходів щодо належного вик онання зобов'язання.
Відповідно до ч. 5 ст. 55 Конст итуції України кожен має пра во будь-якими, не забороненим и законом засобами, захищати свої права від порушень. В раховуючи це, а також положен ня статті 19 Конституції Украї ни, власник вправі звернутис ь за захистом своїх прав у буд ь-який спосіб, не заборонений законом.
Враховуючи вищевикладен е, пояснення представника по зивача, наявні матеріали спр ави, господарський суд дійшо в висновку щодо задоволення позову у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 ГП К України судові витрати: дер жавне мито та витрати на інфо рмаційно-технічне забезпече ння судового процесу поклада ються на відповідача, оскіль ки спір до суду доведений з йо го вини.
Керуючись ст.ст. 22, 49, 75, 82 - 85 ГП К України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства “Добробут-КТІС ” (69098, м. Запоріжжя, вул. Магістра льна, 92, кв. 253, код ЄДРПОУ 31831080, п/р 26003 011843980 у АБ "Фінанси та кредит", МФО 313731) на користь Концерну “Місь кі теплові мережі” (69091 м. Запор іжжя бул. Гвардійський, 137, ЄДР ПОУ 32121458, на поточний рахунок зі спеціальним режимом викорис тання № 26030301001951 у Флілї Запорізьк е обласне управління ВАТ "Дер жавний ощадний банк України" ) 6 801 (шість тисяч вісімсот одна ) грн. 31 коп. основного боргу за використану теплову енергію , 247 (двісті сорок сім) грн. 70 коп. п ені, 110 (сто десять) грн. 97 коп. 3 % рі чних, 264 (двісті шістдесят чоти ри) грн. 33 коп. втрат від інфляці ї, 102 (сто дві) грн. 00 коп. державно го мита, 236 (двісті тридцять шіс ть) грн. 00 коп. витрат на інформа ційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати н аказ.
Суддя В.Г. Серкіз
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення десятиденного строку з дня його підписання .
Рішення оформлено і підпис ано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 20.07.2011р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2011 |
Оприлюднено | 08.08.2011 |
Номер документу | 17320751 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Серкіз В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні