320/13-06
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ-32, вул. Комінтерну, 16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.10.06 Справа 320/13-06
За позовом Комунального підприємства „Білоцерківтепломережа”, м. Б. Церква
до Київського обласного комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Київоблводоканал”, м. Б. Церква
про стягнення 118678,12 грн.
Суддя С.Ю. Наріжний
Представники:
від позивача не з'явився;
від відповідача Бойко Ю.А. - довіреність;
Козак П.В. –довіреність;
суть спору:
Комунальним підприємством „Білоцерківтепломережа” (далі –позивач) заявлено позов до Київського обласного комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Київоблводоканал” (далі –відповідач) про стягнення 118678,12 грн., з яких 106028,82 грн. –основний борг, 7400,31 грн. пеня, 4029,46 грн. інфляційні збитки, 1219,53 грн. –3% річних.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору №848 від 01.11.2002р. щодо оплати за надані послуги.
04.10.2006 р. до суду надійшов відзив відповідача, згідно якого відповідач просить суд припинити провадження у справі в зв'язку з підписанням сторонами акту заліку взаємної заборгованості, за яким сторони зробили взаємозалік зустрічних однорідних вимог на суму основного боргу106028,82 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, витребуваних ухвалою суду документів не подав. Позивач належним чином був повідомлений про місце і час судового засідання ухвалою суду від 18.09.2006р. Таким чином, позивач не реалізував своє процесуальне право на участь в судовому засіданні господарського суду. За таких обставин справа розглядається без участі представника позивача, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників відповідача судом встановлено наступне.
01.11.2002р. між позивачем та відповідачем було укладено договір №848 на споживання теплової енергії (далі –Договір). Відповідно до умов Договору позивач прийняв на себе зобов'язання постачати відповідачу теплову енергію в потрібних йому обсягах, а відповідач відповідно зобов'язаний був оплачувати одержувану теплову енергію від позивача на умовах визначених договором та відповідно до „Правил користування теплової енергією” та „Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики України”.
Згідно п.5.1 договору розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться відповідно до установлених тарифів. Тарифи на теплопостачання розраховуються згідно планових витрат з подальшим перерахунком згідно фактичних витрат за цей період.
Тарифи на послуги теплопостачання позивача встановлені відповідним рішенням виконавчого комітету Білоцерківсьої міської ради, що міститься в матеріалах справи.
Відповідно до п. 5.3. договору відповідач зобов'язаний проводити оплату за надані позивачем послуги в термін до 10-го числа наступного місяця на підставі рахунків-фактури, які направляються відповідачу позивачем..
Судом встановлено, що позивач належним чином виконує свої зобов'язання за договором, надаючи відповідачу за період з 01.11.2005 р. по 21.08.2006 р. послуги з постачання теплової енергії в повному обсязі на суму 144432,61 грн., що підтверджується актами приймання теплової енергії та довідкою про заборгованість за спожиту теплову енергію, що містяться в матеріалах справи. Відповідач, в свою чергу, в порушення умов договору та прийнятих на себе зобов'язань надані послуги оплатив частково на суму 38403,79 грн., у зв'язку з чим станом на день подання позову у нього утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 106028,82 грн.
На день розгляду справи основний борг, який підлягає стягненню з відповідача складає 106028,82 грн.
Відповідно до ст. 601 ЦК України зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.
Оскільки як встановлено судом на день розгляду справи між сторонами підписаний акту заліку взаємної заборгованості від 12.09.2006 р., за яким сторони зробили взаємозалік зустрічних однорідних вимог на суму 106028,82 грн. по договору на споживання теплової енергії від 01.11.2002 р., в зв'язку з наявністю заборгованості позивача перед відповідачем по договору про надання послуг з постачання холодної води та водовідведення №2999 у сумі 245437,12 грн. провадження у справі в частині стягнення з відповідача 106028,82 грн. основного боргу підлягає припиненню за відсутністю предмету спору.
Відповідно до абзацу другого пункту 4 Прикінцевих положень Господарського кодексу України та абзацу другого пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, які набрали чинності 01.01.2004р. до відносин, що виникли до набрання чинності відповідними положеннями цих Кодексів, зазначені положення застосовуються щодо тих прав і обов'язків, які продовжують існувати або виникли після набрання чинності цими положеннями. Оскільки правовідносини між сторонами станом на 01.01.2004р. продовжували існувати, то суд при розгляді справи застосовує норми Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Позивачем також заявлена вимога на підставі п. 5.2 договору про стягнення з відповідача пені.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (штрафом, пенею).
Згідно п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Як вбачається з розрахунку, що міститься в матеріалах справи сума пені в розмірі 7400,31 грн. не відповідає зазначеним вище вимогам, оскільки нарахована більш ніж за шість місяців, а тому такий розрахунок є необґрунтованим та не може бути прийнятий судом. Згідно розрахунку зробленого судом сума пені за період з 10.11.2005 р. по 11.05.2006 р. складає 3314,62 грн.
Проте суд враховує, що відповідач –Київське обласне комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства „Київоблводоканал” є державним комунальним підприємством, основним джерелом отримання коштів для розрахунку за природній газ є надходження платежів від населення за комунальні послуги, в діях відповідача щодо несплати в строк повної вартості отриманих від позивача послуг відсутній прямий умисел. Відповідач не є комерційною організацією, фінансується з бюджету територіальної громади, на даний час перебуває у скрутному фінансовому становищі. До того ж враховуючи вищенаведене відповідач частково виконав зобов'язання щодо оплати отриманих послуг.
Відповідно до ст. 233 ГК України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Згідно п. 3 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України суд має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки, яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Враховуючи вищенаведене, суд зменшує пеню в розмірі 3314,62 грн., яка підлягає стягненню з відповідача до 1657,31 грн.
Крім того, згідно із ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За розрахунком позивача, що знаходиться в матеріалах справи, розмір 3% річних за весь час прострочення складає 1219,53 грн., інфляційних збитків 4029,26 грн. Розрахунок відповідає вимогам законодавства та обставинам справи, а тому зазначені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково в сумі 1657,31 грн. пені, 1219,53 грн. - 3% річних та 4029,26 грн. збитків від інфляції.
Витрати за розгляд справи відповідно до ст. 49 ГПК України та витрати за інформаційно –технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст.44 ГПК України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Оскільки позивач звернувся до суду 11.09.2006 р., а взаємозалік заборгованості в частині основного боргу (припинення зобов'язання) був проведений сторонами після звернення до суду, тобто 12.09.2006 р., то за розгляд вимог про стягнення основного боргу, 3% річних, інфляційних збитків та в частині задоволеної суми пені господарські витрати покладаються на відповідача, в іншій частині - на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Київського обласного комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Київоблводоканал” (09109, Київська обл., м. Б. Церква, вул. Сухоярська 14; код ЄДРПОУ 03346549) на користь Комунального підприємства „Білоцерківтепломережа” (09109, Київська обл., м. Б. Церква, вул. Мережна 3; код ЄДРПОУ 04654336) 1657 (тисячу шістсот п'ятдесят сім) грн. 31 коп. пені, 1219 (тисячу двісті дев'ятнадцять) грн. 53 коп. 3% річних, 4029 (чотири тисячі двадцять дев'ять) грн. 26 коп. - збитків від інфляції, а також судові витрати: 1134 (тисячу сто тридцять чотири) грн. 09 коп. державного мита та 113 (сто тринадцять) грн. 94 коп. витрат за інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
3. В частині стягнення 106028,82 грн. основного боргу провадження у справі припинити.
4. В частині стягнення 5743 грн. пені відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Наріжний С.Ю.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2006 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 180427 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Наріжний С.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні