5020-7/178-11/261
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"14" липня 2008 р. справа № 5020-7/178-11/261
За позовом: Закритого акціонерного товариства „Виробничий комплекс „Чайка”
(99011, м. Севастополь, вул. Щербака, 6)
до відповідача: Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради
(99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління культури та туризму Севастопольської міської державної адміністрації в особі Відділу державної служби охорони культурної спадщини (99011, м. Севастополь, Історичний бульвар / 99011, м.Севастополь, вул. Радянська, 9)
про зобов'язання відповідача здійснити оцінку нежилих приміщень за адресою: м. Севастополь, вул. В. Морська, 52, загальною площею 145,2м2, та м. Севастополь, спуск Щестакова, 1, загальною площею 70,8м2, зобов'язання відповідача укласти з позивачем Договір купівлі-продажу шляхом викупу нежилих приміщень за адресою: м. Севастополь, вул. В. Морська, 52, загальною площею 145,2м2, та м. Севастополь, спуск Щестакова, 1, загальною площею 70,8м2, -
Суддя Дмитрієв В.Є.
Представники:
від позивача – Дорул О.О., довіреність № 81 від 03.06.2008;
Ігрушко Н.Є., директор, паспорт АР 122767, видиний Лен. РВ УМВС України м. Севастополя від 25.09.1998
від відповідача –Гатіятулін Е.Д., довіреність № 407 від 06.02.2008
третьої особи –не з`явився
.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до відповідача із позовом про зобов'язання відповідача здійснити оцінку нежилих приміщень за адресою: м. Севастополь, вул. В. Морська, 52, загальною площею 145,2м2, та м. Севастополь, спуск Шестакова, 1, загальною площею 70,8м2, зобов'язання відповідача укласти з позивачем Договір купівлі-продажу шляхом викупу нежилих приміщень за адресою: м. Севастополь, вул. В. Морська, 52, загальною площею 145,2м2, та м. Севастополь, спуск Шестакова, 1, загальною площею 70,8м2, -
Ухвалою суду від 08.05.2008 порушено провадження по справі, до участі у розгляді справи було залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління культури та туризму Севастопольської міської державної адміністрації в особі Відділу державної служби охорони культурної спадщини.
Розпорядженням голови господарського суду міста Севастополя № 51 від 02.06.2008 справа 5020-7/178, яка знаходилася у провадженні судді Ілюхіної Г.П., передана до провадження судді Дмитрієва В.Є.
Ухвалою суду від 04.06.2008 справа прийнята до провадження судді Дмитрієва В.Є.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наявністю у нього права на приватизацію вказаного нежитлового приміщення шляхом викупу відповідно до рішення Севастопольської міської Ради № 1965 від 11.05.2004 та вимог Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує з посиланням на те, що спірні нежитлові приміщення є пам'ятником архітектури та відповідно до пункту 5 статті 7 Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”та вимог Закону України “Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини”їх приватизація обмежена.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представникам сторін були роз'яснені їх права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення сторін, суд, встановив:
Відповідно до Договору оренди № 86-02 від 29.03.2002, укладеного між Управлінням з питань комунальної власності СМДА (правонаступником якого являється відповідач) та Закритим акціонерним товариством „Виробничий комплекс „Чайка” було укладено договір оренди , згідно якого відповідач передав, а позивач прийняв в оренду вбудоване не житлове приміщення площею 70,8 м.кв. , яке розташоване за адресою м. Севастополь, спуск Шестакова, 1.
Відповідно до Договору оренди № 85-02 від 29.03.2002, укладеного між Управлінням з питань комунальної власності СМДА (правонаступником якого являється відповідач) та Закритим акціонерним товариством „Виробничий комплекс „Чайка” було укладено договір оренди , згідно якого відповідач передав, а позивач прийняв в оренду вбудоване не житлове приміщення площею 145,2 м.кв. , яке розташоване за адресою м. Севастополь, вул. В.Морська, 52.
Виконавчим комітетом СМР народних депутатів був розглянутий та затверджений Перелік пам`ятників архітектури та містобудівництва місцевого значення (рішення № 112 від 26.04.1995), додатком № 6 внесені житлові будинки за адресами м. Севастополь, вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1.
Рішенням Севастопольської міської ради № 1965 від 11.05.2004 “Про внесення доповнень та змін до рішення Севастопольської міської ради № 637 від 04.03.2003 “Про програму оптимізації структури комунального майна та підвищення ефективності його використання на 2003-2006 роки в м. Севастополі” об`єкти нерухомості, які орендовані позивачем, були включені до переліку об`єктів, які підлягають приватизації.
Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради виступає органом приватизації по об'єктам права комунальної власності від імені та за дорученням Севастопольської міської Ради відповідно до Положення про Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради № 339 від 12 листопада 2002 року.
Як вбачається з частини 5 статті 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації, включає підприємство до переліку об'єктів, які перебувають у комунальній власності і підлягають приватизації шляхом викупу. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2000 року по справі № 1-16/2000 щодо офіційного тлумачення окремих положень статті 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" положення частини п'ятої вказаної статті слід розуміти таким чином, що орган приватизації, який отримав заяву від покупця, зобов'язаний розглянути її та в разі відсутності підстав для відмови включити конкретне підприємство до переліку об'єктів, що підлягають приватизації у встановлений спосіб, або відмовити в приватизації. Недодержання органом приватизації строків розгляду заяви покупця, а також включення підприємства до іншого, ніж запропоновано покупцем, переліку об'єктів приватизації, не може розглядатися як відмова у приватизації.
Листом № 1337 від 24.07.2006 відповідач відмовив позивачу у приватизації спірного майна у зв`язку з тим, що зазначені об`єкти включені до Реєстру нерухомих пам`ятників об`єктів культурної спадщини національного та місцевого значення по м. Севастополю та у зв`язку з тим, що розглянуте питання щодо викупу орендованих приміщень буде лише після зняття мораторію, який діє у зв`язку із дією Закону України “Про тимчасову заборону приватизації пам`ятників об`єктів культурної спадщини” від 01.02.2005.
У зв`язку з зазначеним, позивач звернувся до суду із позовом.
Судом, розглянуті позовні вимоги, він вважає позовні вимоги Закритого акціонерного товариства „Виробничий комплекс „Чайка” такими, що підлягають задоволенню у зв`язку з наступним.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про охорону культурної спадщини” об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини" заборонено приватизацію пам'яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації.
Як зазначено у статті 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" пам'ятка - це об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Статтею 1 Закону України „Про охорону і використання пам'яток історії та культури" № 3600-ІХ від 13 липня 1978 року, пам'ятками історії та культури є споруди, пам'ятні місця і предмети, зв'язані з історичними подіями в житті народу, розвитком суспільства і держави, твори матеріальної і духовної творчості, які становлять історичну, наукову, художню чи іншу культурну цінність.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про охорону і використання пам'яток історії та культури", до пам'яток історії та культури відповідно до статті 1 цього Закону належать:
- пам'ятки містобудування і архітектури - архітектурні ансамблі і комплекси, історичні центри, квартали, площі, вулиці, залишки стародавнього планування і забудови міст та інших населених пунктів;
- споруди цивільної, промислової, військової, культової архітектури, народного зодчества, а також зв'язані з ними твори монументального, образотворчого, декоративно-прикладного, садово-паркового мистецтва, природні ландшафти.
Відповідно до статті 17 Закону України „Про охорону і використання пам'яток історії та культури" віднесення пам'яток історії та культури до категорії пам'яток загальносоюзного, республіканського чи місцевого значення провадиться відповідно до законодавства Союзу PCP і Української PCP.
Переліки пам'яток історії та культури республіканського значення затверджуються Радою Міністрів Української PCP. Перелік пам'яток місцевого значення затверджуються виконавчими комітетами обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) рад народних депутатів. Виключення об'єктів з переліків пам'яток республіканського і місцевого значення допускається лише з дозволу Ради Міністрів Української PCP.
Внесення об'єктів у переліки пам'яток історії та культури і виключення з них провадяться за поданням спеціально уповноважених державних органів охорони пам'яток історії та культури.
Відповідно до п. 3.3 Інструкції про порядок обліку, забезпечення збереження, змісту, використовування і реставрації нерухомих пам'ятників історії і культури приналежність нерухомого пам'ятника історії і культури до відповідного виду і категорії визначається при складанні документів державного обліку пам'ятників і встановлюється при затвердженні відповідного державного списку нерухомих пам'ятників історії і культури.
Згідно зазначеної Інструкції державний облік пам`ятників історії та культури включає в себе –виявлення, дослідження пам`ятників, визначення їх історичної, наукової, художньої або іншої культурної цінності, фіксацію та вивчення, складання облікової документації, ведення державних списків нерухомих пам`ятників.
Відповідно до п. 15,16 Інструкції про порядок обліку, забезпечення збереження, змісту, використовування і реставрації нерухомих пам'ятників історії і культури на кожний нерухомий пам'ятник і знов виявлений об'єкт, що представляє історичну, наукову, художню або іншу культурну цінність, складається облікова картка, що містить відомості про місцезнаходження, датування, характер сучасного використовування, ступеня збереження пам'ятника або знов виявленого об'єкту, наявність наукової документації, місце її зберігання, короткий опис і ілюстративний матеріал На кожний нерухомий пам'ятник складається паспорт, який є обліковим документом, що містить суму наукових відомостей і фактичних даних, що характеризують історію пам'ятника і його сучасний стан, місцезнаходження в навколишньому середовищі, оцінку історичного, наукового, художнього або іншого культурного значення, відомості про його територію, пов'язаних з ним спорудах, садах, парках, що знаходяться в ньому витворах мистецтва, предметах, що представляють культурну цінність, про зони охорони, а також про основні історико-архітектурні і бібліографічні матеріали.
Вищезазначеної документації, відповідно до довідки державного архіву м. Севастополя на житлові будинки, які розташовані за адресою м. Севастополь, вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1 не мається.
На момент складання договору оренди посилання на те, що об'єкт оренди є пам'яткою архітектури відсутні. Паспорт фасаду будинку, який є пам'яткою архітектури, при складанні договору оренди, як це передбачено договором, орендарю не передався.
Спірні об'єкти необґрунтовано віднесено до категорії пам'ятників архітектури та містобудування, у зв'язку із чим рішення Виконавчого комітету Севастопольської міської ради народних депутатів від 26.04.1995 № 112 “Про затвердження переліку пам`ятників архітектури та міського будування місцевого значення м. Севастополя” в частині включення до переліку пам`ятників архітектури та міського будування місцевого значення житлових будинків за адресою м. Севастополь, вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1, із вбудованими нежитловими приміщеннями підлягає визнанню нечинним.
Таким чином, оскільки спірний об`єкт не входить до переліку, прийнятому Севастопольської міською радою, він не може бути визнаний пам`ятником історії та культури.
Аналогічна думка викладена у постанові Вищого господарського суду України від 17.06.2008 у справі № 20-6/163.
Таким чином, на момент, коли орган приватизації відповідно до закону повинен був укласти договір купівлі-продажу об'єкту, ніяких обмежень щодо приватизації таких об'єктів не існувало, позивач мав право на приватизацію шляхом викупу приміщень, які знаходились у нього в оренді, але відповідач не здійснив, передбачених законом заходів, щодо приватизації шляхом викупу та укладення договору купівлі-продажу, а тому орган приватизації повинен був підготувати об'єкт до приватизації шляхом викупу та укласти договір купівлі-продажу.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про обґрунтованість та законність позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись статтями 22, 49, 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати частково недійсним рішення Виконавчого комітету Севастопольської міської ради народних депутатів від 26.04.1995 № 112 “Про затвердження переліку пам`ятників архітектури та міського будування місцевого значення м. Севастополя” в частині включення до переліку пам`ятників архітектури та міського будування місцевого значення житлових будинків за адресою м. Севастополь, вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1, із вбудованими нежитловими приміщеннями.
3. Визнати дії Фонду комунального майна Севастопольської міської ради у припинення незавершеного процесу оформлення документів для укладання Договору купівлі – продажу нежитлових приміщень по вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1, загальною площею 70,8 кв.м. Закритому акціонерному товариству „Виробничий комплекс „Чайка” незаконними.
4. Взнати за Закритим акціонерним товариством „Виробничий комплекс „Чайка” (99011, м. Севастополь, вул. Щербака, 6, код ЄДРПОУ 03062332) право на приватизацію на нежитлові приміщення по вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1, загальною площею 70,8 кв.м.
5. Зобов`язати Фонд комунального майна Севастопольської міської ради здійснити оцінку нежитлових приміщень по вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1, загальною площею 70,8 кв.м.
6. Зобов`язати Фонд комунального майна Севастопольської міської ради укласти з Закритим акціонерним товариством „Виробничий комплекс „Чайка” (99011, м. Севастополь, вул. Щербака, 6, код ЄДРПОУ 03062332) Договір купівлі –продажу нежитлових приміщень по вул. В.Морська, 52 та спуск Шестакова, 1, загальною площею 70,8 кв.м.
Суддя В.Є.Дмитрієв
РОЗСИЛКА:
Закрите акціонерне товариство „Виробничий комплекс „Чайка”
(99011, м. Севастополь, вул. Щербака, 6)
Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради
(99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)
Управління культури та туризму Севастопольської міської державної адміністрації в особі Відділу державної служби охорони культурної спадщини (99011, м. Севастополь, Історичний бульвар / 99011, м.Севастополь, вул. Радянська, 9)
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2008 |
Оприлюднено | 30.07.2008 |
Номер документу | 1847909 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Дмитрієв В.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні