Постанова
від 05.07.2011 по справі 2а/1570/4238/2011
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

    

Справа № 2а/1570/4238/2011

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2011 року           

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Юхтенко Л.Р.,

при секретарі судового засідання  – Мануліковій О.О.,

за участю

представника позивача –ОСОБА_1, за довіреністю

представник відповідача –ОСОБА_2, за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання вчинити певні дії., -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 16.02.2011 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради було проведено державну реєстрацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО», код ЄДРПОУ 37548885, за адресою: 65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 61, оф.26. Товариство з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»23.02.2011 року звернулося до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси  із заявою форми №1-ОПП та відповідними додатками до неї з метою отримання довідки про взяття платника податків на облік форми №4-ОПП, але будь - яких відповідей на свою заяву підприємство не отримувало. 15.04.2011 року цінним листом з повідомленням та описом поштового відправлення позивач повторно звернувся до ДПІ у Приморському районі м. Одеси  із заявою про взяття його на облік в якості платника податків та видачі йому довідки форми № 4-ОПП. На цей лист на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО» надійшла відповідь від ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 13.05.2011 року №28176/10/280 про те, що 16.02.2011 року ТОВ «СОПРАНО»було зареєстровано у відділі державної реєстрації ОМР за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 61, оф.26 та 17.02.2011 року взято на податковий облік у ДПІ у Приморському районі м. Одеси, але відповідно до п.4.17. Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів), та п.1.2.2. наказу ДПА в Одеській області від 20.07.2010року №1163, довідки про взяття на облік за Форми № 4-ОПП видаються тільки після прийняття начальником ДПІ особистого рішення щодо вручення керівнику юридичної особи та проведення з ним співбесіди.

Позивач не згоден з бездіяльністю відповідача щодо видачі платнику податку довідки форми №4-ОПП, що підтверджує взяття платника на податковий облік, вважає її протиправною та такою, що спричиняє перешкоди у провадженні господарської діяльності ТОВ «СОПРАНО», що стало підставою звернення позивача до суду з дійсним позовом.

Представник позивача у відкритому судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у відкритому судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у їх задоволенні, посилаючись на безпідставність позовних вимог, зокрема на те, що згідно з порядком обліку платників податку, зборів (обов’язкових платежів) затвердженого наказом ДПА України №80 від 19.02.1998 року, відомості про реєстрацію підприємства було передано до ВПМ ДПІ у Приморському районі м. Одеси для підтвердження місцезнаходження платника податків та реалізації покладених законом повноважень. Згідно з п.2 Наказу ДПА в Одеській області від 20.07.2010року №1163, для встановлення постійного контролю за новоствореними платниками податків з метою упередження використання ними схем мінімізації податкових зобов’язань та ухилення від оподаткування, керівником підрозділів реєстрації та обліку платників податків, після взяття юридичної особи на облік формувати довідки про взяття на облік за Форми № 4-ОПП та передавати їх начальнику ДПІ для особистого прийняття рішень щодо вручення керівнику юридичної особи та проведення з ним співбесіди. Згідно з п. 1.2. можливо видавати довідки про взяття на облік за формою № 4-ОПП з особистого відома начальника державної податкової інспекції. Оскільки рішення про видачу довідки форми № 4-ОПП про взяття на облік ТОВ «СОПРАНО»начальником ДПІ у Приморському районі м. Одеси не було прийнято, відділом реєстрації на обліку платників податків довідка форми № 4-ОПП не була видана.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»зареєстровано, як юридична особа 16.02.2011 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 37548885, за адресою: 65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 61, оф.26, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 6).

23.02.2011 року позивач звернувся до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси із заявою форми № 1-ОПП про взяття на облік платника податків та відповідними додатками до неї з метою отримання довідки форми № 4-ОПП, але будь - яких відповідей на своє звернення не отримував.

15.04.2011 року позивач повторно звернувся до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, шляхом направлення на її адресу цінним листом з повідомленням заяву від 15.04.2011 року, заяву про взяття на облік платника податків (форми 1-ОПП) від 15.04.2011року, копію заяви про взяття на облік платника податків (форми 1-ОПП) від 23.02.2011року, копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 16.02.2011 року, копію довідки серії АА №489799 з ЄДРПОУ від 17.02.2011 року, копію паспорта ОСОБА_3, копію ідентифікаційного номеру ОСОБА_3, копію договору суборенди від 16.02.2011року, копію довіреності від 14.02.2011року, що підтверджується описом поштового вкладення (а.с.21), на яку отримав відповідь від 13.05.2011 року №28176 /10/280 у вигляді листа, в якій Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси повідомляла позивача, що 16.02.2011 року ТОВ «СОПРАНО»було зареєстровано у відділі державної реєстрації ОМР за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 61, оф.26 та 17.02.2011 року взято на податковий облік у ДПІ у Приморському районі м. Одеси. Згідно з п.4.17 Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів), та п.1.2.2. наказу ДПА в Одеській області від 20.07.2010року №1163, для встановлення постійного контролю за новоствореними платниками податків з метою упередження використання ними схем мінімізації податкових зобов’язань та ухилення від оподаткування, керівником підрозділів реєстрації та обліку платників податків, після взяття юридичної особи на облік формувати довідки про взяття на облік за Ф 4-ОПП та передавати їх начальнику ДПІ для особистого прийняття рішень щодо вручення керівнику юридичної особи та проведення з ним співбесіди.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України від                  02 грудня 2010 року № 2755-VI, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»та наказом Державної податкової Адміністрації України від 22.12.2010 року №979, яким затверджений порядок обліку платників податків і зборів.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців», державний реєстратор у день державної реєстрації юридичної

особи зобов'язаний передати відповідним органам статистики, державної  податкової служби, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи. Підставою для взяття юридичної особи на облік в органах

статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України є надходження до цих органів відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.

Відповідно до п. 63.2. Податкового кодексу України (далі по тексту Кодекс) взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків.

Пунктом 63.4. Кодексу передбачено, що взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є органи державної податкової служби або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.

Взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів в органах державної податкової служби здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами державної податкової служби (п.64.1. Кодексу).

Довідка про взяття на облік платника податків надсилається (видається) платникам податків - юридичним особам та відокремленим підрозділам юридичних осіб наступного робочого дня з дня взяття на облік за основним місцем обліку (п.64.3.Кодексу).

Крім того, наказом Державної податкової Адміністрації України від 22.12.2010 року №979 затверджений порядок обліку платників податків і зборів (далі по тексту Порядок).

Відповідно до п.1.3 Порядку, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають усі платники податків.

З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) .

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних органах державної податкової служби за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів (п. 1.4 Порядку).

Взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів в органах державної податкової служби здійснюється після: внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) згідно із Законом (п. 3.1. Порядку).

Підставою для взяття на облік за основним місцем обліку в органі державної податкової служби є надходження до цього органу: відомостей з Єдиного державного реєстру або з відповідної реєстраційної картки про проведення державної реєстрації юридичної особи; документів, визначених пунктами 4.1, 4.2 розділу IV цього Порядку та поданих юридичною особою або відокремленим підрозділом юридичної особи за бажанням такого платника податків (п.3.2.Порядку).

Взяття на облік платника податків за основним місцем обліку органом державної податкової служби проводиться не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом, чи заяви від платника податків та здійснюється датою внесення даних до Єдиного банку даних юридичних осіб за номером, який відповідає порядковому номеру реєстрації відповідних відомостей державного реєстратора чи заяви платника податків у журналі за ф. N 2-ОПП (п. 3.7. Порядку).

Після взяття платника податків на облік за основним місцем обліку орган державної податкової служби формує довідку про взяття на облік платника податків за ф. N 4-ОПП (додаток 2). Така довідка надсилається платнику податків наступного робочого дня з дня взяття на облік. За згодою платника податків не пізніше наступного робочого дня після взяття його на облік така довідка може бути видана платнику податків чи уповноваженій особі платника податків в органі державної податкової служби (п. 3.10. Порядку).

Про видачу довідки за ф. N 4-ОПП (свідоцтва за ф. N 4-УРП) робиться запис у журналі реєстрації документів про взяття на облік платників податків за ф. N 14-ОПП (додаток 4). Довідка про взяття на облік не потребує додаткової реєстрації у загальному відділі чи канцелярії органу державної податкової служби.

Довідка про взяття на облік платника податків за ф. N 4-ОПП (свідоцтво за ф. N 4-УРП) є єдиним документом, який підтверджує взяття платника податків на облік в органі державної податкової служби. Довідка (свідоцтво) видається безоплатно та є дійсною лише на території України. На території держав, з якими Україна уклала міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, застосовується довідка-підтвердження статусу податкового резидента України. (п.3.11 Порядку).

З матеріалів справи вбачається, що відділом державних реєстраторів були надіслані відомості про включення до Єдиного державного реєстру юридичної особи –ТОВ «СОПРАНО»16 лютого 2011 року та 17 лютого 2011 року це підприємство було взято на облік ДПУ у Приморському районі м. Одеси як платник податків.

Між тим, в порушення вимог ст.64.3 Кодексу та п. 3.10 Порядку, довідка про взяття на облік платника податків не була надіслана (видана) платнику податків наступного робочого дня з дня взяття на облік за основним місцем обліку.

Судом не приймається до уваги посилання відповідача на  наказ ДПА в Одеській області від 20.07.2010року №1163, який передбачає, що для встановлення постійного контролю за новоствореними платниками податків з метою упередження використання ними схем мінімізації податкових зобов’язань та ухилення від оподаткування, керівником підрозділів реєстрації та обліку платників податків, після взяття юридичної особи на облік формувати довідки про взяття на облік за Ф 4-ОПП та передавати їх начальнику ДПІ для особистого прийняття рішень щодо вручення керівнику юридичної особи та проведення з ним співбесіди, оскільки пунктом 10 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»Податкового кодексу України передбачено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, Державної податкової адміністрації України та інших центральних органів виконавчої влади, прийняті до набрання чинності цим Кодексом на виконання законів з питань оподаткування, та нормативно-правові акти, які використовуються при застосуванні норм законів про оподаткування (в тому числі акти законодавства СРСР), застосовуються в частині, що не суперечить цьому Кодексу, до прийняття відповідних актів згідно з вимогами цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. В даному випадку, вищу юридичну силу має Податковий кодексу України.

Відповідно до вимог ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.   

Аналізуючи вище приведені положення нормативно-правових актів та фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що бездіяльність ДПІ у Приморському районі м. Одеси щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»довідки про взяття на облік форми № 4-ОПП є протиправною, оскільки чинним законодавством чітко передбачений порядок та строки видачі (направлення) такої довідки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач не дотримався приписів ст. 2 КАС України, а представник відповідача не зміг довести правомірність оскарженої бездіяльності.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

 Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

При таких обставинах суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд керуючись п. 1 ст. 94 КАС України присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати (судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.) з Державного бюджету України.

З огляду на вищевикладене, відповідно до положень Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Державної податкової Адміністрації України від 22.12.2010 року №979, керуючись ст.ст. 2,4,71, 94,158-163, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»до  Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання вчинити певні дії –задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси щодо видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»(код ЄДРПОУ 37548885, 65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 61, оф.26) довідки про взяття на облік платника податків за формою №4-ОПП.

Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси видати (надіслати) Товариству з обмеженою відповідальністю «СОПРАНО»(код ЄДРПОУ 37548885, 65012, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 61, оф.26) довідку про взяття на облік платника податків за формою №4-ОПП.

  Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений 05 липня 2011 року.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно:

Суддя                                                                                                                            Л.Р. Юхтенко                                                                                                                         

                                                                                

 

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення05.07.2011
Оприлюднено20.09.2011
Номер документу18135165
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а/1570/4238/2011

Ухвала від 15.06.2011

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Юхтенко Л.Р.

Ухвала від 07.06.2011

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Юхтенко Л.Р.

Постанова від 05.07.2011

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Юхтенко Л.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні