17/176-06-6568
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" жовтня 2006 р.Справа № 17/176-06-6568
За позовом: Малого приватного підприємства „Валентина”
до відповідача: Кілійської державної районної адміністрації
про визнання незаконним договір оренди земельної ділянки
Суддя Зуєва Л.Є.
П р е д с т а в н и к и :
Від позивача: не зявився;
Від відповідача: не зявився;
Суть спору: позивач поросить суд визнати незаконним договір оренди земельної ділянки від 08.07.2004р., укладений між сторонами по справі, оскільки вищезазначений договір в момент його укладання не відповідав вимогам діючого законодавства.
Відповідач в засідання суду зявився, надав відзив на позов в якому заявлені позовні вимоги не визнає з підстав викладених у відзиві, посилаючись на ті обставини, що зазначений договір припинив свою дію 08.07.2005р.
По справі у відповідності до вимог ст. 77 ГПК України оголошувалася перерва починаючи з 27.09.2006р. по 04.10.2006р. о 09 год. 40 хв.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
08.07.2004р. між Кілійською районною державною адміністрацією та малим приватним підприємством „Валентина” було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого відповідач надає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 734,41 га, яка знаходиться на території Вилківської міської ради за межами населеного пункту.
У відповідності до умов п. 5 зазначений договір укладено строком на 1 рік та після виготовлення проекту відведення земельної ділянки договір оренди в подальшому буде переукладений згідно розпорядження Кілійської районної державної адміністрації №273 від 21.05.2004р. на років.
При цьому, у відповідності до вимог п. 6 зазначеного договору орендна плата вноситься у грошовій формі у розмірі 36720 грн. 05 коп. на рік з розрахунку 50 грн. за 1 га. З яких Ѕ частини річної орендної плати позивач зобов'язався вносити до 01 серпня, а іншу частину до 1 листопада.
Як вбачається з умов договору зазначена земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб. При цьому за цільовим призначенням земельна ділянка відноситься до категорії земель запасу на території Вилківської міської ради.
Крім цього, пунктом 25 зазначеного договору передача земельної ділянки здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
При цьому права третіх осіб на орендовану земельну ділянку не повинні бути порушені, як цього вимагає п. 31 зазначеного договору.
При передачі Кілійською районною державною адміністрацією земельної ділянки МПП „Валентина” відповідачем були порушені умови договору оренди земельної ділянки та вимоги діючого законодавства, у зв'язку з чим МПП „Валентина„ звернулося до господарського суду Одеської області з позовом за віхд.№8183 від 05.07.2006р. про визнання незаконним договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.07.2006р. порушено провадження у справі №17/176-06-6568 за позовом малого приватного підприємства „Валентина” до Кілійської районної державної адміністрації про визнання договору оренди земельної ділянки незаконним.
Дослідивши обставини справи та надані докази суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних правових підстав.
У відповідності до вимог ст. 1 Закону України „Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про оренду землі” орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
У відповідності до вимог ст. 13 цього ж Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 15 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об'єкта оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11,17,19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Крім цього, вимогами даної статті та умовами п. 35 укладеного договору передбачено, що невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до п. 1 розяснення ВАСУ № 02-5/111 від 12.03.1999р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних з визнанням угод недійсними” вирішуючи питання про визнання угод недійсними суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон повязує визнання угод недійсними та настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угоди вимогам закону, дотримання встановленої форми угоди, у чому конкретно складається неправомірні дії сторони та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Крім цього відповідно до ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.1-3,5 та ч.6 ст.203 цього Кодексу. Згідно ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
У відповідності до вимог п.3 ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо невстановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Зазначений договір оренди землі укладений в порушення вимог п. 35 договору та вимог ст. 15 Закону України „Про оренду землі” оскільки до укладеного договору не додані план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень у її використанні та встановленні земельних сервітутів, акт визначення земельної ділянки в натурі та акт приймання передачі об'єкта оренди, проект відведення земельної ділянки.
Крім цього, п.п.1,2,3 статтею 124 Земельного кодексу України встановлений чіткий порядок передачі земельних ділянок в оренду, а саме передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
За таких обставин, розглянувши матеріали справи, суд встановив, що договір оренди землі укладений 08.07.2004р. між Кілійською районною державною адміністрацією та малим приватним підприємством „Валентина” не відповідав в момент укладання вимогам вимог ст. 118,123,124 ЗК України та вимог ст. 15 Закону України „Про оренду землі”, у звязку з чим його слід визнати недійсним .
Оскільки розглядом матеріалів встановлено, що земельна ділянка, яка є предметом оспорюваного договору, не була передана позивачу у користування, акт-приймання передачі землі не складався , як того вимагає п.25 укладеного договору та ст. 15 Закону України „Про оренду землі” і фактичне використання землі не відбулося у звязку з чим, суд дійшов висновку що цей договір слід визнати недійсним з моменту укладання.
Таким чином, суд керуючись ст.ст. 203, 215, 792 ЦК України, ст.ст. 1,6,13,15 Закону України „Про оренду землі”, ст. 124 Земельного кодексу України, визнає договір оренди землі, який був укладений між Кілійською районною державною адміністрацією та малим приватним підприємством ”Валентина” таким, що не відповідає вимогам закону, у зв'язку з чим договір оренди землі від 08.07.2004р. підлягає визнанню недійсною з моменту його укладання.
Судові витрати по держмиту, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача , згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати договір оренди землі від 08.07.2004р., укладений між Кілійською районною адміністрацією та малим приватним підприємством ”Валентина” –недійсним з моменту його укладання.
3. Стягнути з Кілійської районної державної адміністрації /68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Леніна, 44, п/р 35211002000827 в УДК Одеської області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 04057132/ на користь малого приватного підприємства “Валентина” /68355, Одеська область, Кілійський район, м. Вилкове, вул. Щорса,16, р/р26005054445539 ЮГРУ Приват Банк, м. Кілія, МФО 328704, код ЄДРПОУ 20975726/ 85 грн. /вісімдесят пять грн. 00 коп./ - держмита; 118 грн. /сто вісімнадцять грн.00 коп./ - послуги ІТЗ судового процесу.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Накази видати після вступу рішення в законну силу.
Рішення підписане 05.10.2006р.
Суддя Зуєва Л.Є.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 180700 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зуєва Л.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні