10/128-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.06.2008 Справа № 10/128-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Шевченко М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"
до Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства
про стягнення 19113 грн. 41 коп.
за участю представників сторін:
від позивача –Лущай В.О. –ю/к (дов. № 07/1311-07 від 26.09.2007 року);
від відповідача –Твердий І.П. –н-к експедиції, Лучко І.О. - ю/к
У судовому засіданні було оголошено повний текст рішення після закінчення розгляду справи.
Справа розглядається поза межами встановленого ст. 69 ГПК України строку за клопотанням сторін.
Розгляд справи розпочатий 27.05.2008 року з перервами до 03.06.2008 р., до 13.06.2008 р. та до 19.06.2008 р. згідно ст. 77 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено повний текст рішення після закінчення розгляду справи.
Позивач просить стягнути з розрахункового рахунку відповідача 19113 грн. 41 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію внаслідок порушення Правил користування електричної енергії затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28 (далі ПКЕЕ).
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що спірна ситуація виникла з вини самого позивача, який не виконав своїх зобов'язань по договору, а саме ремонту ввідного автомату та здійснення не рідше одного разу на шість місяців контрольного огляду засобу обліку.
Розглядом матеріалів справи та заслухавши пояснення представників сторін,
в с т а н о в л е н о:
Між сторонами укладено Договір „Про постачання електричної енергії” № 650 від 12.02.2001 р., відповідно до умов якого, позивач відпускає і передає електроенергію до межі балансової належності своїх електромереж, а відповідач приймає і оплачує електроенергію відповідно до умов Договору, чинного законодавства, Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), Правил технічної експлуатації (ПТЕ), інших норм, а також тарифів, що діють на момент розрахунку.
17 травня 2007 року працівниками позивача при перевірці об'єкту Відповідача за адресою м. Херсон, вул. Чапаєва, 37 було виявлено, що (ел.облік № 000005 пок. 096546 тип СТК3-10А1Н5К4 10(40) А г/п IV-01_0+ХМЕМ № 20+ХМ3576-кожух та клейма кришки) на ввідному автоматі відсутня охоронна пломба Херсонських міських електромереж. Ввідний кабель АНРГ-3?35+1+16 ввімкнутий мимо ввідного автомату через скрутку кабелю, про що складено акт про порушення ПКЕЕ № 125820 від 17.05.2007 р.
Відповідно до п. 3.2. Правил користування електричною енергією затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.
Пунктом 3.3. цих Правил передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб відповідно до акта про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них покладається на їх власника або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені і яка відає цією територією (приміщенням) на підставі права власності або користування.
На підставі п. 3.19. ПКЕЕ роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.
Згідно з положеннями п. 6.40. ПКЕЕ у разі виявлення у споживача пошкоджень або зриву пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартість здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Позивачем було здійснено розрахунок по акту № 125820 від 17.05.2007 р. обсягу вартості недорахованої електричної енергії, відповідно до якого відповідачу було виставлено додатковий рахунок № 650 за червень 2007 року на суму 19113 грн. 41 коп.
Як передбачено п. 6.42. ПКЕЕ рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу.
Пунктом 6.43. ПКЕЕ встановлено, що кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Відповідач не визнає позовних вимог ВАТ «ЕК «Херсонобленерго»посилаючись на те, що 22.02.2006 р. на адресу позивача надіслав листа з повідомленням про те, що вийшов з ладу ввідний автомат житлового будинку за адресою м. Херсон, вул. Чапаєва, 37 та з проханням направити представника позивача для розпломбування ввідного автомату та його установки, після заміни ввідного автомату.
Однак, доказів направлення такого листа або ж реєстрації його в канцелярії структурного підрозділу ВАТ „ЕК” Херсонобленерго” Херсонських міських електромереж відповідач не надав, у зв'язку з чим, таке твердження відповідача судом до уваги не приймається.
Також, відповідач зазначає, що не може нести відповідальність за збереження пломби на ввідному автоматі, а отже і за її зрив, оскільки позивачем в порушення п 3.17. Правил при опломбуванні розрахункового засобу обліку не було оформлено акту про опломбування.
Доводи відповідача також не приймається до уваги судом, з огляду на наступне.
Згідно п. 4.11. Правил (в редакції на момент опломбування розрахункового засобу обліку) розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований (в передбаченому для цього місці) пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, пломбою з тавром електропередавальної організації згідно з вимогами відповідної нормативно-технічної документації та, за бажанням, пломбами з таврами інших заінтересованих сторін договору.
Місця пломбування у вузлах розрахункового обліку, електричних колах розрахункових засобів обліку електричної енергії, лініях зв'язку автоматизованих систем обліку тощо, узгоджується сторонами у відповідності до вимог нормативних актів з обов'язковим оформленням акта про пломбування, в якому має бути зазначено місце встановлення кожної пломби та сторона, яка її встановила, із передачею на зберігання пломб тій стороні, на чиїй території встановлено розрахунковий засіб обліку.
Акт про пломбування обладнання та схем обліку електроенергії, клемної кришки, кожуху електролічильника № 00005, наявність якого передбачена вимогами п.4.12. ПКЕЕ, відсутній. Але, судом встановлено, що наряд на заміну, встановлення, зняття та контролю схем підключення електролічильника та встановлення номерних пломб від 14.08.2003 року свідчить, що 14.08.2003 року інспектором позивача на лічильнику № 00005 тип СТКЗ-10АЛН5К4 рік повірки 2001 здійснено пломбування обладнання та схем обліку електроенергії клемної кришки, кожуху електролічильника та ввідного автомату. Всього встановлено 2+1+1+1 (з урахуванням пломб на електролічильнику). При цього, згідно з цим нарядом, повну відповідальність за схоронність електролічильника, 5-ти пломб (з урахуванням пломб на електролічильнику), встановлених на обладнанні несе відповідач. Цей наряд підписаний предждставниками як позивача так і відповідача.
Оскільки у вказаному наряді зазначені дані, які в силу вимог п. 4.12. ПКЕЕ зазначаються в актах про пломбування, тобто містить всі відомості, які необхідні при складанні такого виду документу, зокрема, дані щодо особи, якій передані на зберігання встановлені на електролічильнику № 00005 пломби, суд визнає наряд від 14.08.2003 року допустимим доказом того, що відповідальність за зберігання пломб встановлених на електролічильнику, а саме на клемній кришці, кожуху електролічильника та ввідному автоматі несе відповідач.
Крім того, відповідач не погоджується з тим, що відповідно до тексту позовної заяви розрахунок по акту № 125820 від 17.05.2007 р. щодо визначення обсягу вартості недорахованої електричної енергії, проведено позивачем із застосуванням п.п. 9 п. 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, який передбачає застосування у разі виявлення самовільного підключення до електромережі електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку, тобто є невірним, у зв'язку з чим, не може братися судом до уваги.
Дані доводи відповідача визнані судом необгрунтованими, оскільки матеріалами справи доведено, що на підставі акту порушень ПКЕЕ № 125820 від 17.05.2007 р. проведено розрахунок щодо визначення вартості недоврахованої електроенергії відповідно до вимог п.п. 4 п. 2.1. Методики.
Таким чином, відповідачем в супереч вимогам ст. 33 Господарського процесуального кодексу України не доведено ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх заперечень.
Разом з тим, заслухавши пояснення залученого до участі в судовому засіданні представника Державної інспекції енергонагляду по Херсонській області, представників позивача і відповідача, суд дійшов до висновку про те, що відсутність охоронної пломби (зрив) на ввідному автоматі дало можливість відповідачу мати доступ до струмоведучих схем обліку та споживати електроенергію при цьому її не обліковуючи.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення 19113 грн. 41 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію внаслідок порушення Правил користування електричної енергії підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства (м. Одеса, вул. 25-ї Чапаєвської Дивізії, 1, код ЄДРПОУ 01432144, р/р № 2600217948 в ООФ АППБ "Аваль" м. Одеса, МФО 380805) на користь Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго»(м. Херсон, вул. Пестеля, 5):
- розподільчий рахунок № 26036300020852 в ХОУ ВАТ «Ощадбанк»МФО 352457 м. Херсон, ЄДРПОУ 05396638 –19113 грн. 41 коп. по акту порушень ПКЕЕ;
- поточний рахунок № 26005222948001 в ХФ КБ «Приватбанк»МФО 352479, ЄДРПОУ 05396638 - 191 грн. 13 коп. витрат по сплаті державного мита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення процесу.
3. Накази видати після набрання рішення законної сили.
4. Копію рішення направити сторонам по справі.
Суддя Л.І. Александрова
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2008 |
Оприлюднено | 26.06.2008 |
Номер документу | 1753752 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Александрова Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні