ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2011 року 14:00 Справа № 2а-0870/5077/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Чернової Ж.М., розглянувши у м. Запоріжжя в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною
заявою: Управління Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області
до: Публічного акціонерного товариства “Троянівський елеватор”
про: стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком призначених
на пільгових умовах,
ВСТАНОВИВ:
04.07.2011 Управління Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області звернулось до суду із позовом до Публічного акціонерного товариства «Троянівський елеватор», в якому просить стягнути з відповідача фактичні витрати на виплату та доставку пенсії за віком призначеної на пільгових умовах ОСОБА_1, згідно п. б ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 3 559,86 грн.
Представник УПФУ в Бердянському районі Запорізької області у судове засідання не з'явився направив суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, в письмовому проваджені.
Відповідач у судове засідання не з'явився з неповажної причини, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Надав до суду письмові заперечення проти позову. Вважає відсутніми правові підстави щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_1 Стверджує, що в порушення п.6 «Порядку призначення пенсій за рахунок підприємств та організації окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого 18.07.2007 постановою Кабінету Міністрів України №937, позивач не звертався до ПАТ «Троянівський елеватор» для отримання гарантійного листа підприємства про перерахування коштів на рахунок позивача для покриття витрат, пов’язаних з виплатою пенсій. Також, відповідач у письмовому запереченні зазначив, що позивачем надсилались на адресу ПАТ «Троянівський елеватор» розрахунки про фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, з посиланням на п.6.10. «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, при фактичній відсутності у вказаному нормативному документі пункту 6.10. Вважає, що позивач всупереч вимог ч.1 ст.71 КАС України не довів, що пенсія, відшкодування доставки якої є предметом спору, була призначена у встановленому законом порядку та з дотриманням умов, обов’язкових для прийняття такого рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За правилами ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Публічне акціонерне товариство «Троянівський елеватор» (ідентифікаційний код 00954194) є платником збору на обов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області.
Як зазначено у п.1.1 Статуту ПАТ «Троянівський елеватор”, зареєстрованого 19.01.2011 відповідно до рішення загальних зборів акціонерів від 06.12.2010, Публічне акціонерне товариство «Троянівський елеватор» є правонаступником всіх прав та обов’язків Відкритого акціонерного товариства «Троянівський елеватор».
Судом встановлено, що колишньому працівнику ПАТ «Троянівський елеватор» ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. б ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991, а саме:
ОСОБА_1 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Загальний стаж роботи складає - 36 років 3 місяці 10 днів, в тому числі за списком №2 – 16 років 4 місяці 21 день; стаж необхідний для призначення пенсії - 12 р. 6 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 11 р. 20 днів. Відповідно частка плати даного підприємства становить 88,36%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить –3 559 грн. 86 коп., за період з квітня по червень 2011 року.
Управлінням Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області відповідачу надсилались розрахунки про суми фактичних витрат на виплату пільгової пенсії за період з квітня по червень 2011 року.
Згідно розрахунку позивача загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної вищезазначеному пенсіонеру за вказаний період становить 3559 грн. 86 коп.
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеній особі пенсія призначається за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а саме відповідно до норм Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Згідно з п.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи.
За правилами абз.4 п.1 ст.2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 даного Закону.
Відповідно до абз.3 п.1 ст.4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» ставка збору на обов’язкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Виходячи з наведених норм, відповідач, як юридична особа, є платником збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Таке саме визначення страхових внесків наведено і в «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, (далі –«Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»).
Отже, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди осіб, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах таким особам, сплачуються як збір на обов’язкове державне пенсійне страхування і відносяться до страхових внесків за визначенням, наведеним у Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».
Підпунктом 2.1.1 п.2.1 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування –фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з п.6.1 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень цього Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п.6.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6.9 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» передбачено, що в разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Судом досліджено розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Розрахунками підтверджується наявність у відповідача зобов’язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 3559,86 грн., яке ним не було виконано.
Судом не приймаються до уваги заперечення відповідача виходячи з нижче зазначеного.
Згідно з п.6 «Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого 18.07.2007 постановою Кабінету Міністрів України №937, рішення про призначення пільгової пенсії приймається управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінпраці, та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України №937 від 18.07.2007, відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Кабінет Міністрів України - затвердив «Порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці».
У пп.2 п.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 5 років до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Із аналізу довідки, виданої ПАТ «Троянівський елеватор» (вих№45/1 від 07.09.2010) з метою уточнення особливого характеру роботи чи умов праці необхідних для призначення пільгової пенсії, розпорядження №124019 від 28.12.2010, протоколу №253 від 08.11.2010, судом з’ясовано, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком (шифр пенсії 104), відповідно до ст.ст.27-28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не за рахунок коштів підприємства.
Оскільки, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком (шифр пенсії 104), а не за рахунок коштів підприємства, то застосування «Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого 18.07.2007 постановою Кабінету Міністрів України №937, як того вимагає у запереченні відповідач, не ґрунтується на законі.
Заперечення відповідача не спростовують доводів позивача викладених у позовній заяві.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області до Публічного акціонерного товариства “Троянівський елеватор” про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах у сумі 3 559,86 грн. - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Троянівський елеватор» (71151, Запорізька область, Бердянський район, с. Трояни, вул. Шкільна, буд.1, ідентифікаційний код 00954194) на користь Управління Пенсійного фонду України в Бердянському районі Запорізької області (р/р 25604301001087 в філії Запорізького обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, код ЄДРПОУ 20508634) - 3559 (три тисячі п’ятсот п’ятдесят дев’ять) гривень 86 коп. заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М.Чернова
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2011 |
Оприлюднено | 20.09.2011 |
Номер документу | 18130213 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Чернова Жанна Миколаївна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Чернова Жанна Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні