29/164-07-3726
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№
Доповідач –суддя Плюшко І.А.
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Плюшка І.А. - головуючого,
Разводової С.С.,
Самусенко С.С.
розглянувши у відкритому
судовому засіданні касаційні
скарги Закритого акціонерного товариства "Санаторій "Україна"
на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 21.02.2008 року
у справі № 29/164-07-3726
господарського суду Одеської області
за позовом Закритого акціонерного товариства "Санаторій "Україна"
до Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго"
про визнання рішення незаконним
за участю представників:
позивача – не з'явились
відповідача – Зубченко С.М. –довіреність у справі
Корепанова О.О. –довіреність № 258 від 29.12.2007 року
ВСТАНОВИВ:
ЗАТ “Санаторій “Україна” звернулося до господарського суду Одеської області із позовною заявою до ВАТ “Одесаобленерго” про визнання рішення ВАТ “Одесаобленерго” викладеного в Протоколі засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією споживачем –юридичною особою від 13.04.2007 р. № 2291-обл про донарахування ЗАТ “Санаторій “Україна” вартості недооблікованої електроенергії в розмірі 682 757, 86 грн. незаконним та необґрунтованим.
ВАТ “Одесаобленерго” звернулося до господарського суду Одеської області із зустрічною позовною заявою до ЗАТ “Санаторій “Україна” про стягнення 682 757, 86 грн. за недовраховану електричну енергію.
Рішенням від 24.09.2007 р. по справі № 29/164-07-3726 господарським судом Одеської області позовні вимоги ЗАТ “Санаторій “Україна” задоволені, рішення ВАТ “Одесаобленерго” викладеного в Протоколі засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією споживачем –юридичною особою від 13.04.2007 р. № 2291-обл про донарахування ЗАТ “Санаторій “Україна” вартості недооблікованої електроенергії в розмірі 682 757, 86 грн. визнано недійсним, а в задоволені зустрічних позовних вимог ВАТ “Одесаобленерго” про стягнення 682 757, 86 грн. за недовраховану електричну енергію відмовлено у повному обсязі.
Одеський апеляційний господарський суд переглядаючи за апеляційною скаргою ВАТ “Одесаобленерго” дану справу прийняв постанову від 21.02.2008 року, якою рішення господарського суду Одеської області від 24.09.2007 року скасував, апеляційну скаргу ВАТ “Одесаобленерго” задовольнив, позов ЗАТ “Санаторій “Україна” залишив без задоволення, зустрічний позов ВАТ “Одесаобленерго” задовольнив у повному обсязі та стягнув з ЗАТ “Санаторій “Україна” 682 757, 86 грн. за недовраховану електричну енергію.
ЗАТ “Санаторій “Україна” не погоджуючись з постановою Одеського апеляційного господарського суду від 21.02.2008 року звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій ставить питання про скасування постанови Одеського апеляційного господарського суду від 21.02.2008 року та залишення без змін рішення господарського суду Одеської області від 24.09.2007 року. Мотивуючи свою касаційну скаргу, ЗАТ “Санаторій “Україна” зазначає на порушення судом апеляційної інстанції положень ст. 219 ГК України, Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562 (надалі - Методика). Скаржник зазначає у скарзі, що вартість недооблікованої електричної енергії у розмірі 682 757, 86 грн. відповідачем невірно розрахована, що на його думку надає підстави для скасування постанови Одеського апеляційного господарського суду від 21.02.2008 року, апеляційним господарським судом не було надано оцінки неправомірній бездіяльності ВАТ “Одесаобленерго” щодо не опломбуванні кришки корпусу електролічильника, у зв'язку з цим невірно встановлена ступінь вини ЗАТ “Санаторій “Україна”.
У відзиві на касаційну скаргу ВАТ “Одесаобленерго” заперечує проти доводів скаржника та просить суд касаційної інстанції залишити постанову Одеського апеляційного господарського суду від 21.02.2008 року в силі з мотивів, наведених у відзиві.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін по справі, Вищий господарський суд України дійшов до наступного.
Місцевим та апеляційним господарським судом було встановлено, що 20 липня 2005 року між Позивачем та Відповідачем укладений договір про постачання електричної енергії № 1840 (надалі - Договір), згідно з умовами якого ВАТ “Одесаобленерго” зобов'язалося постачати ЗАТ “Санаторій “Україна” електричну енергію, а останнє зобов'язалося своєчасно оплачувати за спожиту електричну енергію. Розділом два договору передбачено, що під час виконання умов договору, а також всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством, зокрема Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.
Матеріалами справи встановлено, що заявляючи позовні вимоги про стягнення з ЗАТ “Санаторій “Україна” 682 757, 86 грн. за недовраховану електричну енергію, ВАТ “Одесаобленерго” виходило з того, що при здійсненні перевірки ЗАТ “Санаторій “Україна” було виявлено втручання в роботу облікового механізму електролічильника, що є порушенням умов договору та згідно з п. 6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28, є підставою для перерахунку обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості. Виявлене ВАТ “Одесаобленерго” порушення було зафіксовано в акті про порушення правил користування електричною енергією від 04 жовтня 2006 року № 014028. В подальшому на підставі акту про порушення № 014028 комісією ВАТ “Одесаобленерго” з розгляду актів про порушення було визначено обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків у розмірі 682 757, 86 грн.
В касаційній скарзі ЗАТ “Санаторій “Україна” зазначає про відсутність у нього боргу за недовраховану електричну енергію перед ВАТ “Одесаобленерго” у визначеній останнім сумі, оскільки при перерахунку обсягу фактично спожитої електричної енергії, ВАТ “Одесаобленерго” було невірно визначено обсяг недоврахованої електричної енергії, в частині застосування графіку роботи підприємства, потужності та коефіцієнту використання струмоприймачів.
Втім судова колегія погоджується із висновками апеляційного господарського суду відносно правильності розрахунку ВАТ “Одесаобленерго” вартості недорахованої електроенергії, виходячи з наступних обставин.
У відповідності до п. 6.40 Правил перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості, у разі виявлення у споживача визначених даним пунктом порушень, здійснюється відповідно до Методики.
Згідно з п. 2.5 Методики величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії споживача протягом робочого часу визначається як добуток потужності, тривалості роботи обладнання споживача протягом доби та коефіцієнту використання струмоприймачів. Де потужність визначається як : загальна максимальна потужність струмоприймачів споживача відповідно до їх паспортних даних або потужність, обчислена, виходячи із струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність, виміряного з дотриманням вимог чинного законодавства у сфері метрології (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволеної потужності для даної точки обліку, зазначеної в договорі про постачання електричної енергії; дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо загальна максимальна потужність струмоприймачів споживача відповідно до їх паспортних даних або потужність, обчислена виходячи із струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність, виміряного з дотриманням вимог законодавства у сфері метрології, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі) та у разі ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, відмови від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки наданої інформації або для контролю підключення струмоприймачів за потужність береться зазначена в Договорі дозволена потужність для даної точки обліку. Під час розрахунків застосовується значення тривалості роботи електрообладнання протягом доби, яке визначається виходячи з режиму роботи споживача; за згодою сторін, під час складення акта порушень із зазначенням в акті, але не менше 8 год.; у разі, якщо в умовах Договору зазначена інша тривалість роботи електрообладнання протягом доби, під час розрахунків застосовується значення тривалості роботи електрообладнання, визначене, виходячи з умов Договору. Коефіцієнт використання струмоприймачів визначається додатком № 1 Методики. У разі наявності в споживача великої кількості електрообладнання та за умови спільної згоди сторін або в разі недосягнення такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складання переліку струмоприймачів коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним Кв = 0,5. У разі підключення струмоприймачів, що відповідають різним коефіцієнтам використання, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії визначається за формулою 2.5 Методики.
Апеляційним господарським судом було встановлено, що акт від 04.10.2006 р. № 014028 був оформлений на цілісний майновий комплекс ЗАТ “Санаторій Україна”, на час складання якого у ВАТ “Одесаобленерго” не було можливості виміряти потужності всіх наявних струмоприймачів у ЗАТ “Санаторій “Україна”, оскільки з наданих ЗАТ “Санаторій “Україна” листів про витрати електричної енергії видно, що частина приміщень ЗАТ “Санаторій “Україна” була надана в оренду. Встановлено, що час роботи для ЗАТ “Санаторій “Україна” в цілому визначений в додатку № 5.1 до договору та дорівнює 24 годинам.
За таких обставин колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується із висновками апеляційного господарського суду щодо правомірності застосування ВАТ “Одесаобленерго” дозволеної потужності ЗАТ “Санаторій “Україна” та тривалості роботи електрообладнання протягом доби, зазначених у договорі, коефіцієнта використання струмоприймачів 0.5, згідно із вимогами п. 2.5 Методики.
Не приймаються до уваги суду касаційної інстанції посилання скаржника на невірне встановлення судом апеляційної інстанції ступеню вини ЗАТ “Санаторій “Україна”, в зв'язку з ненадання оцінки неправомірній бездіяльності ВАТ “Одесаобленерго” шляхом не опломбування кришки корпусу електролічильника, оскільки виявлене ВАТ “Одесаобленерго” порушення стосується втручання в роботу облікового механізму електричного лічильника, а не встановлення пломб на ньому. При цьому, ст. 219 ГК України, на яку посилається скаржник, регулює питання застосування до учасників господарських відносин господарсько-правової відповідальності, до якої не відноситься вартість недоврахованої електричної енергії. У відповідності до п. 1.2 Правил недоврахованою електричною енергією є обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковим засобом обліку або врахований неправильно. Вартість якої, згідно з п. 6.40 Правил, визначається у відповідності до Методики розрахунковим шляхом. Отже, судова колегія вважає, що обчислена ВАТ “Одесаобленерго” вартість обсягу фактично спожитої електричної енергії є вартістю товару відпущеного ЗАТ “Санаторій “Україна”, а не господарською відповідальністю.
Судова колегія погоджується із висновками апеляційного господарського суду відносно наявності вини ЗАТ “Санаторій “Україна” в пошкоджені електролічильника, оскільки матеріалами справи встановлено, що за наслідками експертного дослідження електричного лічильника, судовий експерт дійшов до висновку, що на другому та третьому справа барабанчиках є характерні для втручання в роботу лічильного механізму сліди впливу стороннім предметом (інструментом). Втім згідно з п. 4.9 Правил в редакції чинній на час складання акту про опломбування, обов'язок по забезпеченню належної експлуатації електролічильника та відповідальність за його збереження покладено на споживача електричної енергії.
В зв'язку з вищевикладеним вимоги касаційної скарги щодо залишення в силі рішення першої інстанції, яким було визнано недійсним рішення ВАТ “Одесаобленерго” викладеного в Протоколі засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією споживачем –юридичною особою від 13.04.2007 р. № 2291-обл про донарахування ЗАТ “Санаторій “Україна” вартості недооблікованої електроенергії в розмірі 682 757, 86 грн. та відмовлено в задоволенні позовних вимог ВАТ “Одесаобленерго”, не підлягають задоволенню, оскільки рішення суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального права та обставинам справи.
За таких обставин колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що доводи касаційної скарги Підприємства щодо порушення Одеським апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті постанови від 21.02.2008 р. у даній справі не підтверджуються обставинами справи.
Керуючись ст. ст. 1115 , 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В:
1. Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства “Санаторій “Україна” залишити без задоволення.
2. Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 21.02.2008 р. по справі № 29/164-07-3726 залишити без змін.
Головуючий І. А. Плюшко
Судді С. С. Разводова
С. С.Самусенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2008 |
Оприлюднено | 04.07.2008 |
Номер документу | 1770333 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Плюшко І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні