48/199
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 48/199
01.08.11
доПриватного підприємства "Комерційна фірма "Янас"
простягнення заборгованості, розірвання договору та виселення
Суддя Бойко Р.В.
Представники сторін:
від позивача:Саган І.П.
від відповідача:Швець Я.О.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Святошинського району міста Києва" (надалі –"Дирекція") звернулося до Приватного підприємства "Комерційна фірма "Янас" (надалі – "Підприємство") про стягнення заборгованості, розірвання договору та виселення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов договору оренди нежитлового приміщення №71 від 04.09.2008 р. позивач передав у тимчасове строкове платне користування приміщення, а відповідач належним чином грошове зобов'язання по внесенню орендної плати не виконав, у зв'язку з чим виникла заборгованість у розмірі 23 238,34 грн. Крім того, позивачем заявлено вимоги про розірвання договору та виселення відповідача з займаного ним приміщення.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.05.2011 р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 08.06.2011 р.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 08.06.2011 р. розгляд справи відкладено до 29.06.2011 р. у зв'язку із неявкою відповідача та невиконанням сторонами вимог ухвали суду.
В судовому засіданні 29.06.2011 р. оголошено перерву до 18.07.2011 р.
В судовому засіданні 18.07.2011 р. оголошено перерву до 01.08.2011 р.
Представник позивача з'явилася, надала пояснення, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
В судове засідання представник відповідача з'явилася, пояснення стосовно суті спору, викладені у відзиві на позовну заяву підтримала, позовні вимоги визнала частково.
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
У судових засіданнях складалися протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
04.09.2008 р. між Дирекцією (орендодавець) та Підприємством (орендар) було укладено договір оренди нежитлового приміщення №71 (надалі –"Договір").
Відповідно до п. 1.2 Договору орендодавець на підставі розпорядження голови Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації №1172 від 30.07.2008 р. та ордеру №541 від 04.09.2008 р., рішення Святошинської районної у місті Києві ради №212 від 24.04.2008 р. передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Кулібіна, 4/2 загальною площею 56,88 кв. м. в т.ч. для використання під розміщення стоматології.
Згідно з п. 2.1 Договору орендар вступає у строкове платне користування нежитловим приміщенням одночасно з підписанням сторонами цього договору та акту прийому-передачі вказаного приміщення (при наданні).
Пунктом 3.1 Договору орендна плата розраховується відповідно до методики та базових орендних ставок, затверджених рішенням Святошинської районної у місті Києві ради №41 від 31.10.2006 р. і складає 3 807,04 грн. за перший місяць оренди відповідно до розрахунку орендної плати (згідно додатку №1 до даного договору). Податок на додану вартість сплачується орендарем окремо від орендної плати у розмірах та порядку, визначеному чинним законодавством.
Відповідно до п. 3.2 Договору розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції.
Пунктом 3.3. Договору сторони погодили, що орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно, не пізніше 10 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції на рахунок орендодавця, зазначений в п. 1.1 даного договору.
Додатковою угодою №1 від 21.05.2010 р. внесено зміни до Договору, відповідно до якої крім орендної плати орендар відшкодовує орендодавцю амортизаційні відрахування за орендоване майно, плату за землю та експлуатаційні витрати (п. 3.6 Договору).
На виконання умов Договору позивачем було передано відповідачу в оренду приміщення за адресою: м. Київ, вул. Кулібіна, 4/2, загальною площею 56,88 кв. м., що підтверджується актом прийому-передачі нежитлового приміщення від 04.09.2008 р.
Спір у справі виник у зв'язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошового зобов'язання за Договором, у зв'язку з чим позивач вказує на існування заборгованості у розмірі 23 238,34 грн. за період з січня по квітень 2011 р. та пені у розмірі 525,00 грн., яка нарахована на суму заборгованості.
Договір є договором оренди, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України, Глави 30 Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального".
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Аналогічні норми містяться в положеннях ст. 759 Цивільного кодексу України.
Матеріалами справи (акт прийому-передачі нежитлового приміщення від 04.09.2008 р.) підтверджується факт передачі приміщення в оренду, користування ним відповідачем та правомірне нарахування Дирекцією за період з січня по квітень 2011 р. орендної плати у розмірі 19 138,2 грн., експлуатаційних витрат у розмірі 133,84 грн. та відшкодування плати за землю у розмірі 93,32 грн., в тому числі ПДВ у розмірі 3 873,05 грн., а всього 23 238,34 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами 1, 4 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Частинами 1 та 3 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Додатковою угодою №1 від 21.05.2010 р. внесено зміни до Договору, відповідно до якої крім орендної плати орендар відшкодовує орендодавцю амортизаційні відрахування за орендоване майно, плату за землю та експлуатаційні витрати (п. 3.6 Договору).
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України, враховуючи приписи пункту 3.3 Договору відповідач повинен був сплачувати орендну плату та інші платежі не пізніше 10 числа поточного місяця.
Відтак заборгованість відповідача по орендній платі та іншим платежам за період з січня по квітень 2011 р. становить 23 238,34 грн., а строк виконання грошового зобов'язання на момент подання позовної заяви настав.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов'язання по сплаті на користь позивача 23 238,34 грн. на підставі Договору. Відповідачем вказана заборгованість визнана.
Посилання відповідача на те, що орендна плата за приміщення по вул. Кулібіна, 4/2 в період з 14.04.2009 р. по 01.01.2011 р. повинна становити 2 433,38 грн., що обґрунтовується положеннями постанови Кабінету Міністрів України №316 від 25.03.2009 р., судом відхиляється, оскільки, по-перше, дана постанова стосується оренди державного майна, в той час як за Договором передано в оренду комунальне майно, а по-друге, прийнята 25.03.2009 р., Договір укладений 04.09.2008 р., а додатковою угодою №1 до Договору від 21.05.2010 р. внесені зміни, в тому числі якими орендну плату доповнено іншими платежами, а визначення розміру орендної плати здійснюється відповідно до методики та базових орендних ставок, затверджених рішенням Святошинської районної у м. Києві ради №41 від 31.10.2006 р. (п. 3.1 Договору).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Підприємство обставин, з якими чинне законодавство пов'язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання, не наведено.
За таких обставин, позовні вимоги Дирекції про стягнення з Підприємства заборгованості у розмірі 23 238,34 грн. (орендна плата у розмірі 19 138,2 грн., експлуатаційні витрати у розмірі 133,84 грн. та відшкодування плати за землю у розмірі 93,32 грн., в тому числі ПДВ у розмірі
3 873,05 грн.) є правомірними та обґрунтованими.
Також позивач просить розірвати Договір та виселити відповідача з орендованих приміщень.
Відповідно ст. 651 Цивільного кодексу України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Частиною ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до п. 9.4 Договору цей договір може бути розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених цим договором та чинним законодавством.
Згідно із п. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі.
Орендна плата згідно ст. 284 Господарського кодексу України є істотною умовою договору оренди.
Пунктом 9.7 Договору сторони погодили, що цей договір може бути достроково розірваний на вимогу орендодавця, якщо орендар: користується майном не відповідно до умов цього договору; навмисно або з необережності погіршив стан орендованого приміщення; не вніс плати протягом трьох місяців з дня закінчення строку платежу, згідно цього договору; систематично (більше двох раз) порушує терміни здійснення будь-яких платежів за цим договором; передає орендоване приміщення (його частину) у суборенду без відповідної згоди орендодавця або укладає договори про спільну діяльність, предметом яких є використання орендованого за цим договором приміщення; перешкоджає співробітникам орендодавця здійснювати перевірку стану орендованого приміщення.
Факт порушення відповідачем договірних зобов'язань щодо повної і своєчасної оплати орендної плати за Договором встановлений судом та не заперечується відповідачем.
Оскільки Договором прямо передбачена можливість його дострокового розірвання внаслідок систематичного (більше двох раз) порушення термінів здійснення орендної плати, а також з урахуванням того, що несплата орендних платежів є істотним порушенням договору оренди, позовні вимоги про розірвання Договору визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно із ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
З припиненням Договору відповідач втрачає статус орендаря і, оскільки належних доказів щодо підтвердження права користування орендованим приміщенням відповідач не надав, то вимога позивача про виселення відповідача з орендованих приміщень за Договором є обґрунтованою.
Також, позивачем заявлено вимогу про стягнення пені у розмірі 525,00 грн. за прострочення по сплаті платежів у період з 11.01.2011 по 30.04.2011 р.
Відповідач у встановлений строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням зобов'язання (ст. 610 Цивільного кодексу України), і тому він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.
Відповідно до п. 3.10 Договору за несвоєчасну сплату всіх платежів Орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.
Суд перевірив та вважає за можливе задоволення вимоги позивача про стягнення з відповідача пені у заявленому до стягнення розмірі, яка розрахована від орендної плати амортизаційних відрахувань за орендоване майно, плати за землю та експлуатаційних витрат.
За таких обставин, позовні вимоги задовольняються судом у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Комунального підприємства "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Святошинського району міста Києва" задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди нежитлового приміщення №71 від 04.09.2008 р., укладений між Комунальним підприємством "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Святошинського району міста Києва" та Приватним підприємством "Комерційна фірма "Янас".
3. Виселити Приватне підприємство "Комерційна фірма "Янас" (03170, м. Київ, вул. Кулібіна, 4/2; ідентифікаційний код 33305624) із зайнятого ним приміщення загальною площею 56,88 кв. м., що розташоване за адресою м. Київ, вул. Кулібіна, 4/2.
4. Стягнути з Приватного підприємства "Комерційна фірма "Янас" (03170, м. Київ, вул. Кулібіна, 4/2; ідентифікаційний код 33305624) на користь Комунального підприємства "Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду" Святошинського району міста Києва (03134, м. Київ, вул. Симиренка, 17; ідентифікаційний код 36037999) заборгованість у розмірі 23 238 (двадцять три тисячі двісті тридцять вісім) грн. 34 коп., пеню у розмірі 525 (п'ятсот двадцять п'ять) грн. 00 коп., державне мито у розмірі 322 (триста двадцять дві) грн. 63 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Р.В. Бойко
Дата підписання повного тексту рішення –03.08.2011 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2011 |
Оприлюднено | 01.09.2011 |
Номер документу | 17886668 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні