Рішення
від 11.10.2011 по справі 17/5005/10548/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04.10.11р. Справа № 17/5005/10548/2011

За позовом Публічного акціонерного товариства Ком ерційного банку "Приватбанк" , м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмежен ою відповідальністю "Мармонт ", м. Дніпропетровськ

про стягнення 11 809 739,25 грн.

Суддя Суховаров А.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1., до вір. № 658-О від 21.03.11р.;

від відповідача: не з' яви вся.

Суть спору:

Публічне акціонерне тов ариство Комерційний банк "Пр иватбанк" (далі - позивач) звер нулось до господарського суд у з позовом, у якому просить ст ягнути з Товариства з обмеже ною відповідальністю "Мармон т" (далі - відповідач) суму 900 000,00 д оларів США боргу по кредиту, 23 8 470,01 доларів США відсотків за к ористування кредитом, 123 080,98 дол арів США пені, 220 000,00 доларів США штрафу, а всього 1 481 550,99 доларів США заборгованості за поруш ення виконання грошових зобо в' язань по кредитному догов ору № М067Д/С від 07.10.05р.

Представник позивача напо лягав на повному задоволенні позовних вимог.

Відповідач не забезпечив п рисутність повноважного пре дставника в призначеному суд овому засіданні. Відзив на по зов та документи на вимогу су ду не надав. Про час та дату ро згляду спору повідомлений на лежним чином з огляду на наст упне.

Відповідно до ст. 64 ГПК Украї ни ухвала про порушення про вадження у справі надсилаєть ся зазначеним особам за пові домленою ними господарськом у суду поштовою адресою. У раз і ненадання сторонами інформ ації щодо їх поштової адреси , ухвала про відкриття провад ження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (реєстрації) сторін, яка зазна чається у витязі з ЄДРПОУ № 171824 станом на 29.09.11р.

При цьому, наведені положен ня в Роз' ясненні Президії В АСУ від 18.09.97р. за № 02-5/289 виз начають, що особи, які беруть у часть у розгляді, вважаються повідомленими про дату, час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про призначення розг ляду спору у судовому засіда нні у справі надіслано за пош товою адресою, зазначеною в п озовній заяві.

Суд вважає можливим розгля нути спір за відсутності пре дставника відповідача, оскіл ьки останній повідомлений пр о місце, час та дату розгляду с пору належно, а в матеріалах с прави достатньо необхідних г осподарському суду документ ів для прийняття правомірног о та обґрунтованого рішення.

Справа розглядається за на явними в ній матеріалами, згі дно ст. 75 ГПК України, а також ор игіналами документів надани ми позивачем для огляду у суд овому засіданні.

В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошен о вступну та резолютивну час тини рішення.

Розглянувши матеріали спр ави та заслухавши пояснення представника позивача, оціни вши надані докази в їх сукупн ості, господарський суд, -

встановив:

Основні засади господа рювання в Україні визначає Г осподарський кодекс України (надалі по тексту ГК України), який регулює господарські в ідносини, що виникають у проц есі організації та здійсненн я господарської діяльності м іж суб'єктами господарювання , а також між цими суб'єктами т а іншими учасниками відносин у сфері господарювання (ст. 1 Г К України).

Виходячи зі змісту положен ь статті 627 Цивільного кодексу України відповідно до ст . 6 цього ж кодексу сторони є ві льними в укладенні договору, виборі контрагента та визна ченні умов договору з урахув анням вимог цього кодексу, ін ших актів цивільного законод авства, звичаїв ділового обо роту, вимог розумності та спр аведливості.

Відповідно до статті 628 Циві льного кодексу України зміст договору становлять умови (п ункти), визначені на розсуд ст орін і погоджені ними, та умов и, які є обов' язковими відпо відно до актів цивільного за конодавства.

Згідно ч. 2 ст. 345 ГК України кре дитні відносини здійснюютьс я на підставі кредитного дог овору, що укладається між кре дитором і позичальником у пи сьмовій формі. У кредитному д оговорі передбачаються мета , сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погаш ення, види забезпечення зобо в' язань позичальника, відсо ткові ставки, порядок плати з а кредит, обов' язки, права і в ідповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту .

07.10.2005 року між позивачем (пози чкодавцем) та відповідачем (п озичальником) було укладено кредитний договір № М067Д/С (дал і - Договір).

Згідно з умовами зазначено го договору позивач зобов' я зався надавати відповідачу к редит у виді відновлюваної к редитної лінії з загальним л імітом у сумі 1 000 000,00 доларів США , а останній, в свою чергу, пове рнути кредит, сплатити 16% річн их за користування кредитним и коштами, де при порушенні зо бов' язань з погашення креди ту - сплатити відсотки у роз мірі 32% річних від суми залишк у непогашеної заборгованост і, винагороди в обумовлені ци м Договором терміни.

В подальшому між сторонами у справі було укладено низку додаткових угод до Договору , а саме: додатковою угодою № 1 з мінено розмір відсотків з 13.10.06 р., який складав 12,6% річних і при порушені зобов' язань - 30% рі чних; додатковою угодою № 3 змі нено розмір відсотків з 12.10.08р., я кий складав 18% річних і при пор ушені зобов' язань - 43% річни х; додатковою угодою № 4 від 12.10.09 р. зменшено ліміт відновлюва ної кредитної лінії до 900 000,00 до ларів США, а також встановлен о строк повернення кредиту - 12 .10.2010 року.

Згідно зі ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк аб о інша фінансова установа (кр едитодавець) зобов' язуєтьс я надати грошові кошти (креди т) позичальникові у розмірі т а на умовах, встановлених дог овором, а позичальник зобов' язується повернути кредит та сплатити проценти.

Стаття 525 ЦК України встанов лює, що одностороння відмова від зобов' язання або однос тороння зміна його умов не до пускається, якщо інше не вста новлено договором або законо м.

Зобов' язання має виконув атися належним чином відпові дно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів ци вільного законодавства, а за відсутності таких умов та ви мог - відповідно до звичаїв ді лового обороту або інших вим ог, що звичайно ставляться ( ст . 526 ЦК України ).

Відповідно до ст. 530 ЦК Україн и якщо у зобов' язанні встан овлений строк (термін) його ви конання, то воно підлягає вик онанню у цей строк.

Вивчивши матеріали справи господарський суд зазначає, що факт не виконання відпові дачем зобов' язань за Догово ром та додаткових угод до ньо го (повного та своєчасного по гашення суми кредиту та спла ти відсотків) матеріалами сп рави доведено, а позичальник ом доказів в спростування ци х обставин не надано.

Статтею 611 ЦК України передб ачено, що уразі порушення зоб ов' язання наступають право ві наслідки, встановлені дог овором або законом.

Відповідно ст. 546 ЦК України в иконання зобов' язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).

Згідно зі ст. 549 ЦК України, пе нею є неустойка, що обчислюєт ься у відсотках від суми несв оєчасно виконаного грошовог о зобов'язання за кожен день п рострочення виконання.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно , які боржник повинен передат и кредиторові у разі порушен ня боржником зобов'язання.

Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встан овлюється договором або акто м цивільного законодавства ( ст. 551 ЦК України).

Відповідно до п. 5.1 Договору п ри порушенні позичальником я кого-небудь із зобов'язань: по сплаті відсотків за користу вання кредитом, передбачених п.п. 2.2.2, 4.1-4.3 Договору; строків пог ашення кредиту, передбачених п.п. 1.3, 2.2.3, 2.3.2 Договору; сплати вин агороди, передбачених п.п. 2.2.5, 4.4 -4.7 Договору, позичальник випл ачує банку за кожен випадок п орушення пеню в розмірі 0,2% від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвій ної облікової ставки Націона льного банку України, що діял а в період, за який виплачуєть ся пеня.

За умовами п. 5.2 Договору при порушенні позичальником зоб ов' язань, передбачених п.п. 2. 2.7, 2.2.8, 2.2.11, 7.1 Договору, останній спл ачує банку за кожен випадок п орушення штраф у розмірі 2% від суми отриманого кредиту.

Відповідно до п. 5.7 Договору, термін позовної давності за вимогами про стягнення креди ту, відсотків за користуванн я кредиту, винагороди, неусто йки - пені, штрафів за цим дого вором встановлюється сторон ами тривалістю 5 років.

Статтею 610 ЦК України передб ачено, що порушенням зобов' язання є його не виконання аб о виконання з порушенням умо в, які визначені змістом зобо в' язання, а ст. 629 ЦК України пе редбачає, що договір є обов'яз ковим для виконання сторонам и.

За приписами ст. 612 Цивільног о кодексу України боржник вв ажається таким, що прострочи в, якщо він не приступив до вик онання зобов'язання або не ви конав його у строк, встановле ний договором або законом.

Згідно з розрахунком позив ача станом на 21.07.11р. за позичаль ником перед банком виникла з аборгованість за Договором у розмірі 1 481 550,99 доларів США, з як их: 900 000,00 доларів США борг по кре диту, 238 470,01 доларів США відсотк и за користування кредитом, 123 080,98 доларів США пеня, 220 000,00 долар ів США штраф.

Відповідно до вимог частин 1 і 7 ст. 193 Господарського кодек су України суб' єкти господа рювання та інші учасники гос подарських відносин повинні виконувати господарські зоб ов' язання належним чином ві дповідно до закону, інших пра вових актів, договору; одност ороння відмова від виконання зобов' язань не допускаєтьс я крім випадків, передбачени х законом.

У зв' язку з чим, суд дійш ов висновку про належне вико нання позивачем вимог ст. 33 ГП К України, оскільки документ ально доведено ті обставини, на які останній посилався в п озовній заяві як на підставу своїх позовних вимог, та які н е спростовані відповідачем в ході розгляду спору.

В силу вимог ст. 16 Цивільно го кодексу України та ст. 20 Гос подарського кодексу України , держава забезпечує захист п рав і законних інтересі в суб' єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхо м присудження до виконання о бов' язку в натурі та застос ування штрафних санкцій.

Викладене є підставою для з адоволення позову.

Згідно ст. 49 ГПК України судо ві витрати по справі поклада ються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 4, 32, 33, 36, 43, 45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуал ьного кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариств а з обмеженою відповідальніс тю "Мармонт" (49081, м. Дніпропетров ськ, вул. Артільна, 10; ЄДРПОУ 33516190) на користь Публічного а кціонерного товариства Коме рційного банку "Приватбанк" (49 094, м. Дніпропетровськ, вул. Набе режна Перемоги, 50; ЄДРПОУ 14360570) су му 900 000,00 доларів США боргу по кредиту, 238 470,01 доларів США відсотків за користуванн я кредитом, 123 080,98 доларів США пені, 220 000,00 доларів США штрафу, 3 200,00 доларів США д ержавного мита, 236,00 грн. (д вісті тридцять шість грн. 00 ко п.) витрат на інформаційно-тех нічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набранн я судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної с или після закінчення десятид енного строку з дня його підп исання.

Суддя А.В. Сухова ров

Рішення підписано -



СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.10.2011
Оприлюднено19.10.2011
Номер документу18619230
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —17/5005/10548/2011

Рішення від 11.10.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 31.08.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 17.08.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні