7632-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 301
РІШЕННЯ
Іменем України
03.07.2008Справа №2-30/7632-2008
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІА ВІАЛЄТ», м. Феодосія, вул. Галерейна, буд. 13, кв. 71.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Феодосійська міська рада, м. Феодосія, вул. Земська, буд. 4.
Про визнання права на оренду та спонукання до виконання певних дій.
Суддя Ловягіна Ю.Ю.
П Р Е Д С Т А В Н И К И :
Від позивача – Комедова, дов. від 06.06.2008 р. у справі.
Від відповідача – не з'явився.
Від третьої особи – не з'явився.
Сутність спору: позивач – ТОВ «ВІА ВІАЛЄТ» звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» про визнання права на оренду та зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 2500,0 га, розташованої за адресою: м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки, зона «Ближні Комиші», оціночний район № 95, укладеного 06.05.2008 року між ТОВ „ВІА ВІАЛЄТА” та Феодосійською міською радою.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що звернувся до Кримської регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів” із заявою про здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,2500 га, розташованої за адресою: АР Крим, м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки, укладеного 06.05.2008 року між ТОВ „ВІА ВІАЛЄТА” та Феодосійською міською радою.
Листом від 17.06.2008 року № 20-07/180 відповідач повідомив позивача про неможливість здійснення державної реєстрації вищевказаного договору оренди земельної ділянки від 06.05.2008 року, посилаючись на роз'яснення Кримської філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” № 02-04/1075 від 11.06.2008 р.
Відповідно до роз'яснення Кримської філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” № 02-04/1075 від 11.06.2008 р., без проведення аукціонів по набуттю права на оренду земельних ділянок, державній реєстрації підлягають лише договори оренди земельних ділянок, рішення про передачу в оренду яких було прийняте відповідними органами виконавчої влади або місцевого самоврядування до 01.01.2008 р.
Не погоджуючись з таким висновком відповідача позивач звернувся з позовом до суду, вважає, що у відповідача немає достатніх правових підстав для відмови в реєстрації вказаного договору оренди земельної ділянки.
Позивач вважає, що відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тому на правовідносини з укладення договору оренди землі від 06.05.2008 року між позивачем та Феодосійською міською радою, положення закону, на який посилається відповідач, не відносяться.
Відповідач у судове засідання не з'явився, письмовий відзив не представ. На день розгляду справи від відповідача надійшло клопотання від 03.07.2008 р. № 02-04/1227 про розгляд справи у відсутності представника відповідача у зв'язку з неможливістю явки його представника.
Ухвалою господарського суду від 25.06.2008 р. до участі у справі на підставі ст. 27 ГПК України в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучена Феодосійська міська рада, оскільки рішення господарського суду з даної справи може вплинути на її права або обов'язки.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, письмове пояснення не представив, про день розгляду справи був сповіщений належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Згідно зі ст. 75 ГПК України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Інших доказів сторонами не представлено.
Дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд –
в с т а н о в и в:
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України встановлений вичерпний перелік повноважень органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, який включає, зокрема, надання земельних ділянок в користування із земель комунальної власності.
Рішенням 44-ої сесії 4-го скликання Феодосійської міської ради від 26.12.2005 року № 2612 (із змінами, внесеними рішенням 27-ої сесії 5-го скликання від 28.12.2007 року № 1334 в частині зміни найменування ТОВ „ВІА ВІАЛЄТА”) узгоджено місце розташування земельної ділянки, затверджений акт вибору та обстеження земельної ділянки та надано дозвіл ТОВ „ВІА ВІАЛЄТА” на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,2500 га, розташованої за адресою: АР Крим, м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки. (а.с. 26).
Проект землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,2500 га, розташованої за адресою: АР Крим, м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки, для передачі в користування ТОВ „ВІА ВІАЛЄТА” розробило ТОВ „Союз плюс” в 2006-2007 роках. Даний проект пройшов всі необхідні узгодження відповідно до закону.
Рішенням 31-ої сесії 5-го скликання Феодосійської міської ради від 25.04.2008 р. № 1544 ТОВ „ВІА ВІАЛЄТА” був затверджений проект землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду площею 0,2500 га, розташованої в м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки, для будівництва оздоровчого комплексу. (а.с. 25).
Пунктом 1 вказаного рішення № 1544 Феодосійська міська рада передала ТОВ „ВІА ВІАЛЄТА” в оренду строком до 25.04.2038 року, земельну ділянку (кадастровий номер 0111946800:02:001:0239) площею 0,2500 га, для будівництва оздоровчого комплексу, розташованої в м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки.
На підставі вказаного рішення Феодосійської міської ради 06.05.2008 року між Феодосійською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого позивачу передано в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою АР Крим, м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки, зона „Ближні Комиші”, оціночний район № 95. (а.с. 20 – 22).
Земельна ділянка передана позивачу за Актом прийому-передачі. (а.с. 23).
Таким чином, на момент звернення до відповідача із заявою про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 06.05.2008 року позивачем був підготовлений повний пакет документів за проектом землеустрою по відведенню земельної ділянки і виконаний весь необхідний обсяг юридично значущих дій для укладення договору оренди земельної ділянки, підписаний договір оренди і поданий на державну реєстрацію відповідно до діючого законодавства України.
Згідно до ст. 3 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, зокрема речові права на чуже нерухоме майно.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, адміністратором Державного реєстру прав є Центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення. Статтею 19 Закону передбачено, що підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно є зокрема договори про оренду строком більше одного року.
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Умови реєстрації договорів оренди земельних ділянок закріплені в Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 року № 2073 (далі – Порядок).
Даний Порядок визначає єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок. (п. 1).
Крім того, в Порядку передбачений обсяг документів, необхідний для здійснення Державним підприємством „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів” дій з державної реєстрації договору оренди.
Необхідний обсяг документів для реєстрації договору оренди у повному обсязі був наданий позивачем, проте орган, уповноважений проводити державну реєстрацію прав користування земельною ділянкою, посилається на підстави, не передбачені ні в законодавстві, ні в спеціальній інструкції „Про тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель”, затвердженою Наказом Держкомзему України № 174 від 02.06.2003 року, яким передбачена реєстрація при наданні повного пакету документів.
Посилання відповідача на роз'яснення Кримської філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” № 02-04/1075 від 11.06.2008р. вважаємо незаконними, оскільки Законом України „Про державний бюджет України на 2008р. і про внесення змін до деяких законодавчих актів України” не передбачено застосування норм вказаного Закону до правовідношень, які виникли до набрання їм законної чинності.
Згідно зі ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну сілу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Статтею 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, приймаючі до уваги положення ст. 58 Конституції України, для вирішення питання щодо правомірності передачі земельної ділянки в користування органом місцевого самоврядування на умовах оренди, слід враховувати як дату звернення особи до органу місцевого самоврядування, так й дату розгляду такого клопотання. Тому, суд вважає помилковим застосування до земельних правовідносин, які виникли між Феодосійською міською радою і позивачем, статті 16 Закону України „Про оренду землі” в частині проведення аукціонів, оскільки дана норма набрала законної сили після виникнення між сторонами земельних відносин.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про оренду землі” відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди.
Відповідно до п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. № 2073 “Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі” відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених пунктом 8, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15 Закону України "Про оренду землі" є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди.
Укладений 06.05.2008 року між Феодосійською міською радою та позивачем договір оренди земельної ділянки повністю відповідає вимогам ст. 15 Закону України „Про оренду землі”. В договорі сторонами обумовлені всі істотні умови.
Діючим законодавством України не передбачені інші підстави для відмови уповноваженим органом у реєстрації договору оренди земельної ділянки, крім тих, які викладені у ст. 15 Закону України „Про оренду землі”, п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. № 2073 “Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі”.
Отже, висновок відповідача щодо неможливості здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки від 06.05.2008 р. не ґрунтується на Законі та порушує законні права та інтереси позивача на користування переданої йому земельної ділянки.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Слід зазначити, що на підставі ст. 152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю та вимагати захисту прав на земельну ділянку, зокрема, шляхом визнання права.
Аналогічний спосіб захисту порушеного права передбачений статтею 16 Цивільного кодексу України.
Визнання права оренди на земельну ділянку є засобом усунення невизначеності у взаємодіях суб'єктів, створення необхідних умов для його реалізації і запобігання дій з боку третіх осіб, що перешкоджають його нормальному здійсненню, це офіційне підтвердження наявності чи відсутності у позивача оспорюваного права.
Враховуючи, що правомірне землекористування підтверджено матеріалами справи, порушення відповідачем права позивача на оренду доведено в судовому засіданні, суд вважає за необхідне вимогу позивача в частині визнання права на оренду земельної ділянки за позивачем задовольнити.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача, викладені в позові обґрунтовані, доведені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Держмито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 03 липня 2008 року були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Відповідно до ст. 84 ГПК України рішення оформлено та підписано 08 липня 2008 року.
Керуючись ст. 49, 80, 82 – 84 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю „ВІА ВІАЛЄТА” (м. Феодосія, вул. Галерейна, буд. 13, кв. 71, ЄДРПОУ 35364938) право на оренду земельної ділянки площею 2500 га, розташованої за адресою: АР Крим, м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки, зона „Ближні Комиші”, оціночний район № 95, для будівництва оздоровчого комплексу, на умовах, що встановлені договором оренди земельної ділянки, укладеним 06.05.2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю „ВІА ВІАЛЄТА” та Феодосійською міською радою.
3. Зобов'язати Кримську регіональну філію Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України із земельних ресурсів” провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 2500 га, розташованої за адресою: АР Крим, м. Феодосія, Керченське шосе, район 2-ої пішохідної доріжки, зона „Ближні Комиші”, оціночний район № 95, укладеного 06.05.2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю „ВІА ВІАЛЄТА” та Феодосійською міською радою.
4. Стягнути з Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», м. Сімферополь, вул. Київська, буд. 77/4 (ОКПО 26485549) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІА ВІАЛЄТ», м. Феодосія, вул. Галерейна, буд. 13, кв. 71 (ЄДРПОУ 35364938) 85,0 грн. державного мита та 118,0 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ловягіна Ю.Ю.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2008 |
Оприлюднено | 14.07.2008 |
Номер документу | 1802859 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Ловягіна Ю.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні