ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, те л. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.08.2011 р. Справа №18/1309/11
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Барком-С", м.Київ
до суб"єкта підприємницько ї діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м.Хорол
про стягнення грошових ко штів
Суддя Тимощенко О.М.
Представники:
від позивача: відсутні
від відповідача: відсут ні
Суть справи: розглядає ться позовна заява про стягн ення 115 383,62 грн., з них 43 150,52 грн. забо ргованості по договору №23/4 ві д 23.04.2008р. та 72233,10 грн. пені.
Представники сторін у судове засідання не з'явили ся. Відповідач належним чино м повідомлявся про час та міс це проведення судового засід ання шляхом направлення ухва л суду від 01.06.2011р., 14.07.2011р. на його ад ресу, однак поштові відправл ення повернулися до суду з ві дміткою поштової установи пр о те, що за даною адресою відпо відач не проживає. Згідно вит ягу з Єдиного державного реє стру юридичних осіб та фізич них осіб-підприємців, надано го державним реєстратором Х орольської районної державн ої адміністрації на запит су ду (вх.№1-27/556 від 01.08.2011р.), станом на 0 1.08.2011р. зареєстрованим місцем п роживання відповідача є: м. Хо рол, вул.Коцюбинського,8,37800, тоб то, та ж адреса, на яку відпові дачу здійснювалась відправк а кореспонденції судом. До по вноважень господарських су дів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходжен ня юридичних осіб або місця п роживання фізичних осіб - уч асників судового процесу н а час вчинення тих чи інши х процесуальних дій. Примір ники повідомлень про врученн я рекомендованої кореспонд енції, повернуті органами зв'язку з позначками "адреса т вибув", "адресат відсутній " і т. п., з урахуванням конкре тних обставин справи можуть вважатися належними доказа ми виконання господарським с удом обов'язку щодо повідомл ення учасників судового про цесу про вчинення цим суд ом певних процесуальних дій (див. інформаційний лист Вищо го господарського суду Украї ни від 02.06.2006 N 01-8/1228).
З урахуванням викладеного , суд розглядає справу за наяв ними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали спр ави, суд встановив:
23.04.2008р. між сторонами був укл адений договір №23/4 (арк.9 справи ), згідно якого позивач (прода вець) зобов'язується передат и у власність покупця (відпов ідача), а покупець - прийняти т а оплатити товар (металопрок ат в асортименті). Загальна су ма договору - 600 000 грн. Договір вс тупає в силу з моменту його пі дписання сторонами (п.7 догово ру).
На виконання умов договору , позивач за накладною №19 від 23. 04.2008р. поставив відповідачеві 1 1,61 тон металопрокату на суму 88 150,52 грн. (копія накладної - арк.10 с прави, копія довіреності на о тримання товару ЯНШ №011062 - арк.11 справи).
Згідно п.2 договору, оплата п роводиться протягом 10 банків ських днів з моменту отриман ня товару.
Відповідач за отриманий то вар розрахувався частково у сумі 45 000,00 грн., у зв'язку з чим за ним рахується заборгованіст ь у сумі 43 150,52 грн. Саме цю суму ос новного боргу позивач просит ь стягнути з відповідача.
Згідно п.5 договору, у випадк у прострочення оплати товару покупець сплачує продавцю п еню у розмірі 0,2% від простроче ної суми за кожен день простр очки. Позивач нарахував пеню , виходячи з того, що термін пр острочення становить 837 днів, та просить стягнути 72233,10 грн. пе ні.
Згідно ст.11 ЦК України, цивіл ьні права та обов'язки виника ють із дій осіб, що передбачен і актами цивільного законода вства, а також із дій осіб, що н е передбачені цими актами, ал е за аналогією породжують ци вільні права та обов'язки. Під ставами виникнення цивільни х прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини .
Відповідно до ст.626 ЦК Україн и, договором є домовленість д вох або більше сторін, спрямо вана на встановлення, зміну а бо припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов' язковим для виконання сторон ами (ст.629 ЦК України). Відповідн о до ст.631 ЦК України, строком до говору є час, протягом якого с торони можуть здійснити свої права та виконати обов'язки в ідповідно до договору.
Згідно ст.526 ЦК України зобов 'язання повинно виконуватися належним чином відповідно д о умов договору та вимог коде ксу, інших актів цивільного з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відпов ідно до звичаїв ділового обо роту або інших вимог , що звича йно ставляться.
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання н алежним чином відповідно до закону, інших правових актів , договору, а за відсутності ко нкретних вимог щодо виконанн я зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах став ляться.
Згідно ст.610 ЦК України, поруш енням зобов'язання є його нев иконання або виконання з пор ушенням умов, встановлених з містом зобов'язання (неналеж не виконання). Одностороння в ідмова від зобов'язання або о дностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або з аконом (ст.525 Цивільного кодек су України).
Згідно ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання , то воно повинно бути виконан е у встановлений строк (термі н).
Згідно ст.655 ЦК України, за до говором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає а бо зобов'язується передати м айно (товар) у власність другі й стороні (покупцеві), а покупе ць приймає або зобов'язуєтьс я прийняти майно (товар) і спла тити за нього певну грошову с уму. Покупець зобов'язаний оп латити товар за ціною, встано вленою у договорі купівлі-пр одажу (ст.691 ЦК України). Покупец ь зобов'язаний оплатити това р після його прийняття або пр ийняття товаророзпорядчих д окументів на нього, якщо дого вором або актами цивільного законодавства не встановлен ий інший строк оплати товару . Покупець зобов'язаний сплат ити продавцеві повну ціну пе реданого товару (ст.692 ЦК Украї ни).
З урахуванням викладеного , на підставі матеріалів спра ви, дослідивши та оцінивши на явні у справі докази, суд дійш ов до висновку, що позовні вим оги в частині стягнення осно вного боргу є правомірними, о бґрунтованими та підлягають задоволенню.
Стосовно вимог про стягнен ня пені, суд зазначає наступн е:
У відповідності до ст.ст. 547-548 ЦК України правочин щодо з абезпечення виконання зо бов'язання вчиняється у пись мовій формі. Виконання зоб ов'язання (основного зобо в'язання) забезпечується, якщ о це встановлено договором а бо законом.
Неустойкою (штрафо м, пенею) є грошова сума або ін ше майно, які боржник повин ен передати кредиторові у разі порушення боржником зо бов'язання. Штрафом є неустой ка, що обчислюється у відсотк ах від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов' язання. Пенею є неусто йка, що обчислюється у відсот ках від суми несвоєчасно вик онаного грошового зобов'яза ння за кожен день простроч ення виконання (ст.549 ЦК).
З огляду на ч.6 ст.232 Госп одарського кодексу, нарахува ння штрафних санкцій за прос трочення виконання зобов'яза ння, якщо інше не встановлено законом або договором, при пиняється через шість місяці в від дня, коли зобов'язання ма ло бути виконано.
Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону України "Про відповід альність за несвоєчасне вико нання грошових зобов'язань", п латники грошових коштів спла чують на користь одержувачів цих коштів за прострочку пла тежу пеню в розмірі, що встано влюється за згодою сторін. Ро змір пені, передбачений стат тею 1 цього Закону, обчислюєть ся від суми простроченого пл атежу та не може перевищуват и подвійної облікової ставки Національного банку України , що діяла у період, за який спл ачується пеня. З урахуванням викладеного, судом здійснен о перерахунок пені, що заявле на до стягнення. За розрахунк ами суду, стягненню з відпові дача підлягає 5206,36 грн. пені, тоб то, позовні вимоги в частині с тягнення пені суд задовольня є частково.
Згідно ст.33 ГПК Україн и, кожна сторона повинна дове сти ті обставини, на які вона п осилається як на підставу св оїх вимог та заперечень. Дока зи подаються сторонами та ін шими учасниками судового про цесу. Господарський суд оцін ює докази за своїм внутрішні м переконанням, що ґрунтуєть ся на всебічному, повному і о б'єктивному розгляді у судов ому процесі всіх обставин сп рави у їх сукупності, керуючи сь законом. Ніякі докази не ма ють для суду заздалегідь вст ановленої сили (ст.43 ГПК Украї ни).
Судові витрати розпо діляються між сторонами проп орційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі матеріалів с прави та керуючись ст.ст.33,43,49,75,8 2-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити ч астково.
2. Стягнути з суб'єкта підпри ємницької діяльності - фізич ної особи ОСОБА_1 (АДРЕС А_1, ідент.НОМЕР_1, інші від омості відсутні) на користь Т овариства з обмеженою відпов ідальністю "Барком-С" (02140, м. Київ , вул.Московська,7, ЗКПО 24930689, ІПН 2 49306826552, інші відомості відсутні) 43 150,52 грн. заборгованості, 5206,36 грн . пені, 483,57 грн. держмита, 98,90 грн. ви трат на інформаційно-технічн е забезпечення судового проц есу.
3. Видати наказ після набран ня рішенням законної сили.
4. В іншій частині позову - від мовити в задоволенні вимог.
Суддя Тимощенко О.М.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2011 |
Оприлюднено | 30.08.2011 |
Номер документу | 17856140 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Тимощенко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні