Постанова
від 17.06.2008 по справі 15/747-б
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

15/747-б

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 17 червня 2008 р.                                                                                    № 15/747-б  

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

          

головуючого      Короткевича О.Є. (доповідач у справі)

суддів :Мамонтової О.М., Хандуріна М.І.

розглянувши матеріали касаційної скарги  ВАТ "БАНК "Фінанси та кредит" в особі філії "Центральне регіональне управління" ВАТ "БАНК "Фінанси та кредит"

на  постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року

у справі№ 15/747-б

за заявою Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Метро"

про Банкрутство

за участю представників сторін:

Від Скаржника: Чухраєнко Ю. О. дов. від 25.07.07 року; Волинець О. С. дов. від 02.06.2008 року

Від ініціюючого кредитора: Корнелюк М. П. дов. за №2376/9/10-017

          

                        

                                 

                                    В С Т А Н О В И В:

Ухвалою господарського суду міста Києва від 15 листопада 2006 року було порушено провадження у справі № 15/747-6 за заявою Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про банкрутство в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"  Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Метро" код 32767430.

Постановою господарського суду м. Києва від 28 листопада 2006 року (суддя Хоменко М. Г.) Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Метро" визнано банкрутом, Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі м. Києва визнано кредитором по відношенню до банкрута з майновими вимогами на суму 1 039 498,07 грн., відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено Ініціюючого кредитора, якого зобов'язано протягом п'яти днів подати до офіційного друкованого органу оголошення про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Метро" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, письмово повідомити про визнання Боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів боржника, а також провести ліквідаційну процедуру і надати суду звіт та ліквідаційний баланс Боржника. При цьому, підприємницька діяльність Боржника завершена, строк виконання всіх його грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) визнано таким, що настав, припинено нарахування неустойки, процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості боржника, припинено повноваження органів управління Боржника щодо управління ним та розпорядження його майном, а також припинено повноваження власника його майна та скасовано арешт, накладений на майно банкрута, чи інші обмеження щодо розпорядження його майном (т. 1 а.с. 43-44).

Ухвалою господарського суду м. Києва від 20 квітня 2007 року задоволено клопотання Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва та припинено обов'язки останньої як ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Метро", призначено ліквідатором Боржника арбітражного керуючого Шніта П.О., якого зобов'язано ознайомитися з матеріалами справи, провести ліквідаційну процедуру та надати суду свій звіт та ліквідаційний баланс підприємства-банкрута.

Відкритим акціонерним товариством "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" 13.09.2007 року було подано заяву про оскарження відмови ліквідатора Боржника щодо визнання кредитної вимоги Філії "Центральне регіональне управління" відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в сумі 993 806,60 грн. до ТОВ "Компанія Метро", в якій Банк просив визнати відмову  ліквідатора   Боржника   неправомірною,   визнати   грошові   вимоги   Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в сумі 993 806,60 грн. та включити Банк до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Метро".

Господарський суд міста Києва ухвалою від 21 січня 2008 року  Банку відмовив в задоволені вищезазначеної заяви про оскарження відмови ліквідатора у визнанні кредитором на суму 993 806,60 грн., затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс підприємства-банкрута, а провадження у справі №15/747-б припинено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року (судді: в. М. Коваленко - головуючий, Вербицької О. В., Гарника Л. Л.) ухвала залишена без змін, а  апеляційна скарга Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит"  - без задоволення.

Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" з винесеною постановою та ухвалою не погодилось  та звернулось з касаційною скаргою  до Вищого господарського суду України, в якій просить скасувати оскаржені судові акти та включити  його вимоги  до реєстру кредиторів.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 28.05.2008 року прийнято касаційну скаргу Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року до провадження та призначено скаргу до розгляду.

Ухвала суду першої інстанції в частині затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу підприємства банкрута мотивована тим, що  суд знаходив достатньо  підстав для затвердження звіту та ліквідаційного балансу.

При винесені постанови суд виходив з того,  що висновки, викладені у звіті ліквідатора, підтверджуються матеріалами справи та в результаті здійснення ліквідаційної процедури встановлена та підтверджена кредиторська заборгованість лише ініціюючого кредитора –ДПІ у Голосіївському районі міста Києва.

Заслухавши пояснення представників учасників судового провадження обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі ст.41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч. 5 ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі - Закон)  ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.

Таким чином, Законом встановлений особливий порядок виявлення кредиторів відсутнього боржника.

Ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, зокрема, виявлення ліквідатором кредиторів та дотримання їх процесуальних прав підчас розгляду їх грошових вимог , доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, доведення неможливості задоволення визначених ліквідатором вимог кредиторів з наслідками його ліквідації), висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні (Постанова Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 №11).

Відповідно до ч. 7 ст. 52 вказаного закону кредитори можуть оскаржити результати  розгляду  їх  вимог  ліквідатором  до господарського    суду   до   затвердження   господарським   судом ліквідаційного балансу.

          Частиною  2 ст. 11114 ГПК України встановлено, що порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду, якщо справу розглянуто судом за відсутності будь-якої із сторін, не повідомленої належним чином про час і місце засідання суду.

Заява ВАТ "Банк фінанси та кредит" про оскарження відмови ліквідтором ТОВ "Компаня Метро" щодо визнання кредитної вимоги Філії "Центральне регіональне управління" відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в сумі 993 806,60 грн. до ТОВ "Компанія Метро" була подано до суду 13.09.2007 року але у встановленому законом порядку заява судом до розгляду не призначалась.

 Строк звернення кредитора до суду з правом на оскарження  відмови ліквідатора у визнанні кредитором обмежується моментом затвердження ліквідаційного балансу, отже дана заява повинна бути подана кредитором та розглянута судом до затвердження звіту ліквідатора.

Господарським судом міста Києва при прийняті рішення про затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Компанія Метро" не було прийнято до уваги відомості стосовно порушення кримінальної справи по обвинуваченню директора ТОВ "Компанія Метро" при розгляді якої було виявлено документи зазначеного підприємства та печатку підприємства зазначеним фактам не надано належної оцінки судом, таким чином порушено вимоги ст. ст. 33, 34 ГПК України.

Київський апеляційний господарський суд на  вказані факти не звернув уваги, що призвело до ухвалення незаконного рішення.

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім  переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”  вбачається, що  ліквідатор  з  дня   свого   призначення   здійснює   такі повноваження: приймає до  свого  відання майно боржника,  вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції  з   управління   та   розпорядження   майном банкрута; здійснює інвентаризацію  та  оцінку  майна  банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу.

Як вбачається із матеріалів справи,  вимоги жодного із кредиторів по справі не були задоволені, у зв'язку із відсутністю  будь-якого майна у боржника та грошових коштів.

Затверджуючи звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс  ТОВ "Компанія Метро" та припиняючи провадження по справі, судом не було належним чином  досліджено ліквідаційний баланс боржника та звіт ліквідатора, не було належним чином перевірено фінансовий стан боржника, не з'ясовано  актив і пасив боржника,  не було досліджено питання стосовно  наявності  дебіторської заборгованості та нереалізованого  майна боржника, не було з'ясовано чи вчинив ліквідатор боржника всі необхідні заходи  з пошуку майна боржника, що входить до  ліквідаційної маси.

Отже, господарський суд  першої інстанції, в порушення  вимог закону,  постановив  судове рішення по справі без всебічного, повного і об'єктивного розгляду  всіх обставин справи та доказів, які мають суттєве значення по справі, а апеляційний суд залишив без змін вказану ухвалу.

В судовому засіданні представником Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" було подано клопотання про повернення суми надмірно сплаченого державного мита.

Розглянувши вказане клопотання суд  вважає за необхідне задовольнити клопотання  Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит", оскільки при зверненні до Вищого господарського суду з касаційною скаргою на постанову  постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року скаржник сплатив до державного бюджету 1993 грн. та зобов'язати господарський суд міста Києва відповідно до вимог ст. 47 ГПК України видати довідку на повернення надмірно сплаченого державного мита за подання касаційної скарги на постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року.

Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України  дійшла висновку про  неповне  з'ясування місцевим судом та судом апеляційної інстанції обставин справи, тому ухвала та постанова підлягають скасування, а справа –направленню на новий розгляд на стадію ліквідації боржника.

При новому розгляді справи суду слід врахувати вище викладене, більш повно та  всебічно перевірити дійсні обставини справи, дати належну оцінку зібраним по справі доказам, доводам та запереченням сторін та учасників провадження у даній справі і в залежності від встановленого та вимог закону постановити законне та обґрунтоване  рішення.

 На підставі наведеного та керуючись  ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та ст. ст. 47, 1115, 1117, 1119  –11111   Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року та ухвалу господарського суду  міста Києва від 21.01.2008 року у справі  № 15/747-б  задовольнити.

2.          Постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року та ухвалу господарського суду міста Києва від 21.01.2008 року у справі  № 15/747-б скасувати.

3.          Повернути Відкритому акціонерному товариству "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" з Державного бюджету України надмірно сплачену суму державного мита.

4.          Зобов'язати господарський суд міста Києва видати довідку Відкритому акціонерному товариству "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Філії "Центральне регіональне управління" Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" на повернення надмірно сплаченої суми державного мита за подання касаційної скарги на постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.03.2008 року.

5.          Справу № 15/747-б передати на новий розгляд до господарського суду  міста Києва на стадію ліквідації боржника.

Головуючий                                                           О. Є. Короткевич

Судді                                                                            О. М. Мамонтова

                                                                                 М. І. Хандурін

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення17.06.2008
Оприлюднено26.06.2008
Номер документу1749811
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/747-б

Постанова від 17.06.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Короткевич O.Є.

Ухвала від 28.05.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Короткевич O.Є.

Ухвала від 21.01.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хоменко М.Г.

Ухвала від 13.11.2007

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хоменко М.Г.

Ухвала від 21.09.2006

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хоменко М.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні