ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
Підлягає публікації в ЄДР СР
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" вересня 2011 р. Справа № 5/17-1863-2011
За позовом: Комунально го підприємства „Теплопоста чання міста Одеси”
до відповідача: Обслуго вуючий кооператив „Слободка -1”
про стягнення 52 620,47 грн.
Головуючий суддя - Погреб на К.Ф.
Судді - Власова С.Г.
Демешин О.А.
Представники сторін, які б рали участь у судових засіда ннях:
від позивача: ОСОБА_1. - довіреність від 11.11.2010 року;
ОСОБА_2. - довіреність від 11.11.2010 року.
від відповідача: не з'яви вся.
Представники сторін, які були присутні у судовому зас іданні 02.09.2011р.:
від позивача: ОСОБА_2 . - довіреність від 11.11.2010 року;
від відповідача: не з'яви вся.
Суть спору: Комунал ьне підприємство „Теплопост ачання міста Одеси” зв ернулося до господарського с уду Одеської області з позов ною заявою до обслуговуючог о кооперативу „Слободка-1” п ро стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію в сумі 52 620,47 грн.
01.11.2006 р. між КП „Теплопостача ння міста Одеси” та Обслуго вуючим кооперативом „Слобод ка-1” був укладений договір № 1286 на постачання теплової ене ргії на об'єкт, що розташовано за адресою: м. Одеса, вул. Сергі я Ядова, 63-А ( житловий будинок ) .
Як зазначає позивач, на вико нання договірних зобов'язань КП „Теплопостачання міста О деси” відпускало теплову ене ргію споживачу, проте, в порушення своїх зобов' язан ь, визначених п. 3.2.2, 6.3, 6.4 договору , відповідач спожиту теплову енергію не сплачував в повно му обсязі, внаслідок чого у нь ого виникла заборгованість з а період з 01.03.2010 р. по 01.04.2011 р., яка ск ладає 52 620,47 грн.
Ухвалою господарського су ду Одеської області від 17.05.2011 р. порушено провадження по спр аві № 5/17-1863-2011 та справу призначе но до розгляду в засіданні су ду .
Ухвалою господарського су ду Одеської області від 15.07.2011р. провадження у справі було пр одовжено за клопотанням пози вача.
Ухвалою господарського су ду Одеської області від 29.07.2011 ро ку справу № 5/17-1863-2011 було призначе но до колегіального розгляду у складі трьох суддів господ арського суду Одеської облас ті.
Згідно автоматизов аної системи документообігу суду та протоколу розподілу справ між суддями було визна чено склад колегії для колег іального розгляду справи № 5/17 -1863-2011 у наступному складі: голов уючий суддя Погребна К.Ф., судд я Демешин О.А., суддя Власова С .Г.
Ухвалою від 29.07.2011р. коле гія суддів прийняла справу д о свого провадження з призна ченням справи до розгляду в з асіданні суду.
Відповідач про час т а місце судового засідання п овідомлений належним чином ш ляхом надсилання судових ухв ал на юридичну адресу, вказан у у Витязі з Єдиного державно го реєстру від 07.06.2011р., у судові з асідання не з' явився, про по важність причин відсутності не повідомив, відзив на позов ну заяву та витребувані судо м документи не надав.
Місцезнаходження юри дичної особи визначається зг ідно з вимогами статті 93 Цивіл ьного кодексу України. До пов новажень господарських суді в не віднесено установлення фактичного місця знаходженн я учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших п роцесуальних дій, а у разі, кол и фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника су дового процесу з якихось при чин не відповідає її місцезн аходженню, визначеному згідн о з законом, і дана особа своєч асно не довела про це до відом а господарського суду, інших учасників процесу, то всі про цесуальні наслідки такої нев ідповідності покладаються н а цю особу.
При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про зах ист прав людини і основополо жних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно прав а кожного на розгляд його спр ави судом упродовж розумного строку.
Приймаючи до уваги наведен е вище суд вважає за можливе р озглянути справу без участі відповідача за наявними в ні й матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Заслухавши пояснення пр едставника позивача, розглян увши та дослідивши всі письм ові докази, які містяться в ма теріалах справи, господарськ ий суд дійшов наступних висн овків.
Відповідно рішення Одесь кої міської ради № 101-V від 27.06.2006 р. “Про реорганізацію комуналь ного підприємства “Одестеп локомуненерго” та комунальн ого підприємства “Одесатепл оенерго” реорганізовано ком унальне підприємство “Одес теплокомуненерго” та комуна льне підприємство “Одесатеп лоенерго ”шляхом злиття та с творено на їх базі Комунальн е підприємство “Теплопостач ання міста Одеси”.
Згідно Статуту КП “Теплоп остачання міста Одеси”, затв ердженого рішенням Одеської міської ради від 05.04.2007 р. № 1163-V, ос новною метою діяльності КП “ Теплопостачання міста Одеси ” є здійснення виробничо-тех нічної діяльності, спрямован ої на надійне та безперебійн е забезпечення споживачів те пловою та електричною енергі єю, одержання прибутку для зд ійснення діяльності Підприє мства та задоволення на його основі соціально-економічни х інтересів трудового колект иву Підприємства.
01.11.2006 р. між Комунальним підп риємством "Теплопостачання м іста Одеси" (далі - теплопостач альна організація) та Обслуг овуючим кооперативом „Слобо дка-1” (далі - споживач) був укла дений Договір № 1286 на постачан ня теплової енергії ( далі - Д оговір), відповідно до п. 1 яког о теплопостачальна організа ція (позивач) бере на себе зобо в' язання постачати спожива чу (відповідач) теплову енерг ію, а споживач зобов' язуєть ся оплачувати фактично одерж ану теплову енергію за встан овленими тарифами в терміни, передбачені цим Договором.
Пунктами 3.2.1, 3.2.2, 3.2.10 Договору пе редбачено, що споживач зобов ' язується: додержуватися кі лькості споживання теплової енергії за кожним параметро м в обсягах, що визначені в дод атку 1, не допускаючи їх переви щення; виконувати умови та по рядок оплати спожитої теплов ої енергії в обсягах і в термі ни, що передбачені цим догово ром. При припиненні (обмеженн і) теплопостачання в зв' язк у з порушенням споживачем ум ов договору відшкодувати вит рати теплопостачальної орга нізації по припиненню та пон овленню теплопостачання у ві дповідності до калькуляції н а проведення робіт.
В свою чергу теплопостачал ьна організація зобов' язал ась забезпечувати постачанн я теплової енергії споживачу в обсягах згідно з додатком 1; повідомляти споживача письм ово або в засобах масової інф ормації про зміну тарифів аб о про обмеження постачання т епла (п. 4.2.1, 4.2.3 Договору).
Відповідно до п. 5.1. Договору облік споживання теплової ен ергії на опалення визначаєть ся розрахунковим способом.
Згідно пунктів 6.1, 6.2, 6.3, 6.5, 6.6 Дого вору розрахунки за теплову е нергію проводяться в грошові й формі на розрахунковий рах унок теплопостачальної орга нізації по тарифам: 179,12 грн. за 1 Гкал, діючим на момент укладе ння Договору ( п. 6.1.). Розрахунко вим періодом є календарний м ісяць ( п. 6.2. ). Споживач за три дн і до початку розрахункового періоду сплачує теплопостач альній організації вартість заявленої та зазначеної в до говорі кількості теплової ен ергії, передбаченої на розра хунковий період ( п. 6.3. ). Щомісяц я споживач та теплопостачаль на організація до 15 числа міся ця після розрахункового скла дають акт звіряння взаємороз рахунків. Сальдо, що відображ ено в акті звіряння взаєморо зрахунків враховується для п одальшої оплати ( п. 6.5. ). Перера ховані споживачем платежі за раховуються згідно признач ення платежу зазначеного в б анківських квитанціях, а в ра зі відсутності такого призн ачення в першу чергу в рахуно к погашення пені, далі заборг ованості по оплаті за спожит у теплову енергію, потім пото чні платежі ( п. 6.6 ).
Вказаний договір набув чин ності з дня його підписання. С трок дії договору встановлен ий в п. 10.1 договору та визначени й до 01.11.2007 р. Припинення дії дого вору не звільняє споживача в ід обов' язку повної сплати спожитої теплової енергії (п . 10.3 договору). Договір вважаєть ся пролонгованим на кожний н аступний рік, якщо за місяць д о закінчення строку його дії про його припинення не буде п исьмово заявлено однією із с торін (п. 10.4 договору).
Згідно додатку 1 до Договору сторони погодили обсяги пос тачання теплової енергії спо живачу (відповідачу) на об' є кт, що розташован за адресами : м. Одеса, вул. Сергія Ядова, 63-А ( житловий будинок).
Додатком № 2 до Договору сто ронами узгоджено умови припи нення подачі теплової енергі ї
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 714 Цивіл ьного кодексу України за дог овором постачання енергетич ними та іншими ресурсами чер ез приєднану мережу одна сто рона (постачальник) зобов'язу ється надавати другій сторон і (споживачеві, абонентові) ен ергетичні та інші ресурси, пе редбачені договором, а спожи вач (абонент) зобов'язується о плачувати вартість прийняти х ресурсів та дотримуватись передбаченого договором реж иму її використання, а також з абезпечити безпечну експлуа тацію енергетичного та іншог о обладнання. До договору пос тачання енергетичними та інш ими ресурсами через приєднан у мережу застосовуються зага льні положення про купівлю-п родаж, положення про договір поставки, якщо інше не встано влено законом або не виплива є із суті відносин сторін.
Частиною 6 ст. 276 Господарсько го кодексу України встановле но, що розрахунки за договора ми енергопостачання здійсню ються на підставі цін (тарифі в), встановлених відповідно д о вимог закону.
Згідно ч. 1 ст. 277 Господарсько го кодексу України абоненти користуються енергією з доде ржанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ч. 6 ст. 19 Закону У країни „Про теплопостачання ” передбачено, що споживач по винен щомісячно сплачувати т еплопостачальній організац ії за фактично отриману тепл ову енергію.
Із змісту ч. 3 ст. 24, ч. 2, ст. 25 Зако ну України „Про теплопостача ння” випливає, що основними о бов'язками споживача теплово ї енергії є: своєчасне уклада ння договору з теплопостачал ьною організацією на постача ння теплової енергії; додерж ання вимог договору та норма тивно-правових актів. Теплоп остачальні, теплотранспортн і і теплогенеруючі організац ії зобов'язані: забезпечуват и надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандарт ів; здійснювати перерахунок за спожиту теплову енергію і з споживачами з урахуванням авансового платежу та показа нь приладів комерційного об ліку теплової енергії протяг ом місяця після закінчення о палювального періоду.
Пунктом 40 „Правил користува ння тепловою енергією”, затв ерджених Постановою Кабінет у Міністрів України №1198 від 03.10.2 007 р. визначено, що Споживач те плової енергії зобов'язаний: дотримуватися вимог но рмативно-технічних докумен тів та договору; забезпе чувати належний стан обслу говування та безпечну екс плуатацію власної системи те плоспоживання; зберігати вуз ол обліку та пломби на ньому в належному стані;
повідом ляти теплопостачальну орга нізацію про недоліки в роб оті вузла обліку; вчасно про водити розрахунки за спожит у теплову енергію та здійсн ювати інші платежі відпові дно до умов договору та цих Правил та ін.
Так, укладений між сторонам и по справі Договір на постач ання теплової енергії є підс тавою для виникнення у сторі н господарських зобов'язань відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК Укра їни (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України), і згі дно ст. 629 ЦК України є обов'язко вим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 509 ЦК Ук раїни зобов'язанням є правов ідношення, в якому одна сторо на (боржник) зобов'язана вчини ти на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утри матися від певної дії, а креди тор має право вимагати від бо ржника виконання його обов'я зку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статт ею 11 цього Кодексу.
В свою чергу згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій ос іб, що передбачені актами цив ільного законодавства, а так ож із дій осіб, що не передбаче ні цими актами, але за аналогі єю породжують цивільні права та обов'язки. Підставами вини кнення цивільних прав та обо в'язків, зокрема, є: договори т а інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК Укра їни передбачено, що договоро м є домовленість двох або біл ьше сторін, спрямована на вст ановлення, зміну або припине ння цивільних прав та обов'яз ків.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття , зміну або припинення цивіль них прав та обов'язків.
При цьому за правилами ста тті 14 Цивільного кодексу Укра їни цивільні обов'язки викон уються у межах, встановлених договором або актом цивільн ого законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господа рськими визнаються цивільно -правові зобов'язання, що вини кають між учасниками господа рських відносин при здійснен ні господарської діяльності , в силу яких зобов'язана сторо на повинна вчинити певну гос подарську дію на користь дру гої сторони або утриматися в ід певної дії, а управнена сто рона має право вимагати від з обов'язаної сторони виконанн я її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які ви никають між учасниками госпо дарських відносин, регулюють ся Цивільним кодексом Україн и з урахуванням особливостей , передбачених цим Кодексом.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб 'єкти господарювання та інші учасники господарських відн осин повинні виконувати госп одарські зобов'язання належн им чином відповідно до закон у, інших правових актів, догов ору, а за відсутності конкрет них вимог щодо виконання зоб ов'язання - відповідно до вимо г, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до вико нання господарських договор ів застосовуються відповідн і положення ЦК України з урах уванням особливостей, передб ачених ГК України.
Відповідно до ст. 526 Цивільно го кодексу України зобов'яза ння має виконуватися належни м чином відповідно до умов до говору та вимог Кодексу, інши х актів цивільного законодав ства, а за відсутності таких у мов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту аб о інших вимог, що звичайно ста вляться.
Одностороння відмова від з обов'язання або одностороння зміна його умов не допускаєт ься, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Ци вільного кодексу України).
Ст. 530 Цивільного кодексу Укр аїни встановлено, що якщо у зо бов'язанні встановлений стро к його виконання, то воно підл ягає виконанню у цей строк.
Відповідно до пункту 5.1 дого вору № 1286 від 01.11.2006р.облік спожит ої теплової енергії визнача ється розрахунковим способо м.
Як вказує позивач, на викона ння умов вказаного Договору КП "Теплопостачання міста Од еси" відпускало відповідачу теплову енергію в період з 01.03 .2010р. по 01.04.2011р., однак останній в п орушення взятих на себе зобо в' язань не здійснив у повно му обсязі оплати за теплову е нергію, у зв' язку з чим, у від повідача виникла заборгован ість, яка за період з 01.03.2010 р. по 01.0 4.2011р. склала 52 620,47 грн., що вбачаєт ься з розрахунку заборговано сті за зазначений період. Так ож слід зазначити, що в матері алах справи наявні рахунки-ф актури ( № 1286 від 14.04.2010р., 11.05.2010р., 12.11.2010р., 10.12.2010р., 12.01.2011р., 11.02.2011р., 11.03.2011р. та 11.04.2011р. ), що виставлялись позивачем в ідповідачу на оплату за пост ачання теплової енергії.
В силу статті 538 Цивільного к одексу України виконання сво го обов'язку однією із сторін , яке відповідно до договору о бумовлене виконанням другою стороною свого обов'язку, є зу стрічним виконанням зобов'яз ання, при якому сторони повин ні виконувати свої обов'язки одночасно, якщо інше не встан овлено умовами договору, акт ами цивільного законодавств а тощо.
Отже, прийняття відповідач ем теплової енергії від пози вача є підставою виникнення у відповідача зобов'язання о платити спожиту теплову енер гію відповідно до умов Догов ору та чинного законодавства .
Так, відмовою сплатити пози вачу суму заборгованості за вище вказаним Договором на п остачання теплової енергії в ідповідач порушив умови вказ аного договору, що є недопуст имим згідно ст. 525 Цивільного к одексу України.
Відтак, суд вважає обґрунто ваними вимоги позивача про с тягнення з відповідача вказа ної суми заборгованості. Адж е ч. 6 ст. 25 Закону України „Про т еплопостачання” передбачен о, що у разі відмови споживача оплачувати споживання тепло вої енергії заборгованість с тягується в судовому порядку .
При цьому слід зазначити, що заявлену позивачем до стягн ення суму заборгованості від повідач не оспорив, доказів ї ї погашення в матеріалах спр ави відсутні. Так, частиною др угою статті 22 ГПК України пере дбачено, що сторони мають пра во подавати докази, брати уча сть у дослідженні доказів, за являти клопотання тощо; обґр унтовувати свої вимоги і зап еречення поданими суду доказ ами (ч. 2 ст. 43 ГПК України), якими в силу ст. 32 ГПК України є будь-я кі фактичні дані, на підставі яких господарський суд у виз наченому законом порядку вст ановлює наявність чи відсутн ість обставин, на яких ґрунту ються вимоги і заперечення с торін, а також інших обставин , які мають значення для прави льного вирішення господарсь кого спору.
Відповідно до ст. 33 Господар ського процесуального кодек су України кожна сторона пов инна довести ті обставини, на які вона посилається як на пі дставу своїх вимог і запереч ень. Докази подаються сторон ами та іншими учасниками суд ового процесу.
Згідно зі ст. 43 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни господарський суд оцін ює докази за своїм внутрішні м переконанням, що ґрунтуєть ся на всебічному, повному і об 'єктивному розгляді в судово му процесі всіх обставин спр ави в їх сукупності, керуючис ь законом.
Відповідно до ст. 15 Цивільно го кодексу України кожна осо ба має право на захист свого ц ивільного права в разі його п орушення, невизнання або осп орювання.
Згідно положень ст. 16 Цивіль ного кодексу України кожна о соба має право звернутися до суду за захистом свого особи стого немайнового або майнов ого права та інтересу. Способ ами захисту цивільних прав т а інтересів можуть бути: визн ання права; визнання правочи ну недійсним; припинення дії , яка порушує право; відновлен ня становища, яке існувало до порушення; примусове викона ння обов'язку в натурі; зміна п равовідношення; припинення п равовідношення; відшкодуван ня збитків та інші способи ві дшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (не майнової) шкоди; визнання нез аконними рішення, дій чи безд іяльності органу державної в лади, органу влади Автономно ї Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, ї хніх посадових і службових о сіб.
Вказані положення ЦК корес пондуються з положеннями ст. 20 ГК України.
Оцінюючи надані сторонами докази в сукупності, суд вваж ає, що позовні вимоги Комунал ьного підприємства "Теплопос тачання міста Одеси" про стяг нення з Обслуговуючого коопе ративу „Слободка-1” 52 620,47 грн. об ґрунтовані, відповідають фак тичним обставинам справи та вимогам чинного законодавст ва, тому підлягають задоволе нню.
У зв' язку з тим, що спір вин ик внаслідок неправомірних д ій відповідача, відповідно д о ст.ст. 44, 49 Господарського про цесуального кодексу України судові витрати по сплаті дер жавного мита та витрати на ІТ З судового процесу, понесені позивачем при подачі позову , покладаються на відповідач а, пропорційно задоволеним в имогам.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуал ьного кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов Комунал ьного підприємства „Теплопо стачання міста Одеси” до Обс луговуючого кооперативу „Сл ободка-1” про стягнення 52 620,47гр н. задовольнити.
2. Стягнути з Обсл уговуючого кооперативу „Сло бодка-1” (65031, м. Одеса, вул. Сергія Ядова, 63-А; код ЄДРПОУ 33312778; р/р № 26002 311030801 Банк АБ „Південний”, МФО 32820 9) на користь Комунального під приємства "Теплопостачання м іста Одеси" (65110, м. Одеса, вул. Бал ківська, 1-Б; код ЄДРПОУ 34674102; р/р 2600 4150000764 в ПАТ „ВіЕйБі Банк” м. Київ , МФО 380537) 52 620 / п' ятдесят дві тис ячі шістсот двадцять /грн. 47 ко п. заборгованості, витрати по сплаті державного мита в сум і 526 / пятьсот двадцать шість/ гр н. 21 коп., 236/двісті тридцять шіст ь/грн. 00 коп. витрат на оплату ін формаційно-технічного забез печення судового процесу.
Рішення господарсько го суду може бути оскаржене ш ляхом подання апеляційної ск арги до Одеського апеляційно го господарського суду, яка п одається через місцевий госп одарський суд протягом 10-ден ного строку з моменту складе ння та підписання повного те ксту рішення.
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку на пода ння апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну ск аргу. У разі подання апеляцій ної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законн ої сили після розгляду справ и апеляційним господарським судом.
Накази видати згідно зі ст . 116 ГПК України.
Головуючий суддя Погре бна К.Ф.
Суддя Власова С.Г.
Суддя Демешин О.А
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2011 |
Оприлюднено | 19.09.2011 |
Номер документу | 18174501 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Погребна К.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні