2/258-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.07.2008 Справа № 2/258-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Скобєлкіна С.В. при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" в особі Херсонської філії, м. Херсон
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Полазник", м. Херсон,
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "УРК-Агробуд", м. Херсон,
про стягнення 51240,64 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Половенко В.Ю., довіреність № 1794 від 15.05.2008 р.;
від відповідача-1: не прибув;
від відповідача-2: не прибув;
в с т а н о в и в:
Відкрите акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" звернулось до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Полазник" (відповідач-1) та до товариства з обмеженою відповідальністю "УРК-Агробуд" (відповідача-2) про стягнення 51240,64 грн. заборгованості за кредитним договором.
В судовому засіданні позивач в особі свого представника підтримав вимоги ВАТ АБ "Укргазбанк" щодо стягнення з відповідачів 42410,00 грн. основного боргу, 7073,16 грн. заборгованості по відсоткам,1431,34 грн. пені по основному боргу, 326,14 грн. пені по простроченим відсоткам, а також звернути стягнення на предмет застави - транспортний засіб (асфальтоукладчик) що належить відповідачу-2, та стягнути з обох відповідачів судові витрати по справі.
Відповідачі 1, 2 до суду не прибули, про причини свого неприбуття не повідомили будь-яких заяв або клопотань з цього приводу не надали. В той же час, матеріали справи свідчать про те, що суд належним чином повідомив кожну із сторін про дату, час та місце розгляду справи, а позивач ще раніше відправив відповідачам 1, 2 копії позовної заяви.
Згідно положень ст.ст.4-2, 4-3 Господарсько-процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Призначаючи розгляд справи на 08.07.2008 року, суд надавав можливість сторонам, в тому числі і відповідачам-1, 2, підготувати та подати всі необхідні документи для вирішення спору по суті, безпосередньо прийняти участь в судовому засіданні.
Відповідачі-1 та 2 не прибули, наданими їм правами не скористалися.
З урахуванням викладеного, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідачів, на підставі матеріалів і доказів, що знаходяться у справі і надані позивачем.
Розглянувши матеріали справи та надані докази, заслухавши представника позивача, дослідивши правовідносини сторін і умови договору між ними, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю виходячи з наступного.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, між відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (надалі за текстом - Банк), та товариством з обмеженою відповідальністю "Полазник" (надалі за текстом - Позичальник) 21.03.2007 року було укладено кредитний договір № 181 (надалі за текстом - Кредитний договір). Умовами договору передбачено, що банк надає позичальнику кредит в сумі 300000,00 гривень з 21.03.2007 року на строк 12 місяців із сплатою процентів за користування кредитом виходячи з 19 % річних на поповнення оборотних коштів для здійснення фінансово-господарської діяльності (пункти 1.1. - 1.4. кредитного договору).
Згідно з пунктом 3.1.1. кредитного договору банк зобов'язався на умовах цього договору відкрити позичальнику позичковий рахунок № 2062001149980 в Херсонській філії ВАТ АБ "Укргазбанк", МФО 342177 та надати позичальнику кредитні кошти на умовах, в сумі та термін, обумовлені цим договором.
Так, п. 1.6. кредитного договору передбачено, що надання банком кредиту здійснюється з позичкового рахунку, визначеного в п. 3.1.1. цього договору, шляхом перерахування на поточний рахунок позичальника для подальшого використання за цільовим призначенням. Банк свої зобов'язання за договором виконав, що підтверджується меморіальним ордером № ТК.714.1.73 від 21.03.2007 року (дублікат).
У свою чергу пунктом 3.3.1. кредитного договору передбачено, що позичальник зобов'язаний використовувати кредит на зазначені в цьому договорі цілі і забезпечити повернення отриманого кредиту і сплату нарахованих процентів та комісій у порядку та терміни, встановлені цим договором. Пунктом 1.4.4. кредитного договору визначено, що строк сплати процентів - один раз на місяць, не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, у відповідності з п. 1.3. цього договору, в день дострокового погашення заборгованості по кредиту, або в день дострокового розірвання цього Договору.
Пунктом 1.4.3. кредитного договору передбачено, що нарахування процентів по договору здійснюється за фактичне число календарних днів користування кредитом, виходячи з фактичної кількості календарних днів у році. При цьому, проценти за користування кредитом нараховуються на залишок заборгованості за кредитом, починаючи з дня надання кредиту (часткового надання кредиту), до дня повного погашення заборгованості за кредитом. При розрахунку процентів за користування кредитом враховується перший та не враховується останній день користування кредитом.
Пунктом 1.4.2. кредитного договору визначено, що за користування кредитними коштами понад термін, визначений в п. 1.3. цього договору, процентна ставка встановлюється в розмірі 29 % річних.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Позичальник свої зобов'язання за кредитним договором виконав не належним чином, а саме не в повному обсязі погасив заборгованість за кредитом та по сплаті процентів за користування кредитом, у зв'язку з чим станом на 03.03.2008 року заборгованість позичальника складає: 42410,00 грн. - заборгованість за простроченим основним боргом, 7073,16 грн. - заборгованість по відсоткам.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Так, пунктом 5.1. кредитного договору передбачено, що у випадку порушення позичальником зобов'язань по цьому договору (пов'язаним договорам), банк має право відмовитись від виконання своїх зобов'язань та/або розірвати цей договір, при цьому позичальник зобов'язаний відшкодувати банку збитки, а також сплатити штрафні санкції, пеню та інші видатки, понесені банком за цим договором. У свою чергу, п. 5.2. кредитного договору визначено, що під збитками сторони розуміють неодержанні доходи (втрачена вигода), які сторона мала одержати уразі належного виконання зобов'язань за цим договором другою стороною: нараховані проценти за користування кредитом; заборгованість за цим договором у повному обсязі; витрати, здійснені сторонами за цим договором.
При цьому, пунктом 5.3. кредитного договору передбачено, що за порушення строків (визначених в цьому договорі) повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, позичальник зобов'язаний сплатити банку неустойку (пеню) в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період існування заборгованості, обчисленої від суми простроченого платежу за кожен день прострочки виконання зобов'язань від дня виникнення такого прострочення до повного погашення заборгованості.
У свою чергу, п. 5.10. кредитного договору передбачено, що строк позовної давності (крім вимог про стягнення неустойки) за цим договором становить три роки у відповідності до чинного законодавства України. Позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (пені).
У зв'язку із порушенням позичальником умов кредитного договору банком нараховано: 1431,34 грн. - пені по простроченому основному боргу та 326,14 грн. - пені по простроченим відсоткам (станом на 16.05.2008 року).
Таким чином, станом на 16.05.2008 року заборгованість відповідача, позичальника за кредитним договором складає 51240,64грн., з яких: 42 410,00 грн. - заборгованість за простроченим основним боргом, 7073,16 грн. - заборгованість по відсоткам, 1431,34 грн. - заборгованість по пені по простроченому основному боргу та 326,14 грн. - заборгованість по пені по простроченим відсоткам (розрахунок заборгованості ТОВ "Полазник" за кредитним договором № 181 від 21.03.2007 року додається).
В якості забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" та майновим поручителем позичальника товариством з обмеженою відповідальністю „УРК - Агробуд" (надалі за текстом - заставодавець) 21 березня 2007 року укладено договір застави, посвідчений приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу Ларічевою Н.А. за р. №1323 (надалі за текстом - договір застави).
Згідно до пункту 2.1. договору застави предметом застави є транспортний засіб - асфальтоукладач марки ДС-143А, рік випуску 2002, державний номерний знак Т6041ХО, двигун, шасі, кузов б/н, який належить заставодавцю на праві власності на підставі свідоцтва про реєстрацію технологічного транспортного засобу серія ХО №000937, виданого 13.03.2007 року територіальним управлінням держгірпромнагляду України по Херсонській області, адреса гаража (стоянки): Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Пасічника, 150.
За приписом ч. 2 ст. 1 Закону України „Про заставу" в силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.
Згідно до п.п. 3.1.6. п. 3.1. договору застави заставодержатель має право звернути стягнення на предмет застави у випадку одноразової прострочки сплати процентів за користування кредитними коштами, використання кредиту не за цільовим призначенням або порушення інших умов кредитного договору.
Відповідно до ст. 19 Закону України „Про заставу" за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент фактичного задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання (а у випадках, передбачених законом чи договором, -неустойку), необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги, якщо інше не передбачено договором застави.
Частиною 1 ст. 20 Закону України „Про заставу" передбачено, що заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором.
Оскільки, позичальник, належним чином не виконує своїх зобов'язань, сума, що підлягає стягненню є значною, враховуючи, що позичальником та майновим поручителем можуть бути вчинені дії, зокрема, з заставним майном, що зроблять неможливим виконання рішення господарського суду, суд вважає у даному випадку можливим частково задовольнити клопотання позивача відносно вжиття заходів до забезпечення позову шляхом накладання арешту на заставлене майно.
На підставі викладеного, вищезазначених правових норм та керуючись ст.ст.82 - 85, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Полазник", 73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 48, ЄДРПОУ 33726180, на користь відкритого акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк", 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська, 39, ЄДРПОУ 23697280, МФО 320478, заборгованість за кредитним договором № 181 від 21.03.2007 року в сумі 51240,64 грн. (п'ятдесят одна тисячі двісті сорок гривень 64 копійки), з яких: 42410,00 грн. (сорок дві тисячі чотириста десять гривень 00 копійок) - заборгованість за простроченим основним боргом, 7073,16 грн. (сім тисяч сімдесят три гривні 16 копійок) - заборгованість по відсоткам, 1431,34 грн. (одна тисяча чотириста тридцять одна гривня 34 копійки) заборгованості по пені по простроченому основному боргу та 326,14 грн. (триста двадцять шість гривень 14 копійок) - заборгованості по пені по простроченим відсоткам.
3. Звернути стягнення на предмет застави - транспортний засіб - асфальтоукладач марки ДС-143А, рік випуску 2002, державний номерний знак Т6041ХО, двигун, шасі, кузов б/н, який належить товариству з обмеженою відповідальністю "УРК-Агробуд", 73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 48 ЄДРПОУ 33726180, адреса гаража (стоянки): Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Пасічника, 150, на користь відкритого акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк", 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, ЄДРПОУ 23697280, МФО 320478.
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Полазник", 73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 48, ЄДРПОУ 33726180, на користь відкритого акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" в особі Херсонської філії ВАТ АБ "Укргазбанк", 73024, м. Херсон, вул. Перекопська, 21, 256,20 грн. (двісті п'ятдесят шість гривень 20 копійок) державного мита та 59,00 грн. (п'ятдесят дев'ять гривень 00 копійок) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "УРК-Агробуд", 73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 48 ЄДРПОУ 33726180, на користь відкритого акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" в особі Херсонської філії ВАТ АБ "Укргазбанк", 73024, м. Херсон, вул. Перекопська, 21, 256,20 грн. (двісті п'ятдесят шість гривень 20 копійок) державного мита та 59,00 грн. (п'ятдесят дев'ять гривень 00 копійок) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
6. В якості забезпечення позову накласти арешт на предмет застави - транспортний засіб - асфальтоукладач марки ДС-143А, рік випуску 2002, державний номерний знак Т6041ХО, двигун, шасі, кузов б/н, який належить товариству з обмеженою відповідальністю "УРК-Агробуд", 73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, 48 ЄДРПОУ 33726180, адреса гаража (стоянки): Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Пасічника, 150.
7. Рішення направити сторонам по справі.
Суддя С.В.Скобєлкін
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 23.07.2008 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2008 |
Оприлюднено | 30.07.2008 |
Номер документу | 1848429 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Скобєлкін С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні