Рішення
від 31.08.2011 по справі 12/5025/1096/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

12/5025/1096/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"31" серпня 2011 р.Справа № 12/5025/1096/11

За позовом Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка Хмельницької області

до Фермерського господарства „Агроінвестпроект” с.Велика Шкарівка Шепетівського району

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області м. Хмельницький

  

про  стягнення 15 787грн. 97коп. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки

Головуючий, суддя            Шпак В.О.

                     Суддя             Гладюк Ю.В.

                     Суддя            Смаровоз М.В.

Представники сторін

Позивача:         не з'явився

Відповідача:     не з'явився

Третьої особи:  не з'явився

За участю          Заяц В.Ю. –старший помічник прокурора області

Суть спору:

Шепетівський міжрайонний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка Хмельницької області до Фермерського господарства „Агроінвестпроект” с.Велика Шкарівка Шепетівського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області м. Хмельницький про стягнення 15 787грн. 97коп. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною Шепетівською міжрайонною прокуратурою перевіркою встановлено факт порушення відповідачем вимог чинного земельного законодавства. Так, фермерське господарство „Агроінвестпроект” не маючи право встановлюючих документів на землю, самовільно зайняло земельну ділянку площею 15,17 га, за межами населеного пункту Великошкарівської сільської ради, яка віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення. На вказаній земельній ділянці ФГ „Агроінвестпроект” провело посів сільськогосподарських культур.

В ході проведення зазначеної перевірки встановлено, що 1 жовтня 2009 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області Кондратюком В.Б. проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства та виявлено порушення відповідачем вимог ст. 125 Земельного кодексу України, оскільки з метою вирощування сільськогосподарських культур самовільно зайнято і використовується земельна ділянка, яка розміщена за межами населеного пункту Великошкарівської сільської ради розміром 15,17 га. Такими діями відповідач завдав матеріальну шкоду державі в особі Шепетівської районної державної адміністрації.

          Керуючись Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року, управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області проведено розрахунок шкоди завданої відповідачем позивачеві. На підставі даного розрахунку державі в особі Шепетівської районної державної адміністрації у зв'язку з самовільним зайняттям відповідачем земельної ділянки розміром 15,17 га. завдано шкоду в сумі 15 787, 97 грн.

          В позовній заяві прокуратурою зазначено відповідачем –Фермерське господарство „Агроінвестпроект” с.Велика Шкарівка.

Як вбачається з матеріалів справи та Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повним найменуванням юридичної особи є Фермерське господарство „Агроівестпроект-2005”.

Отже, прокуратурою при написанні позовної заяви допущено описку щодо правильного найменування відповідача.

Повноважні представники сторін в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.  

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив та не заперечив проти позовних вимог, що не перешкоджає розгляду справи у відповідності до ст. 75 ГПК України.

Як вбачається зі Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру, Фермерське господарство „Агроівестпроект-2005” зареєстроване за адресою с. Велика Шкарівка Шепетівського району.

Ухвали суду надсилались на юридичну адресу відповідача.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, витребуваних судом документів не подав.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель в Хмельницькій області від 01.10.2009р. встановлено, що ФГ „Агроінвестпроект-2005” самовільно зайняло земельну ділянку площею 15,17га на землях сільськогосподарського призначення (не витребувані паї) та провело обробіток ґрунту в с.Велика Шкарівка Шепетівського району.

Також, 01.10.2009р. складено акт обстеження земельної ділянки.

Приписом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області №007391 від 01.10.2009р. зобов'язано відповідача усунути у 30-ти денний строк до 01.11.2009р. порушення земельного законодавства України.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.11.2009р. встановлено, що відповідач не виконав припис №007391 від 01.10.2009р. про усунення порушення чинного земельного законодавства.

Приписом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області №007393 від 09.11.2009р. зобов'язано відповідача усунути у 30-ти денний строк до 09.12.2009р. порушення земельного законодавства України.

Крім того, 01.10.2009р. та 09.11.2009р. стосовно директора відповідача складались протоколи про адміністративне правопорушення та виносились постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення ст.53-1, ст.188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Розмір шкоди, заподіяної ФГ „Агроінвестпроект-2005” самовільним зайняттям земельної ділянки, обрахований згідно „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету міністрів України №963 від 25.07.2007 року, становить 15 787грн. 97коп.

Дослідивши  матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно із пунктом 12 розділу X „Перехідні положення”  Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

За приписами статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

У розумінні статті 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Документи, що посвідчують право власності або право постійного користування на дану земельну ділянку, а також договір оренди земельної ділянки, ФГ „Агроінвнстпроект” –2005” не надано.  

Відповідно до статті 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з частиною 1 статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням суду (ч. З ст. 212 Земельного кодексу України).

Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок; невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства).  

Факт самовільного зайняття земельної ділянки підтверджується Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель в Хмельницькій області від 01.10.2009р., яким встановлено, що ФГ „Агроінвестпроект-2005” самовільно зайняло земельну ділянку площею 15,17га на землях сільськогосподарського призначення (не витребувані паї) та провело обробіток ґрунту в с.Велика Шкарівка Шепетівського району. В акті наявні план –схема самовільно зайнятої земельної ділянки та підпис керівника фермерського господарства.

Також, 01.10.2009р. складено акт обстеження земельної ділянки.

Приписом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області №007391 від 01.10.2009р. зобов'язано відповідача усунути у 30-ти денний строк до 01.11.2009р. порушення земельного законодавства України.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.11.2009р. встановлено, що відповідач не виконав припис №007391 від 01.10.2009р. про усунення порушення чинного земельного законодавства.

Приписом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області №007393 від 09.11.2009р. зобов'язано відповідача усунути у 30-ти денний строк до 09.12.2009р. порушення земельного законодавства України.

Крім того, 01.10.2009р. та 09.11.2009р. стосовно директора відповідача складались протоколи про адміністративне правопорушення та виносились постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення ст.53-1, ст.188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином факт зайняття земельної ділянки площею 15,17га підтверджено належними та допустимими доказами відповідно до ст.ст. 33,34 Господарського процесуального кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем та прокурором розмір шкоди визначався відповідно до „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету міністрів України №963 від 25.07.2007 року, становить 15 787грн. 97коп.

В п. 1 вказаної Методики зазначено, що ця Методика  спрямована  на  визначення  розміру  шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам,  на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за  цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - розмір шкоди).

Розмір шкоди визначається окремо по кожному із  зазначених правопорушень.

Позивачем при визначенні шкоди, причиненої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки використовувалась формула, зазначена в п.4 методики:

- для всіх  категорій   земель   (крім   земель   житлової   та громадської забудови) за такою формулою:

Шс = Пс х Нп х Кф х Кі  (1),

де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;

Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів;

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку 1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3;

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. N 783 ( 783-2000-п ) (Офіційний вісник України, 2000 р., N 20, ст. 823);

Розмір шкоди згідно розрахунку становить 15 787грн. 97коп.

За змістом статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.  

Однак, відповідач не відшкодував шкоди заподіяної самовільник зайняттям земельної ділянки.

       Виходячи із вищенаведеного, позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка Хмельницької області до Фермерського господарства „Агроінвестпроект-2005” с.Велика Шкарівка Шепетівського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області м. Хмельницький про стягнення 15 787грн. 97коп. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню.

У відповідності із ст. 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на відповідача.

Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

в и р і ш и в:

Позов  Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка Хмельницької області до  Фермерського господарства „Агроінвестпроект-2005” с.Велика Шкарівка Шепетівського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель у Хмельницькій області м. Хмельницький про стягнення 15 787грн. 97коп. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки задоволити.

Стягнути з Фермерського господарства „Агроінвестпроект-2005” с.Велика Шкарівка Шепетівського району Хмельницької області (код 34206192) на користь Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка Хмельницької області, вул. К. Маркса, 47 (код 23565207) –15 787грн. 97коп. (п'ятнадцять тисяч сімсот вісімдесят сім гривень 97коп.) шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.

          Видати наказ.

          Стягнути з  Фермерського господарства „Агроінвестпроект-2005” с.Велика Шкарівка Шепетівського району Хмельницької області (код 34206192) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 державне мито в сумі 157грн. 88коп. (сто п'ятдесят сім гривень 88коп.), а в доход державного бюджету на р/р 31215259700002 ГУ ДКУ у Хмельницькій області м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050000, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236грн. (двісті тридцять шість гривень).

                Видати наказ.

                    Головуючий, суддя                                                            В.О. Шпак

                                        Суддя                                                         Гладюк Ю.В.

                                        Суддя                                                             Смаровоз М.В.

Віддруковано 7 прим.:

1 –до справи;

2,3 –позивачам;

4,5 –прокурорам;

6 –ДПІ;

7- відповідачу.

Повний текст рішення складено 05.09.2011р.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення31.08.2011
Оприлюднено20.09.2011
Номер документу18163873
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/5025/1096/11

Ухвала від 04.07.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Рішення від 31.08.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Ухвала від 20.07.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Ухвала від 11.07.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Ухвала від 16.06.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні