ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.09.11 Справа№ 5015/4932/11
Суддя О. Запотічняк при секретарі Р. Джус розглянула матеріали справи
За позовом: Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів „Трускавецькурорт”, м. Трускавець,
До відповідача: Державного комунального комерційного торгового підприємства „Карат”, м. Трускавець
Про стягнення 37 853,00 грн.
За участю представників:
Від позивача: ОСОБА_1 (довіреність в справі);
Від відповідача: Суркова Л.В. –представник;
Представникам сторін роз’яснено права та обов‘язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Суть спору: Позов заявлено Закритим акціонерним товариством лікувально-оздоровчих закладів „Трускавецькурорт” до відповідача: Державного комунального комерційного торгового підприємства „Карат” про стягнення заборгованості в сумі 37 853,00 грн.
Обставини справи: Ухвалою суду від 29.08.2011 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 13.09.2011 р.
В судовому засіданні 13.09.2011 р. представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, матеріалах справи та наданих в судовому засіданні пояснень.
Представник відповідача в судовому засіданні дала усні пояснення по суті предмету спору позовні вимоги визнала, однак письмового відзиву на позов не подала.
В судовому засіданні 13.09.2011 року судом оглянуто оригінали документів, які в належно завірених копіях долучені до матеріалів справи.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
01.01.2009р. між Державним комунальним комерційним торговим підприємством „Карат” (Орендарем) та Закритим акціонерним товариством лікувально-оздоровчих закладів „Трускавецькурорт” (Орендодавець) було укладено договір оренди № 114-03 строком на 12 місяців, відповідно до умов якого орендодавець (позивач) зобов’язується передати, а орендар (відповідач) прийняти в строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею112,8мІ, вартістю 38649,12 грн., розміщені в будівлі ПМТП на 1 поверсі, згідно поверховим планом за адресою м. Трускавець вул. Суховоля, 20, для розміщення магазину (торгівля ювелірними виробами).
На виконання умов договору між сторонами 01.01.2009р. складено акт приймання-передачі майна, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду нерухоме майно.
Відповідно до п.6.1. Договору оренди № 114-03 від 01.01.2009 р. строк дії даного договору закінчився 31.12.2010 р.
Факт повернення майна позивачу підтверджується актом приймання-передачі майна від 31.12.2010 р., належно завірена копія якого знаходиться в матеріалах справи.
Однак, відповідач свої договірні зобов’язання щодо сплати платежів за договором оренди № 114-03 від 01.01.2009 р. виконував неналежним чином, заборгувавши позивачу 35 165,94 грн., що вбачається з розрахунку боргу за надані послуги оренди станом на 01.07.2011 р.
З метою врегулювання даних відносин позивачем на адресу відповідача було направлено претензію № 781 від 05.05.2011р. з вимогою сплати суми заборгованості. Відповідач залишив дану претензію без відповіді та задоволення.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем по Договору оренди станом на момент подання позовної заяви складала 35 165,94 грн., які позивач просить стягнути з відповідача.
Крім того, позивачем відповідно до п.2.4., п.2.9. Договору оренди № 114-03 від 01.01.2009 р., ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань” нараховано пеню за неналежне виконання зобов’язань по орендній платі, в розмірі 2688,00 грн., яку просить стягнути з відповідача.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Між Державним комунальним комерційним торговим підприємством „Карат” (Орендарем) та Закритим акціонерним товариством лікувально-оздоровчих закладів „Трускавецькурорт” (Орендодавець) було укладено договір оренди № 114-03 строком на 12 місяців, відповідно до умов якого орендодавець (позивач) зобов’язується передати, а орендар (відповідач) прийняти в строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею112,8мІ, вартістю 38649,12 грн., розміщені в будівлі ПМТП на 1 поверсі, згідно поверховим планом за адресою м. Трускавець вул. Суховоля, 20, для розміщення магазину (торгівля ювелірними виробами).
На виконання умов договору між сторонами 01.01.2009р. складено акт приймання-передачі майна, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду нерухоме майно.
Відповідно до п.6.1. Договору оренди № 114-03 від 01.01.2009 р. строк дії даного договору закінчився 31.12.2010 р.
Ч.1 та ч. 5 ст. 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму, плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з п. п. 1, 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності; строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Аналогічні положення містить ст. 286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Пунктом 4 даної статті визначено, що строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до п. 2.2 Договору плата за користування майном визначається на підставі розмірів орендної плати, затверджених радою директорів ЗАТ «Трускавецькурорт», і становить 8460,00 грн. без ПДВ за місяць. На суму плати за користування майном проводиться нарахування ПДВ.
Згідно з п. 2.6. Орендар сплачує плату за користування майном шляхом щомісячних перерахувань грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця.
В п. 2.7 Договору зазначено, що зобов’язання орендаря зі сплати плати за користування майном виконуються шляхом щомісячної, до десятого числа поточного місяця, авансової оплати в розмірі не менше розміру плати за користування майном, вказаної у п. 2.2 договору.
Згідно з п.2.8 Договору Орендар сплачує Орендодавцю витрати на комунальні послуги та інші експлуатаційні витрати шляхом перерахування Орендодавцю суми цих витрат окремо на підставі виставленого Орендодавцем рахунку (його факсокопії): - до десятого числа поточного місяця –якщо сума таких витрат визначена у розрахунку експлуатаційних витрат; до десятого числа поточного місяця –якщо сума таких витрат визначається згідно з показниками лічильників.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Аналогічне положення містить ст. 193 Господарського кодексу України, де зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як вбачається з позовної заяви та матеріалів справи, відповідач (орендар) неналежним чином виконував взяті на себе договірні зобов’язання та сплачував орендну плату, витрати на комунальні послуги та інші експлуатаційні витрати несвоєчасно і не в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість на загальну суму 35 165,94 грн.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Статтею 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Відповідно до п. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
П. 2 ст. 343 ГК України передбачено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошових зобов’язань.
Відповідно до п.6 ст.232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов’язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 2.4 Договору оренди № 325-01 від 01.01.2009 р. плата за користування Майном, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації та сплаті Орендодавцю відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 2 % від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати. Пеня за несвоєчасне виконання Орендарем зобов’язання нараховується до моменту виконання ним цього зобов’язання.
Відповідно до п. 2.9 Договору оренди № 325-01 від 01.01.2009 р. сума витрат, визначена згідно з п. 2.8 Договорів, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації та сплаті Орендодавцю, з урахуванням пені в розмірі 2 % від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати. Пеня за несвоєчасне виконання Орендарем зобов’язання нараховується до моменту виконання ним цього зобов’язання.
Згідно ст. 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань”, розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Як вбачається з розрахунку пені за договором оренди № 114-03 від 01.01.2009 р., позивачем нараховано пеню за неналежне виконання зобов’язань по орендній платі в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за період з 31.12.2010 р. по 01.07.2011 р., що складає 2688,00 грн.
Однак, як зазначалося раніше Договором (п.2.7.) передбачено, що зобов’язання орендаря зі сплати плати за користування майном виконуються шляхом щомісячної, до десятого числа поточного місяця.
Таким чином, Орендар (відповідач) повинен був сплатити орендну плату 10.01.2011 р., тому суд вважає, що позивачем було допущено помилку при нарахуванні пені з 31.12.2010 р., а саме безпідставно здійснено нарахування у більшому розмірі, ніж має бути нараховано.
Провівши перерахунок пені за формулою встановленого зразка, суд встановив, що до стягнення підлягає 2525,62 грн.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково в сумі 37691,56 грн. з яких: заборгованість по сплаті платежів за договором оренди в сумі 35 165,94 грн., пеня в сумі 2525,62 грн.
Судові витрати суд покладає на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог а саме: по сплаті державного мита в сумі 376,91 грн. та 234,99 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, суд покладає на винну сторону відповідача.
Керуючись ст. ст. 526, 549, 551, 611, 612, 625, 759, 762 ЦК України, ст. ст. 193, 243 ГК України, ст.ст. 6, 7, 12, 33, 34, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Стягнути з Державного комунального комерційного торгового підприємства „Карат” (82200, Львівська обл., м. Трускавець, вул. Суховоля, 20, код ЄДРПОУ 19322166) на користь Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів „Трускавецькурорт” (82200, Львівська обл., м. Трускавець, вул. Біласа, 13, код ЄДРПОУ 30322940) –35 165,94 грн. - заборгованості по сплаті платежів за договором оренди, 2525,62 грн. –пені, 376,91 грн. - державного мита та 234,99 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В решта позовних вимог –відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду .
Наказ видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.09.11 року.
Суддя Запотічняк О.Д.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2011 |
Оприлюднено | 22.09.2011 |
Номер документу | 18196727 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Запотічняк О.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні