3/87-1905
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" травня 2008 р.Справа № 3/87-1905
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом: Закритого акціонерного товариства „Агрокомбінат” (код ЄДРПОУ 31138298) м. Тернопіль вул. Поліська,14
до відповідачів:
1-го Приватного малого підприємства фірми „Мономах” (код ЄДРПОУ 21166704) м. Тернопіль вул. Живова,11
2-го Виконавчого комітету Тернопільської міської ради , м. Тернопіль
за участю представників сторін:
позивача : Мужевич В.Я. –представник по довіреності
відповідачів: 1-го не з'явився
2-го не з'явився
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Закритого акціонерного товариства „Агрокомбінат” , м. Тернопіль вул. Поліська,14 до Приватного малого підприємства фірми „Мономах” , м. Тернопіль вул. Живова,11 , в якій позивач просить:
- визнати договір купівлі –продажу нежитлового приміщення - крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів, за адресою м. Тернопіль вул. Руська, 19/66 між Приватним малим підприємством фірми „Мономах” та Закритим акціонерним товариством „Агрокомбінат” , укладеним,
- визнати за Закритим акціонерним товариством „Агрокомбінат” право власності на нерухоме майно –нежитлове приміщення крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів, за адресою м. Тернопіль вул. Руська,19/66.
- судові витрати покласти на відповідачів.
1-й Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався. Явку в судове засідання свого представника не забезпечив, свого письмового відзиву на позов суду не надав, а тому спір вирішено в порядку ст.75 Господарсько –процесуального кодексу України, по наявних у справі документах.
2-й Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався. Явку в судове засідання свого представника не забезпечив, свого письмового відзиву на позов суду не надав, а тому спір вирішено в порядку ст.75 Господарсько –процесуального кодексу України, по наявних у справі документах.
В розпочатому судовому засіданні представнику позивача роз'яснено його права та обов'язки , передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу , в порядку ст.. 81-1 ГПК України , не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, суд встановив наступне:
Згідно Договору дарування квартири від 19 червня 1996 року посвідченого приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Матюк Л.О. приватне мале підприємство фірма „Мономах” прийняло у дар однокімнатну квартиру під №66, що знаходиться в будинку під №19 по вул. Руській в м.Тернополі загальною площею 40,9 квадратних метрів.
02 липня 1996 року Тернопільське бюро технічної інвентаризації видало реєстраційне посвідчення на зазначене нерухоме майно за реєстровим №11502.
12 травня 1999 року згідно Договору купівлі - продажу приміщення укладеним з Управлінням економіки міської ради та приватним малим підприємством фірмою «Мономах», посвідчений Бриксою Т.І. - завідуючою Першої Тернопільської державної нотаріальної контори , зареєстровано в реєстрі за №1781, відповідач прийняв у власність приміщення площею 11 квадратних метрів, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Руська, 19.
Згідно акту прийому-передачі комунального майна від 08 червня 1999 року, Покупець прийняв продане 12.05.1999р шляхом викупу приміщення.
02 серпня 1999 року на придбане майно видано Свідоцтво про власність на майно за реєстраційним №381.
02 грудня 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю „Міське бюро технічної інвентаризації" м. Тернопіль видало реєстраційне посвідчення на зазначене нерухоме майно за реєстраційним №1951.
Придбане за договорами дарування та купівлі-продажу нерухоме майно становить єдине нежитлове приміщення під №66 по вул. Руська 19.
Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 10.07.1996 року за №448 дозволено Приватному малому підприємству фірмі „Мономах” , м. Тернопіль вул. Живова,11 перепланувати квартиру №66 за адресою вул. Руська 19 під нежитлове приміщення для влаштування магазину. У зв'язку із закінченням будівельних робіт.
23.12.1998 року Виконавчий комітет Тернопільської міської ради рішенням №1381 затвердив Акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію діючої крамниці загальною площею 53,5 кв.м. (зміни згідно рішення від 16 травня 2007 року за №606) влаштованої приватним малим підприємством фірмою „Мономах”.
17 травня 2007 року Приватне мале підприємство фірма „Мономах”, як продавець та Закрите акціонерне товариство „Агрокомбінат” , як покупець уклали між собою попередній договір , згідно якого Приватне мале підприємство фірма „Мономах” зобов'язалося продати, а Закрите акціонерне товариство „Агрокомбінат” купити нерухоме майно - нежитлове приміщення крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів за адресою м. Тернопіль вул. Руська 19/66.
Сторони по договору визначили істотні умови основного договору в попередньому договорі .
Попередній договір, у відповідності ст.635 Цивільного кодексу України, належить до числа так званих організаційних договорів, спрямованих на його організацію та встановлення взаємозв'язків учасників майбутнього договору.
За умовами попереднього договору, договір купівлі –продажу нерухомого майна - нежитлового приміщення крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів за адресою м. Тернопіль вул. Руська 19/66 має бути укладено та нотаріально посвідчено не пізніше 30 вересня 2007 року.
Станом на 12 травня 2008 року Приватне мале підприємство фірма „Мономах” відмовляється від укладення договору купівлі –продажу нерухомого майна - нежитлового приміщення крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів за адресою м. Тернопіль вул. Руська 19/66.
Закрите акціонерне товариство „Агрокомбінат” своїм листом №135-1 від 15.10.2007 року направило Приватному малому підприємству фірмі „Мономах” проект договору купівлі – продажу нерухомого майна - нежитлового приміщення крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів за адресою м. Тернопіль вул. Руська 19/66, який відповідач по справі підписав, однак нотаріально його посвідчити не має намірів.
Стаття 626 ЦК України визначає, договір, як угоду двох або більше сторін , спрямованих на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За попереднім договором суб'єкт господарювання зобов'язується у певний строк, але не пізніше одного року з моменту укладення попереднього договору, укласти основний господарський договір на умовах, передбачених попереднім договором.
Попередній договір повинен містити умови, що дозволяють визначити предмет, а також інші істотні умови основного договору.
До укладення попередніх договорів не застосовується загальний порядок укладення господарських договорів.
У разі якщо сторона, яка уклала попередній договір, одержавши проект договору від іншої сторони, ухиляється від укладення основного договору, друга сторона має право вимагати укладення такого договору в судовому порядку.
Зобов'язання укласти основний договір, передбачене попереднім договором, припиняється, якщо до закінчення строку, в який сторони мають укласти основний договір, одна із сторін не надішле проект такого договору другій стороні.
Відносини щодо укладення попередніх договорів регулюються
Цивільним кодексом України ( 17/17-456-ЕП ) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Угода сторін про наміри (протокол про наміри тощо) не визнається попереднім договором і не породжує юридичних наслідків.
Оцінивши представлені документальні докази, господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання , що позовні вимоги щодо :
- визнання договору купівлі –продажу нежитлового приміщення - крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів, за адресою м. Тернопіль вул. Руська, 19/66 між Приватним малим підприємством фірми „Мономах” та Закритим акціонерним товариством „Агрокомбінат”, укладеним, документально обґрунтовані та підлягають задоволенню.
З метою визнання права власності на нерухоме майно –нежитлове приміщення позивач звернувся з відповідним клопотанням до Виконкому Тернопільської міської ради , ПМП фірми «Мономах».
Розглянувши клопотання заявника щодо визнання права власності та його державної реєстрації у відповідності Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно , затвердженого Міністерством Юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 у редакції наказу Міністерства Юстиції України від 28.01.2003 року №6/5 зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 18.02.2002 року №157/6445, позивачу відмовлено в задоволенні клопотання.
Правом власності є право особи на річ (майно ) яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею , незалежно від волі інших осіб.
Особливим видом права власності є право довірчої власності , яке виникає внаслідок закону або договору управління майном. (ст. 316 ЦК України).
Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна (ст.317 ЦК України).
Суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 ЦК України
Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом (ст.318 ЦК України)
Власник володіє, користується , розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Власник має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії , які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Усім власникам забезпечується рівні умови здійснення своїх прав.
Власність зобов'язує.
Власник не може використовувати право власності на шкоду права, свободам та гідності, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Держава не втручається у здійснення власником права власності .
Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку встановлених законом.
Особливості здійснення права власності на національні , культурні та історичні цінності встановлюються законом (ст.319 ЦК України).
Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності ,крім випадків , встановлених законом.
Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності (ст.320 ЦК України)
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійснення.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку встановлених законом.
Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку установлених законом та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості , крім випадків , встановлених частиною другою ст.353 ЦК України . ( ст. 321 ЦК України).
Право власності набувається на підставах , що не заборонені законом , зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.(ст.328 ЦК України).
Право власності на нову річ , яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Особа, яка виготовила (створила ) річ зі своїх матеріалів на підставі договору ,є власником цієї речі.
Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації , право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації , право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів , обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва , право власності на який реєструється органом ,що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів , що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна , проектно –кошторисної документації, а також документів , що містять опис об'єкта незавершеного будівництва (ст.331 ЦК України).
У відповідності до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Міністерством Юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 у редакції наказу Міністерства Юстиції України від 28.01.2003 року №6/5 зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 18.02.2002 року №157/6445 та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” здійснюється оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва на право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на підставі документів передбачених Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, а саме Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради.
Враховуючи, що позивач набув вищевказане нерухоме майно - нежитлове приміщення за адресою м. Тернопіль вул. Руська, 19/66 в установленому законом порядку, в даний час володіє і користується вказаним нерухомим майном , інше господарським судом Тернопільської області не встановлено, а тому позовні вимоги позивача щодо визнання права власності за Закритим акціонерним товариством „Агрокомбінат” на нерухоме майно – нежитлове приміщення крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів, за адресою м. Тернопіль вул. Руська,19/66, документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Судові витрати, в порядку ст.49 ГПК України , покласти на позивача, як ініціатора позову.
Керуючись ст.ст.43,49,82-85 ГПК України, ст.. 182 ГК України, ст. ст. 182, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 328, 331, 626, 635 ЦК України, Тимчасовим положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Міністерством Юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 у редакції наказу Міністерства Юстиції України від 28.01.2003 року №6/5 зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 18.02.2002 року №157/6445, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити
2. Визнати договір купівлі –продажу нежитлового приміщення - крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів, за адресою м. Тернопіль вул. Руська, 19/66 між Приватним малим підприємством фірми „Мономах” та Закритим акціонерним товариством „Агрокомбінат”, укладеним.
3. Визнати право власності за Закритим акціонерним товариством „Агрокомбінат” на нерухоме майно – нежитлове приміщення крамниці загальною площею 53,5 квадратних метрів, за адресою м. Тернопіль вул. Руська,19/66, як належним власником.
4. На дане рішення, яке не вступило в законну силу сторонами по справі може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного господарського суду на протязі десяти днів з дня його підписання, 06.06.2008 року, через місцевий господарський суд Тернопільської області .
5. Рішення направити сторонам по справі.
Суддя
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2008 |
Оприлюднено | 21.06.2008 |
Номер документу | 1733879 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Турецький І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні