23/16А
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.06.08 Справа№ 23/16А
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі Маїк С.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (надалі –ТзОВ) “ЛаДІС”, м. Львів,
до відповідача Головного управління земельних ресурсів у Львівській області, м. Львів,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Винниківська міська рада, м. Винники,
про визнання протиправними дій суб”єкта владних повноважень
За участю представників:
Від позивача: Сікиринський Ю.О. – представник,
Від відповідача: Шамшур Р.Ю. –представник,
Від третьої особи: не з”явився,
Суть спору: ТзОВ “ЛаДІС”, м. Львів, звернулось до господарського суду Львівської області з адміністративним позовом про скасування (визнання нечинним) розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва від 19.12.2007 р., здійсненого Головним управлінням земельних ресурсів у Львівській області. Позовні вимоги мотивовані тим, зокрема, що відповідно до ч. 2 ст. 207 ЗК України відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь зумовлені їх вилученням (викупом) для потреб, не пов”язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Надана позивачу земельна ділянка площею 0,2240 га, по вул. Простій, 2 у м. Винники за категорією земель відноситься до земель промисловості, транспорту, зв”язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Відтак, в зв”язку з наданням ТзОВ “ЛаДІС” земельної ділянки не відбулось вилучення сільськогосподарських угідь для потреб не пов”язаних із сільськогосподарським виробництвом. Позивачем, 08.04.2008 р., подано заяву про зміну предмета позовних вимог у справі 3 23/16 А, в якій ТзОВ “ЛаДІС” просить визнати протиправними дії суб”єкта владних повноважень (відповідача у справі) щодо здійснення розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва при відведенні земельної ділянки по вул. Простій у м. Винники.
Головне управління земельних ресурсів у Львівській області у відзиві на позовну заяву просить у задоволенні позову відмовити за його безпідставністю. При цьому відповідач посилається на те, що на етапі попереднього погодження місця розташування об”єкту та розробки проекту відведення земельної ділянки позивач отримав два висновки Управління земельних ресурсів у м. Львові про категорію земельної ділянки та склад угідь. В обох висновках зазначено, що за складом угідь земельна ділянка, яка відводиться –рілля. Згідно з ст. 207 ЗК України рілля входить до складу сільськогосподарських угідь, втрати яких підлягають відшкодуванню. Крім цього, відповідач зазначає, що у висновку Державної експертизи землевпорядної документації зазначено про необхідність отримання дозволу на зняття і перенесення родючого шару грунту, а у висновку Управління земельних ресурсів у м. Львові та у висновку експертизи від 19.12.2007 р. зазначено, що земельна ділянка по вул. Простій використовується для ведення городництва. Відтак, мало місце вилучення сільськогосподарських угідь.
Ухвалою суду від 19.02.2008 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача власника земельної ділянки –Винниківську міську раду.
Третя особа у письмових поясненнях з приводу позовних вимог повідомляє суд, що земельна ділянка на вул. Простій. 2 у м. Винники, надана позивачу для будівництва та обслуговування виробничих та складських будівель і спору, за категорією земель відноситься до земель промисловості, транспорту, зв”язку, енергетики, оборони та іншого призначення. За цільовим призначенням ця земельна ділянка належить до земель промисловості (промислова зона міста) і не може використовуватись з іншою метою. У процесі її відведення зміни цільового призначення земельної ділянки не відбувалось. Крім цього, відповідно до генерального плану м. Винники навколо спірної земельної ділянки знаходяться виробничі будівлі та споруди діючих виробництв, санітарно-захисні зони яких накривають своєю дією згадану земельну ділянку, що унеможливлює її використання з метою сільськогосподарського виробництва.
Розгляд справи відкладався з підстав, наведених в ухвалах суду.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив таке.
Відповідно до рішень Винниківської міської ради № 257 від 14.12.2006 р. та № 305 від 17.01.2007 р. позивачу дано дозвіл на збір документів попереднього погодження місця розташування та дозволено складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,2240 га в оренду, терміном на 10 років. Для будівництва і обслуговування виробничих та складських будівель та споруд в промзоні м. Винники, по вул. Проста. У ході збору документів попереднього погодження місця розташування та складання проекту відведення земельної ділянки ТзОВ “ЛаДІС” звернулось до відповідача за здійсненням розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва при відведенні земельної ділянки площею 0,2240 га. Такий розрахунок відповідачем здійснено. Розмір втрат сільськогосподарського виробництва визначено на рівні 60,204 тис. грн. Не погодившись із діями Головного управління земельних ресурсів у Львівській області щодо розрахунку 60,204 грн. втрат сільськогосподарського виробництва, ТзОВ “ЛаДІС” звернулось до суду з вимогою визнати їх протиправними.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню. Роблячи такий висновок, господарський суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 1 Типового положення про обласне головне управління земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 200 Обласне головне управління земельних ресурсів (далі - головне управління) є територіальним органом Держкомзему і йому підзвітне та підконтрольне. Згідно з п. 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. № 224, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Відповідно до статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 N 963-IV до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, зокрема належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Відповідачем здійснено розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва на рівні 60,204 тис. грн. Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 207 ЗК України (Умови відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва) втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.
Відповідачем визначено розмір втрат сільськогосподарського виробництва за формулою: Рв= Пд х Нв х Бд/БО х Кінт, встановленою п. 1 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1279), виходячи з площі сільськогосподарських угідь 0,2240 га. У вказаній формулі Рв –розмір втрат сільськогосподарського виробництва, ПД –площа ділянки сільськогосподарських угідь. Однак, як вбачається з рішень Винниківської міської ради № 257 від 14.12.2006 р. та № 305 від 17.01.2007 р., Довідки № 144 від 06.06.2007 р., висновку Відділу приміських земель м. Львова № 26-В від 19.04.2007 р., що надавались Головному управлінню для здійснення розрахунку, земельна ділянка площею 0,2240 га, виділена позивачу на вул. Простій, 2 в м. Винники, відноситься до земель промисловості. Вказане підтверджується й Винниківською міською радою. Землі промисловості згідно з ч. 1 ст. 19 ЗК України входять до такої категорії земель як землі промисловості, транспорту, зв”язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Відповідно до норм статей 65-77 ЗК України до складу вищезазначеної категорії земель сільськогосподарські угіддя не включені. Згідно з п. “а” ч. 2 ст. 22 ЗК України сільськогосподарські угіддя належать до складу земель сільськогосподарського призначення. Із складу земель сільськогосподарського призначення земельна ділянка по вул. Простій, 2 при погодженні місцярозташування ТзОВ “ЛаДІС” не вилучалась, зміни її цільового призначення станом на день здійснення розрахунку не відбувалось. Земельна ділянка на той час уже була вилучена і перебувала у складі земль промисловості. Про відсутність у складі вищезгаданої земельної ділянки сільськогосподарських угідь свідчить й Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 15.01.2008 р. № 40/01-15/132 від 12.01.2008 р. Управління земельних ресурсів у м. Львові. Відтак, відповідач необгрунтовано розраховував втрати сільськогосподарського виробництва, виходячи з площі сільськогосподарських угідь 0,2240 га, тоді коли вона фактично становить 0 га (показник у формулі розрахунку: “Пд”). Таким чином, не відбулось втрат сільськогосподарських угідь внаслідок дозволу позивачу на збір документів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки та складання проекту її відведення. Вказані втрати мали місце і підлягали відшкодуванню у момент вилучення земельної ділянки по вул. Простій з сільськогосподарського обігу і переведення її до земель промисловості.
Що стосується посилань представника відповідача на норми ч. 3 ст. 207 ЗК України, то у матеріалах справи відсутні та Головним управлінням земельних ресурсів у Львівській області суду не подані докази обмеження позивачем прав власників землі і землекористувачів, або погіршення якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого його діяльністю, чи виключення сільськогосподарських угідь з із господарського обігу внаслідок встановлення позивачем охоронних, санітарних та інших захисних зон. Як вбачається з пояснення Винниківської міської ради № 02-6/168 від 21.03.2008 р., земельна ділянка згідно з генеральним планом міста на момент передачі позивачу уже знаходилась в межі санітарно-захисних зон діючих виробництв. Вказане унеможливлює її використання для потреб сільськогосподарського виробництва. Докази надання цієї ділянки громадянам для здійснення городництва відповідачем на вимогу ухвал суду не надано. Крім цього, втрати, передбачені ч. 3 ст. 207 ЗК України, згідно з п. 3 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, визначаються за іншою формулою, ніж ті, які визначено відповідачем.
На підставі п. п. 1, 3 п. 3 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.
Враховуючи наведене, та керуючись 51, 71, 86, 94, 158, 160, 163, 167, 258 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління земельних ресурсів у Львівській області, м. Львів, щодо здійснення розрахунку втрат сільськогосподарського виробництва від 19.12.2007 р. у розмірі 60,204 тис. грн. при відведенні ТзОВ “ЛаДІС” земельної ділянки для будівництва та обслуговування складських приміщень і споруд на території Винниківської міської ради площею 0,2240 га в промисловій зоні по вул. Простій у м. Винники.
2. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів у Львівській області (79058, м. Львів, пр. Чорновола, 4) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛаДІС” (79060, м. Львів, вул. Наукова, б.3, ЄДРПОУ 30538692) в доход державного бюджету – 3,40 грн. державного мита.
Виконавчинй лист про стягнення державного мита видати за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛаДІС” після набрання постановою законної сили.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.
4. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено у повному обсязі 25.06.2008 р.
Суддя Бортник О.Ю.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2008 |
Оприлюднено | 30.07.2008 |
Номер документу | 1847012 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Бортник О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні