13/264-АП-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" червня 2008 р. Справа № 13/264-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Херсоні справу
за позовом Державної податкової інспекції в м.Нова Каховка
до Приватного підприємства приватно-комерційної фірми "Техноагротрейд"
за участі представників:
позивача –Бублик О.В., Тітова Ю.В., Пужлякова Д.В., Марченко Р.П.,
відповідача –не з'явився,
про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів ПП ППКФ „Техноагротрейд” з моменту перереєстрації на гр. Калиту О.С. з 20.07.2005 р. та скасування державної реєстрації змін, пов'язаний з перереєстрацією на гр. Калиту О.С.,
в с т а н о в и в:
Відповідно до позовної заяви вимоги ґрунтуються на незаконності вчиненої перереєстрації реєстраційних документів ПП ППКФ „Техноагротрейд”, що здійснена 20 липня 2005 року, оскільки вона проведена на „підставну” особу.
Відповідачем заперечення на позов не подані, у зв'язку з чим розгляд справи проведено за наявними в ній матеріалами. В той же час, представник відповідача в судове засідання не з'явився, а тому розгляд справи проведено без його участі, оскільки судом вжито всіх належних заходів щодо повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.
Крім викладеного з матеріалів справи слідує, що приватне підприємство ППКФ „Техноагротрейд”, як суб'єкт підприємницької діяльності, зареєстровано виконавчим комітетом Новокаховської міської ради 26.09.1995 р., код ЄДРПОУ 23134648.
В подальшому 23 лютого 2000 року у зв'язку із зміною засновника була затверджена нова редакція статуту підприємства, про що державним реєстратором 23.02.2000 р. здійснено запис № 1501105000100491.
20 липня 2007 року у зв'язку з черговою зміною засновника підприємства на Калиту Олександра Сергійовича була затверджена нова редакція статуту підприємства та видано свідоцтво про державну реєстрацію.
Згідно Витягу з ЄДР, місцезнаходження підприємства: Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Першотравнева, 35-з. Датою проведення реєстраційної дії щодо внесення відповідних змін вважається 20.07.2005 р.
З протоколу допиту гр. Калити О.С. слідує, що перереєструвати підприємство на власне ім'я він погодився за пропозицією його дядька Калити А.І., який до моменту перереєстрації був засновником та директором підприємства. В свідченнях Калита О.С. вказує, що після здійснення перереєстрації у фінансово-господарській діяльності участі не приймав, документи, пов'язані з фінансовою діяльністю підприємства не підписував, податкову звітність не складав.
ПП ППКФ „Техноагротрейд” за юридичною адресою з дня перереєстрації не знаходиться, що підтверджується актом про результати перевірки юридичної адреси № 28/15 від 25.02.2008 р.
Встановлений факт свідчить про те, що керівництвом юридичної особи у реєстраційні документи внесено завідомо хибні відомості, що дає можливість стверджувати про недійсність запису про проведення державної реєстрації через порушення закону при створенні юридичної особи, і які не можна усунути.
За таких умов виникає підстава для прийняття судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством, передбачена абз. 1 ч. 2 ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”.
Аналізуючи фактичні обставини проведення перереєстрації ППКФ „Техноагротрейд” та вимоги діючого законодавства щодо ознак суб'єктів господарювання, їх створення, державної реєстрації та перереєстрації, слід дійти висновку, що перереєстрація відповідача на гр. Калиту О.С., відбулася з порушеннями норм діючого законодавства.
Згідно статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. До переліку суб'єктів господарювання входять господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Пунктом 4 статті 91 Цивільного кодексу України наводиться порядок набуття та припинення правоздатності (цивільної) юридичної особи, а саме, - цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення. Набуття юридичною особою цивільної правоздатності є необхідним первинним кроком для набуття нею ж цивільної дієздатності, яка, фактично, є засобами реалізації певних прав та обов'язків, до яких, крім іншого належить право юридичної особи на укладання правочинів, не заборонених законом.
Статтею 87 ЦК України передбачено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Аналогічні вимоги встановлені положеннями статті 56 Господарського кодексу України. А саме суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. Установчими документами суб'єкта господарювання (ст. 57 ГК України) є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.
Згідно частини 1 статті.202 ЦК України правочином визнається дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво - чи багатосторонніми (договори). Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами, тому такий правочин створює обов'язки лише для особи, яка його вчинила.
В даному випадку, Калитою О.С. укладено такі правочини, як рішення засновника (власника) про перереєстрацію підприємства, яке має визнаватися одностороннім, оскільки права та обов'язки Калити О.С. щодо управління підприємством, при укладенні вказаного правочину, виникають саме у нього.
У відповідності до положень частин 1 та 5 статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також: моральним засадам суспільства.
В той же час у відповідності до частини 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу. А за статтею 216 цього ж Кодексу, недійсний правочин не створює правових наслідків, окрім тих, які свідчать про його недійсність.
Вказані обставини підтверджують відомості, надані гр. Калитою О.С., про те, що він до діяльності підприємства не має ніякого відношення та у нього відсутні всі необхідні для здійснення такої діяльності документи та печатка.
Зважаючи на вищевикладені порушення, які відбулися при перереєстрації ППКФ „Техноагротрейд”, слід дійти висновку, що така перереєстрація відбулася поза межами правового поля, що в свою чергу свідчить про не набуття належним чином цивільної право - та дієздатності ППКФ „Техноагротрейд” після проведення перереєстрації на гр. Калиту О.С.
Статтею 49 ГК України підприємці зобов'язані не порушувати права та законні інтереси держави. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.
Поряд з цим, за статтею 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади адміністративно-господарські санкції. А згідно до статті 247 ГК у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта. В даному випадку господарська діяльність здійснювалась без відома та участі особи, яка юридично є засновником та учасником товариства, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі зазначених правових норм і керуючись статтями 158-163, пунктом 3 Прикінцевих та Перехідних положень КАС України,
п о с т а н о в и в :
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати недійсними установчі (статут підприємства) та реєстраційні (свідоцтво про державну реєстрацію) документи ППКФ „Техноагротрейд” з моменту перереєстрації на гр. Калиту О.С. з 20.07.2005 р.
3.Скасувати державну реєстрації змін ППКФ „Техноагротрейд”, пов'язаних з перереєстрацією на гр. Калиту О.С.
4.Роз'яснити сторонам, що дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата підпису постанови –9 червня 2008 року.
Суддя М.К. Закурін
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2008 |
Оприлюднено | 21.06.2008 |
Номер документу | 1732912 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Закурін М.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні