6596-2008А
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 110
ПОСТАНОВА
Іменем України
25.06.2008Справа №2-4/6596-2008А
За позовом - Кримського республіканського відділення Фонду Українисоціального захисту інвалідів, м. Сімферополь
До відповідача - Приватного сільськогосподарського підприємства «Крим», с. Дмитрівка, Совєтський р-н.
Про стягнення 6 464,00 грн. Суддя І.К. Бєлоглазова
при секретарі Лисюк О.Д.
представники:
Від позивача представник Бахарева Н.В., д/п від 09.04.08 р.
Від відповідача – не з'явився
Обставини справи: Позивач – КРВ Фонду соціального захисту інвалідів, м. Сімферополь звернувся до Господарського суду АРК з позовом до відповідача – Приватного сільськогосподарського підприємства «Крим», с. Дмитрівка, Совєтський р-н., про стягнення 6464,00 грн. адміністративно – господарських санкцій.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач згідно з Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875 зі змінами та доповненнями ( надалі Закон) та даних звіту за формою № 10-ПІ поштова – річна « Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік», затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 10.02.07 р. № 42, повинен був забезпечити у 2007 році працевлаштування інвалідів на 1 робоче місце, але фактично у 2007 році не було працевлаштоване жодного інваліда .
У зв'язку з цим відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно – господарські санкції у розмірі 6 464, 00 грн. за одно робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, в строк до 15 квітня але цей обов'язок не виконав.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час слухання справи належним чином повідомлений судовою повісткою, про що є підпис на повідомленні, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не представив.
У зв'язку з цим, позивач наполягає на стягненні з відповідача 6 464,00 грн. адміністративно – господарських санкцій.
В судовому засіданні 25.06.08 р. позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, суд про причини не повідомив.
У відповідності зі ст. 128 Кодексу Адміністративного судочинства України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони не є перешкодою для розгляду справи.
Згідно з п. 6 Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України” № 2953-ІV від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р., до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991р. (1798-12), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України « Про основи соціальної захищеності інвалідів в країні» від 18.12.1998 р. зі змінами та доповненнями, передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.
Відповідно до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Згідно із ст. 20 цього Закону підприємства ( об'єднання ), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві ( в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві ( об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Відповідач повинен був забезпечити у 2007 році працевлаштування інвалідів на 1 робоче місце, фактично у 2007 р. працювало 0 інвалідів.
Відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративні – господарські санкції у розмірі 6 464,00 грн. за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом.
На виконання « Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» затвердженого Постановою КМУ від 31.01.07 р. № 70, адміністративно – господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно – господарських санкцій, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України. Порушення термінів сплати адміністративно – господарських санкцій тягне за собою нарахування мені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Контроль за своєчасним і повним надходженням адміністративно – господарських санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду. У разі несплати адміністративно – господарських санкцій у встановлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Адміністративно – господарські санкції у Фонд соціального захисту інвалідів обов'язкові до сплати і здійснюються в безперечному порядку, незалежно від фінансового стану підприємства і наслідків фінансово – господарської діяльності. Тобто чинним законодавством не передбачено звільнення від сплати санкцій у разі наявності або відсутності прибутку відповідних суб'єктів господарювання, тому відповідач зобов'язаний перерахувати суму несплачених штрафних санкцій у розмірі 6464,00 грн.
Відповідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином Конституцією України гарантовано право соціально незахищених громадян, в тому числі інвалідів, на відповідний рівень життя, фінансування якого здійснюється за рахунок як держави, так і підприємств, організацій, що повинні сплачувати штрафні санкції за невиконання нормативу згідно із ст. 19,20 Закону України № 875.
Оскільки держава гарантує соціальний захист інвалідів, вона здійснює виконання цієї програми двома засобами: перший - шляхом зобов'язання підприємства створити для інваліда робоче місце (тобто забезпечити його роботою) з відповідними наслідками ( одержання зарплати, лікарняних, відпускних, матеріальної допомоги, пенсійне забезпечення, страхування та інш.) та другий - шляхом фінансування витрат бюджету на соціальне забезпечення інвалідів, що не працюють.
При таких обставинах, враховуючи положення Конституції України, Бюджетного кодексу України, Законів України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні», суд вважає, що підприємства, організації зобов'язані створити робочі місця для інвалідів, тобто виконати норматив, або перерахувати до Державного бюджету відповідну суму штрафних санкцій, за рахунок яких держава в особі відповідних уповноважених органів влади забезпечує соціальну підтримку інвалідів, в т.ч. і тих, що не працюють ( перша група інвалідності, пенсіонери-інваліди, діти-інваліди та інші).
Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства за порушення норм ч.1 ст. 19 відповідно до ч.1,2 ст. 20 Закону сплачують адміністративно-господарську санкцію.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 233 від 15.05.2007р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007р. за № 552\13819, визначено, що адміністративно-господарська санкція-це грошове зобов'язання, альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону, сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
З урахуванням викладеного позовні вимоги про стягнення 6 464,00 грн. підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Крим», с. Дмитрівка, Совєтський р-н. ( 97210, пров. Білоруський, 2 ,с. Дмитрівка, Совєтський р-н., ЄДРПОУ 30197944, МФО 324021, р/р 260072986 в КРД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль») на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (АР Крим, 95017, м. Сімферополь, пр.Кирова,51-52/10а, Реквізити: Одержувач: Держбюджет м. Совєтського р-ну; 50070000 Банк одержувача: Управління Держказначейства в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740431, р/р 31210230700290, призначення платежу; ЄДРПОУ платника; 50070000; 01; за незайняті інвалідами робочі місця за 2007 рік) 6 464,00 грн. фінансово – господарських санкцій.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Білоглазова І.К.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2008 |
Оприлюднено | 10.07.2008 |
Номер документу | 1791545 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Білоглазова І.К.