2/109
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2/109
09.08.11
За позовомПублічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк»
ДоПриватного підприємства «Ютел Ойл-К»
Про стягнення 409591,64 грн.
Суддя І.О. Домнічева
Представники:
від позивача від відповідачаМельник М.А. Тимчишин Ю.Г., Слабоус Є.А.
Рішення винесено відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк»позивача у справі, звернулось з позовною заявою до Господарського суду м. Києва до Приватного підприємства «Ютел Ойл-К»про стягнення з останнього заборгованості по договору про овердрофтне обслуговування № 4-0 від 18.08.08р.
Відповідачем письмового відзиву на позовну заяву суду не надано; представник в судовому засіданні суму заборгованості не спростував, але зазначив про наявність обставин, що зумовили несвоєчасне виконання зобов'язань за договором.
Крім того, 26.07.2011р. в судовому засіданні представником позивача було подано заяву про збільшення позовних вимог, що становить 423884,16 грн.
При розгляді матеріалів справи встановлено, що:
18.01.2008р. між Відкритим акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк»та Приватним підприємством «Ютел Ойл-К»був укладений договір про овердрофне обслуговування №4-0.
Як вбачається з кредитного договору (п.1.1. –1.2.), у випадку виникнення у Позичальника потреби здійснення платежів понад залишок коштів на поточному рахунку №2600720562 в Київській регіональній дирекції ВАТ АБ «Укргазбанк», МФО 320478, банк надає позичальнику кредитні кошти (овердрафт) в гривнях на поповнення обігових коштів в межах суми ліміту овердрафту шляхом дебатування поточного рахунку. Розрахунок ліміту здійснюється банком самостійно, відповідно до внутрішніх нормативів та процедур банку.
Матеріали справи свідчать про те, що починаючи з 18.01.2008р. по 16.01.2009р. ліміт овердрафту, в межах якого позичальник має право здійснювати видаткові операції з свого поточного рахунку, визначеного в п. 1.1. договору, понад залишок коштів, встановлено на загальну суму 220000,00 грн.
Пунктом 1.2. договору передбачено, що починаючи з 01.04.2008р. ліміт овердрафту встановлюється щомісячною додатковою угодою до цього договору, передбаченому кредитним договором.
Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами було укладено 9 додаткових угод до договору про овердрафтне обслуговування №4-0. Остання угода про внесення змін та доповнень №9 до договору про овердрафтне обслуговування №4-0 від 18.01.2008р. зазначає про те, що починаючи з 01.11.2008р. по 30.11.2008р. ліміт овердрафту, в межах якого позивач має право здійснювати видаткові операції з свого поточного рахунку, визначеного в п. 1.1 договору, понад залишок коштів, встановлюється на загальну суму 300433,70 грн.
Кредитним договором, зокрема п. п. 1.4.1, встановлено процентну ставку за користування овердрафтом:
- з 18.01.08р. по 18.03.08р. (включно) –11,9 % річних;
- з 19.03.08р. по 16.01.09р. –14,9 % річних.
Кредитним договором (п. п. 1.4.2) встановлено, що у випадку порушення строків повернення кредитних коштів у формі овердрафту, встановленого в п. 1.3.1. цього договору, застосовується підвищена процентна ставка у розмірі 15,9 % річних.
Згідно п. 1.3.2. Кредитного договору, датою надання кредитних коштів у формі овердрафту вважається день виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку позичальника після закінчення операційного дня.
Згідно п. 1.3.3. Кредитного договору, датою погашення (часткового погашення) наданих коштів у формі овердрафту вважається день, коли на поточному рахунку позичальника (або на інших рахунках, на яких згідно з нормами чинного законодавства може враховуватись заборгованість за овердрафтом) відсутнє дебетове сальдо на початок операційного дня.
Згідно п. 1.3.4. погашення заборгованості за овердрафтом здійснюється автоматично, за рахунок грошових надходжень на поточний рахунок позичальника.
З матеріалів справи вбачається, що факт отримання позичальником кредитних коштів у вигляді овердрафту підтверджують: виписка-обороти по рахунку 2600720562.980 ПП «Ютел Ойл-К»з 18.01.2008р. по 03.04.2011р.
Отже, за таких обставин банк належним чином виконав свої зобов'язання за Кредитним договором, що визначені п. 3.1.1. даного договору.
Згідно зі ст. 509 Цивільного Кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (частина 1). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2). Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).
Аналогічні положення містяться і у статтях 525, 526 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України).
Відповідно до ст. 626 Цивільного Кодексу України Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 638 Цивільного Кодексу України Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з статтею 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Згідно з частиною 1 статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 1055 Цивільного Кодексу України Кредитний договір укладається у письмовій формі.
Відповідно до ст. 1048 Цивільного Кодексу України Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Відповідно до ст. 1049. Цивільного Кодексу України Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до частини 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами (частина 1 статті 536 ЦК України).
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина 2 статті 625 ЦК України).
Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства (частина 2 статті 536 ЦК України).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Як вбачається з умов кредитного договору, зокрема з п. 3.3.1., позичальник зобов'язується забезпечити повернення отриманих на умовах цього договору кредитних коштів і сплату нарахованих процентів та комісій у порядку та терміни, встановлені цим договором. Ї
Пунктом 3.3.3. Кредитного договору передбачено, що позичальник у разі непогашення овердрафту в строк, визначений в пункті 1.3.1. цього договору, зобов'язується сплачувати проценти за користування простроченим овердрафтом, виходячи з процентної ставки, встановленої в п. 1.4.2. цього договору.
Згідно п. 1.4.4. Кредитного договору, строк сплати процентів –щомісячно, в останній банківський день кожного місяця, а також в день закінчення строку користування овердрафтом, в день дострокового розірвання цього договору.
Так, пунктом 5.3. Кредитного договору передбачено, що за порушення строків повернення кредитних коштів та/або сплати процентів за користування кредитними коштами позичальник зобов'язаний сплачувати банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період існування заборгованості, обчисленої від суми простроченого платежу за кожен день прострочення зобов'язання від дня виникнення такого прострочення до повного погашення заборгованості.
Згідно п. 5.4. Кредитного договору банк має право застосовувати штрафні санкції за неповернення (не вчасне повернення) наданих коштів (частини наданих коштів) –у вигляді штрафу в розмірі 10% від суми простроченої заборгованості.
Отже, за таких обставин вимоги позивача ґрунтуються на нормах чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню виходячи з заяви позивача про збільшення розміру позовних вимог.
За таких обставин та керуючись ст. ст. 49, 82 Господарського процесуального кодексу України, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства «Ютел Ойл-К»(м. Київ, Повітрофлотський проспект, 54, оф. 410; код ЄДРПОУ 33829670) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк»(м. Київ, вул. Червоноармійська, 39; код ЄДРПОУ 23697280) 261406 (двісті шістдесят одна тисяча чотириста шість) грн. 94 коп. –заборгованість по кредиту, 1366 (одна тисяча триста шістдесят шість) грн. 48 коп. –заборгованість по процентах за період з 01.07.2011р. по 12.07.2011р., 62174 (шістдесят дві тисячі сто сімдесят чотири) грн. 75 коп. –заборгованість по процентах, 59696 (п'ятдесят дев'ять тисяч шістсот дев'яносто шість) грн. 54 коп. –заборгованість по пені за несвоєчасне повернення кредиту, 6744 (шість тисяч сімсот сорок чотири) грн. 63 коп. –заборгованість по пені за несвоєчасну сплату процентів, 32494 (тридцять дві тисячі чотириста дев'яносто чотири) грн. 82 коп. –штраф за невиконання умов кредитного договору, 4238 (чотири двісті тридцять вісім) грн. 84 коп. –державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя І.О. Домнічева
Повне рішення складено 11.08.2011р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2011 |
Оприлюднено | 09.09.2011 |
Номер документу | 17910201 |
Судочинство | Господарське |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Гавдик Зіновій Володимирович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Сакалош Володимир Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Боділовська Марина Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні